Τι eCommerce Software χρησιμοποιείτε συνήθως;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Μαρ 2014 22:19

Διάβαζα αυτό το άρθρο σχετικά με e-commerce softwares για το 2014 κτλ είναι λίγο παλιό από τον Αύγουστο του 2013. Αλλά έχω απορία στην Ελλάδα ποιες είναι οι πλατφόρμες που χρησιμοποιούνται συνήθως, με αρκετά features κτλ Τι χρησιμοποιείται από την μεριά των developers για κατασκευή e-shop;

Προσωπικά έχω πειραματιστεί αρκετά με OpenCart αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος. Έχει αρκετά extensions στα Ελληνικά αλλά στα updates είναι σκέτος πονοκέφαλος και αν πάει και κάτι λάθος πρέπει να περιμένεις τους developers του community σαν πιο έμπειροι να σου προτείνουν αλλαγές, να βρουν τα bugs κτλ κτλ

Κάτι τελευταίο, ο τύπος στο άρθρο που έδωσα link προτείνει το Woocommerce, Shopify (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται στην Ελληνική αγορά) και Magento Community Edition. Το τελευταίο είναι ασφαλές, το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 19 Μαρ 2014 13:32

To magendo είναι το πληρέστερο open source ecommerce (ιδιοκτησία eBay εδώ και 2-3 χρόνια νομίζω) που θα βρεις. Είναι ιδιαίτερα βαρύ και απαιτητικό σε resources, βασισμένο σε zend framework και προφανώς δεν είναι κατάλληλο για όλες τις περιπτώσεις.

Το open cart είναι ελαφρύ και πολύ πιο εύκολο στο να επέμβεις, δεν έχω δει πρόσφατες εκδόσεις αλλά είχε πολύ κακογραμμένα κομμάτια και δεν είναι ότι πιο ασφαλές υπάρχει.

Για τα άλλα 2 δεν έχω άποψη, μια πρώτη και πολύ γενική προσέγγιση όμως που θα πρότεινα είναι αυτό που ξέρει ο καθένας καλύτερα (με ιδανικό πάντα κάτι custom). Σκοπός είναι να χτίσεις στο μυαλό σου και να υλοποιήσεις μια εφαρμογή, όχι να προσαρμόσεις μια έτοιμη ώστε να θυμίζει αυτό που ήθελες / θα έπρεπε να κάνεις . Από εκεί και πέρα, υπάρχουν δεκάδες παράμετροι που οδηγούν λιγότερο ή περισσότερο δικαιολογημένα σε συμβιβασμούς.

Αν δεν υπάρχει για οποιοδήποτε λόγο η custom προσέγγιση, η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μια απόφαση γνωρίζοντας σε βάθος αρκετές εναλλακτικές και αποφασίζοντας τι θα ταιριάξει καλύτερα στη συγκεκριμένη περίπτωση. When all you have is a hammer, everything looks like a nail λέει μια παροιμία που θα πρέπει να σκεφτεί κανείς αν (όπως εγώ κάποια στιγμή) ξεκινάει κάθε project με την εγκατάσταση ενός drumlapress . Ξέφυγα από την ερώτηση μάλλον αλλά είχα μια παρόμοια κουβέντα και παρασύρθηκα :D

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 19 Μαρ 2014 13:53

alou έγραψε:drumlapress
:lol: :lol: :lol:
Un-παίχτ-able!

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 19 Μαρ 2014 15:00

Δεν έχω κάποιο project / app στο μυαλό μου. Απλά έψαχνα γενικότερα για φθηνές και αποτελεςματικές λύσεις ecommerce και το έθεσα ως θέμα...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Μαρ 2014 15:08

alou έγραψε:drumlapress
epic! :lol: :lol: :lol:

Αναδημοσιεύω στο fb :)

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 19 Μαρ 2014 15:26

τα δικαιώματα μου :lol:
emphasy έγραψε:Δεν έχω κάποιο project / app στο μυαλό μου. Απλά έψαχνα γενικότερα για φθηνές και αποτελεςματικές λύσεις ecommerce και το έθεσα ως θέμα...
Ναι το κατάλαβα, είπα άλλωστε ότι ξέφυγα από την ερώτηση γιατί ήμουν λιγάκι επηρεασμένος.

koutsompolis

Δημοσίευση από koutsompolis » 19 Μαρ 2014 17:22

Το cs-cart είναι μια λύση που έχει πάρα μα πάρα πολλά features αλλά κοστίζει.

Είναι μέτριο από άποψη βάρους θα έλεγα. Είναι κατάλληλο και για περιπτώσεις που ο πελάτης θέλει συνέχεια αλλαγές ή πειραματισμούς με νέα πράγματα. Έχει φοβερό block/plugin editor, κανόνες εκπτώσεων, μεταφορικών κλπ Έχει και πάρα πολλά gateways πληρωμών (αν και έχει χρειαστεί να φτιάξω modules για viva, paysafecard και για κάποια τράπεζα).

Γενικά σε σχέση με τα άλλα που έχω δοκιμάσει έχει το καλό ότι θα χρειαστεί να κάνεις λίγες προγραμματιστικές αλλαγές για να κάνεις αυτά που θες.

Anyway, σαν το ecommerce software σαν το custom δεν υπάρχει!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης