Αγορά καναπέ-κρεβάτι μέχρι 150 ευρώ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ManosApp

Δημοσίευση από ManosApp » 30 Αύγ 2014 20:44

Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα καναπέ-κρεβάτι - καναπές που γίνεται κρεβάτι - σε τιμή μέχρι 150 ευρώ ; Ψάχνω ένα τέτοιο έπιπλο και τα πιο οικονομικά σε τιμή τα βρήκα στο skroutz.gr, έχει αγοράσει κανένας κάποιο από αυτά στο skroutz.gr ή κάποιο άλλο από αλλού έως 150, έχει μείνει ευχαριστημένος και μπορεί να μου το προτείνει ;

Βλέπω πολλούς φτηνούς καναπέδες-κρεβάτια στο skroutz.gr και δεν μπορώ να ξέρω και τι ποιότητα θα έχουν. Βασικά θέλω να μπορώ να κοιμηθώ άνετα σε αυτό.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο σας ακούω.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 30 Αύγ 2014 22:10

Είχα πάρει πριν από 5 χρόνια έναν παρόμοιο καναπέ από γνωστό μαγαζί στο Ηράκλειο Κρήτης... η ποιότητα ΧΑΛΙΑ!!

Είχε κάτι σαν ιμάντες για κράτημα και ελαστικότητα και μέσα στο μήνα έκανε λακκούβες παντού... κι αναγκάστηκα να κάνω πατέντα με ξύλα, γιατί όχι να κοιμηθείς δεν μπορούσες αλλά ούτε να κάτσεις.

Εννοείται ότι όλοι αυτοί οι καναπέδες έρχονται έτοιμοι από Κίνα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 31 Αύγ 2014 18:06

Αν σκεφτείς ότι στην τιμή θα πρέπει να περιλαμβάνεται και το στρώμα (ή ό,τι άλλο είναι αυτό πάνω στο οποίο θα κοιμάσαι), τότε με 150 ευρώ παίρνεις απλά ένα έπιπλο το οποίο σχεδιάστηκε για να χωράς να ξαπλώσεις...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2014 08:51

Εγώ θα το έπαιρνα, καθώς 'πιάνουν' τα χέρια μου. Θα το εξέταζα. Θα έβλεπα πού περιμένει να σπάσει, και -πριν σπάσει- θα έκανα την πατέντα μου.
Έχει δει τπ μάτι μου και τριθέσιο καναπέ Ελληνικότατης κατασκευής....ΓΤΠΚ!!!
Τα τρία μαξιλάρια-θέσεις στηριζόντουσαν σε πλάκες νοβοπάν, και αυτές σε ένα θεόστραβο ξύλινο δοκάρι, τοποθετημένο διαγώνια.
Δυστυχώς, του 'αρχιμάστορα' του είχει σπάσει -στη μέση-το δοκάρι- (πριν, ή κατά την κατασκευή, δεν έχει σημασία).
Είχε θεωρήσει, λοιπόν, καλό και πρέπον να 'κολλήσει' το δοκάρι καρφώνοντας ένα τακάκι στο σπάσιμο. Το δοκάρι ήταν στρογγυλό (κυλινδρικό), το δε τακάκι παραλληλεπίπεδο... Άει κατάλαβε επιφάνειες συνοχής-στήριξης, κλπ...
Ήταν θέμα χρόνου το πότε ο άνθρωπος, που θα καθόταν στη μεσαία θέση, θα βρισκόταν στο πάτωμα... Ευτυχώς δεν χτύπησε!
Και οι τρεις θέσεις υποστηρίχτηκαν από τρία κόντρα πλαίσια (τετράγωνα) φτιαγμένα από ξύλο πεταμένων παλετών... Λίγη ξυλόκαλλα, 2~3 πρόκες, και ατσάλια τα πλαίσια. Οι πλάκες του νοβοπάν 'έκατσαν' μιά χαρούλα!
Ο καναπές αυτός εξακολουθεί λειτουργικότατος, ενώ η 'επέμβαση' είχε γίνει προ 15ετίας (αν όχι παραπάνω)!! Ντούρο το παλετόξυλο!!! :D

ManosApp

Δημοσίευση από ManosApp » 15 Σεπ 2014 18:09

Αν και ίσως είναι πεταμένα χρήματα αν έχουν βάση όλα όσα μου αναφέρατε δοκίμασα να αγοράσω τελικά τον πιο φτηνό και πιο απλό στη σχεδίαση, http://www.polihome.gr/component/virtue ... l?Itemid=0

Για να δούμε, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες