Νέα σύνθεση PC

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
345crew
Επικοινωνία:

Νέα σύνθεση PC

Δημοσίευση από 345crew » 28 Φεβ 2014 15:33

Καλησπέρα σας, ο τίτλος τα λέει όλα για αυτό και μπαίνω αμέσως σε λεπτομέρειες.

Περίπου τα 3 τελευταία χρόνια παράτησα τα windows ως βασικό λειτουργικό και δουλεύω με τα Ubuntu και ενίοτε με VM Windows XP.

Θέλω να στήσω ένα PC που να μου επιτρέπει να να δουλεύω ως web developer & designer που είμαι, αλλά να μπορώ να έχω και την δυνατότητα Virtualization επειδή χρησιμοποιώ VM για προγράμματα που δεν τα έχω αντικαταστήσει με τα αντίστοιχά τους στα Ubuntu.

Έκανα την παρακάτω σύνθεση:
Motherboard: Gigabyte - H87-HD3 (1150/H87/DDR3)
CPU: INTEL CORE I5-4670 3.40GHZ LGA1150 - BOX
RAM: KINGSTON KHX1600C9D3K2/8GX 8GB (2X4GB) PC12800 HYPERX GENESIS XMP DUAL CHANNEL KIT
HDD: WESTERN DIGITAL WD2500AAKX 250GB CAVIAR BLUE SATA3
Case: COOLERMASTER RC-610-KKN1 CENTURION 6 BLACK

Δεν σας αναφέρω το υπάρχων γιατί είναι 6ετίας.
Το κόστος που θέλω να κινηθώ είναι περί τα 550,00 euro

Παραθέστε μου σχόλια ή και προτάσεις.

Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

Φιλικά
345crew
Κωνσταντίνος Π. Μοσχόβης Web Developer & Designer | Skills: PHP, MySQL, HTML, CSS, jQuery
Τα εργαλεία μου: Ubuntu 14.04, Netbeans IDE, MySQL Workbench, Apache 2, Google Chrome, Opera, Vivaldi.
Αναζητώντας πάντα την επόμενη πρόκληση, το επόμενο project.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα σύνθεση PC

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Φεβ 2014 21:41

Προσθέτοντας στα παραπάνω ένα καλό τροφοδοτικό αγγίζεις τα 550 ευρώ που μας λες ότι διαθέτεις αλλά δεν βλέπω ssd στο σύστημα σου και αυτό είναι δυσάρεστο.

Μητρική δεν αξίζει να βάλεις κάποια κατώτερη, είναι άλλωστε η καρδιά του συστήματος.
Επεξεργαστή μπορείς να βάλεις τον 4570 αντί τον 4670 και να γλυτώσεις 20€. Σε benchmark έχουν 3% διαφορά στις επιδόσεις, δηλαδή τίποτα, αλλά τα 20 ευρώ στα 200 είναι 10%.
Μνήμες ΟΚ δεν έχει και κάτι σημαντικά οικονομικότερο να δεις οπότε τις κρατάμε.
Μετά μπορείς να βάλεις ένα πιο οικονομικό κουτί, υπάρχουν πολύ ωραία (ακόμα και επώνυμα) κουτιά στα 30-40 ευρώ δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψεις παραπάνω.
Για τροφοδοτικό δεν χρειάζεται να πάρεις πάνω από τα 600watt, ακόμα και sli να κάνεις στο μέλλον οι καταναλώσεις σε ρεύμα όσο πάνε και μειώνονται (οι τελευταίες gaming κάρτες δεν παίρνουν καν βύσμα εξωτερικής τροφοδοσίας) οπότε κοιτάς για κάτι επώνυμο (για να κρατήσει) γύρω στα 50-60 ευρώ.

Χοντρικά μέχρι τα 550 μένουν άλλα 100-120 ευρώ τα οποία μπορείς να επενδύσεις σε έναν 60gb ssd για το λειτουργικό και τις εφαρμογές σου (vm) και έναν 500άρη σκληρό (ναι δεν αξίζει για 5 ευρώ διαφορά να πάρεις 250) για τα δεδομένα σου (50+65=~115 ευρώ)
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
345crew
Επικοινωνία:

Νέα σύνθεση PC

Δημοσίευση από 345crew » 01 Μαρ 2014 00:02

@giannis17 ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Τροφοδοτικό έχω ένα 500 Thermaltake που δουλεύει άψογα. Όσο για το κουτί, το συγκεκριμένο μου αρέσει γιατί έχει ωραίο cable managment. SSD επί του παρόντος δεν θέλω και δεν νομίζω να μου χρειάζεται. Σκληρούς έχω και μάλιστα με αρκετό χώρο
Κωνσταντίνος Π. Μοσχόβης Web Developer & Designer | Skills: PHP, MySQL, HTML, CSS, jQuery
Τα εργαλεία μου: Ubuntu 14.04, Netbeans IDE, MySQL Workbench, Apache 2, Google Chrome, Opera, Vivaldi.
Αναζητώντας πάντα την επόμενη πρόκληση, το επόμενο project.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης