virtual private server

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
step

virtual private server

Δημοσίευση από step » 24 Νοέμ 2013 13:35

γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ και οι γνωσεις μου επι του θεματος ειναι μηδενικες.το προβλημα που εχει προκυψει ειναι ζωτικης σημασιας για μενα και θα ηθελα να με διαφωτισει καποιος ή να μου προτεινει πιθανα σεναρια λυσης.
συνοπτικα λοιπον: ασχολουμαι με το online ποκερ και βιοποριζομαι απο αυτο και μεχρι τωρα δεν υπηρχε φορολογηση αμεση απο το ελληνικο κρατος στα κερδη. πλεον η φορολογια εγινε βαρβαρη και η πραγματικη ζημια που υφισταται ενας επαγγελματιας φτανει καποιες φορες μεχρι το 60% πραγμα που μετατρεπει το ποκερ σε παιχνιδι τζογου και το υποβιβαζει στο επιπεδο της ρουλετας του κινο του τζοκερ κτλ και κατα συνεπεια δεν δυναται να κερδιζεις.θελω να τονισω οτι δε θελω να φοροδιαφυγω αλλα το ελληνικο κρατος με τον παγκοσμιας πρωτοτυπιας νομο που εφαρμοζει με αναγκαζει να χασω το βασικο εισοδημα μου οχι απλα να μου το ελλατωσει(το τονιζω αυτο).
εχω 2 επιλογες ή φευγω απο ελλαδα και παω ευρωπη να φορολογουμαι ανθρωπινα ή με ενα account πχ αγγλιας συνεχισω και παιζω απο ελλαδα αλλα φορολογουμαι ανθρωπινα απο αγγλιας .αν λαβουμε ως δεδομενο οτι η εταιρεια μπορει να βρει accounts που παιζουν μεσω vpn το vps ειναι λυση?θελω να αποκρυπτω απο την εταιρεια την πραγματικη μου τοποθεσια.ποσο ασφαλες ειναι να μην με κανουν trace?

συγγνωμη αν ειμαι off topic

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

virtual private server

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2013 17:39

Καταρχήν το πόκερ είναι τζόγος ασχέτως φορολογίας. Μην τρελαθούμε κιόλας!

Από εκεί και πέρα ότι VPN ή VPS και να πάρεις μπορεί εύκολα η εταιρία να καταλάβει αν είναι από κάποιο Datacenter ή όχι.
Δεν ξέρω τι ελέγχους κάνουν, πάντως φαίνεται αν το ψάξουν.

Επίσης και στις 2 περιπτώσεις με VPN θα συνδέεσαι.
Στην μία το παίρνεις από κάποια εταιρία που το παρέχει έτοιμο, στην άλλη πρέπει να στήσεις VPN server στο VPS για να συνδεθείς και να βγεις μέσω αυτού στο Internet.

Trace μπορούν να σε κάνουν μέχρι το VPN. Από εκεί και πίσω δεν μπορούν να ξέρουν από που μπαίνεις με βεβαιότητα.
Μπορούν συνδυαστικά με άλλα στοιχεία (πχ user agent του Browser σου, LOCALE κλπ) να βρουν αν είσαι από εκεί που μπαίνεις.

step

virtual private server

Δημοσίευση από step » 24 Νοέμ 2013 19:50

thanks φιλε...κι εγω οσο το ψαχνω καταληγω οτι θα μαι traceable.ελπιζω να βρεθει καποιος να προτεινει εστω καποια εναλλακτικη.επειδη καθισες και μου απαντησες θα σου προσφερω κι εγω κατι googlare game theory poker και ισως καταλαβεις.
thanx και παλι

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

virtual private server

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2013 20:55

Well... αν θες να μου τεκμηριώσεις την άποψη σου ότι το πόκερ δεν είναι τζόγος θα πρέπει να με πείσεις ο ίδιος.
Δεν πρόκειται να ψάξω στο google για κάτι που δεν με καίει ιδιαίτερα κιόλας.

Απλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι όση επιστήμη και cheating (βλέπε cards counting) να βάλετε σε ένα παιχνίδι τύχης, παραμένει αυτό. Παιχνίδι τύχης. Τουτέστιν τζόγος :P

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

virtual private server

Δημοσίευση από nbc » 24 Νοέμ 2013 21:16

Ο λόγος που είναι κανείς traceable είναι πολύ απλός: javascript/flash. Όσο αυτά είναι ενεργά, δεν έχει καμία σημασία αν μπαίνει από 10 proxies και 20 VPNs.

Που σημαίνει, εφόσον αυτά απαιτούνται για τη λειτουργία του site, ότι υπάρχει ένας και μόνον τρόπος για να γίνει untraceable: remote desktop sessions.

step

virtual private server

Δημοσίευση από step » 24 Νοέμ 2013 21:31

τιποτα στη ζωη δεν ειναι προβλεψιμο για το οποιο μπορεισ να εισαι 100% σιγουρος.για παραδειγμα η νευτωνεια φυσικη σε πολυ συγκεκριμενα πλαισια και ιδανικες συνθηκες μπορει να λειτουργησει.οταν εξελιχθηκε η φυσικη και καταριφθηκε το ντετερμινιστικο μοντελο εισηχθη η θεωρια του χαους και των πιθανοτητων.στη συγκεκριμενη περιπτωση δε μπορεις να μιλας για απολυτες καταστασεις και να προβλεψεις το μελλον ακριβως.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αναλυσεις δεδομενα και να ορισεις ενδεχομενα και τη πιθανοτητα του καθενος να συμβει.
ενα πολυ απλο παραδειγμα ποκερ κι ζωης.ενας μικρο μπακαλης αποφασιζει μετα απο ερευνα αγορας οτι στη ταδε περιοχη με τα προιοντα που θα προσφερει θα εχει πολυμεγαλο κερδος.και οντως το πρωτο χρονο το μαγαζι του παει μπαλα αλλα ξαφνικα λογω της ελευθερης αγορας ανοιγει παραδιπλα ενα τεραστιο super market (αυτο ειναι η κακοτυχια).εκανε ολες τις σωστες επιλογες αλλα δεν μπορουσε να προβλεψει αυτη την αναποδια.δεν μπορεις να τονν χαρακτηρισεις κακο επιχειρηματια απλα ατυχο.κανοντας την επιλογη αυτη παρολο που ολα εδειχναν καλα παντα υπηρχε αυτο το μικρο ενδεχομενο εστω 15% να ανοιξει το μεγαλο οσυπερ μαρκετ.
στο ποκερ λαμβανεις αποφασεις οι οποιες μακροπροθεσμα σου αποφερουν κερδος.μπορει βραχυπροθεσμα να χασεις ή να κερδισεις λογω τυχης αλλα μακροπροθεσμα θα φανουν τα αποτελεσματα.
και κατι τελευταιο μπορουμε να πουμε οτι αυτη τη στιγμη υπαρχουμε γιατι δοξα τω θεω υπαρχει το ποκερ.αποφευχθηκε πυρηνικος πολεμος μεταξυ αμερικης και ρωσιας λογω του ποκερ.?????(ετσι για το μυστηριο δε σου επεξηγω)
και αν δε σε επεισα ακομα με αυτα τα πολυ προχειρα που εγραψα θα σου πω οτι το MIT ενα απο τα κορυφαια πανεπιστημια στον κοσμο εχει μαθημα το οποιο μελετα το ποκερ και βαθμολογεισαι αναλογα της αποδοση σου στο ποκερ με πραγματικα χρηματα.

http://web.mit.edu/willma/www/mit15s50.html

https://www.youtube.com/watch?v=xA6WWSVLitY

http://www.youtube.com/watch?v=UcD7p7snqNg

υγ ειναι παιχνιδι στρατηγικης,ειναι παιχνιδι απο το οποιο καποιος μπορει να βγαλει κερδος ΑΛΛΑ μονο αν το μελετησει σε βαθος.γιατι βγαζεις κερδος νικωντας αλλους οι οποιοι χανουν.κατα συνεπεια οποιος αποφασισει να ασχοληθει πρεπει να εντρυφησει πανω στο αντικειμενο κι οχι απλα να ειναι γατος κτλ.ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ επειδη νομιζε οτι το κατεχει.

αν εχεις και καμια αλλη εναλλακτικη για το θεμα μου θα με ενδιεφερε.thanx man

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

virtual private server

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2013 21:57

Η ουσία είναι μία: παίζεις ένα παιχνίδι για λεφτά.-

Στα Ελληνικά αυτό έχει καθιερωθεί να ονομάζεται «τζόγος»
Λέξη η οποία προέρχεται από την Ιταλική gioco=παιχνίδι.

Οπότε όπως και να το πιάσεις όπως και να μας το παρουσιάσεις, παίζεις ένα παιχνίδι για λεφτά. Όπως το λέμε στην καθομιλουμένη δηλαδή τζογάρεις.

Το ότι χρησιμοποιείται σε πανεπιστήμια δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
Δεν αλλάζει το γεγονός ότι παίζεις ένα παιχνίδι για λεφτά αναιρώντας αυτομάτως την έννοια του «παιχνιδιού» και βάζοντας στην θέση της την έννοια του τζόγου.

step

virtual private server

Δημοσίευση από step » 24 Νοέμ 2013 23:06

ενταξει ρε φιλε νομιζα οτι ηθελες να σου εξηγησω για ποιο λογο ειναι παιχνιδι στρατηγικης κι οχι τυχης δεν ηξερα οτι ηθελες να διαφωνησεις για τον ορισμο της λεξης.στη καθομιλουμενη χρησιμοποιουμαι την εννοια τζογαδορος για τους μπαρμπαδες που παιζουν κινο παμε στοιχημα και ρουλετα και απλα πονταρουν σε ενα ενδεχομενο με αποδοσεις οι οποιες αργα ή γρηγορα θα τους βαλουν μεσα.τζογαδορος=loser στη καθομιλουμενη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες