Πρόβλημα με monitor μετά αλλαγή ανάλυσης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sotiroyklas

Δημοσίευση από sotiroyklas » 17 Απρ 2014 12:23

Καλησπέρα, την τελευταία εβδομάδα όταν αλλάζω την ανάλυση της οθόνης μου σε ένα παιχνίδι τότε η οθόνη μαυρίζει και βγάζει ένα μήνυμα που λεει: OUT OF RANGE 76hz - 60hz

... με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή... το monitor είναι LG και η σύνδεση είναι μέσω VGA καλωδίου.

μου το κάνει και σε καινούργια και παλιά παιχνίδια και έχω κάνει ένα format από windows 7 σε windows 8 χωρίς να διορθωθεί το πρόβλημα, τι πρέπει να κάνω;

ευχαριστώ :D

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 17 Απρ 2014 15:52

Θα πω κάτι στην τύχη γιατί άλλοι τα ξέρουν καλύτερα αυτά αλλά drivers οθόνης δοκίμασες να απεγκαταστήσεις / επανεγκαταστήσεις; μια άλλη περίπτωση είναι να χρειάζεσαι ψηφιακή σύνδεση για μεγαλύτερο bandwidth οπότε βλέπεις αν μπορείς να βάλεις dvi.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Απρ 2014 17:38

Τι αναλυση του βαζεις? Ειναι πολυ πιθανον, το μονιτορ να μην υποστηριζει αυτη την αναλυση.
Τα Windows, σε τι αναλυση και συχνοτητα παιζουν?
Μεσα απο το παιχνιδι, εκτος απο αναλυση.πειραζεις και συχνοτητα? Αν ναι, τοτε βαλτην στα 60 hz που ειναι στανταρ.

Επισης πολυ σωστά, κανε αναβάθμιση στους τελευταίους drivers της.κάρτας γραφικών σουυ!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης