Ενας γενικος χαρτης ιστοσελιδας και ορολογιες

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sinikos

Δημοσίευση από sinikos » 12 Φεβ 2014 15:33

Θελω να πω οτι τελικα λατρευω αυτο το forum γιατι εχω μαθει αρκετα πραγματα απο τους οδηγους και τα νηματα των μελων ή απο δικες μου ερωτησεις.

Οπως εχω γραψει και σε αλλο νημα η επαφη μου με τις ιστοσελιδες ειναι cms+ετοιμο template (ή απο το artisteer)+ετοιμα plugins.
Θελω ομως πολυ να μπορω να κανω το κατι παραπανω, αλλα μου ειναι δυσκολο. α) Μενω σε επαρχια και σχολες εκτος απο το να μαθω office δεν υπαρχουν. β) Τα οικονομικα μου ειναι σκ@τ@. γ) Δεν ξερω καθολου καλα αγγλικα για να παρακολουθησω ξενα tutorials απο ιστοσελιδες ή youtube.

Ισως ομως το σημαντικότερο ειναι οτι δεν εχω "πιασει" την φιλοσοφια της λειτουργιας των ιστοσελιδων. Π.χ. Μου αρεσει μια τεχνολογια και διαβαζω οτι ειναι jquery. Τι ειναι αυτο? γλωσσα προγραμματισμου? Δηλαδη μπορω να φτιαξω ολο το site σε jquery?

Δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω τι μπορω να χρησιμοποιησω και που, καθως και πως αλληλεπιδρουν. Δηλαδη μπορω να φτιαξω ενα site ολο σε java ή μπορω να φτιαξω ενα κομματακι και να το προσθεσω στο cms μου.

Μπορει να γινομαι κουραστικος αλλα ειλικρινα θελω να μαθω 5 πραγματα και δεν εχω βρει το τροπο που μπορω να βοηθηθω απο διαφορα tutorials.

Δηλαδη δεν ξερω τι ειναι τα java,jquery,ruby,apache,c++ κλπ και τι χρειαζεται να ξερω για να μπορω να φτιαξω μια ιστοσελιδα συγχρονη του 2014

Εν κατακλειδι, μπορω να βρω καπου κατι σαν χαρτη, σαν οδηγο για την φιλοσοφια λειτουργιας?

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 12 Φεβ 2014 16:56

Μην τα ανακατέψεις όλα από την αρχή, γιατί θα χάσεις τη μπάλα.

Αν θέλεις να μπεις στη φιλοσοφία, και να δεις τι γίνειται "κάτω από το καπό", άρχισε με το web server, τη λειτουργία του και τη διαχείριση του (ο apache είναι μάλλον το καλύτερο παράδειγμα). Μελέτησε το πρωτόκολλο http, και άλλα συναφή (ftp, smtp, imap, pop3, ssl layer...)
Θα δεις ότι στην πορεία θα "ανακατευτείς" και με πιο low-level πράγματα, όπως το DNS, και θα πάρεις μία ιδέα για το πως λειτουργεί το internet γενικότερα.

Αν θέλεις να καταλάβεις τι είναι μία σελίδα (σημ. οι web servers δεν σερβίρουν μόνο σελίδες!) μάθε html και css. Θα μπορείς να φτιάχνεις στατικές σελίδες και να τις στυλάρεις όπως θέλεις.

Μετά, έχουμε τον προγραμματισμό. Javascript για τον client (η java είναι άλλο φρούτο!), που σημαίνει ότι οτιδήποτε γράψεις, θα "τρέξει" στο μηχάνημα του επισκέπτη. php, ruby και τα συναφή για τον server, που σημαίνει ότι το πρόγραμμά σου θα τρέξει για να παράγει αυτό που θα σταλεί τελικά στον επισκέπτη.

Κι επειδή θα χρειαστείς κάτι να αποθηκεύεις δεδομένα κεντρικά, εκτός από το σύστημα αρχείων του server υπάρχουν και οι βάσεις δεδομένων. Η MySQL είναι ένα καλό παράδειγμα, και το πλεονέκτημά της είναι ότι είναι πολύ δημοφιλής σε shared hosting.

Παρ' όλα αυτά, για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα "του 2014" (ότι κι αν σημαίνει αυτό) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα έτοιμο cms ή άλλο εργαλείο, που το μόνο που χρειάζεται είναι λίγη παραμετροποίηση. Εντούτοις, όταν συναντήσεις μία ανάγκη που δεν καλύπτεται από κάτι έτοιμο, θα πρέπει να ξέρεις κάτι από τα παραπάνω (κατά περίπτωση) για να το υλοποιήσεις μόνος σου. Συν, το API του cms/εργαλείου/whatever.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Φεβ 2014 22:46

Εγώ θα πρότεινα να μάθεις αγγλικά. Υπάρχει κυριολεκτικά άπειρο υλικό για αυτά που θες να μάθεις τόσο σε μορφή tutorials, video tutorials. δωρεάν online μαθήματα που είναι πραγματικά κρίμα να μην μπορείς να τα καταλάβεις.

Το αντίστοιχο υλικό που υπάρχει για αυτά τα πράγματα στα ελληνικά ανήκει σε 2 μεγάλες κατηγορίες: 1) Μεταφρασμένο από αγγλικό κείμενο, το οποίο συνήθως το μεταφράζουν άτομα άσχετα με πληροφορική οπότε δεν βγάζει και νόημα (οι περισσότεροι όροι δεν μεταφράζονται). 2) Υλικό γραμμένο από καθηγητές και σπουδαστές πανεπιστημίων το οποίο συνήθως είναι τουλάχιστον 5 χρόνια πίσω (επειδή μιλάμε για το internet σκέψου να θες να γίνεις μηχανικός και να διαβάζεις ένα δοκίμιο για τις ατμομηχανές) και θέλει να έχεις και κάποιες βασικές γνώσεις για να το κατανοήσεις λόγω ακαδημαϊκού λόγου.

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάποιο πτυχίο, φτάσε σε επίπεδο να μπορείς να δεις μια ταινία με αγγλικούς υπότιτλους (θα καταλάβεις ότι τα κατάφερες όταν θα γελάς με τα αστεία που θα έχει η ταινία καθώς τα περισσότερα είναι εκφράσεις που δεν μεταφράζονται αυτολεξεί) και μετά όλα τα άλλα είναι ορολογία όπου υπάρχουν συγκεκριμένα βοηθήματα για να τη μάθεις.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες