Πως κάνουμε λεφτά από το τίποτα

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 31 Δεκ 2013 09:50

gigenis έγραψε: Υ.Γ. τώρα που το σκέφτομαι κάποιοι ήδη έχουν ξεκινήσει τις "δουλειές" στον Καναδά :)
χαχαχα ωραίος! :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιαν 2014 10:31

gigenis έγραψε:...........Υ.Γ. τώρα που το σκέφτομαι κάποιοι ήδη έχουν ξεκινήσει τις "δουλειές" στον Καναδά :)
.................Ας μου απαντήσει κάποιος στο: "Γιατί -άραγε- περίμενα, να διαβάσω κάτι τέτοιο εδω-μέσα;" :question: :think: :question: :think: :question: :think:
:hammer: :lol: :hammer: :lol: :hammer: :lol:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2014 20:44

gigenis έγραψε: Το καλοκαίρι ήμουν στο Μόντρεαλ και μου έκανε εντύπωση που ενώ οι ομογενείς εκεί έχουν μπόλικο χρήμα, παρόλα αυτά τα έντυπα τους (ένα παράδειγμα φέρνω) στα μαγαζιά ήταν πολύ κακής αισθητικής και ποιότητας.

Βέβαια και με αυτά κάνουν τη δουλειά τους και βγάζουν λεφτά... οπότε γιατί να σκάσουν;
υπάρχει σχετική έρευνα πάνω σε αυτό. είναι επίτηδες ανορθόγραφα και κακής αισθητικής, για να αισθάνεται ο πελάτης την "αυθεντικότητα".
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2014 20:50

με τις τελικές προσθήκες καλύτερα, γιατί στο αρχικό post έμπαιναν γενικά όλοι στον ίδιο κουβά τον "καναδό". και δεν ήταν ωραίο ούτε σωστό.
υπάρχουν αρκετές αξιόλογες ελληνικές εταιρείες που έχουν σηκώσει λεφτά από το εξωτερικό ή το εσωτερικό που δεν αξίζουν να μπαίνουν σε τέτοιες γενικεύσεις λόγο του ότι θεωρούνται startups. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 03 Ιαν 2014 15:36

Δεν αμφιβάλλω καθόλου οτι υπάρχουν αξιόλογοι και εμπνευσμένοι άνθρωποι στον χώρο μας. Υπάρχουν και άλλοι που το μόνο που θέλουν είναι η αρπαχτή. Θα μου πεις είναι κακό να κάνεις αρπαχτές; Η ηθική των καιρών μας έιναι όχι, φτάνει να μη το κάνεις σε βάρος άλλων.

Συγκεκριμένα για τις start-ups έχω μια γενικότερη αντιπάθεια γιατί ο τρόπος που τις αντιλαμβάνονται πολλοί δεν είναι αυτό που διαφημίζεται, αλλά μοιάζει περισσότερο με την νέα και βελτιωμένη έκδοση των αρπαχτών που γινόντουσαν με τα κονδύλια της ΕΕ.

Εσύ Γιάννη είσαι στην ατμομηχανή και στα φώτα, δεν ξέρω κατά πόσο έχεις αντιληφθεί τι γίνεται στα σκοτάδια πιο πίσω. Με έχουν ήδη πλησιάσει άτομα να τους κάνω δουλειά τσάμπα αν γίνεται για να πιάσουν τα λεφτά του Χ επενδυτή. Έχω ζήσει και από πρώτο χέρι ένα χοντρό δούλεμα που έχουν ρίξει σε ομογενή. Γενικά έχω πάρει γεύση από την σκοτεινή τους πλευρά και μου γυρνάνε τα άντερα ανάποδα.

Δηλαδή με λίγα λόγια, το ξέρετε όσοι με γνωρίζετε οτι είμαι όχι απλά υπερ των καινοτομιών και της προόδου αλλά βοηθάω ενεργά με πολλούς τρόπους. Όμως μέσα στο πνεύμα της εξυγίανσης της παρασιτικής Ελλάδας φοβάμαι οτι πάμε με τις start-ups να φτιάξουμε το ίδιο απλά με διαφορετικές πηγές χρήματος.

Ειδικά ένα πράγμα που με εκνευρίζει με τις start-ups είναι οτι θεωρεί κάποιος επιτυχία να πάρει χρηματοδότηση. Αυτό σημαίνει οτι το κίνητρο του δεν είναι να πετύχει η ίδια η καινοτομική ιδέα, αλλά να πείσει για να τον πληρώσουν για την ιδέα. Δεν το βλέπω σαν κάτι υγιές αυτό. Είναι όσο στραβό είναι και το θέμα των πατεντών ή των domains. Παίρνεις την πατέντα υποτίθεται για να δημιουργήσεις ένα ασφαλές πλαίσιο στο οποίο να δημιουργήσεις και να καινοτομήσεις, αλλά το συνηθες είναι να την αγοράσεις για να στην εξαγοράσουν μεγαλύτερα ψάρια μετά.

Από την μια, στην οικονομική κατάσταση που είμαστε καταλαβαίνω οτι οι start-ups είναι πολλά υποσχόμενη διέξοδος, όμως εμείς οι ίδιοι πρέπει κάπως να φτιάξουμε μηχανισμούς αυτο-ελέγχου. Αν έρθει μια στιγμή κρίσης στο συγκεκριμένο χώρο, στα δικά μας χέρια θα σκάσει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Ιαν 2014 23:58

Σκοτεινές πλευρές υπάρχουν απο τότε που οι άνθρωποι κατέβηκαν απο τα δέντρα και άρχισαν να κάνουν πόλεις, και θα σταματήσουν όταν δεν θα υπάρχει η ανθρωπότητα.

Δεν εθελοτυφλώ, ούτε είμαι τυφλός, σε αυτό που δεν συμφώνησα ειναι που μπήκαν όλοι σε ένα καζάνι και στην δαιμονοποίηση του όρου.

Τα start-ups που ξέρω τους παίρνω τηλέφωνο στις 9 το βράδυ που σχολάω και μου λένε ΄έχω ακόμα 2 ώρες δουλειά΄. Δεν ξέρω ούτε το ξέρουν αν θα πετύχουν, αλλά σίγουρα δεν ειναι αρπαχτές.

Ας απομονώσουμε τις εξαιρέσεις που περιγραφεις και ας επικεντρωθούμε στους ανθρώπους που πραγματικά δουλεύουν χωρίς να καταδικάζουμε ένα ολόκληρο οικοσύστημα.

Και τελειώνοντας, ναι ειναι επιτυχία κάποιος να καταφέρει να πάρει λεφτά απο επενδυτές, αλλά εάν νομίζει οτι μπορεί αυτά τα χρήματα να τα κάνει οτιδήποτε άλλο εκτός απο την υλοποίηση της ιδέας του ειναι βαθειά νυχτομενος. Πολλές φορές δεν βγαίνει καν μισθός για αυτόν απο την χρηματοδότηση ή ειναι απλά ο βασικός.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 04 Ιαν 2014 00:28

Σκεφτόμενος φωναχτά, και φεύγοντας λίγο από το θέμα...

Επειδή συνήθως οι προγραμματιστές είναι ακοινώνητα πλάσματα, και επειδή η δουλειά τους δεν είναι σαν των γραφιστών που φαίνεται εύκολα, θα μου άρεσε να υπήρχε ένας χώρος στον οποίο να παρουσιάζουν την δουλειά τους.

Να παρουσιάζουν μάλλον παλιές δουλειές για να μη κινδυνεύουν από τον ανταγωνισμό, και με σκοπό είτε οι υπόλοιποι να τους δίνουμε εναλλακτικές στα προβλήματα που αντιμετώπισαν είτε να παρουσιάζονται τα ωραία παραδείγματα αυτά που αξίζει κάποιος να καταγράψει στο μυαλό του που θα τον ωφελήσει για το δικό του σκοπό. Πχ.. Με λένε Αλέξη και μάλλον δεν είμαι καλά, γιατί έφτιαξα το τάδε με την τάδε γλώσσα και τρελάθηκα στο debugging.

Και να σου πω την αλήθεια, ακόμα καλύτερα να ξεκινήσουν πάλι τα παλιά καλά meetings του free stuff όπου μέσα στα καφεδάκια γίνονται και μερικές πολύ ουσιώδης συζητήσεις μεταξύ συναδέλφων.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 04 Ιαν 2014 00:30

Κι αν τυχών αρχίσουν τα meetings, θα επιβάλεται να κερνάει ο DGeorge που μας έχει ταράξει στα bold, τα χρώματα και στα font sizes :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιαν 2014 01:04

Χα χα! Ναι! Θα πρέπει να μας κερνάει :)

Έχουμε πάνω απο χρόνο να κάνουμε meeting, πρέπει να κάνουμε ένα.!
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιαν 2014 20:41

ΟΚ Παίδες!! :D
Μιάς και με το "Νερό σε Σκόνη", και τα "Αδιάβροχα Φακελλάκια Τσαγιού" έχω θησαυρίσει, μπορώ, όχι μόνο να κερνάω τα πάντα -και για πάντα- στις Συναντήσεις μας, αλλά και να 'χορηγήσω' την αναβάθμιση των Servers του Freestuff με SUPER-Κβαντικούς Υπερ-Υπολογιστές. 8)
Θα δείξει 'αντικειμενικά'/οικονομολογικά-ίσως ως 'Τίποτα'.... Ωστόσο ουσιαστικά Ιδέες εξ'αρχής εφεύρεσης ενός αντικειμένου (ή και υπηρεσίας), αλλά ακόμα-ακόμα και ουσιαστικής εξέλιξης ήδη υπάρχουσας-προηγούμενης Ιδέας ουσιαστικότατο και σοβαρότατο 'Κεφάλαιο' για Έναρξη κάποιας ΜικροΕπιχείρησης με Αξιόλογες Προοπτικές για το Μέλλον.

Έτσι, φυσικά και υπάρχουν μικροεταιρείες/μικροεπιχειρήσεις, όπως λέει και ο cordis, οι οποίες εργάζονται πολύ σκληρά πάνω σε επαναστατικές μεν, μικρότερες δε Ιδέες.
Υπάρχουν και στο Τορόντο, όπως και σχεδόν-παντού στο Εξωτερικό, Συμπατριώτες μας, οι οποίοι με φοβερή Εφευρετικότητα, και Εργατικότητα διαφημίζουν τη Φυλή, που τους γέννησε, κι ας τους έδιωξε από το ίδιο τους το σπίτι/τόπο.

Εννοείται ωστόσο ότι, όπως παντού, και σε κάθε περίπτωση, έτσι κι εδώ θα υπάρξουν Απατεώνες, οι οποίοι θα προσπαθήσουν να εκμεταλευτούν, αφελείς, και ανόητους-'Παντογνώστες'.
Όμως, Ευτυχώς - Προς το Παρόν - αυτοί (οι Απατεώνες) είναι η θλιβερή εξαίρεση, ενός πολύ ωραίου Κανόνα. :D

Άβαταρ μέλους
NaNtia92

Δημοσίευση από NaNtia92 » 13 Φεβ 2014 16:24

Παιδιά πόσοι από εσάς έχουν δουλέψει σε startup? Όσοι δεν έχουν δουλέψει δεν έχουν άποψη πιστέψτε με. Οι επενδυτές δεν είναι ηλίθιοι να τρώνε τα φούμαρα που τους πουλάνε. Αφήστε που πέρα από τους Angels οι υπόλοιποι δεν επενδύουν μεμονωμένα αλλά σε ομάδες για να μην ρισκάρουν. Για αυτό αφήστε τα όνειρα και την αφελή άποψη ότι λεφτά γίνονται από το τίποτα και πιάστε καμιά δουλειά που θα κάνει λεφτά δουλεύοντας όμως :kaloe:

Άβαταρ μέλους
NaNtia92

Δημοσίευση από NaNtia92 » 13 Φεβ 2014 16:25

Α και λίγα με τον Κύριο DGeorge που βάζει λίγο χρώμα στην ζωή μας χαχαχα
Life is a story...Make yours the bestseller!

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 13 Φεβ 2014 18:00

Δουλεύοντας ποιούς όμως :)

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 13 Φεβ 2014 18:31

Οι επενδυτές είναι άξιοι άνθρωποι με γνώσεις γύρω από το θέμα τους και με αφοσίωση στους δημιουργούς.

Άλλωστε οι πιο μεγάλες start up έγιναν μόνο με σκληρή δουλειά και αφοσίωση στην ποιότητα των προϊόντων τους. Για παράδειγμα έχει να πεί κανείς τίποτα για τα windows; Έχει να πει κανένας τίποτα για τις φοβερές επιτυχίες word και excel; Ή για το DOS παλιότερα; Και για να μην πάμε σε αυτά.. το Facebook δεν είναι μια έντιμη προσπάθεια που απέδοσε καρπούς μόνο στον μόχθο των δημιουργό τους; Η Apple δεν έχει πετύχει μόνο και μόνο εξ αιτίας της καινοτομίας της;

Νάντια απαντώ εγώ στην ερώτηση που έβαλα πριν. Να μη σε φέρνω σε δύσκολη θέση :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες