Ιδιοκτησια domain

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
thpon

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από thpon » 09 Απρ 2014 20:12

Καλησπέρα

Εδώ και ένα χρόνο έχω εταιρική ιστοσελίδα αλλά τον τελευταίο καιρό ο τεχνικός με τον οποίο συνεργάστηκα άλλαξε τους κωδικούς διαχείρισης της σελίδας ή απλά με έβγαλε από διαχειριστή.

Άρχισα να πονηρεύομαι επί του θέματος. Διάβασα κάτι για κωδικούς εξουσιοδότησης μέσα στην κοινότητα και έψαξα στον πάροχο μου να δω (πολύ γνωστός) αλλά είχαν e-mail εποικοινωνίας του τεχνικού μου και όχι το δικό μου αν και στο domain υπήρχε το ονοματεπώνυμο μου στην ιδιοκτησία. Τους έστειλα την ταυτότητα μου και την σφραγίδα της εταιρείας για διασταύρωση οπότε με τα πολλά μου έστειλαν κωδικό πελάτη και κωδικό εξουσιοδότησης, εννοείται πως άλλαξα αμέσως και τους δυο όπως και το e-mail επικοινωνίας με το δικό μου. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να διαχειριστώ την ιστοσελίδα μου (δεν έχω τους κωδικούς administrator) αλλά ούτε και τα επαγγελματικά μου e-mail info@domain.gr και έχω πρόβλημα.

Τι μπορώ να κάνω; Είναι μονόδρομος να ρίξω τελείως την σελίδα κρατώντας μόνο το domain; Πέρνω επί ένα μήνα τον τεχνικό μου αλλά καμιά απάντηση, δεν τον βρίσκω. Αν άλλαξω πάροχο θα έχω κωδικούς διαχείρισης; Δεν είμαι καθόλου σχετικός με όλα αυτά.

andreaslll

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από andreaslll » 09 Απρ 2014 23:27

Κάτι μου λέει πως του χρωστάς λεφτά...

thpon

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από thpon » 10 Απρ 2014 02:09

andreaslll έγραψε:Κάτι μου λέει πως του χρωστάς λεφτά...
Αν του χρωστούσα λεφτά θα τον έβρισκα. Δεν υπάρχει καμία οικονομική εκκρεμότητα. Μάλιστα είχαμε συμφωνήσει να μου το αναβαθμίσει την τελευταία φορά που τον είδα αλλά δεν ξαναφάνηκε. Τους κωδικούς διαχείρισης αναγκάστηκε ,λέει ,να τους αλλάξει γιατί είχε δεχθεί επίθεση phising η σελίδα (δεν γνωρίζω από τέτοια). Όντως μου είχε έρθει ένα e-mail ενημερωτικό γύρω από αυτό το θέμα αλλά εγώ ποτέ δεν πήρα τον καινούριο κωδικό διαχείρισης. Τα υπόλοιπα με τον κωδικό εξουσιοδότησης είχαν γίνει από την αρχή. Ελπίζω απλά να ειρωνεύτηκες και να μην το εννοούσες γιατί πραγματικά αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα στην δουλειά μου.

platongr
Επικοινωνία:

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από platongr » 10 Απρ 2014 02:26

Πες μας το domain να σου πούμε σε πια εταιρεία είναι και να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Αν είσαι τυχερός και είναι και το hosting εκεί, θα κάνεις την ίδια διαδικασία που έκανες και για το domain και θα αποκτήσεις πάλι πρόσβαση.

thpon

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από thpon » 10 Απρ 2014 02:31

platongr έγραψε:Πες μας το domain να σου πούμε σε πια εταιρεία είναι και να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Αν είσαι τυχερός και είναι και το hosting εκεί, θα κάνεις την ίδια διαδικασία που έκανες και για το domain και θα αποκτήσεις πάλι πρόσβαση.
WHOIS - .gr Registry
Registrar:EUROPLANET (COMMUNICATION INFORMATICS)
Registrar Referral URL:http://www.europlanet.gr
Registrar Email:newaccount@europlanet.com
Registrar Telephone:+30.2106147370
Whois Server:
Name Server:ns2.sds.net.gr
Name Server:ns1.sds.net.gr

platongr
Επικοινωνία:

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από platongr » 10 Απρ 2014 09:20

Επικοινώνησε με αυτόν
http://sds.net.gr/

Αν αυτός είναι ο τεχνικός, τότε... le poul

thpon

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από thpon » 10 Απρ 2014 11:16

platongr έγραψε:Επικοινώνησε με αυτόν
http://sds.net.gr/

Αν αυτός είναι ο τεχνικός, τότε... le poul
Αυτός είναι. Μόνος τρόπος να ρίξω την σελίδα και να ανεβάσω καινούρια με το ίδιο domain; Και με το e-mail τι γίνεται; Μένει το ίδιο;

platongr
Επικοινωνία:

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από platongr » 10 Απρ 2014 18:12

Μπορείς να πάρεις hosting από μια άλλη εταιρεία και να σηκώσεις εκεί τα emails σου. Δεν αλλάζει κάτι.

Panagioths

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από Panagioths » 10 Απρ 2014 18:27

Γιατί δεν μιλάς με την εταιρεία που κάνει την φιλοξενία μήπως βρείτε κάποια άκρη;

thpon

Ιδιοκτησια domain

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 12:53

Τελικά θα αλλάξω hosting και αυτομάτως θα πέσει η σελίδα. Είμαι σε συζήτηση με 3-4 επαγγελματίες για δημιουργία νέας και θα δω τι με συμφέρει.

Σας ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης