Ερώτηση για μνήμες RAM

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
johnyx

Ερώτηση για μνήμες RAM

Δημοσίευση από johnyx » 23 Δεκ 2013 08:37

Καλημέρα σε όλους !!! Ψάχνω να αγοράσω μνήμη RAM και θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι..στον υπολογιστή μου έχω μία RAM 2GB DDR2 στα 400MHz .Η αντίστοιχη RAM που έχω βρει με τα ίδια χαρακτηριστικά κοστίζει πάνω απο 50 ευρώ.Θα μπορούσα ή μάλλον θα άξιζε να χρησιμοποιήσω RAM με διαφορετικά MHz ? Θα επηρέαζε τη λειτουργία αρνητικά ?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για μνήμες RAM

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Δεκ 2013 10:03

DDR2 στα 400mhz είναι υπερβολικά σπάνιες, το πιο πιθανό είναι να έχεις στα 800mhz αλλά επειδή έχεις μόνο μια δεν λειτουργεί σε dual channel οπότε εσύ βλέπεις πως δουλεύει στα 400mhz. Ξανατσέκαρε το και αν όντως έχω δίκιο οι 800άρες 2gb πάνε 30-40 ευρώ ανάλογα την μάρκα και το κατάστημα που θα τις πάρεις.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

johnyx

Ερώτηση για μνήμες RAM

Δημοσίευση από johnyx » 23 Δεκ 2013 10:33

εβαλα ενα προγραμματακι λεγεται cpu-z και σε εκεινο το ειδα οτι ειναι στα 400 ..αμα βαλεις διαφορετικης συχνοτητας ,θα υπαρξει καποιο προβλημα ?Παρεπιμτοντως ..εχω 32bit windows ..μεχρι 4 μπορω ν βαλω ?Θα τον ανοιξω για να σιγουρευτω ..ευχαριστω παντως !

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για μνήμες RAM

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Δεκ 2013 11:16

Καλύτερα βγάλε τη μνήμη και δες τι γράφει πάνω. Τα 32bit λειτουργικά βλέπουν έως 3.5GB μνήμης οπότε βάζοντας άλλα 2gb ουσιαστικά χάνεις το μισό gb (σιγά τα ωά), αν στην πορεία όμως αλλάξεις σε 64bit λειτουργικό θα τη βλέπει ολόκληρη.
– Milt Bryce

johnyx

Ερώτηση για μνήμες RAM

Δημοσίευση από johnyx » 26 Δεκ 2013 20:46

τελικα 800αρα ειναι η ραμ που εχω ... ευχαριστω για τα tips φιλε !!! Αμα βρω μια με ιδια Mhz ddr2 θα λειτουργει κανονικα χωρις κανενα προβλημα ? Απ'οτι ειδα ετσι κ αλλιως η μητρικη υποστηριζει μεχρι και 4.Απλως μου ειπαν οτι ισως ειναι προτιμοτερο να παρω ενα κιτ με 2 καρτες ραμ και να αφησω αυτη που εχω γτ αν βαλω καποια αλλη ισως δεν θα λειτουργουν σωστα.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για μνήμες RAM

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Δεκ 2013 11:49

Μην ακούς τίποτα, πάρε μια ram σαν αυτή που έχεις και θα παίξουν μια χαρά και dual channel. Τώρα άμα πάρεις καμιά "μάρκα μ'έκαψες" μπορεί όντως να μην συνεργαστεί με αυτή που έχεις ήδη. Οπότε ή πας για μια ίδιας μάρκας ή για καμιά kingston, corsair, patriot...όχι apacer ή g-skill,adata,goodram αυτές έχουν περισσότερες ασυμβατότητες.
– Milt Bryce

johnyx

Ερώτηση για μνήμες RAM

Δημοσίευση από johnyx » 30 Δεκ 2013 09:41

Καλημερα !!! Το ενδεχομενο να μη παιζει καποια ραμ ,λογο μαρκας,με την μητρικη ισχυει ?Απ'οτι κοιταξα μετα απο ενα ψαξιμο στο google (η μητρικη μου by the way ειναι η Albatron pmg31)κατι σχετικο με μαρκες υποστηριζομενες δεν αναφερεται. Οποτε φανταζομαι απ'αυτο ισως ειμαι καλυμενος..αναφερεται οτι υποστηριζει 800 και 667 MHz.Η ηδη υπαρχουσα καρτα ραμ που εχω ειναι trancend..Αυτες με passive cooling .. εχουν καποια ευδιακριτη διαφορα ?Επισης ..βρηκα ενα κιτ με 2 ραμ ,λεω να μη ποσταρω το λινκ για να μη κανω διαφημιση,το οποιο λεει πως ειναι συμβατο καλυτερα με 64 bit windows ..στα 32 bit που εχω λες να μη παιξει ?Το κιτ ειναι αυτο CORSAIR TWIN2X4096-6400C5C XMS2.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για μνήμες RAM

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Δεκ 2013 16:21

Κατα πάσα πιθανότητα θα παίξει αλλά επειδή έχεις 32bit λειτουργικό θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τα 3,5 από τα 4gb. Εφόσον όμως έχεις ήδη μια μνήμη γιατί να πάρεις kit και να μην πάρεις μια μόνη της να την κάνεις ζευγάρι με την παλιά;
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες