HTML5 animated banner και iFrame σε Joomla!

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
seeder

Δημοσίευση από seeder » 23 Νοέμ 2013 00:29

Καλησπέρα.
Χρησιμοποιώ το google web designer και κανα 2 παρόμοιες εφαρμογές για να φτιαχνω animated banners με logos , Τεxt , εικονες και τα λοιπα.

Τα εξαγώμενα αρχεία ειναι ενα html σε ενα φακελο με τις αντιστοιχες εικονες και καποιες φορες υποφακελοι με το css kai ta javascript files.

To CMS που χρησιμοποιω είναι το Joomla! 2.5.x.

Ta συγκεκριμενα banners τα εχω σε καποιους εσωτερικους φακελους του joomla , συνηθως στι images η στο media.

Τωρα ποιο ειναι το θεμα / ερωτημα μου ....

Για να τα ενσωματώσω σε Modules ή σε content χρησιμοποιώ την μεθοδo του iframe .
  • Το ερωτημα μου είναι αν γνωρίζει κάποιος κατα πόσο ειναι αυτη η σωστη / κατάλληλη μέθοδος ?

Mήπως υπαρχει καποιο πρόσθετο που κανει την ιδια δουλεια ποιο εύκολα ?

Μήπως είναι καλυτερο να τα ενσωματώσω με την ετικέτα embed ή object?

Κατά πόσο είναι σωστή ή μεθοδος του iframe απο την αποψη του SEO ?
Αν γνωρίζει καποιος ας καταθεσει τις αποψεις του . Ευχαριστω !

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 25 Νοέμ 2013 11:57

Εάν κατάλαβα καλά, δημιουργώντας ένα custom module μπορείς να περάσεις μέσα το banner και να βάλεις και τον κώδικα λινκ, target κλπ

Paris Platanias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Paris Platanias » 25 Νοέμ 2013 16:14

Απο πλευράς SEO το iframe είναι οτι χειρότερο υπάρχει. Οσο για τα άλλα να ξέρεις οτι γενικά τα iframe είναι παλία τεχνολογία και βαδίζει προς την εξοδο...

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις , ειδικά με την HTML5 που αποτελέι μια πανίσχυρη γλώσσα.
Paris Platanias
World Class Web Design
http://www.internetatmajor.com | Create miracles

seeder

Δημοσίευση από seeder » 25 Νοέμ 2013 17:03

Insurer έγραψε:Εάν κατάλαβα καλά, δημιουργώντας ένα custom module μπορείς να περάσεις μέσα το banner και να βάλεις και τον κώδικα λινκ, target κλπ
Ναι το σκεφτικα αλλα μερικές φορές πρεπει να μπει το banner σαν περιεχομενο και απο την αλλη μερια θα πρεπει to καθε εξαγόμενο αρχείο να το σπασω σε css , javascript kai html πραμα που οταν ειναι λιγο πολυπλοκο ειδικα οταν ειναι σημπιεσμενο.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 25 Νοέμ 2013 17:15

Paris Platanias έγραψε:Απο πλευράς SEO το iframe είναι οτι χειρότερο υπάρχει. Οσο για τα άλλα να ξέρεις οτι γενικά τα iframe είναι παλία τεχνολογία και βαδίζει προς την εξοδο...

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις , ειδικά με την HTML5 που αποτελέι μια πανίσχυρη γλώσσα.
Εχω διαβασει ολη την ιστορια της ετικετας ΙFrame .
Στην αρχη της προηγουμενης δεκαετιας ηταν τρομερα αποδοκιμασμενη ειδικα απο τις μηχανες αναζητησης καθως κριβανε μεσα κακοβουλες λεξεις κλειδια.
Απο την αλλη μερια χρησιμοποιήτω παρα πολυ απο χακερς για να περασουν κρυφο περιεχόμενο σε σελιδες ζομπι.
Ειναι αληθεια οτι εφαγε πολυ κραξιμο μεχρι και περιπου το 2010.

Τωρα ομως θεωρειτε μονοδρομος για καποιες καταστασεις οπως πχ. τα comments το disqus και το facebook σε σελιδες.

Το google επισης το χρησιμοποιει για τις διαφημησεις της αλλα το κυριότερο ειναι οτι σου δινει το εργαλειο που προαναφερα (google web designer) το οποιο σου εξαγει μονο σε πληρες σελιδα html5 την οποια αναγκαστικά ενσωματωνεις με την ετικετα IFrame..

Εχεις υποψιν σου καποιο αλλο τροπο με την Html5 που λες ??

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 27 Νοέμ 2013 15:24

Κατατόπισε μας λίγο και γίνε πιο συγκεκριμένος στο τι προσπαθείς να κάνεις γιατί δεν είμαι σίγουρος πως σε έχω καταλάβει

seeder

Δημοσίευση από seeder » 28 Νοέμ 2013 01:34

Εχω ενα web banner σαν το παρακατω
http://cdn-dep.appspot.com/sites/jaz/ba ... index.html
και 8ελω να το ενσωματόσω ευκολα και γρήγορα σε καποιες σελιδες.

Προς το παρόν το κάνω με την ετικέτα iframe .

Υπάρχει καποιο πρόσ8ετο για joomla που να κάνει αυτην την δουλεια ?

Υπαρχει αλλος τροπος εκτος του iframe ?

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 28 Νοέμ 2013 09:28

Iframe, μην ψάχνεις κάτι άλλο δε γίνεται αφού θέλει δικό του styling, js. Αν μιλάμε όμως για ένα banner μόνο και είναι μόνιμα κάπου, θα μπορούσες να ενσωματώσεις js & styling στο template και να βάλεις απλά την html στη θέση του banner.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 28 Νοέμ 2013 11:16

thanks Alou. Τωρα που το ακουσα κι απο εσενα ειμαι αρκετα σιγουροτερος διότι η γνωμη και η κρίση σου ειναι εγγύηση.

Ki εγω εκει εχω καταληξει..
Δυστηχως δεν ειναι μονο ενα banner αλλα αρκετα πολλα που θα ειναι και σε διαφορετικά sites. Tωρα που πηρα λιγο το κολάι με το GWD (google web designer) θελω να βγαλω αρκετα τετοια εικαστικά διότι διότι δίνουν ζωή στις ιστοσελιδες.

Σκέφτηκα απο την αλλη μερια να κανω ενα ενα plugin ή component για joomla που να κανει αυτήν την δουλεια. Δηλαδι να κανει κάποιος upload to zip του GWD και μετα μεσω των {} να μπορει να το βάλει οπου θελει. Ηδανικά ίσως το plugin θα μπορουσε να διαχωρίσει το style και τα scripts και να τα ενσωματώσει στην σελιδα και ετσι θα χρειαζόταν μονο το div του banner αντι ολοκληρου του iframe. Θα το κοιταξω αυτο σε λιγο καιρο να δω και την εξεληξη του GWD που ακομα ειναι σε Beta . Ισως να αλλάξουν κάτι και να εξαγει μονο το div και ξεχωριστα css, js .

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 28 Νοέμ 2013 11:20

Λογικά αν το Joomla δουλεύει με την απλή λογική που έχω ενσωματώσει στο Odyssey CMS, θα μπορεί να ενσωματώνει τα GWD banners μέσω custom module στην ίδια την σελίδα (ενσωματώνοντας τα css/js αρχεία στο <head> της τρέχουσας σελίδας)

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 28 Νοέμ 2013 12:42

Ναι Νότη, φυσικά γίνεται

Κώδικας: Επιλογή όλων

$document =& JFactory&#58;&#58;getDocument&#40;&#41;;

$document->addStyleSheet&#40;$siteroot.'/path/to.css'&#41;;
$document->addScript&#40;$siteroot.'/path/to.js'&#41;;
(το $siteroot προφανώς πρέπει να δηλωθεί ή να αντικατασταθεί)

όμως δεν ξέρω αν συμφέρει κάτι τέτοιο για πολλά banner που δεν θα μείνουν σχετικά μόνιμα, οπότε το iframe μάλλον είναι καλύτερη λύση. Δεν είναι καθόλου δύσκολο βέβαια να κάνεις ένα custom module που θα δηλώνεις css, js και html αναλόγως.

Σε περίπτωση που δεν το κάνεις με iframe νομίζω θα πρέπει, επίσης, να τσεκάρεις ότι δεν καλείς τα ίδια libraries παραπάνω από μία φορές και βέβαια αν είναι παραπάνω από ένα module, ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΡΟΘΕΜΑ διαφορετικό στα css classes του κάθε gwd banner γιατί θα γίνει μαντάρα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 28 Νοέμ 2013 12:56

Σωστός!
Βέβαια αυτό ισχύει για κάποιον που μπορεί να κάνει και κάτι λερώνοντας τα χέρια με κώδικα, διαφορετικά το iframe είναι η μοναδική λύση.
Έτσι κι αλλιώς banner είναι, το SEO δεν είναι προτεραιότητα...

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 29 Νοέμ 2013 14:05

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως το Fan Club του alou μεγαλώνει!

Στο θέμα μας, στην θέση σου θα έκανα το banner σε gif ή flash για να μην κάνω όλη αυτή την διαδικασία

seeder

Δημοσίευση από seeder » 29 Νοέμ 2013 14:44

Το κακό με το flash ειναι οτι δεν παιζει σε αρκετες συσκευες και υπαρχει μια τάση παραγκονισμού του , διαφορετικά μου είναι ευκολότερο να φτιαξω κατι εκει και να το ενσωματόσω μπαμ μπαμ.

Το gif απο την αλλη ειναι αρκετα περιορισμενο σε σχεση με αυτα που θελω να κανω.. Αν και εδω που τα λεμε το βλεπω οτι εχει αρχισει να περνει τα πανω του και το συνανταμε συχνα πλεον στο ιντερνετ αλλα κυρίως για μικρα κοματια βίντεο.

Το Iframe τελικά ειναι η ποιο ευκολη λυση για την συγκεκριμενη διαδικασια . Το Seo ας το αφησουμε δεν πειράζει και τοσο.
Το μονο κακο ειναι οτι αν θελω σε μια σελιδα να βαλω 5 - 6 χαριτομενιές με animation πχ. στο Logo και κανα εσωτερικό λινκ θα πρεπει να σπασω την σελιδα σε διαφορετικα κοματια και στο βασικό html δεν θα φενονται τα συγκεκριμενα .

Λειτουργικό και ευκολο ειναι αλλα χανει την συνοχη οπως και να 'χει το καθε design .
Δεν πειραζει μαλλον ειναι θεμα συνηθειας , ετσι και αλλιως σαν τεχνολογια ειναι ακομα στα σπαργανα για το ευρυ κοινο , ισως σε λιγο καιρο να γινει ποιο "plug 'n play".

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 29 Νοέμ 2013 17:06

Άλλο να βάλεις ένα banner και άλλο να είναι κομμάτι του site, στη δεύτερη περίπτωση δεν χρησιμοποιείς iframe και ενσωματώνεις css / js στο template και βάζεις την html (χωρίς head, body βέβαια) στο σημείο που πρέπει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες