Εργασια με πολλες εικονες

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 20 Αύγ 2014 20:09

Γεια σας φιλοι μου.Εχω το PS v.14.0,τελευταιες εκδοσεις,τωρα βλεπω οτι εχει βγει και το PS 2014.Λοιπον,εχω βγαλει καμποσες φωτο απο το ιδιο σημειο αλλα με κινηση μπροστα μου,πχ ανθρωποι περνανε,αυτοκινητα & δεν μπορω να παρω μια φωτο καθαρη του αντικειμενου που θελω.μεχρι εδω κατανοητος νομιζω.Τραβαω καμμια 10αρια φωτο,ερχομαι σπιτι,ανοιγω το PS ακολουθω οδηγιες που υπαρχουν απειρες στο Youtube,αλλα, ενω σε αλλες παλιοτερες εκδοσεις του PS υπηρχαν οι εντολες,στο δικο μου προγραμμα δεν τις βλεπω.Να γινω συγκεκριμενος:Βαζω λοιπον 5-6 φωτο απο εδω:File>scripts>Load files into stack>browse...βρισκω τις φωτο και μετα Loads Layer & ok.Δεν βλεπω ομως αυτα που θελω εγω & αυτα που βλεπω στα βιντεο του Youtube.Αυτο δηλαδη-->File>scripts>Statistics & απο το stack mode υπαρχει η επιλογη <<Median>>....Μηπως καταργησανε την εντολη στις τελευταιες εκδοσεις;;;Θα ηθελα οι εμπειροι φιλοι του PS εδω μεσα να μου λεγανε πως να χειριστω αυτο το θεμα & αν υπαρχει κατι αλλο εναλλακτικα.Σας ευχαριστω.

m_fotis

Δημοσίευση από m_fotis » 21 Αύγ 2014 09:04

Καλημέρα.
Αφού φορτώσεις τις φωτογραφίες σου σαν layers (όπως το έκανες: load files into stack), επιλεγείς όλα τα layers και με δεξί κλικ επάνω τους, επιλέγεις «convert to smart object».
Λογικά θα βλέπεις ένα layer τώρα.
Έπειτα πηγαίνεις στη μπάρα εντολών και πατάς: layer->smart object->stack mode->median ή όποιο άλλο mode σε βολεύει.
Συνημμένα
STACK-MODE.jpg

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 21 Αύγ 2014 11:06

Φιλε Φωτη σε ευχαριστω για την απαντηση σου,καλημερα κι ολας,να μην σου βαλω φωτο & εγω.απλα να ενημερωσω εδω τα εξης:Το κανω οπως ακριβως μου το λες[οπως στη φωτο σου].Ομωςμετα το Layers>Smart objects,δεν μπορω να προχωρησω ποιο κατω.Το stack mode ειναι μη ενεργοποιημενο[το βλεπω αλλα δεν φωτιζεται].Οποτε δεν με αφηνει να παω για το Median που θελω,το οποιο οπως ειναι φυσικο δεν το βλεπω κι ολας.Τι στην ευχη γινεται;;;Εκδοση Photoshop cc v.14.0 και να μην εχει την εντολη;;; Τι αλλο μπορω να κανω;;;

m_fotis

Δημοσίευση από m_fotis » 21 Αύγ 2014 13:06

Λοιπόν:

1ον: Φορτώνεις τις φωτογραφίες σου σαν layers. File->scripts->load files into stack.
Στο παράθυρο που ανοίγει, επιλέγεις τις φώτο σου. CAPTURE 1

2ον: Αφού φορτωθούν οι φώτος, πηγαίνεις στα layer palette και επιλέγεις ΟΛΑ τα layers. (control+click σε κάθε layer)
Όταν τα επιλέξεις, κανε δεξί κλικ και πάτα «convert to smart object» CAPTURE 2
Αφού το πατήσεις, θα δεις οτι έμεινες με ένα layer με ένα κουτάκι κάτω δεξιά (smart object). CAPTURE 3

3ον: Τώρα θα έχουν ενεργοποιηθεί οι επιλογές stack modes, οπότε ακολούθα το βήμα του προηγούμενου μηνύματος. :D
Συνημμένα
CAPTURE-3.jpg
CAPTURE-2.jpg
CAPTURE-1.JPG

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 21 Αύγ 2014 16:48

Δυστυχως.απ οτι διαβαζω σε ξενα sites για το θεμα[οπως αυτο-->Photoshop: Enable Stack Mode functionality in standard version],μαλλον,σιγουρα δηλαδη,η εντολη stack Mode διατιθεται στις exctended εκδοσεις & οχι στις Standard.το δικο μου PS μαλλον ειναι standard γι αυτο δεν μου ανοιγει[φωτιζει].κριμα ρε γαμωτο.σε κουρασα και σενα.Οποτε τωρα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο.δεν πειραζει.Το PS εχει & αλλους τροπους για αυτην την εργασια με πολλες φωτο.Σε ευχαριστω παρα πολυ Φωτη.

m_fotis

Δημοσίευση από m_fotis » 21 Αύγ 2014 18:37

Το έψαξα κι εγώ νωρίτερα. Υποτίθεται οτι στο CC θα λειτουργούσε, αλλά δεν ήξερα οτι έχει και αυτό standard και extended versions. Έχω μείνει στο CS6....

Προσπάθησε το με μάσκες. Είναι ο λιγότερο επίπονος τρόπος.....

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 21 Αύγ 2014 19:22

Ουτε και εγω το ηξερα φιλε Φωτη οτι δουλευει μονο σε extended versions.Ειμαι και στο ξεκινημα.τωρα μαθαινω.εχω κανα 3μηνο,αλλα μου αρεσει πολυ το PS,η δημιουργια γενικα.κανει απιστευτα πραγματα.καθομαι με τις ωρες,διαβαζω το βιβλιο,παρακολουθω πολλα βιντεο στο youtube,ελληνικα και ξενα,υπαρχουν παρα πολλα.,Αν δεν εχεις προβλημα,θα βαζω κανα θεμα που δεν καταλαβαινω,εδω.και παλι σε ευχαριστω πολυ.Γιωργος απο Αιγαλεω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες