Προσέλκυση συνδρομητών σε newsleter

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιούλ 2014 11:20

Σκέφτομαι να κάνω μια διαφήμιση στο facebook ή/και στο adwords για να προσελκύσω συνδρομητές στο newsleter της σελίδας μου.Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πώς να στείλω στοχευμένα για εγγραφή στο newsleter τον κόσμο που θα δει τη διαφήμιση...Υπάρχει κάποια άποψη;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 27 Ιούλ 2014 19:28

Στοχευμένα κάνεις τη διαφήμιση (keywords, δημογραφικά, ότι νομίζεις ανάλογα και που θα την κάνεις βέβαια), από εκεί και πέρα υπάρχει το CTR που έχει να κάνει με την ίδια τη διαφήμιση και το conversion, που έχει να κάνει με όλα τα υπόλοιπα.

Γενικός κανόνας είναι ότι σπας τη διαφήμιση σε όσες κατηγορές διαφήμισης είναι λογικό, για να στοχεύσεις καλύτερα τα ενδιαφέροντα του κοινού σου και φτιάχνεις ένα πολύ καλό ξεχωριστό landing page για την κάθε μία (διαφήμιση ή ομάδα διαφήμισης).

Μελετώντας τα αποτελέσματα, προσπαθείς να βελτιώσεις και τα 2 όσο γίνεται (ctr, conversion). Να ξέρεις όμως ότι αν και ακούγεται απλό, σηκώνει τόνους σελίδων ανάλυσης τι και για ποιο λόγο πρέπει να κάνεις οπότε θέλει όρεξη, παρακολούθηση και μελέτη για να βελτιώνεις σταδιακά τα αποτελέσματα.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιούλ 2014 19:43

Βασικά το ερώτημά μου αφορούσε το τεχνικό μέρος!Θα πρέπει να φτιάξω μια σελίδα με φόρμα εγγραφής στο newsleter και να χρησιμοποιήσω το σύνδεσμο αυτό ή να στέλνω γενικα επισκεπτες στην πρώτη σελίδα;

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 27 Ιούλ 2014 20:31

Γενικά, η σελίδα που θα στείλεις αυτόν που θα πατήσει τη διαφήμιση θα πρέπει να είναι σχετική με το κείμενο της διαφήμισης.
Όμως, δε νομίζω να βρεθεί άτομο που θα πατήσει διαφήμιση εγγραφής σε newsletter ενώ δε γνωρίζει καν το site σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης