Δεν ανοιγει ο υπολογιστης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
superman

Δημοσίευση από superman » 26 Ιαν 2015 18:19

καλησπερα παιδια ειχα αφησει τον υπολογιστη μου ανοιχτο και μολις γυρισα στο σπιτι ειχε κολλησει, του εκανα reset Και βγαζει αυτη την εικονα

Εικόνα

ουτε με del αντιδρα, ουτε με F9 @ F12 αλλα μονο με το ΤΑΒ

Πατοντας ΤΑΒ βγαζει την παρακατω οθονη και σταματα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιαν 2015 09:35

Πολλή Καλημέρα σου! :D
Δεν αφήνουμε υπολογιστή αναμμένο, ενόσω λείπουμε επειδή:
1) Μιά διακοπή τάσης, μιά διακύμανση τάσης, κλπ, από τη ΔΕΗ, μπορεί -μέχρι και- να μας καταστρέψει -τελείως- το μηχάνημα!
2) Ένα 'καθάρισμα' από τη νοικοκυρά του σπιτιού, μπορεί να είναι -επίσης- μοιραίο (για το μηχάνημα)...... Και μετά: "Εγώ δεν πείραξα τίποτα!!!" (Κούγκι ο δίσκος :lol: )
Μόνο συστήματα σχεδιασμένα-κατασκευασμένα για τέτοιους σκοπούς (Servers) μπορούν να μείνουν (και μένουν) διαρκώς σε λειτουργία!
Και πάλι όμως, βρίσκονται κάτω από την προστασία UPS και γεννητριών, για κάθε περίπτωση διακοπής παροχής ισχύος, καθώς και σταθεροποιητών τάσης, για τις αντιμετωπίσεις σοβαρών διακυμάνσεων. Εκτελείται συχνότατο-πυκνότατο Back-Up για την διαφύλαξη των αρχείων, σε περίπτωση αστοχίας από τα άλλα μέτρα προστασίας.
Επίσης, οι Servers, βρίσκονται -συνήθως- σε δικό τους - αποκλειστικό χώρο, όπου όποιος προσεγγίζει έχει να κάνει με τον 'υπεύθυνο' του χώρου.

Υποθέτω, ότι γράφοντας
superman έγραψε:....ειχα αφησει τον υπολογιστη μου ανοιχτο...
εννοείς κάποιο PC..... Επειδή άλλοι, ως 'υπολογιστή', εννοούν το Laptop τους! ....Βλέπεις, κι αυτό Υπολογιστής είναι!!! :wink:

Λοιπόν στο θέμα μας: Υποψιάζομαι, ότι κάτι δεν πάει καλά με την 'εκκίνηση' του Λειτουργικού σου Συστήματος (Windows, LINUX, ο,τιδήποτε).

Δοκίμασε, σε πρώτη φάση, να βάλεις το CD/DVD του λειτουργικού σου, στον οδηγό/συσκευή CD/DVD του υπολογιστή σου.
Μπορείνα ξεκινήσει από εκεί (π.χ. για νέα εγκατάσταση λειτουργικού);

Θα πρέπει να έχει προκαθοριστεί στο BIOS, ο οδηγός CD/DVD, ως εναλλακτικός οδηγός εκκίνησης!!!

Αν δεν έχει (που δεν το φαντάζομαι) προκαθοριστεί, τότε θα πρέπει να 'μπεις' στο BIOS και να το καθορίσεις εσύ.

Μας γράφεις ότι με 'DEL' δεν ανταποκρίνεται.... Θα ξεκινήσεις να πιέζεις το 'DEL' (συνεχείς-διακοπτόμενες πιέσεις: κλικ-κλικ-κλικ-κλικ-κλικ-κλικ........) για περίπου 1~2 λεπτά, αφού πρωτοεμφανιστεί το λογότυπο της Μητρικής. Μόνον έτσι μπαίνεις στο BIOS, ώστε να κάνεις όποιες ρυθμίσεις χρειάζεται.

Αν ανοίξεις (αποσυναρμολογήσεις) τον υπολογιστή σου, θα δεις/διαβάσεις το ακριβές μοντέλο της μητρικής σου. Θα ήταν χρήσιμο να το γνωρίζουμε (το ακριβές μοντέλο της μητρικής σου), ώστε να ψάξουμε να βρούμε το ακριβές manual χρήσης της!
Αυτά, που γράφει στην οθόνη, δίνουν πολλά διαφορετικά μοντέλα της ίδιας 'Σειράς' (S-Series Ultra Durable 2).
Επίσης, καλό θα ήταν αν είχαμε και το Λειτουργικό σου... (Π.χ. Windows 7 Professional English)
Όσο περισσότερες πληροφορίες έχουμε, τόσο περισσότερο θα μπορέσουμε να διαμορφώσουμε άποψη για τππρόβλημά σου, και να σε βοηθήσουμε.

Συνεπώς......... Περιμένουμε δικά σου νεώτερα, σχετικά με όσα σου πρότεινα, και όσα σου ζητώ.
Καλή σου Μέρα! :D

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 27 Ιαν 2015 09:48

xmmm exo tin entiposh oti eisai se poio hardware prob...
exeis dyo diskous ekei .... pithanon na einai ekei to prob
malon o enas ek ton dyo xairetaei alla prin to desoume kompo ....
vgale afto pou exeis deftero kai dokimase na anikseis to pc
an kanei to idio vgale ton allo

an einai afto ... otan vgei apo pano o xalasmenos tha perasei afto to simeio
kai tha peei gia boot ...
an einai o diskos pou exei to OS me to prob tha prepei na kanei afta pou leei o George ....

alios tha mpei win kai tha exeis xasei kapoia arxeia
alla exeis kai elpides na min einai kala mesa kapoio kalodio

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Ιαν 2015 11:41

Γιωργάρα δεν ξέρω τι λες εμένα το PC μου εδώ και 4 χρόνια δουλεύει 24/7 (χωρίς sleep/standby) και απλά του κάνω ένα restart κάθε 2 μήνες, μόνο στις καλοκαιρινές διακοπές το κλείνω τελείως.

Όσον αφορά το πρόβλημα του superman ( :lol: ) συμφωνώ με τον alice, κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε κάποιο σκληρό δίσκο.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιαν 2015 12:36

giannis17 έγραψε:Γιωργάρα δεν ξέρω τι λες εμένα το PC μου εδώ και 4 χρόνια δουλεύει 24/7 (χωρίς sleep/standby) και απλά του κάνω ένα restart κάθε 2 μήνες, μόνο στις καλοκαιρινές διακοπές το κλείνω τελείως............
Πιστεύω, σε αυτές τις περιπτώσεις, Γιάνναρε, ότι είναι θέμα τύχης.
giannis17 έγραψε:...Όσον αφορά το πρόβλημα του superman ( :lol: ) συμφωνώ με τον alice, κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε κάποιο σκληρό δίσκο.....
Σκέφτηκα κι εγώ τα καλώδια..... Αλλά αν άφησε -απλώς ανοιχτό-και σε λειτουργία- τον PC του, τι λόγο θα είχαν να 'κουνηθούν' τόσο τα καλώδια, ώστε να δημιουργήσουν τέτοιον πανικό; (Εκτός αν έβαλε 'χέρι' κάποιος εν απουσία του.)

Δεν ξέρουμε ποιό λειτουργικό σύστημα έχει!!!

Π.χ. Αν γίνεται εκκίνηση από τον οδηγό CD/DVD, με εγκατεστημένα Windows XP (λέμε), μπορεί να κάνει ανάκτηση/διόρθωση Boot Sector, όπως και του MBR, από το DVD του λειτουργικού. Υποθέτω ότι κάτι ανάλογο θα υπάρχει και στα DVD των Windows7 και 8.
Τουλάχιστον είναι μια ενέργεια, που θα μπορεί να κάνει -σχετικά εύκολα- και μόνος.... Αρκεί να λειτουργεί σωστά ο οδηγός CD/DVD.....Και να έχει το DVD του λειτουργικού του.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 27 Ιαν 2015 13:23

George nomizo den tha mporesei na ftasei ekei pou les gia epidiorthosh ...
afou leei oti stamataei sthn anagnorish syskevon apo to BIOS

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιαν 2015 15:04

Κι εγώ το φοβάμαι. Αλλά επειδή "Ποτέ δεν ξέρεις!", γι' αυτό και το πρότεινα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες