Το μέλλον των εξαγωγών στην Ελλάδα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
AnnaGeorgiou

Δημοσίευση από AnnaGeorgiou » 24 Απρ 2014 10:13

Το 2011 έμεινα άνεργη και αποφάσισα να επιστρέψω στην πατρίδα μου την Κρήτη για να μπορέσω να μειώσω τα έξοδα μου και να βρω νέους τρόπους για να βγάζω χρήματα για να ζω.

Εκεί και για πρώτη φορά ήρθα σε επαφή με τοπικούς παραγωγούς αρχικά για να με βοηθήσουν να μάθω πως θα μπορούσα να καλλιεργήσω τα κτήματα της οικογένειας μου αλλά στη συνέχεια και στο να βρω τρόπους για να μπορώ να εξαγάγω τα προϊόντα που παράγω για να βγάλω περισσότερα χρήματα.

Όντας εξοικειωμένη με το διαδίκτυο έψαξα να βρω ένα ισότοπο που θα με βοηθούσε να κάνω ακριβώς αυτό.

Μετά από εκτεταμένη έρευνα βρήκα το Exportgate.gr το οποίο και χρησιμοποιώ και με έχει βοηθήσει να έρθω σε επαφή με νέους πελάτες.

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν ότι η Ελλάδα έχει μεγάλη διαφοροποίηση στα προϊόντα που μπορεί να εξάγει. Από ελαιόλαδο και κρασί, μέχρι υφάσματα (textile industry ) και έπιπλα.

Πολλές φορές αναρωτιέμαι, αν υπάρχουν και άλλοι συνάνθρωποι μας που βρίσκονται στην ίδια θέση με μένα. Να μείνουν άνεργοι και να κληθούν να αναζητήσουν νέους τρόπους βιοπορισμού.

Πιστεύω πραγματικά ότι με εξαγωγές από μικρούς παραγωγούς προϊόντων, η οικονομία της χώρας μας μπορεί να αναπτυχθεί και όλοι να ζήσουμε καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 24 Απρ 2014 11:34

Ωραίο το link που παρέθεσες, αλλά δεν βρήκα Ελληνική γλώσσα στη σελίδα... ο μέσος Έλληνας παραγωγός πως ακριβώς θα ενημερωθεί;

Τα τελευταία 6 χρόνια κι εγώ μένω στη Κρήτη (παρότι Θεσσαλονικιός) και όποτε βγαίνει η παραγωγή του λαδιού (φέτος δυστυχώς ήταν ελάχιστη) έχω την ίδια συζήτηση με τους ντόπιους μικρο παραγωγούς.

Κάθε χρόνο με ρωτάνε πως θα μπορούσα να τους βοηθήσω να σπρώξουν λάδι στη Θεσσαλονίκη (για εξωτερικό ούτε κουβέντα) όταν τους μιλάω για εμφιάλωση, παραστατικά και πιστοποιήσεις, στραβώνουν - ξενερώνουν και αλλάζουν κουβέντα.

Δυστυχώς ο Έλληνας ( πλην ορισμένων εξαιρέσεων) λειτουργεί σαν μπακάλης... και το κακό είναι ότι θέλει να συνεχίσει να λειτουργεί σαν μπακάλης.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 27 Απρ 2014 03:12

Εγώ υποστηρίζω την πώληση από το ίντερνετ και με το παραπάνω, ιδικά αν καταφέρεις για εξωτερικό.
Στην Γερμανία πχ υπάρχουν πολλές εξαγωγές με φορτηγά που φέρνουν ελληνικά προϊόντα. Το λάδι και το ελληνικό γιαούρτι πχ απ'τα πιο γνωστά.

Πολλές φορές Ελληνικά εστιατόρια φέρνουν συστηματικά διάφορα αγαθά. Δυστυχώς δεν έχω δει ελληνικό σούπερ μάρκετ αλλά τα τούρκικα πουλάνε καλά.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες