Τον Απέθαντο δείχνουν να έχουν τα Windows XP!!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ResilientAssault

Δημοσίευση από ResilientAssault » 13 Φεβ 2014 18:47

Για να μην συνεχίζουμε με μεγάλα ποστ που εν τέλη πιο πολύ μας μπερδεύουν (εμένα τουλάχιστων), θες αρχικά να μου απαντίσεις σε μια ερώτηση Dgeorge;
Εσυ σαν IT γιατι δεν συνεχίζεις να έχεις τα xp στα μηχανιματα της εταιρίας σου; Όπως λες κάνεις περίφημα την δουλία σου, επομένος δεν χρειάζεσαι από την μικρομαλακή κάποια παραπάνω δυνατότητα. Φρόντισε να υπάρχει ενα "Firewall" παραπάνω για την ασφάλια και την ευκολία σου και από εκεί και πέρα συνεχίζεις κανονικά. Γιατί τέτοιο μένος; Δεν σε αναγκάζει κανείς να φύγεις απο τα XP και ακόμα περισσότερο δεν σε αναγκάζει κανείς να πληρώσεις για νεότερη έκδοση, μπορείς στην τελική να μεταφέρεις τα συστιματα σου σε linux, FreeBSD ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει εκεί έξω.
Blood, sweat and beer

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 13 Φεβ 2014 21:00

korgr έγραψε:Δηλαδή βρε Αποστόλη, και ένα αυτοκίνητο επειδή το αγόρασες και θες να το συντηρείς και να το κυκλοφορείς 50 χρόνια, είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σου παρέχει ανταλλακτικά;

Δεν είμαι υπέρ της εταιρείας με τα παραθυράκια, απλά αν δεις τα πράγματα χωρίς γυαλιά, έχει και η άλλη πλευρά τα δίκια της...

ΥΓ 12 χρόνια στην πληροφορική = 50 χρόνια αυτοκίνητο :p
Σωστος. Και στο αυτοκινητο ομως η διαφορα ειναι οτι τα πληρωνεις τα ανταλλακτικα. Dgeorge αν σου ελεγε η microsoft, σταματαω τα ΔΩΡΕΑΝ updates των XP και απο εδω και περα ή θα πληρωνεις το καθε update ή θα πληρωνεις κάποια συνδρομη που θα σου παρεχει οσα updates το χρονο χρειαζονται. Ποια θα ηταν η αποψη σου?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Φεβ 2014 15:28

Ξέχασα και ένα πολύ σοβαρό γεγονός....
Μιλούσα προ καιρού με άνθρωπο της Microsoft Hellas. Με ύφος, λοιπόν, καμπόσων Καρδιναλίων, με 'ενημέρωνε' ότι τον Απρίλιο αυτόν..... Μπλά μπλά μπλά μπλά! η Microsoft παρατάει πλήρως τα Windows XP, διότι το Λ.Σ. είναι πανάρχαιο, παρωχημένο κλπ κλπ κλπ Μπλά μπλά μπλά μπλά!

Οπότε, αφού είπε όσα είχε να πει το παλληκάρι, έτσι και ξέδωσε, ξαλάφρωσε ρε παιδάκι μου.... Αφού ήρθε σε Φάση 'ΝΙΡΒΑΝΑ'.... Ξαφνικά έγινε ο κακός χαμός!!!!!

Ας μου εξηγήσει κάποιος, από την εδώ ομήγυρη.... "Γιατί αλαφιάστηκε τόσο πολύ, το παλληκαράκι, όταν τον ρώτησα κι εγώ: [Μιάς κι η Microsoft (παρατάει πλήρως τα Windows XP, διότι..........), αυτό σημαίνει ότι κι εγώ μπορώ να γεμίσω τον Τόπο γύρω μου με πειρατικά; (μιάς και δεν μπορώ και ν' αγοράσω επίσημα;)]"
Αυτή την τόσο απλή ερώτηση του έκανα, και ξαφνικά έχασε το έδαφος κάτω από τα πόδια του!
Εκεί έχασε πλήρως τη δικανική ρητορεία του, κι άρχισε να μου μιλάει σε κάποια ακατάληπτη γλώσσα... Μάλλον μου μιλούσε σε 'δυαδικό/δεκαεξαδικό κώδικα'... Κάτι σε compiled Assembly! Τον ψιλολυπήθηκα, καθώς κοκκίνισε έτσι ο ανθρωπάκος, από το βραχυκύκλωμα που του προέκυψε. Το διάγραμμα ροής του δεν ήταν και πολύ καλά λογαριασμένο για τέτοια περίπτωση 'Request', κι έπεσε σε 'failure loop'.
ResilientAssault έγραψε:....Δεν σε αναγκάζει κανείς να φύγεις απο τα XP και ακόμα περισσότερο δεν σε αναγκάζει κανείς να πληρώσεις για νεότερη έκδοση....
Η Microsoft έχει ανακοινώσει, ότι η διακοπή διάθεσης/πώλησης των Windows XP θα συμβεί πολύ συντομώτερα απ'όσο η υποστήριξη. (Θεωρητικά αυτό ήδη έχει συμβεί!) Ποιός λοιπόν 'δεν με αναγκάζει/πιέζει να πληρώσω για νεότερη έκδοση';
ResilientAssault έγραψε:...."Γιατί τόσο μαίνος; (μαινόμενος)"....
Αν υπάρχει ακόμα κόσμος, που του περισσεύουν Ευρώπουλα, να τα καταθέτει -ως αμνός- 'Γη και Ύδωρ' στα πόδια της Microsft.... Εμένα δεν μου περισσεύουν, όπως και σε -επίσης- πολύ κόσμο!
Αν υπάρχει κόσμος, που του περισσεύουν Ευρώπουλα, να τα καταθέτει για να γίνει 'Δωρεάν Δοκιμαστής' κάθε καινούργιου Λειτουργικού της Microsft, έχει κάθε δικαίωμα να κάνει και σωματείο "Απανταχού της Υφηλίου Δωρεάν Beta-Users και Ανεξέλεγκτα Φανατικοί Καταναλωτές της Microsft".
Θα υπάρχει και χαρακτηριστική μπρούτζινη ανάγλυφη παράσταση στην είσοδο του Σωματείου:
Το Θέμα της Παράστασης θα είναι: "Η Υψίστη Τιμή!", και θα απεικονίζεται ο Κύριος Gates ενώ αρμέγει κανονικά τον Πρόεδρο του Σωματείου. :hammer: :hammer:
Θα κατασκευαστεί και ειδικό μαστίγιο, από καλωδιοταινίες σκληρών δίσκων, που θα καταλήγουν σε αρσενικό τριπολικό τροφοδοσίας 220V (συνδέονται καθένα με τρία καλώδια της ταινίας).
Ανά 4ετία θα θεσπιστεί και ο Θεσμός του Αυτομαστιγώματος, ενώ ταυτόχρονα θα χαρίζονται χιλιάδες Ευρώ σε εμβάσματα, ως δωρεές κοινωνικής υποστήριξης/προβολής και ανάπτυξης νέων Λειτουργικών Συστημάτων, αλλά και Gadgets του Κολοσσού, υπό τας ιαχάς "Χαίρε Gates! Χαίρε Gates! Είσαι ο Θεός μας! Σε προσκυνούμε!".
gotham78 έγραψε:....Dgeorge αν σου ελεγε η microsoft, σταματαω τα ΔΩΡΕΑΝ updates των XP και απο εδω και περα ή θα πληρωνεις το καθε update ή θα πληρωνεις κάποια συνδρομη που θα σου παρεχει οσα updates το χρονο χρειαζονται. Ποια θα ηταν η αποψη σου?
Φυσικά και θα το δεχόμουν. Αρκεί να μην μου χανόταν η 'προς τα πίσω' συμβατότητα. Θα μπορούσα να πείσω, πολύ ευκολώτερα, και τα αφεντικά, ότι είναι -όντως- κάποια επένδυση, που αξίζει τα λεφτά της (η συνδρομή updates).
Εννοείται, ότι δεν 'παίζουν' εξυπνάδες, του τύπου: Το κόστος συνδρομής είναι ακριβότερο από το κόστος για την προμήθεια Νέου Λειτουργικού Συστήματος. :wink:
Δεν είμαι τζαμπατζής, ούτε παράλογος!
Δεν βρίσκω τη μέση μιάς οθόνης με παχύμετρο!.... Πώς να το κάνουμε!;
Δεν δέχομαι να γίνω πειραματόζωο (Τσάμπα) για κάθε καινούργιο Λ.Σ.!
Σέβομαι και κατανοώ, και το γεγονός ύπαρξης της εξέλιξης (στο υλικό/λογισμικό).
Σέβομαι και κατανοώ επίσης και το γεγονός ότι καμμία Microsoft δεν μου 'χρωστάει', ώστε να μου 'χαρίζει' τα πάντα! ...Ότι πληρώνει προσωπικό για κάθε εξέλιξη!
Δέχομαι να πληρώσω για τη συμβατότητά μου, προκειμένου να εξελιχθεί ένα λειτουργικό δοκιμασμένο/αποτελεσματικό στα χέρια μου (και στα χέρια εκατομμύρια άλλων).
Αυτά όλα είναι προφανή!
Δεν δέχομαι όμως υποχρεωτικά να γίνομαι τσάμπα Beta User (πειραματόζωο/χαμστεράκι) του οποιουδήποτε!
Δέχομαι ότι χρειάζεται Κέρδη, ως Εταιρεία, προκειμένου να μπορεί να λειτουργεί σωστά!
Δεν δέχομαι ωστόσο το Υπερκέρδος, ούτε από το Mini Market της Γειτονιάς μου. Ειδικά δε αν αντιμετωπίζομαι και με 'υφάκι', σαν να είμαι εγώ ο υποχρεωμένος να ψωνίζω από εκεί.
Εκεί αντιδρώ! ...Και κάνω ζημιά, με δυσφημιστική ενημέρωση..... Όπου φτάνει η φωνή μου!

Αλήθεια, φίλε μου ResilientAssault, πιστεύεις -άραγε- ότι μιά πρόταση σαν αυτή του φίλου gotham78 (για υποστήριξη των Windows XP είτε με συνδρομή, είτε με πληρωμή/update) δει την σκέφτηκε κανένα Διοικητικό-Τεχνικό-Οικονομικό Μεγαλοστέλεχος του Κολοσσού, ώστε να την ρίξει σε κάποιο 'Τραπέζι';
Δεν σκέφτηκε -άραγε- κανείς τους κάτι τόσο απλό;
Αν πράγματι δεν το σκέφτηκε, χρειάζονται ομαδική αναβάθμιση στη CPU (αν έχουν) μέσα στο κρανίο τους.
Αν το σκέφτηκε, και παρ'όλα αυτά απορρίφθηκε, προκειμένου να 'πουληθούν τα κουλούρια', τότε -φίλε μου ResilientAssault- έχεις ιδού άλλον έναν λόγο για την ερώτησή "Γιατί τόσο μαίνος; (μαινόμενος)": Δεν το διαπραγματεύονται καν οι μάγκες! "Είμαστε αυτοί που είμαστε! Εσείς απλώς υποκύπτετε και ακολουθείτε τις επιταγές των επικυρίαρχών σας!" ή μήπως πάλι δεν έγινα κατανοητός;....

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 14 Φεβ 2014 15:57

gotham78 έγραψε:Σωστος. Και στο αυτοκινητο ομως η διαφορα ειναι οτι τα πληρωνεις τα ανταλλακτικα.

Οταν πρόκειται για αντικατάσταση ελατωματικού εξαρτήματος (γιατί περί αυτού πρόκειται για τα updates που προσπαθούν να μπαλώσουν κενά στο αρχικό λειτουργικό) όχι τα ανταλλακτικά δεν πληρώνεις αλλά ούτε τα εργατικά.
Και πολλές φορές μπορεί να σου δώσουν και καινούργιο αυτοκίνητο.

Σε αντιστοιχία, έχεις ακούσει ποτέ για την Microsoft οτι αντικατέστησε ΔΩΡΕΑΝ τα XP με Millenium, Vista, 7 κ.λ.π. κ.λ.π.;
Εγώ πάντως όχι.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Φεβ 2014 16:16

korgr έγραψε:Δηλαδή βρε Αποστόλη, και ένα αυτοκίνητο επειδή το αγόρασες και θες να το συντηρείς και να το κυκλοφορείς 50 χρόνια, είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σου παρέχει ανταλλακτικά;

Δεν είμαι υπέρ της εταιρείας με τα παραθυράκια, απλά αν δεις τα πράγματα χωρίς γυαλιά, έχει και η άλλη πλευρά τα δίκια της...

ΥΓ 12 χρόνια στην πληροφορική = 50 χρόνια αυτοκίνητο :P
Καλέ μου φίλε korgr ας υποθέσουμε, ότι με τα χίλια ζόρια έχεις πάρει ένα Χορχε-Τούρμπο ανοιχτό φορτηγάκι για να πουλάς πατάτες: "Πάρτε κυρίες μου καλές πατάτες! Έχω και καλές Φοίνικες!" :lol:
Το εργαλείο έχει αποδειχτεί 'αστέρι'! Δεν βγάζει βλάβες! Είναι οικονομικότατο... Καίει ό,τι του ρίξεις στο ρεζερβουάρ :D ! κλπ κλπ.
Έστω λοιπόν ότι η DGeorge, εταιρεία κατασκευής/παραγωγής του Χόρχε, σταματάει την παραγωγή του, και δηλώνει ότι σε 1 χρόνο σταματάει και την παραγωγή ανταλλακτικών. Και σού λένε, και το χαριτωμένο: Αντί για το πεπαλαιωμένο, απαρχαιωμένο, παρωχημένο Χόρχε, πρέπει να πάρεις το Μπόρχε7, γιατί είναι Ασημένιο, κάνει κωλοτούμπες, κόβει/καβουρντίζει καφέ, φτιάχνει φραππέ, έχει σέξυ γυναικεία/αντρική (ανάλογα) φωνή, σου ξεσκονίζει/βερνικώνει τα παπούτσια, ενώ οδηγείς! Στα φανάρια/σε μποτιλιάρισμα σου διαβάζει την ειδησεογραφία, ή κάποιο παραμύθι για να περάσει η ώρα σου! Σου ρίχνει μπάτσες αν σε πάρει ο ύπνος και άλλες πολλές σημαντικότατες καινοτομίες... ("Οι απαιτήσεις σας μας εμπνέουν!")

Από την άλλη μεριά: Έστω επίσης ότι βρίσκεται κάποια 'άκρη/τρόπος' να βρούμε: Είτε ολόκληρο το αμάξι, είτε /και τα ανταλλακτικά του μαύρα-κατάμαυρα (με δυό κόκκαλα χιαστί)! Κοψοχρονιά (αν όχι δωρεάν) και σε διαρκή παρακαταθήκη!

Από την στιγμή, καλέ μου φίλε korgr, που -λέμε- είσαι ταπί και ψύχραιμος, και τα 'φέρνεις βόλτα' μετά βίας............ Τι από τα δύο θα διαλέξεις, για να κάνεις τη δουλειά σου :question: :question: :think: :think: :think: :think: :question: :question:

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 14 Φεβ 2014 16:36

Της υπερβολής το κάγκελο!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Φεβ 2014 17:59

DGeorge έγραψε: Το εργαλείο έχει αποδειχτεί 'αστέρι'! Δεν βγάζει βλάβες! Είναι οικονομικότατο... Καίει ό,τι του ρίξεις στο ρεζερβουάρ :D ! κλπ κλπ.
Φίλε μου καλέ, εδώ είναι το ζουμί! Τα XP ούτε αστέρι έχουν αποδειχθεί (έχω φάει BSOD εγώ...), ούτε οικονομικότατα είναι σε resources :lol:

Επειδή όμως είστε διατεθειμένοι να το τραβήξετε στα άκρα, απλά εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.
Για όσους δεν έχουν λεφτά για αναβάθμιση, απλά η Microsoft σας αφήνει να παίζετε με τα νεολιθικά σας παιχνιδάκια, σαν παιδιά που πήραν τα κουβαδάκια τους και παίζουν μόνα τους σε άλλη παραλία :)

Για τα παλιά software έχετε απόλυτο δίκιο, γι' αυτό και θα πρέπει να υπάρχουν όπου χρειάζονται μερικά τέτοια παλιά μηχανάκια-ρολίστες, αποσυνδεδεμένα από το internet, ώστε να εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς...

ResilientAssault

Δημοσίευση από ResilientAssault » 14 Φεβ 2014 18:48

DGeorge έγραψε:]Η Microsoft έχει ανακοινώσει, ότι η διακοπή διάθεσης/πώλησης των Windows XP θα συμβεί πολύ συντομώτερα απ'όσο η υποστήριξη. (Θεωρητικά αυτό ήδη έχει συμβεί!) Ποιός λοιπόν 'δεν με αναγκάζει/πιέζει να πληρώσω για νεότερη έκδοση';

Σταματάει η διάθεση και η υποστήριξη. Σε πρώτη φάση λοιπόν δεν μπορείς να αγοράσεις νέα άδεια για windows XP. Για ποιόν λόγο όμως να θέλεις να αγοράσεις νέες άδειες XP σήμερα; Αν θες να επεκτείνεις κάτι παλαιότερο, κατά την γνώμη μου, καλά θα κάνεις εκτός από την επέκταση να κάνεις και μια ριζική αλλαγή ώστε να είναι προετοιμασμένος για επερχόμενες αλλαγές.
Σε δεύτερη φάση παύουν να υποστηρίζονται οι άδειες που ήδη υπάρχουν. Δεν θα πάψουν να λειτουργούν αυτά τα συστήματα. Η αλλαγή θα είναι ότι δεν θα μπαλώνει η Microsoft τα κενά που άφησε πριν χρόνια ούτε θα μπορείς να την καλέσεις για βοήθεια. Ναι, σε πιέζει να αγοράσεις νεώτερο λειτουργικό, αλλά όχι δεν σε αναγκάζει. Μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τα XP. Και αν κάτι νιώθεις ότι σε αναγκάζει να φύγεις από τα XP, δεν σε αναγκάζει κανείς να πληρώσεις για άδειες νεότερου λειτουργικού συστήματος της MS, υπάρχουν τόσα άλλα λειτουργικά εκεί έξω, είτε ανοιχτού κώδικα είτε επί πληρωμή. Θεωρείς ότι η MS δεν αξίζει τα λεφτά σου; Πολύ ωραία, συμφωνώ μαζί σου, βρες κάποιο άλλο λειτουργικό που μπορεί να σε εξυπηρετήσει.

Διαφωνουμε κάπου σε αυτα;
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Αύγ 2014 13:48

Αδέλφια Πολλή Καλησπέρα σας!!! :D :D
Μολονότι πληθαίνουν τα εγκώμια υπέρ των Windows 7 (κι οι γκρίνιες εναντίον των Windows 8 ), τα Windows XP εξακολουθούν να αντιστέκονται σθεναρά!!!
Συμπατριώτης μας είναι ο Προγραμματιστής, που ήρθε να ταράξει τα νεράκια της μαμάς Microsoft.

-Έχετε υπ'όψιν, ότι στον Τομέα της Πληροφορικής, όπου δεν χρειάζεται ιδιαίτερος εξοπλισμός διδασκαλίας-εκμάθησης-κλπ, η Χώρα μας εκτός του ότι γενικά διαπρέπει, 'πετάει' κατά καιρούς και κάτι τέτοια 'κουφά' για το Παγκόσμιο Προσκήνιο.
-Μπορεί σε κάποιους Τομείς να είμαστε για κλάμματα (σφαζόμαστε μεταξύ μας), σε άλλους όμως διεκδικούμε επάξια τον Παγκόσμιο Σεβασμό!

Διαβάστε τα καμώματά του :lol:
Βλέπετε, η Κρίση είναι Παγκόσμια.
Μπορεί για πολλούς τα Windows XP να είναι 'τελειωμένα'.
Μπορεί για gamers και παιδάκια (που δεν έχουν/ξέρουν πού να χαλάσουν τα λεφτά του μπαμπά) τα Windows 7 (και Windows 8 ) να είναι 'must'.
Μπορεί για (λίγους - πιστεύω) σοβαρούς επαγγελματίες τα Windows 7 (όχι όμως τα Windows 8 ) να είναι λύση σε προβλήματα, που 'εκκρεμούσαν' επί Windows XP.
Όμως υπάρχει -παγκόσμια- ένας αξιοσέβαστος (όπως δείχνουν -τελικά- τα φαινόμενα) αριθμός χρηστών, που είτε δεν θέλουν, είτε δεν μπορούν (είτε και τα δύο) να 'περάσουν' στα Windows 7.
Για πολλούς από αυτούς τα XP ήταν/είναι ένα 'αριστούργημα' της Microsoft το οποίο εξακολουθεί, να τους καλύπτει πλήρως. Οπότε κινήσεις σαν του συμπατριώτη μας 'Harkaz' τους έρχεται -επιπρόσθετα- και ως 'Μάνα εξ Ουρανού'.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Αύγ 2014 16:05

Τα περισσότερα updates που έχει συμπεριλάβει δεν αφορούν τον πυρήνα των XP, προσωπικά θα τα έλεγα και 3rd party software άσχετα αν είναι της Microsoft. Συγνώμη κιόλας αλλά τέτοια packages έφτιαχνα πριν 8 χρόνια για το SP3 των XP πριν αυτό κυκλοφορήσει επίσημα...δεν είναι κάτι καινούριο, είναι σαν την Apple που διαφημίζει σαν καινοτομία τα widgets στο iOS που το android τα έχει από το 2009.

Μερικά updates των Windows POS (ειδική έκδοση που χρησιμοποιούν τα ATM και POS) είναι συμβατά με XP και μπορείς να τα κατεβάσεις με αυτό το τρικ: http://thehackernews.com/2014/05/regist ... urity.html
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

pcbmaniac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcbmaniac » 02 Νοέμ 2015 15:10

Δεν ξέρω τι κάνει ή τι θα κάνει η Μ$ αλλά εγώ ξέρω ότι educational cracking χωρίς τα XP, δεν γίνεται!
Όσο περισσότερο μαθαίνω, τόσο καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζω τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Νοέμ 2015 21:44

Ουτε Linux όυτε 7 ουτε τπτ αλλο για ενα απλο μηχανιματακι.
Ετυχε εστησα ενα pc-ακι των 100 ευρω, του εβαλα και τα XP-lite που βρηκα (παραμετροποιημενα windows xp με καποια services στην απεξω). Οτν ξεκναει το συστημα εχει 111mb RAM καταναλωση. του εβαλα Firefox, thunderbird, Libreoffice και ειναι μια χαρα για χρηση internet και γραφείου. Εκινιση σε λιγοτερο απο 20 δευτερολεπτα με δισκο IDE. Οχι SSD, ουτε καν SATA
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες