διαχωρισμος ηχου και εικονας απο hdmi

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 10 Δεκ 2014 04:05

Καλησπερα.
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Εχω καρτα γραφικων η οποια δινει απο την εξοδο του hdmi καλο ηχο dolby 7.1 κτλ κτλ...
Εχω συνδεσει την εξοδο του hdmi κατευθειαν στην εισοδο της τηλεορασης και τον ηχο αυτη τη στιγμη τον παιρνω απο την εξοδο της μητρικης μου με οπτικη ινα που και αυτη η εξοδος απο τη μητρικη ειναι 7.1.
Νομιζω οτι ο ηχος απο την εξοδο του hdmi της vga θα υπερτερει ομως και γι αυτο σκεφτομαι να καταργησω τον ηχο που παιρνω απο την μητρικη και να παιρνω πλεον απο την vga.
Το προβλημα μου ειναι οτι τον ηχο ομως θελω να τον δωσω σε ενα συστημα dvd player με ηχεια 7.1 που εχω και οχι στα ηχεια της τηλεορασης.
Θελω δηλαδη να συνεχισω να δινω κατευθειαν εικονα απο την καρτα στην τηλεοραση.
Τι καφροπαντεντα μπορω να κανω;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 10 Δεκ 2014 12:19

Συνήθως τα home cinema που έχουν hdmi έχουν 2 βύσματα (in-out) ώστε να παίρνουν τον ήχο και να αναμεταδίδουν την εικόνα στην τηλεόραση.

Αν δεν έχει 2 θέσεις το δικό σου μια λύση θα ήταν κάποιο hdmi splitter, αν και θα ήταν αρκετά ακριβό για να βγάζει ήχο 7.1. Μια άλλη λύση θα ήταν να τραβάς 2 καλώδια hdmi από τον υπολογιστή (το dvi στην μητρική με έναν αντάπτορα των 4 ευρώ γίνεται hdmi, τη σήμα είναι ακριβώς ίδιο δεν χάνεις ποιότητα).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες