O σταθερός υπολογιστής μου δεν αναγνωρίζει το δίκτυο

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
AngieK

Δημοσίευση από AngieK » 12 Φεβ 2014 17:47

Καλησπέρα, είχα αγοράσει έναν fujitsu σταθερό υπολογιστή το 2012 και λειτουργούσε κανονικά, έως ότου γύρισα από της διακοπές των Χριστουγέννων φέτος, είχα κλείσει όλα τα πολύπριζα και όταν γύρισα και ξανά έβαλα τον υπολογιστή στη πρίζα δεν άναβε, δεν έδινε ρεύμα καθόλου. Το πήγα στον κωτσόβολο γιατί το είχα αγοράσει από εκεί και το βρήκα λογικό αφού έχει ακόμα τρία χρόνια εγγύηση, από εκεί μου είπαν ότι έχει καεί η μητρική πλακέτα, μου είπαν ότι σε δέκα μέρες θα το φτιάξουν, τέλος πάντων το είχα πάει στις 7/1 πρώτου και μου τον επέστρεψαν σήμερα 12/2, πήγε και τον παρέλαβε η μητέρα μου γιατί εγώ ήμουν στο σχολείο, όταν γύρισα σπίτι με έβαλε να τον συνδέσω για να βεβαιωθώ ότι είναι εντάξει, όπως διαπίστωσα όμως μου στείλανε πίσω τον υπολογιστή άδειο, έκαναν format χωρίς να με ειδοποιήσουν, επίσης δεν αναγνώριζε το δίκτυο μου, έχει σύνδεση στην hol (το laptop μου συνδέεται κανονικά, ενώ το desktop με το ethernet και δεν το αναγνωρίζει) όπως ήταν ο υπολογιστής τον έκλεισα, έβγαλα όλα τα καλώδια από πάνω και τον πήγα πάλι στον τεχνικό του κωτσόβολου, του είπα το πρόβλημα και τα σχετικά και είδε ότι δεν ήταν ανοιχτή η κάρτα δικτύου(?) κάτι τέτοιο μου είπε δεν θυμάμαι τώρα, τελος πάντων την άνοιξε(?) και γύρισα σπίτι ήσυχη ότι θα δουλεύει. Έλα όμως που δεν δούλευε, τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε να βάλω χειροκίνητα μερικές ip στο πρωτόκολλο ipv4. Δεν έκανε τίποτα ούτε αυτό. Τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω? ;/[/i][/flash]

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Φεβ 2014 20:08

Δοκίμασες να κλείσεις το ασύρματο του laptop και να συνδέσεις το καλώδιο από το router στο laptop; Τουλάχιστον να σιγουρευτείς πως δεν φταίει το καλώδιο ή το router.

Αν παίζει στο laptop και όχι στο σταθερό και επίσης το σταθερό συνδέεται κανονικά στο τεχνικό τμήμα του κωτσόβολου τότε υπάρχει μια πολύ τραβηγμένη πιθανότητα η κάρτα δικτύου της καινούριας μητρικής να κάνει ασυμβατότητα με το router.

Αν δεν παίζει ούτε στο laptop δοκίμασε να συνδέσεις το καλώδιο σε άλλη θέση του router (ειδικά αν έχει μια μωβ μη το βάλεις εκεί), μετά δοκιμάζεις να κάνεις ένα reset στο router και τέλος άλλο καλώδιο δικτύου.

Όπως και να 'χει το ότι έκαναν format χωρίς να ενημερώσουν τον πελάτη (εσένα) είναι αμέλεια σε βαθμό κακουργήματος και μπορείς να τους απειλήσεις με μήνυση. Εσύ μπορεί να είχες μέσα φωτογραφίες από γάμους/βαπτίσια, πτυχιακή εργασία, νομικά έγγραφα κλπ που δεν ξαναβρίσκονται. Ξέρω άτομα που από τέτοιες καταστάσεις απέκτησαν ολοκαίνουριο υπολογιστή για να αποφύγει ο καταστηματάρχης την μήνυση.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

AngieK

Δημοσίευση από AngieK » 12 Φεβ 2014 21:59

giannis17 έγραψε:Δοκίμασες να κλείσεις το ασύρματο του laptop και να συνδέσεις το καλώδιο από το router στο laptop; Τουλάχιστον να σιγουρευτείς πως δεν φταίει το καλώδιο ή το router.

Αν παίζει στο laptop και όχι στο σταθερό και επίσης το σταθερό συνδέεται κανονικά στο τεχνικό τμήμα του κωτσόβολου τότε υπάρχει μια πολύ τραβηγμένη πιθανότητα η κάρτα δικτύου της καινούριας μητρικής να κάνει ασυμβατότητα με το router.

Αν δεν παίζει ούτε στο laptop δοκίμασε να συνδέσεις το καλώδιο σε άλλη θέση του router (ειδικά αν έχει μια μωβ μη το βάλεις εκεί), μετά δοκιμάζεις να κάνεις ένα reset στο router και τέλος άλλο καλώδιο δικτύου.

Όπως και να 'χει το ότι έκαναν format χωρίς να ενημερώσουν τον πελάτη (εσένα) είναι αμέλεια σε βαθμό κακουργήματος και μπορείς να τους απειλήσεις με μήνυση. Εσύ μπορεί να είχες μέσα φωτογραφίες από γάμους/βαπτίσια, πτυχιακή εργασία, νομικά έγγραφα κλπ που δεν ξαναβρίσκονται. Ξέρω άτομα που από τέτοιες καταστάσεις απέκτησαν ολοκαίνουριο υπολογιστή για να αποφύγει ο καταστηματάρχης την μήνυση.

για το desktop, απλα εσπρωξα πιο μεσα τα καλωδια στο ρουτερ κ τελικα δουλεψε.. αλλαξα κ θυρα στο καλωδιο πανω στο ρουτερ κ ειναι οκ.. οσο για τα αρχεια μ εβαλα τον τεχνικο να στειλει μηνυμα στα κεντρικα που ειχαν τον υπολογιστη μου για να δει τι εγινε γιατι ψιλο φρικαρα οταν ειδα οτι τον εκαναν φορματ κ χωρις να ενημερωσουν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες