Τα windows δεν αναγνωρίζει τον σκληρό

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
abeautifulmind

Δημοσίευση από abeautifulmind » 19 Απρ 2014 03:16

Καλημέρα σε όλους.
Έκανα format σε laptop hp 550 και πήγα να του βάλω xp profesional sp3. Οταν φόρτωσα το δισκάκι των xp μου έβγαλε ότι δεν αναγνωρίζει σκληρό και ακολούθησα αυτόν τον οδηγό
και έκανα format κανονικά.Όλα καλά όμως ξέχασα να κάνω αυτό που λέει εδώ
1) Πάω στον Device manager -> IDE ATA.ATAPI controllers
θα πρέπει να έχω μια εγγραφή σχετική με " … Ultra ATA storage controller".
2) Σε αυτόν τον Ultra ATA storage controller οδηγό κάνω διπλό κλικ,
επιλέγω την καρτέλα Driver -> Update driver.
3) Στο ερώτημα Connect to to Windows Update; επιλέγω ΟΧΙ.
Επιλέγω να τον εγκαταστήσω από συγκεκριμένη θέση και να τον επιλέξω εγώ.
4) Αν όλα καλά, επανεκκινώ τον υπολογιστή και πατώ DEL/F2 για να μπώ στις ρυθμίσεις του
BIOS.
και έκανα επανεκίνηση και τώρα δεν βρίσκει σκληρό ούτε να ξανακάνω format βοήθεια help.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Απρ 2014 18:08

Πολλή Καλησπέρα σου και Χρόνια Πολλά! :D
Η φασαρία (διαγνωστικό μήνυμα) που αναφέρεις δεν έχει να κάνει μόνο με τον όποιον σκληρό σου δίσκο, αλλά και με τη μονάδα σου CD/DVD. (Τουλάχιστον έτσι έχω υπ'όψιν για ATAPI Controllers)
Παρ' όλα αυτά, υποψιάζομαι ότι, ΕΝΩ ακόμα και τα XP, ακόμα και για μονάδες CD/DVD έχουν κάποιο 'κόλπο' ώστε ό,τι μονάδα κι αν είναι αυτή να την βλέπουν (όταν εκκινούν ΓΙΑ FORMAT/επανεγκατάσταση), στην περίπτωσή σου έχει γίνει το πρώτο 'restart' και ψάχνει για σκληρό δίσκο.
Συνεπώς υποοθέτω ότι:
Θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του BIOS του υπολογιστή σου, ώστε να βάλεις ως πρώτη μονάδα boot τη μονάδα CD/DVD.
Αν το BIOS δεν 'βλέπει' τη μονάδα CD/DVD, υπάρχει 'θέμα' υλικού, (που νομίζω ότι δεν υπήρχε πριν).
Όσον αφορά στον σκληρό σου δίσκο... Είδα τα όσα έγραφε στο Link, και τα θεωρώ κάπως 'καουμπόϋκα'. Το πλέον ομαλό είναι να βρεις τους drivers του δίσκου σου και να τους περάσεις σε δισκέττα. Να βρεις κι έναν όδηγό δισκέττας από κάπου, και να κάνεις σαν Άνθρωπος τη δουλειά σου.... Όταν τα Windows -στην όποια επανεγκατάσταση- σου ζητήσουν: "Αν έχεις drivers από '3ο κατασκευαστή' πίεσε το (Fδεν θυμάμαι)" πιέζεις το (Fδεν θυμάμαι). Σε κάποια στιγμή θα σου ζητήσει και τη δισκέττα. Αφού την δει, την ψάξει, κλπ, θα σου δώσει είτε επιλογή μοντέλων δίσκων, είτε απ'ευθείας το μοντέλο του δίσκου σου. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να επιλέξεις το μοντέλο του δίσκου σουν να δώσεις κάποιο 'ENTER' και να αφήσεις τη πράγματα να τρέξουν μόνα τους.
Αυτά τα λίγα... Ελπίζω να βοήθησα! Καλή Ανάσταση, Καλό Πάσχα!!!! :pint: :pint: :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες