Ποια windows εχω

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
abeautifulmind

Ποια windows εχω

Δημοσίευση από abeautifulmind » 18 Απρ 2014 02:20

Καλημλέρα σε όλους.πήρα ένα laptop να το κάνω format και έχει το αυτοκόλητο με το κλειδί από κάτω των windows.Ο υπολογιστής είχε όταν τον πήρα στα χέρια μου windows 7 ultimate 32 bits.Οπότε κατεβάζω το γνήσιο windows 7 μιας και έχω κλειδι όμως δεν έχω recovery disk η recovery partition στον σκληρό.Ξεκινάω το format και μόλις πάω να βάλω το κλειδί τζίφος τίποτα δεν το ΄δεχεται. Πιθανών να είχε xp ή vista το λαπτοπ και να είχανε βάλει τα 7.Η ερώτηση μου είναι μπορώ με κάποιο τρόπο να μάθω σε ποια έκδοση windows αντιστοιχεί το κλειδί? Η με άλλον τρόπο ποιο ήταν το μανίσιο λειτουργικό?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποια windows εχω

Δημοσίευση από Zizo » 19 Απρ 2014 00:01

Εσένα το αυτοκόλλητο πάνω δεν γράφει windows?

Το ίδιο θα ήθελα να μάθω και γω. Έχω πάνω στο 7 χρονών pc μου ένα αυτοκόλλητο το οποίο έχει κλειδί για τα windows vista.

Άραγε μπορώ να κατεβάσω τα vista, online, γνήσια και με το κλειδί αυτό να τρέχουν?
Ξέρει κανείς αν αυτό το είδος με τα αυτοκόλλητα είναι το γνωστό OEM των windows? Που τα windows τα συγκεκριμένα κλειδώνουν πάνω στην motherboard και δεν μπορείς να τα βάλεις αλλού?

Όπως και να χει, το pc αυτό θα ήθελα να το δώσω δώρο όταν πάρω καινούργιο και θα ήταν πολύ ωραία αν το έδινα με γνήσια windows.
Εικόνα
What you waiting for?

gotham78

Ποια windows εχω

Δημοσίευση από gotham78 » 19 Απρ 2014 01:54

Εγω αυτο ειχα κανει με το λαπτοπ μου. Ειχα κατεβασει γνησια, εβαλα το κλειδι μου, και δουλεψαν αψογα. Απλα θελει προσοχη και στις εκδοσεις (νομιζω). Πχ. 32/64 bit, Ελληνικα/Αγγλικα, premium/home/ultimate κλπ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποια windows εχω

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Απρ 2014 09:41

Τα κλειδιά των windows είναι συμβατά ανάμεσα σε 32/64bit και ανεξαρτήτου γλώσσας , πχ αν αγόρασες ένα με 7 professional αγγλικά 32bit μπορείς να περάσεις 7 professional ελληνικά 64bit με το ίδιο κλειδί κανονικά.

Η έκδοση πρέπει να είναι ίδια. Από εκεί και πέρα τα κλειδιά χωρίζονται σε μερικές κατηγορίες (OEM, Retail, Refurbished κ.α.) και σε μερικές περιπτώσεις δεν κάνουν online ενεργοποίηση, σε αυτή την περίπτωση κάνεις τηλεφωνική ενεργοποίηση στην οποία ίσως χρειαστεί να μιλήσεις και με τεχνικό της microsoft για να σου "ξεκλειδώσει" το κλειδί άμα έχει ενεργοποιηθεί πολλές φορές ή άμα είναι στο σύστημα φαίνεται σαν OEM-προενεργοποιημένο και εσύ θες να το κάνεις εγκατάσταση χειροκίνητα (λίγο πολύ ότι γίνεται όταν αλλάζεις σκληρό δίσκο και δεν έχεις recovery discs).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

zorro14

Ποια windows εχω

Δημοσίευση από zorro14 » 12 Σεπ 2014 17:14

Δεν εχει σχεση το κλειδι με την εγκατασταση οποιονδηποτε windows. Αν θελεις να βαλεις windows 7 τελειωσε την εγκατασταση και μετα βαζεις κλειδι..η βρες κλειδια απο το ιντερνετ ..γραψε στο google (windows 7 keys) και θα σου βρει πολλες τοποθεσιες και τα δοκιμαζεις οτι κατσει ...
ΖΟΡΡΟ14///

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης