Πρόβλημα με την οθόνη(ες)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dalton
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dalton » 03 Σεπ 2014 21:14

Σ' ένα 2ο PC που επιχειρώ να φτιάξω μου έτυχε το εξής πρόβλημα σήμερα. Το PC είναι το εξής (http://www.cnet.com/products/acer-aspir ... -tb/specs/) με κάρτα γραφικών Geforce 513 512MB με θύρες για DVI και HDMI. Έχω 2 οθόνες, η μία είναι απλή μόνο για PC και η άλλη τηλεόραση, επειδή η οθόνη έχει VGA μόνο πήρα έναν μετατροπέα DVI-VGA. Όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου με μόνο την οθόνη DVI-VGA δεν έρχεται εικόνα, όμως όταν βάζω και την τηλεόραση με to HDMI ανοίγει η οθόνη και μετά μεταφέρεται η εικόνα στην τηλεόραση και απλά αποσυνδέω το HDMI απ την τηλεόραση για να ξαναεπιστρέψει η εικόνα στην οθόνη μου. Γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το λύσω?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 04 Σεπ 2014 10:46

Πιθανή λύση 1: Κατέβασμα καινούριων drivers της κάρτας γραφικών.

Πιθανή λύση 2: Συνδέεις την οθόνη στο D-SUB της μητρικής και όχι της κάρτας γραφικών και ενεργοποιείς την ενσωματωμένη Intel HD Graphics στο BIOS (πολλές φορές δεν χρειάζεται, γιατί είναι στο αυτόματο αλλά τσέκαρε το).

Ερώτηση: Έτσι όπως τα έχεις τώρα το λογότυπο της Acer και μετά των Windows πριν αυτά φορτώσουν στα δείχνει και μετά δεν δείχνει επιφάνεια ή μένει μάυρη και στο boot?
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Dalton
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dalton » 04 Σεπ 2014 18:04

Το συνηθισμένο είναι τα bootarw και να είναι μαύρη η οθόνη. Κατέβασα κάποιους καινούριους drivers για την GPU αλλά αυτό θα δείξει αν διορθώθηκε μετά από κάποιες μέρες που θα το bootarw κάποιες φορές τη μέρα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες