Πρόβλημα με σύνδεση 2 οθονών

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 16 Δεκ 2013 11:46

Κατ' αρχάς θα πρέπει να αναφέρω τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή.

Λειτουργικό Σύστημα: Microsoft Windows 7 (64-bit)
Επεξεργαστής: Intel Pentium 2.90 GHz
Μνήμη RAM: 2.00 GB DDR (532 MHz)
Μητρική: ASRock H61M-GS
Κάρτα Γραφικών: ATI Radeon HD 4600 Series
Οθόνη α: Samsung SyncMaster 2043 NW (20")
Οθόνη β: Philips 150 C (15")

Τώρα το πρόβλημα.
Συνδέω και τις 2 οθόνες με καλώδιο VGA (επειδή η κάρτα έχει VGA, DVI, HDMI χρησιμοποιώ αντάπτορα VGA σε HDMI)

Ενώ μπορεί να χρησιμοποιώ κανονικά τις οθόνες, σε κάποια στιγμή μία από τις δύο αρχίζει να κάνει διάφορα παλαβά. Για την ακρίβεια, μεγαλώνει την οθόνη με οριζόντιες μαύρες γραμμές.

Παρατηρήσεις:
- έχω κάνει update τους drivers από το catalyst control center
- σε Print Sceen όλα τα εμφανίζει ok (δεν υπήρχε λόγος να το κάνω, αλλά το τσέκαρα)
- Είναι τυχαίο σε ποια οθόνη θα εμφανιστεί, είναι τυχαίο σε ποια από τις δύο θύρες της κάρτας γραφικών θα εμφανιστεί.
- καμιά φορά αν βγάλω - βάλω το καλώδιο επιδιορθώνεται
- Δούλευα καιρό χωρίς να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα
- Στο Πίνακα Ελέγχου στη Διαχείριση συσκευών δε μου εμφανίζει κάποιο πρόβλημα

Ελπίζω με όλες τις παραπάνω πληροφορίες να μπορέσετε να με βοηθήσετε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μου βγάζει πότε πότε ένα μήνυμα όταν ξεκινάει ο υπολογιστής για το kdbsync.exe, δε ξέρω αν έχει κάποια σχέση, απλά το αναφέρω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Δεκ 2013 13:02

Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σου! :D
Κατ'αρχάς: Συγχαρητήρια για τα άψογα Ελληνικά, και την άψογη περιγραφή συνθηκών, υλικού, λογισμικού, προβλήματος, κλπ

Η περίπτωσή σου 'μυρίζει' αστοχία υλικού... Κοινώς: Κάτι τά' φτυσε!
(Θεωρώ -μάλλον- ότι η Κάρτα Γραφικών σου 'δεν τα λέει καλά'!!!)
Πρόταση:
1) Για καλό και για κακό, πριν την 'ξαποστείλεις (την Κάρτα Γραφικών) για ανακύκλωση', κοίταξε μήπως -κατά σύμπτωση- έχει 'ξεκουμπώσει' από την υποδοχή της Motherboard, ή δεν 'πατάει' καλά στην υποδοχή της.
2) Επίσης, αγόρασε μια ελεεινή-φτηνιάρα ( :lol: ) Κάρτα Γραφικών, και 'παίξε' (για κάποιο χρονικό διάστημα) με τις οθόνες σου εναλλάξ.
Υποψιάζομαι ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου....
3) Αν το πρόβλημα το παρουσιάσει και η 'Φτηνιάρα' Κάρτα Γραφικών, έλεγξε καλώδια και οθόνες (ίσως -αν υπάρχει δυνατότητα- σε κάποιο άλλο PC).
4) Αν οι οθόνες και τα καλώδια είναι καλά, τότε... Το πρόβλημα μάλλον εντοπίζεται 'κάπου' στη Motherboard του PC σου.

(Δεν το πολυπιστεύω! Μάλλον για καινούργια Καλή Κάρτα Γραφικών σε βλέπω!...)
Αλλά και πάλι... Ποτέ δεν ξέρεις, από πού θα σού'ρθει, μ'αυτά τα πράγματα!! :wink: :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 16 Δεκ 2013 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 16 Δεκ 2013 13:10

Η αλήθεια είναι ότι είναι το άρθρο σου είναι οι πρώτες σκέψεις μου και ελπίζω οι τελευταίες πράξεις μου. Από εκεί και πέρα. Το 1 απορρίπτεται το έχω χιλιοτσεκάρει. όπως επίσης έχω τσεκάρει και τις συνδέσεις των υποδοχών πάνω στη κάρτα (μη τυχόν είχε κοπεί κάποια εκεί σύνδεση). το 3 ήδη έχει δοκιμαστεί και στην αλλαγή των καλωδίων πάλι το κάνει. Οι οθόνες απομονωμένες παίζουν τέλια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το μοναδικό που δε ξέρω είναι επειδή μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές οθόνες, αν υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ρυθμίσεων της κάρτας.

Αλλά μάλλον είναι για αλλαγή η κάρτα, καθώς και στη γυναίκα μου μέχρι να την καθαρίσω από ΠΟΛΥ σκόνη δεν έπαιζε η θύρα VGA. Θα δείξει. Thanks πάντως !!!!
http://luckyweek.eu/
Στατιστικά για το στοιχηματικό ποδόσφαιρο και τα τυχερά παιχνίδια

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Δεκ 2013 13:22

Και πάλι γειά σου! :D
Συμφωνούμε στις βαρειές υποψίες πάνω στην Κάρτα Γραφικών...
Φαντάζεσαι, ωστόσο, με το 2), 3), και 4), να σού 'δείξει' Ένοχο κατά Motherboard μεριά;
.......Και να έχεις πληρώσει και ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ έναν σκασμό λεφτά για μιά καινούργια καλή Κάρτα Γραφικών, ενώ η παλιότερη ήταν -κι αυτή- μιά χαρά;:hammer::hammer::hammer:

Κυκλοφορούν Κάρτες Γραφικών, του κ@λου με τιμές ανάλογες... :lol:
Μιά δοκιμή σε πείθει! :wink:
Εφ'όσον δε, έχεις ελέγξει και καλώδια-οθόνες, τότε... Αν κι η Κάρτα Γραφικών του κ@λου, κάνει τα ανάλογα, τότε μάλλον θα είναι αρκετά~πολύ απίθανο να φταίει και αυτή!
Άντε... Καλά κουράγια και Καλή Επιτυχία! :pint: :pint: :pint: :pint: :pint:

ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 16 Δεκ 2013 15:25

Τελικά, μου φαίνεται πως έβγαλα κάποια άκρη, και την post-άρω για να ξέρουν και όσοι άλλοι διαβάζουν αυτό το θέμα (η απάντηση είναι σε πειραματικό στάδιο).

Με το DGeorge κοιτάζαμε μάλλον λίγο λάθος το θέμα. Δλδ. Κοιτάζαμε γενικά για το hardware και όχι αν είναι θέμα ρύθμισης. Για να μη τα πολυλογώ. Η μία οθόνη έχει μέγιστη ανάλυση 1024x768 και η άλλη 1680x1050. Η Vga αναλογικό ή dvi ψηφιακό. Όμως όλες οι αναλύσεις δεν είναι συμβατές μεταξύ τους. Δε γίνεται τη μία να την έχει με απλή ανάλυση 1024x768 και την άλλη με HD. Οπότε είπα να χαμηλώσω την ανάλυση στη δεύτερη οθόνη, το οποίο και έκανα (για την ακρίβεια 1360x1024, μακάρι να ανέβαινε η ανάλυση στη πρώτη !!! :pint: ). και ναι .... κανένα πρόβλημα με τις οθόνες. (ελπίζω τουλάχιστον) αν δω κάτι άλλο θα ενημερώσω το θέμα

(πολύ με βοήθησε και το παρακάτω θέμα http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=65160 με την απάντηση του giannis17)

Παρακαλώ το θέμα να θεωρηθεί SOLVED

ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 17 Δεκ 2013 10:02

Παρακαλώ το θέμα τελικά να μη θεωρηθεί SOLVER. Ο δαίμονας επέστρεψε. Ενώ εχθές δεν είχα κανένα πρόβλημα σήμερα που άνοιξα τον υπολογιστή πάλι τα ίδια. Αυτή τη φορά επανέφερα την ανάλυση της οθόνης και διορθώθηκε. Αλλά δεν είναι λύση να ανοίγω κάθε φορά και να αλλάζω ανάλυση ....
http://luckyweek.eu/
Στατιστικά για το στοιχηματικό ποδόσφαιρο και τα τυχερά παιχνίδια

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Δεκ 2013 13:42

Πολλή Καλημέρα σου! :D
ioannisls έγραψε:....Με τον DGeorge κοιτάζαμε μάλλον λίγο λάθος το θέμα. Δλδ. Κοιτάζαμε γενικά για το hardware και όχι αν είναι θέμα ρύθμισης.......
Τα συμπεράσματα/υποψίες περί ένοχου υλικού δεν βγήκαν αυθόρμητα, και χωρίς λόγο!
Στην -επαναλαμβάνω- άψογη περιγραφή Συνθηκών - Καταστάσεων κλπ, που μας έδωσες, έριξες και τις "Παρατηρήσεις" σαν 'κερασάκι στην Τούρτα' και μας 'αποτελείωσες'!! :D
Σ'αυτές, λοιπόν, τις παρατηρήσεις σου, μεταξύ άλλων, αναφέρεις:
....
- Δούλευα καιρό χωρίς να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...
Αυτό αμέσως σήμαινε ΒΛΑΒΗ,και όχι απορύθμιση.
Ξεκίνα το 'Test' με τη 'φτηνιάρικη' Κάρτα Γραφικών 'της πλάκας' και δες πώς, και προς τα πού θα σε κατευθύνει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες