Πρόβλημα με Upgrade RAM

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
furiousX
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Upgrade RAM

Δημοσίευση από furiousX » 14 Ιαν 2014 12:13

Καλησπέρα,
Έχω ένα θέμα με τις RAM μου.
Πριν μέρες αποφάσισα να κάνω upgrade στις RAM
από 4 στα 8 GB.
Έχω 2 τις Transcend και η καινούργιες 2 τις Teamgroup από 2GB η
κάθε μια.
Το πρόβλημα είναι ότι τις κουμπώνω πάνω στην matherboard και στα full 8
παίζουν για κανένα 2ωρο και μετά κρασάρει. Στα 6 παίζει κανονικά, και με τις
2 teamgroup εναλλάξ οπότε δεν παίζει θέμα για ελαττωματικού υλικού. Έκανα
reset τα bios άλλα τίποτα και όταν κρασάρει και κάνω reboot κολλάει στην εκκίνηση.

Οποία βοήθεια..ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με Upgrade RAM

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Ιαν 2014 13:06

Πολλή Καλημέρα σου, και Καλώς Όρισες στην Παρέα μας! :D
Δεν θέλω να πιστέψω, ότι αγνόησες, αλλά ότι δεν είδες/διάβασες το Topic Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα του φίλτατου GeoStuff (Καλή του ώρα!!!)
Αν δεν τηρήσεις τα περισσότερα, αν όχι όλα, όσα ζητάει εκεί το παλληκάρι, δεν μπορείς να μας 'φέρεις στον χώρο σου', ώστε να εκτιμήσουμε, πράγματα, καταστάσεις και προβλήματα.

Έτσι όπως μας το παρουσίασες, μας λες -περίπου- :
"Έκανα τρελλά-επιτυχή μεταμόσχευση κεφαλιού, στο γατάκι μου, που είχε καθαρόαιμο κεφαλάκι Κεραμιδόγατου, με ένα υπέροχο Περσικό. Και τα δύο έχουν δύο φοβερά μάτια, άπαιχτα αυτιά, μύτη και στόμα να σε τρελλαίνουν...
Όταν το αφήνω όπως είναι, κάνει για 2 ωρίτσες όλα του τα τρελλά, αλλά μετά μου λιποθυμάει.
Όταν του κλείνω τα μάτια, ή τα αυτιά, ή τη μύτη, ή το στόμα, όλα πάνε περίφημα!
Του κάνω τεχνητή αμνησία, αλλά τίποτα!
Το ρίχνω σε βαθύ κώμα, το επαναφέρω, και μου λιποθυμάει στην επαναφορά/ανάνηψη!" :D

Αν βγάλεις άκρη, απ'όσα σου γράφω πιο πάνω, δείξ'τη μου!:D

Οι μνήμες σου, γράφουν επάνω τους, παραμέτρους περισσότερες από τη χωρητικότητα σε GB.
Στο manual της Motherboard σου, αναφέρεται σίγουρα στο είδος των μνημών, που δέχεται η συγκεκριμένη Motherboard. Εκεί αναφέρονται πάλι οι παράμετροι που σου προανέφερα.
Στο κάτω-κάτω, πιο απλά, εκτός μόνο από τα GB, οι όποιες καινούργιες μνήμες πήρες -ανεξάρτητα Οίκου κατασκευής- θα πρέπει να έχουν ακριβώς ίδιες, όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους τους, με τις αντίστοιχες των προ-εγκατεστημένων.
Τότε μόνο θα είναι απόλυτα συμβατές με τη Motherboard σου, και δεν θα 'λιποθυμάει' το PC σου στο 2ωρο, 3ωρο, κλπ κλπ. :wink:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Upgrade RAM

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Ιαν 2014 08:23

2 πιθανές αιτίες: 1) ασυμβατότητα μεταξύ των μνημών και δεν μπορούν να παίξουν και τα 2 σετ σε dual-channel, 2) χαλασμένο dimm στην μητρική.

Αν το πρώτο σου σετ παίζει κανονικά μόνο του στις θέσεις 3+4 τότε είναι ασυμβατότητα, καμιά φορά λύνεται με bios update.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με Upgrade RAM

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Ιαν 2014 10:16

Πολλή Καλημέρα σου φίλε Γιάννη! :D
giannis17 έγραψε:.......... 2) χαλασμένο dimm στην μητρική.
Τι εννοείς μ' αυτό;
α) Χαλασμένο κάποιο από τα καινούργια dimms;
Απ' όσο γράφει -σαφέστατα-, με εναλλάξ χρήση τους, στη θέση του 3ου dimm, είδε ότι 'έπαιζαν' και τα δύο καινούργια!
β) Χαλασμένη η τέταρτη υποδοχή (slot) της μητρικής; Εδώ δεν μας διευκρινίζει, αν δοκίμασε, έστω και με 3 dimms, και την τέταρτη υποδοχή (slot) της μητρικής.

Όπως -όμως- κι αν έχει το Θέμα: "Τι εννοείς εσύ;", έχει δευτερεύουσα σημασία:
Ο φίλος furiousX, ζητάει πάρα πολλά (σε σχέση με τα όσα στοιχεία/πληροφορίες δίνει:....)
Δηλαδή -ουσιαστικά- τίποτα!
Κι έτσι, ακόμα κι εσύ -ένας επαγγελματίας με την κάποια/όση πείρα σου- μόνο Εικασίες μπορείς να κάνεις.
Προσωπικά υποψιάζομαι έντονα την περίπτωση ασυμβατότητας:
Μη γνωρίζοντας, πήγε κι αγόρασε μνήμες 'με το GB', (όπως -αντίστοιχα- λέμε "με το κιλό").
Ο πωλητής είτε αδιαφόρησε θέλοντας μόνο να πουλήσει, είτε δεν ήξερε επίσης, και δεν του είπε "Φέρε μία από τις παλιές μνήμες, για να φροντίσω, ώστε να ταιριάζουν με αυτές, που θα σου δώσω!"
Και ιδού το αποτέλεσμα!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Upgrade RAM

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Ιαν 2014 10:40

εννούσα dim slot αμέσως να με φας πρωϊνιάτικα :hammer: :hammer: :hammer:
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με Upgrade RAM

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Ιαν 2014 11:20

Άλλη φορά να προσέχεις τι λες, τι γράφεις, και κυρίως τι κάνεις!... Και φυσικά-ιδιαίτερα πρωινιάτικα! :D
...Δεν λέει να σε βρούμε, καμμιά μέρα - 'πρωινιάτικα :lol: ', να παριστάνεις την ηλεκτροκόλληση πάνω σε κανένα πίνακα φωτισμού, στο μαγαζί, επειδή μπέρδεψες τη φάση με τον ουδέτερο!.... Πολύ γκραν-γκινιόλ σκηνικό, ρε παιδάκι μου, και δεν τα μπορώ κάτι τέτοια.... :lol:
Ξέχασα, επίσης, να σ'ενημερώσω, ότι τελευταία είμαι σε δίαιτα... Συνεπώς έχω διακόψει τον καννιβαλισμό, και το έχω γυρίσει στη χορτοφαγία, και στην ελευθέρα βοσκή!... Κοντεύω να 'βελάσω' απ' το χορτάρι, που έχω βοσκήσει.
Άρα δεν κινδυνεύεις, να 'φαγωθείς', τουλάχιστον από εμένα... :lol: :lol:
Εκτός κι αν έχεις αρχίσει να μοιάζεις κάπως σε μαρούλι, σε ραδίκι, σε μπρόκολο, σε κάτι παρόμοιο βρε αδελφέ... :D :hammer:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Upgrade RAM

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Ιαν 2014 11:29

Αν θέλω να κάνω περμαναντ θα πάω κομμωτήριο δεν χρειάζεται να κάψω το μαγαζί :P

Όσον αφορά την δίαιτα σου να μου επιτρέπεις να ανυσηχώ καθώς το μαλλί μου δεν απέχει πολύ από το κουνουπίδι πέραν του χρώματος.
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με Upgrade RAM

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Ιαν 2014 12:10

giannis17 έγραψε:Αν θέλω να κάνω περμανάντ θα πάω κομμωτήριο δεν χρειάζεται να κάψω το μαγαζί :P........
Αααα! Μην το λες αυτό!
Έχω ακούσει ότι μιά μόνιμη περμανάντ κοστίζει πολύ~πάρα πολύ περισσότερο από την κοινή. Οπότε δεν ξέρεις ποτέ σε τι 'θυσία' θα κληθείς, προκειμένου να κάνεις την περμανάντ, που σου ταιριάζει, και που δεν θα 'ξεφτίσει' με την αύριο... :D
giannis17 έγραψε:........Όσον αφορά την δίαιτα σου να μου επιτρέπεις να ανησυχώ καθώς το μαλλί μου δεν απέχει πολύ από το κουνουπίδι πέραν του χρώματος.
Ελπίζω τώρα να κατάλαβε ο cordis, τι εννοούσα, (ότι κυριολεκτούσα) όταν του έλεγα, ότι: "Είσαι 'αρκετά νόστιμο' παλληκάρι!" :lol: :lol:

Γράψε μας τη μάρκα (εταιρεία κατασκευής), τον τύπο και το μοντέλο της μητρικής σου.
Γράψε μας ο,τιδήποτε διαβάζεις επάνω στο καθένα από τα dimmάκια (τα παλιά/προεγκατεστημένα) σου.
Γράψε μας ο,τιδήποτε διαβάζεις επάνω σε ένα από τα dimmάκια (τα καινούργια) σου.
Γράψε μας -αν μπορείς- ποιάν ακριβώς έκδοση των Windows έχεις.
Γράψε μας όσα περισσότερα μπορείς για το υλικό (CPU, κάρτες κλπ) σου, όπως και για το λογισμικό (Windows, drivers, εφαρμογές, κλπ) σου, ώστε να διαμορφώσουμε μια σφαιρική άποψη, και να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε!!!

Αυτά.... Και περιμένουμε νεώτερά σου! :D :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες