Aλλαγη λογισμικου απο Windows 7 σε LINUX

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Eloxochitl

Δημοσίευση από Eloxochitl » 17 Ιουν 2014 19:50

Γειά σας παιδια!

Απο ότι θα καταλάβετε δεν εχω τη παραμικρή ιδέα σχετικά με τα LINUX, για αυτο θα ηθελα τη βοηθεια σας. Προς το παρον ο υπολογιστης μου εχει τα WINDOWS 7, αλλα θα ηθελα να αλλαξω σε LINUX.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης;

1) Είναι τα LINUX πιο ελαφρια απο τα W7?

2) Βαση του οτι ο υπολογιστης μου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα {(Intel (R) Core (TM)2 DUO CPU 2,20 GHZ) (δεν ξερω αν χρειαζεστε κ αλλες πληροφοριες)} ποια εκδοση θα ήταν η καλυτερη επιλογη?

3) Θα υπαρχει προβλημα συμβατοτητας στη λειτουργια αλλων προγραμματων και παιχνιδιων που τρεχουν στα W?

Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων. Ελπιζω να μην ειναι πολυ γενικές οι ερωτησεις.
"I m OK, I may not seem OK and I may not be OK now, but I am, like, OK"

Girls, HBO, 2014

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 18 Ιουν 2014 08:45

Καλησπέρα! Η μετάβαση από Windows σε Linux προδιαθέτει και ορισμένες αλλαγές στην νοοτροπία όπου αργά ή γρήγορα θα τις καταλάβεις ή θα πέσουν στην αντίληψή σου. Τα Linux συγκριτικά με τα windows χρησιμοποιούν διαφορετικό filesystem καθώς επίσης και η διαχείριση των διεργασιών στην μνήμη εκτελούνται με άκρως διαφορετική φιλοσοφία από τα Windows. Οπότε:

1. Ναι! Τα Linux είναι πιο ελαφρυά από τα W7.
2. Η επιλογή της διανομής καλό θα είναι να γίνει με βάση πολλούς παράγοντες όπως εμπειρία χρήστη και όχι μόνο από τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου. Θα σου πρότεινα Linux Mint 17 "Qiana" MATE
3. Εδώ είναι η μεγαλύτερη δυσκολία για αυτούς που επιδιώκουν την πλήρη μετάβαση από το OS Windows σε αυτό του Linux. Υπάρχουν εταιρείες που έχουν συμβατότητα και σε λειτουργικά συστήματα όπως το Linux, υπάρχουν όμως και αυτές που δεν έχουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις ψάχνουμε να βρούμε εναλλακτικές εφαρμογές. Ευτυχώς το Linux Mint μιας και είναι Ubuntu based έχει μια αρκετά μεγάλη κοινότητα για υποστήριξη καθώς επίσης και αρκετές διαθέσιμες εφαρμογές για να κάνεις την δουλεία σου. Τώρα σχετικά με τα παιχνίδια εκεί πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα μιας και δεν ξέρω αν υπάρχουν διαθέσιμα στο Linux.

Τέλος 2 αναφορές. Η 1η έχει να κάνει με την γνωστή εφαρμογή WineHQ. Το εν λόγο εργαλείο τρέχει εφαρμογές Windows σε Linux based συστήματα. Η 2η αναφορά έχει να κάνει με την συμβατότητα στις συσκευές. Καθώς πέρασαν τα χρόνια οι περισσότερες κοινότητες παρέχουν συμβατότητες και οδηγούς (drivers) σε όλους τις συσκευές του υπολογιστή σου οπότε και δύσκολα θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας.

Όπως και να έχεις μιας και σκοπεύεις να έχεις την 1η επαφή θα χρειαστείς λίγο χρόνο έτσι ώστε να σου γίνει οικίο το νέο σου περιβάλλον εργασίας!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 18 Ιουν 2014 10:36

opos ta leei o filos webgift
as prostheso liga gia ta win progs kai ta games

gia windows progs look edo: http://appdb.winehq.org/
(einai gia to wine pou leei o webgift parapano mporeis na deis kata poso trexei kala meso aftou kapoio prog)

an kai ego pistevo oti kalytera an pas
sto linux na epilexeis native progs
yparxoun gia ola antistixa

oso gia games paei analoga poso gamer eisai
ego pou den eimai hardcore kai tha valo kana game
kathara gia na ksodepso ena misaoro
volevome aneta me afta pou ftiaxoun gia linux

px ena strategy aksiologo einai to 0ad
https://www.youtube.com/watch?v=S5x-n3PaRKY
h to glest http://www.youtube.com/watch?v=Fafu0o8bQeo

an kai protimo kati mikra san afto http://www.youtube.com/watch?v=nhB7Klc2e0o h afto http://www.youtube.com/watch?v=I7MIev0w5bg
me tin kopelia pezame diplo afto http://www.youtube.com/watch?v=7qD6dV3SSeY :p

pantos gia tis kathimerines ergasies enos xristh den exei na zhlepsei tpt to linuxaki apo ta win .... me ekseresh tous gamer alla einai megalh syzitish to gia poion logo ... :p

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 18 Ιουν 2014 11:01

Eloxochitl έγραψε:Γειά σας παιδια!

Απο ότι θα καταλάβετε δεν εχω τη παραμικρή ιδέα σχετικά με τα LINUX, για αυτο θα ηθελα τη βοηθεια σας. Προς το παρον ο υπολογιστης μου εχει τα WINDOWS 7, αλλα θα ηθελα να αλλαξω σε LINUX.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης;

1) Είναι τα LINUX πιο ελαφρια απο τα W7?

2) Βαση του οτι ο υπολογιστης μου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα {(Intel (R) Core (TM)2 DUO CPU 2,20 GHZ) (δεν ξερω αν χρειαζεστε κ αλλες πληροφοριες)} ποια εκδοση θα ήταν η καλυτερη επιλογη?
Είναι το linux, όχι τα linux :)
Έχω linux mint 17 cinnamon σε laptop core 2 duo 2.16GHz με 2GB μνήμη. Το mate λέγεται ότι είναι λίγο πιο ελαφρύ, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Το mint είναι ό,τι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει σε desktop linux και έχω δουλέψει αρκετά.

Eloxochitl

Δημοσίευση από Eloxochitl » 18 Ιουν 2014 20:42

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Εχω ηδη κατεβάσει το LINUX που μου πρότεινες webgift.. Tωρα θα ψαξω ενα tutorial για την εγκατασταση. Βλέποντας και κανοντας για τα παιχνιδια!

Girls, HBO, 2014

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 19 Ιουν 2014 10:47

Το μόνο σημείο στο οποίο υστερεί το Linux είναι στα games (λόγω γραφικών, κυρίως επειδή πολλοί κατασκευαστές δεν"ανοίγουν" τους drivers) και εδώ στην Ελλάδα στις εφαρμογές που εμπλέκεται ο tax manager.

Επίσης, το winehq είναι καλό αλλά κατά καιρούς η κοινότητά του αντιμετωπίζει διάφορα προβλήματα και παγώνει την υποστήριξη, ακόμα και τη λειτουργία του. Οπότε μπορεί να αντιμετωπίσεις κι εσύ διάφορα προβλήματα.
Η καλύτερη εναλλακτική είναι το crossover http://www.codeweavers.com/products/ αλλά είναι επί πληρωμή.
Πάντως το 95% των προγραμμάτων για windows έχουν το native Linux αντίστοιχό τους. Οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι λίγη προσπάθεια να μάθεις το όποιο νέο πρόγραμμα.
Θέμα συνήθειας είναι...

Κατά τα άλλα, το Mint και το Ubuntu είναι οι καλύτερες επιλογές για την μετάβαση από το ένα λειτουργικό στο άλλο.
Πιθανότατα αργότερα θα ψαχτείς για κάποια άλλη "καλύτερη" διανομή.

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 20 Ιουν 2014 16:44

Περιμένουμε να ακούσουμε (ή μάλλον να διαβάσουμε) εντυπώσεις.

Eloxochitl

Δημοσίευση από Eloxochitl » 24 Ιουν 2014 01:32

Μετα κόπων βασάνων και 5 κατεστραμμένων dvd κατάφερα να κάνω την εγκατάσταση! Ντροπή, ούτε ενα tutorial της προκοπης στο διαδικτυο για το πως να δημιουργήσεις ενα bootable dvd! Προσπαθησα με ultraiso, poweriso, imgburner, cdburner, αλλα δεν θελησε! Τελικά τα περασα σε usb και καταφερα να μπω στο λογισμικο!!

Συμφωνα με ενα tutorial εγκαταστασης που μου εστειλε ο αδερφος μου θα επρεπε να ειχα κανει πολλά περισσοτερα βηματα για την εγκατασταση, μπαίνοντας στο partition manager.. Αλλα δεν τα καταφερα και εκανα Install απο το εικονιδιο που υπηρχε στο desktop!
Δεν εχω ιδέα αν εκανε format τα windows!
To ζητημα ειναι οτι μπαινει κατευθειαν στο LINUX!! Μου αρεσει πάρα πολύ αυτό που βλέπω, φαίνεται να ειναι ευχρηστο, ειναι εξοπλισμένο με τα παντα σχεδον, και εχει ευχαριστο περιβάλλον! Θελω να δω τι δυνατοτητες εχει και φυσικα ανυπομονω να χρησιμοποιησω ενα απο τα φοβερα desktops που βλεπω στο διαδικτυο!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια σας!! :) Αν καποτε εχετε καποιο θεμα με ισπανικα μου λετε!!!!
Cheers!!!

Girls, HBO, 2014

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 24 Ιουν 2014 08:12

Από την στιγμή που έχει αλλαχθεί το MBR (Master boot record) του δίσκου σου και μπαίνεις απευθείας στο Linux τότε έχεις μόνο Linux. Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης θα σου είχε επιλογή νέας εγκατάστασης. Τότε σε ενημερώνει ότι όλα θα διαγραφούν.
Και εγώ όποτε χρειάστηκε έκανα εγκατάσταση από το USB Stick! Πάνε χρόνια που έχω να χρησιμοποιήσω CD ή DVD για αυτά.
Χαίρομαι που σου αρέσει, εύχομαι καλή αρχή!

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 24 Ιουν 2014 08:39

Eloxochitl έγραψε:Μου αρεσει πάρα πολύ αυτό που βλέπω, φαίνεται να ειναι ευχρηστο, ειναι εξοπλισμένο με τα παντα σχεδον, και εχει ευχαριστο περιβάλλον! Θελω να δω τι δυνατοτητες εχει και φυσικα ανυπομονω να χρησιμοποιησω ενα απο τα φοβερα desktops που βλεπω στο διαδικτυο!!!
Cheers!!!
Τελικά, έβαλες cinnamon; :)

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 24 Ιουν 2014 10:49

dose sto terminal san root

Κώδικας: Επιλογή όλων

fdisk -l | grep /dev/
kai kane cp edo na doume ti ekanes me ta partition

poia distro evales telika?

Eloxochitl

Δημοσίευση από Eloxochitl » 24 Ιουν 2014 13:50

Ενω ειχα κατεβασαι το Mate, τελικα επρεπε να κατεβασω αλλο γιατι οπως ειπα δεν μπορουσα να το κανω bootable! Μιας που βρηκα το κολπο με το usb και παλι δεν αναγνωριζε το Μate, ετσι εγκατεστησα τo Cinnamon.
Δεν ξερω πως να κανω την εικονα να φαινεται, ελπιζω να ανεβει για να μπορεσεις να δεις αυτο π μ ζητησες!
Συνημμένα
prtn.png
κωδικας
(637.34 KiB) Μεταφορτώθηκε 31727 φορές

Girls, HBO, 2014

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 24 Ιουν 2014 15:03

vasika malon kati den egine kala kai den vlepo eikona
anevase tin alloy kai stile link
kalytera dose afto kai meta steile img

Κώδικας: Επιλογή όλων

echo "=============";cat /etc/*-release;echo "=============";fdisk -l | grep /dev/

Eloxochitl

Δημοσίευση από Eloxochitl » 24 Ιουν 2014 15:58

Το προσπαθω εκ νεου εδω γιατί δεν ξέρω που αλλου μπορώ να το ανεβασω!
Συνημμένα
mint.png
mint

Girls, HBO, 2014

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 24 Ιουν 2014 16:07

ta kataferes apla evales -1 anti -l
opote den mporoume na doume ti ekanes me ta partition ;)
opote evales ta mint telika
(giati kranagrafeis tin entolh kai den tin kaneis copy/paste???)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης