Internet Explorer 6 crash!! (Windows XP Pro Eng SP3)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιούλ 2014 14:56

Πολλή Καλησπέρα και από το PC του γραφείου. :D
giannis17 έγραψε:δοκίμασε μια και αυτό: http://www.techsupportall.com/adware-removal-tool/
Στο PC αυτό, όπου δεν υπάρχει πρόβλημα με τα Windows, και με τον Internet Explorer, η εφαρμογούλα λειτούργησε άψογα και (απ' ό,τι -τουλάχιστον- ανέφερε) 'ξεσαβούριασε' αρκετό malware από τον δίσκο μου, πέρα από την ανασυγκρότηση που έκανε.
Υποψιάζομαι, ότι το πρόβλημά μου θα λυνόταν -ίσως- με κάποια εφαρμογή σαν τα Ιστορικά Norton Utilities.
Θυμάμαι, μου έκανε φοβερή εντύπωση, όταν στα Windows98 SE έκανε ανασυγκρότηση αρχείων/φακέλων στον δίσκο.... Θυμάμαι, ότι -σε αντίθεση προς όλα τα υπάρχοντα- 'τακτοποιούσε' και τα αρχεία συστήματος, επανατοποθετώντας, όσα έπρεπε, στην αρχή του δίσκου.
Ο 'Disk Doctor' φύσαγε στην 'ανίχνευση κι επισκευή' προβλημάτων σε αρχεία, φακέλους, ακόμα και επιφάνεια του δίσκου. Μετά αναλάμβανε κι ο 'Registry Doctor' διορθώνοντας 'αστοχίες' της Registry, διαγράφοντας αναφορές-διαδρομές σε ανύπαρκτα αρχεία/φακέλους.
Ανέβαζε αρκετά την 'τελική' ταχύτητα του PC, συμπτύσσοντας αρχεία/φακέλους, καθώς και διορθώνοντας/συμπτύσσοντας την ίδια τη Registry.
Θυμάμαι -επίσης- την ωραία, ρομαντική, αρχαία εκείνη εποχή, ότι στις 'Πληροφορίες Συστήματος' των Windows98 SE, υπήρχε ένα toolάκι, που επανεγκαθιστούσε (σε μαγάλο βαθμό) τον Internet Explorer, αν αυτός είχε πρόβλημα.... Και φυσικά το 'υπερ-εργαλείο' SystemFileChecker, το οποίο -τότε- έκανε καταπληκτική δουλειά.
Τώρα δεν υπάρχει -από τα Windows- εργαλείο επισκευής του Internet Explorer.
Το SystemFileChecker δεν κάνει την ίδια δουλειά.
....Βρήκα ένα δοκιμαστικό Norton Utilities 16 από τη Symantec (μέσω της C-Net)
Θα το δοκιμάσω σε πρώτη ευκαιρία, και θα σας ενημερώσω! :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιούλ 2014 07:51

Πολλή Καλημέρα από το PC του γραφείου. :D
DGeorge έγραψε:....Βρήκα ένα δοκιμαστικό Norton Utilities 16 από τη Symantec (μέσω της C-Net)
Θα το δοκιμάσω σε πρώτη ευκαιρία, και θα σας ενημερώσω! :P
'Μάπα το καρπούζι' παίδες. Καμμία σοβαρή επισκευή μητρώου, ή του Internet Explorer.
Μάλιστα -άποψή μου- έχει υποβαθμιστεί πολύ και η ανασυγκρότηση αρχείων/φακέλων.
Όπως και νά' χει το πράγμα, ούτε αυτό δεν μου έκανε 'δουλειά'!!!
...Τουλάχιστον όμως δεν 'έπαιξε' ως προαπαιτούμενο, η λειτουργεία του Internet Explorer! :D

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 25 Ιούλ 2014 20:56

DGeorge έγραψε:...Αλήθεια τώρα... Αυτό το "Πώς αντέχεις", που μου έγραψες, σε τι αναφερόταν; :question: :think: :question:
Το είπα χαριτολογώντας καθώς δεν γνωρίζω κανένα που να βγήκε νικητής από "μονομαχία" με internet explorer 5, 5.5 ή 6 !!! :kaloe:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2014 20:56

Δυστυχώς φίλε/αδελφέ ΣυνFreestuffίτη EneMe, όπως με ενημέρωσε ο έμπειρος φίλος (Αρχι-Τεχνικός της Εταιρείας, η οποία μας υποστηρίζει στη δουλειά):
"Νομίζεις ότι έχεις να κάνεις με τον Internet Explorer 6. Στην ουσία, κατά τη διάρκεια του 'κακού Imaging' απέκτησαν πρόβλημα τα ίδια, τα Windows! Απλώς, κατά σύμπτωση, σού δείχνουν, ότι έχει πρόβλημα ο Internet Explorer 6.
Αν είχε πρόβλημα μόνο ο Internet Explorer 6, τα Windows θα σου επέτρεπαν εγκατάσταση/αντικατάσταση με Internet Explorer μίας ανώτερης έκδοσης (π.χ. Internet Explorer 8 για Windows XP), και το πρόβλημα θα λυνόταν εκεί.
Από τη στιγμή όμως, όπου τα Windows δεν επιτρέπουν ούτε εγκατάσταση/αντικατάσταση με μίας ανώτερης έκδοσης Internet Explorer, αυτό ενοχοποιεί τα ίδια -πλέον- τα Windows XP σου.
Αν το 'Windows Repair', ή/και το SystemFileChecker δεν μπορούν να κάνουν κάτι, η 'ζημιά' είναι σοβαρή και δείχνει σαφέστατα ως μόνη λύση Format και Επανεγκατάσταση των πάντων!

Αν είσαι ικανοποιημένος με το τωρινό επίπεδο λειτουργικότητας των Windows σου, κανένα πρόβλημα....
Αν όμως θέλεις να λειτουργήσει -σωστά- ο όποιος Internet Explorer, ώστε να σού λειτουργήσουν εφαρμογές, που τον θέλουν ως προαπαιτούμενο, τότε καταλήγουμε πάλι... Format και Επανεγκατάσταση των πάντων!"

Το παλληκάρι ήταν σαφέστατο! Ο δε τρόπος τεκμηρίωσης των όσων έλεγε, δεν άφηνε κανένα περιθώριο αμφιβολίας.
Εγώ είμαι Φυσικός (βασικά). Οι γνώσεις μου/επαφή με τους Ηλ/Υπολογιστές ήταν απλώς και μόνο μέσω προγραμματισμού σε FORTRAN.
Από κει και μετά, όλες μου οι -'όποιες'- γνώσεις είναι καθαρά εμπειρικές.

Αντίθετα... Το παλληκάρι είναι σπουδαγμένος 'Πληροφορικάριος', σε συνδυασμό με την όποια (αρκετή απ'όσο βλέπω) πρακτική πείρα του.
Μην με παρεξηγήσετε -παρακαλώ πολύ- οποιοσδήποτε από εδω-μέσα, και φυσικά/ιδιαίτερα όσοι μου κάνατε την τιμή κι ασχοληθήκατε μαζί μου και με το πρόβλημά μου!

Απλώς, με τον συγκεκριμένο Τεχνικό, είχα την τύχη της απ'ευθείας συζήτησης-διαλόγου.
Αυτό -δυστυχώς- δεν μπορώ να το έχω με κανέναν από εσάς, κι ας είστε δύο φορές -τουλάχιστον- εμπειρότεροι και καλύτεροι από τον εν λόγω Τεχνικό μας.

Επίσης φέρνω τα όσα -κατά καιρούς- μου λέει, ως πληροφορίες, τις οποίες κάποιος (όπως εγώ) μπορεί να μην τις γνωρίζει.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 31 Ιούλ 2014 14:12

pistevo pos tis perisoteres fores yparxei kai allh lysh ektos tou format alla symfono me ton texniko sas giati mexri na vreis ti enoxlei exeis kanei 4-5 fores format/stisimo

ektos an den exeis tin polytelia na to kaneis logo kapoion prog pou den vriskeis :p

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Αύγ 2014 08:38

Να σου πω... Βασικά βαριέμαι το ξαναστήσιμο τόσων εφαρμογών. Έχω τις 'εγκαταστάσεις' ~του 98% από αυτές, ενώ σπανίως χρησιμοποιώ ~το 30% από αυτές.
Θα δω... Ανάλογα με τα 'κέφια' που θα έχω (στις διακοπές 8/8 - 25/8 ), και τις όποιες δουλειές θα απαιτεί το σπίτι, θα αποφασίσω αν θα γίνει τώρα, ή σε άλλη ευκαιρία.

Έχω φτιάξει την ανάλογη ατμόσφαιρα:
1) Έχω όλα τα απαραίτητα (ακόμα και περιττά) BackUp σε έναν εξωτερικό USB δισκάκο.
2) Έχω συγκεντρώσει τη συντριπτική πλειοψηφία από τους Αναγκαίους Drivers.
3) Υπάρχει σε αναμονή το γνήσιο CDάκι των WindowsXP, αλλά και δύο αντίγραφα ασφαλείας.
4) Όπως είπαμε πριν, υπάρχει ~το 98% από τις 'εγκαταστάσεις' των εφαρμογών μου.
5) Χαμηλός φωτισμός, κεριά, κρασί στον πάγο, απαλή οργανική μουσική :P :P :P
6) Πίτσες, μπύρες και 'Hevy Metalάδικα' για όταν φτάσουμε στο 'τσακίρ κέφι', και τέλος........ Φυσικά
7) Το μηχάνημα να περιμένει υπομονετικά/στωϊκά, πότε θα 'έρθει η Ώρα του'!!!!

Και όλα αυτά για οποιαδήποτε στιγμή έχω χρόνο και κέφια! :wink:
Όπως ξαναέγραψα... Δεν βιάζεται ούτε αυτό (το PC), ούτε εγώ!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Σεπ 2014 10:55

Πολλή Καλημέρα στην Εξαιρετική Παρέα!!! :D :D
Το 'Χειρουργείο' έγινε το προηγούμενο ΣαββατοΚύριακο....
Μου χάρισαν DVDάκι με Ελληνικά 32bitα Windows7.
Αφού έκανα ένα ωραιότατο Partition στον καινούργιο-μεγάλο δίσκο μου, έκανα εκεί την εγκατάσταση των Windows7.

---Σημείωση Very Important!!!----
Τηρήθηκε με -Ακρίβεια LASER- η 'Ατμόσφαιρα', που είχα δημιουργήσει (κεριά, μπύρες, κλπ).

Πρέπει να ομολογήσω ότι, με την πείρα των XP τα ψιλοκαταφέρνω (είχα και κάτι ψιλο-εμπειρίες από Vista, στα οποία μοιάζουν περισσότερο τα 7).
Δεν θα σχολιάσω εδώ τα 7, καθώς θα είμαι -Μα τελείως- εκτός θέματος!!!!

Το Θέμα είναι ότι μου έλυσαν το πρόβλημα, τόσο του παλιού-ψιλοπροβληματικού υλικού (hardware), όσο και την επικοινωνία -φυσικά- του Smartphone μου με το PC μου.

Τώρα που τα έχω όλα στο ίδιο μηχάνημα, μπορώ σιγά-σιγά (και επιλεκτικά) να εγκαθιστώ όσες εφαρμογές χρειάζομαι από τα XP.
Όπως -επίσης- μπορώ να κρατήσω τις όσες και όποιες εφαρμογές μου (που υποστηρίζουν τα XP, αλλά Όχι και τα 7) στο Partition των XP και να τις 'δουλεύω' από εκεί.

Αφού σας έπρηξα κυριολεκτικά με το πρόβλημά μου....
Ευχαριστώντας σας πολύ για την Υπομονή, τον Χρόνο και τις Ανταποκρίσεις σας....
Ήθελα να ενημερώσω, ότι το Topic αυτό, -τουλάχιστον για 'μένα- θεωρείται SOLVED.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες