Ωχ! Το Google Chrome δεν μπόρεσε να βρει τη διεύθυνση χχχχχ

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 18 Νοέμ 2013 19:54

τι μπορει να φταιει ?

αναγνωστης τι σελιδα μου , με ενημεροση οτι του το βγαζη σε 3-4 ποστ που ηθελε να κοιταξει

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 19 Νοέμ 2013 12:28

to net tou???
hol exei????

a nai to modem tou...

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 19 Νοέμ 2013 14:12

Alice_Cooper έγραψε:to net tou???
hol exei????

a nai to modem tou...
θεμα με την σελιδα μου να μην ειναι :lol:
και ας ειναι οτι θελει απο την μερια του :lol:

μηπως ειναι θεμα σελιδα μου αυτο ειναι το ερωτημα , αν και οσους επισκεπτες που γνωριζω που ρωτισα κανεις δεν ειχε θεμα ! μονο ο συγγεκριμενος !τελος παντον ! ευχαριστω !

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 21 Νοέμ 2013 16:53

Αυτό το κάνει ο συγκεκριμένος browser και σ'εμένα πολλές φορές.Δεν έχει να κάνει με τη σελίδα αλλά με τον τρόπο που γράφει κάποιος τη δ/νση.Πολλοί γράφουν απλώς "domain.tld" και η σελίδα αν δεν έχει ανακατεύθυνση σε "www.domain.tld" o chrome δεν την εμφανίζει.Τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει εγώ.
Στον firefox δεν έχει τέτοιο πρόβλημα,μάλλον αυτός βάζει μόνος το www όπου απαιτείται

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 25 Δεκ 2013 11:07

aguila21 έγραψε:Αυτό το κάνει ο συγκεκριμένος browser και σ'εμένα πολλές φορές.Δεν έχει να κάνει με τη σελίδα αλλά με τον τρόπο που γράφει κάποιος τη δ/νση.Πολλοί γράφουν απλώς "domain.tld" και η σελίδα αν δεν έχει ανακατεύθυνση σε "www.domain.tld" o chrome δεν την εμφανίζει.Τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει εγώ.
Στον firefox δεν έχει τέτοιο πρόβλημα,μάλλον αυτός βάζει μόνος το www όπου απαιτείται

μου το κανει συχνα
ρωτισα την εταιρια που αγορασα το ονομα και μου ειπε

θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι απ' ότι βλέπω το blog σας ανοίγει κανονικά και με www και χωρίς www ίσως πρόκεται για timeouts του blogger. Το domain λειτουργεί κανονικά και δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα. Επειδή το domain βλέπει πλεόν στο Blog, εάν υπάρχουν downtimes οφείλονται σε αυτό και μπορείτε να απευθυνθείτε στο Blogger forum για υποστήριξη http://productforums.google.com/forum/#!forum/blogger

πρωτα σαν blogspot δεν το εκανε

καμια λυση υπαρχει ? γιατι στο φορουμ του blogger ειναι στα αγγλικα και δεν τα κατεχω

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 20 Ιαν 2014 21:19

εβαλα θεμα στο φορουμ αλλα απαντηση απο εκει δεν πηρα , η εταιρια που εχω παρη το ονομα λεει οτι ολα ειναι οκ η ανακαταυθηνση λειτουργη σωστα , εχω ομως
θεμα μεγαλο γιατι βλεπω απο τα στατιστικα οτι δεν βρισκουνε τι σελιδα το βλεπω οταν ειναι on λινε και ειναι αρκετοι αυτοι !αν π.χ η σελιδα εχει 300 ατομα on-line η 10 σκαλονουν ετσι δεν βρισκουν τι σελιδα καμια ιδεα ?

Άβαταρ μέλους
NaNtia92

Δημοσίευση από NaNtia92 » 21 Ιαν 2014 16:27

δεν πρέπει να είναι θέμα του site ο chrome κάνει κάτι τέτοια χαζά καμιά φορά. δοκίμασε και από άλλο browser να δεις αν είναι οκ
Life is a story...Make yours the bestseller!

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 21 Ιαν 2014 22:25

NaNtia92 έγραψε:δεν πρέπει να είναι θέμα του site ο chrome κάνει κάτι τέτοια χαζά καμιά φορά. δοκίμασε και από άλλο browser να δεις αν είναι οκ
ναι αλλα γινετε συχνα , πολυ συχνα και υπαρχουνε παραπονα οτι δεν βρισκουν τι σελιδα μου
και δεν ξερω κιολας αν αυτο πεξη και ρολο στην καταταξη την google στης αναζητισης
βγαζοντας συνεχεια σφαλματα

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 21 Ιαν 2014 22:29

Ποιο είναι το url σου;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιαν 2014 09:10

hliast έγραψε:
NaNtia92 έγραψε:δεν πρέπει να είναι θέμα του site ο chrome κάνει κάτι τέτοια χαζά καμιά φορά. δοκίμασε και από άλλο browser να δεις αν είναι οκ
ναι αλλα γινετε συχνα , πολυ συχνα και υπαρχουνε παραπονα οτι δεν βρισκουν τι σελιδα μου
........................
Πολλή Καλημέρα σου φίλε hliast! :D :D
Δεν είναι για να συζητήσουμε το θέμα της ορθογραφίας σου.... :oops: :oops: :oops: , αλλά και στο γενικότερο γράψιμό σου, έχεις πρόβλημα στην περιγραφή αυτού που εννοείς.
Π.χ. : (ναι αλλα γινετε συχνα) Τι εννοείς εδώ;
Αν εννοείς ότι:
1) Ναι (φταίει -τελικά- ο Chrome) αλλά γίνεται συχνά.... Τότε ρώτησε την εταιρεία (που αγορασες το ονομα): "Έχω πρόβλημα με τον Chrome, μόνο!!!! Τι συμβαίνει μ' αυτόν;"
2) Ναι (δοκίμασα και από άλλον Browser) αλλά γίνεται συχνά.... Τότε ρώτησε την εταιρεία (που αγορασες το ονομα): "Έχω πρόβλημα με αυτούς (ή όλους) τους browsers! Τι συμβαίνει μ' αυτoύς (ή γενικότερα);"

Αν σ' αρχίσουν στα "Μα ...." και στα "Μου ....", μάλλον έπεσες σε ασόβαρη εταιρεία, και θα πρέπει σιγά-σιγά να προσανατολίζεσαι προς συνεργασία με νέα-σοβαρή εταιρεία.
Αν η Εταιρεία είναι σοβαρή, θα έχει κάποιον Γνώστη παρόμοιων Θεμάτων, ο οποίος θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει στη λύση του προβλήματός σου.

Ξέρεις... Στις περίεργες Εποχές που περνάμε, ξεφυτρώνουν -σαν τα μανιτάρια- εταιρείες παροχής υπηρεσιών παντός είδους.
Η διαφορά των σοβαρών από τις 'αρπαχτές' είναι στην 'Εξυπηρέτηση μετά την Πώληση!' (After sales service) :wink:

Σε κάθε -όμως- περίπτωση, πρέπει (και από τηλεφώνου) να είσαι ψύχραιμος, και να δίνεις στον άλλο να καταλαβαίνει τι -ακριβώς- εννοείς.
Διαφορετικά, αν πέσεις στα 'νυχάκια' κάποιου 'περίεργου', θα μπορέσει άνετα να σε κοροϊδέψει, ισχυριζόμενος -μετά-πάντα- ότι έκανε ακριβώς αυτό που κατάλαβε!
Αν όμως 'αντιμετωπίσεις' κάποιον 'σοβαρό', που θα θέλει να σε βοηθήσει, υπάρχει κίνδυνος να τον κουράσεις με κουβέντες, που δεν βγάζουν νόημα!!!!

Γι'αυτό.... Πρώτα απ' όλα Ψυχραιμία!!!
Πάρε -αν χρειαστεί- μερικές βαθειές ανάσες, και μετά ξεκίνα να μιλάς, ή να γράφεις.
Ο Πανικός είναι πολύ κακός σύμβουλος!

Σε παρακαλώ θεώρησε όλα όσα σου έγραψα, ως φιλική-φιλικότατη παρότρυνση, και όχι ως παρατήρηση, ή ο,τιδήποτε άλλο αρνητικό!
Ελπίζω να βοήθησα, έστω και στο ελάχιστο...:idea:

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 22 Ιαν 2014 11:21

DGeorge έγραψε:
hliast έγραψε:
........................
Πολλή Καλημέρα σου φίλε hliast! :D :D
Δεν είναι για να συζητήσουμε το θέμα της ορθογραφίας σου.... :oops: :oops: :oops: , αλλά και στο γενικότερο γράψιμό σου, έχεις πρόβλημα στην περιγραφή αυτού που εννοείς.
Π.χ. : (ναι αλλα γινετε συχνα) Τι εννοείς εδώ;
Αν εννοείς ότι:
1) Ναι (φταίει -τελικά- ο Chrome) αλλά γίνεται συχνά.... Τότε ρώτησε την εταιρεία (που αγορασες το ονομα): "Έχω πρόβλημα με τον Chrome, μόνο!!!! Τι συμβαίνει μ' αυτόν;"
2) Ναι (δοκίμασα και από άλλον Browser) αλλά γίνεται συχνά.... Τότε ρώτησε την εταιρεία (που αγορασες το ονομα): "Έχω πρόβλημα με αυτούς (ή όλους) τους browsers! Τι συμβαίνει μ' αυτoύς (ή γενικότερα);"

Αν σ' αρχίσουν στα "Μα ...." και στα "Μου ....", μάλλον έπεσες σε ασόβαρη εταιρεία, και θα πρέπει σιγά-σιγά να προσανατολίζεσαι προς συνεργασία με νέα-σοβαρή εταιρεία.
Αν η Εταιρεία είναι σοβαρή, θα έχει κάποιον Γνώστη παρόμοιων Θεμάτων, ο οποίος θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει στη λύση του προβλήματός σου.

Ξέρεις... Στις περίεργες Εποχές που περνάμε, ξεφυτρώνουν -σαν τα μανιτάρια- εταιρείες παροχής υπηρεσιών παντός είδους.
Η διαφορά των σοβαρών από τις 'αρπαχτές' είναι στην 'Εξυπηρέτηση μετά την Πώληση!' (After sales service) :wink:

Σε κάθε -όμως- περίπτωση, πρέπει (και από τηλεφώνου) να είσαι ψύχραιμος, και να δίνεις στον άλλο να καταλαβαίνει τι -ακριβώς- εννοείς.
Διαφορετικά, αν πέσεις στα 'νυχάκια' κάποιου 'περίεργου', θα μπορέσει άνετα να σε κοροϊδέψει, ισχυριζόμενος -μετά-πάντα- ότι έκανε ακριβώς αυτό που κατάλαβε!
Αν όμως 'αντιμετωπίσεις' κάποιον 'σοβαρό', που θα θέλει να σε βοηθήσει, υπάρχει κίνδυνος να τον κουράσεις με κουβέντες, που δεν βγάζουν νόημα!!!!

Γι'αυτό.... Πρώτα απ' όλα Ψυχραιμία!!!
Πάρε -αν χρειαστεί- μερικές βαθειές ανάσες, και μετά ξεκίνα να μιλάς, ή να γράφεις.
Ο Πανικός είναι πολύ κακός σύμβουλος!

Σε παρακαλώ θεώρησε όλα όσα σου έγραψα, ως φιλική-φιλικότατη παρότρυνση, και όχι ως παρατήρηση, ή ο,τιδήποτε άλλο αρνητικό!
Ελπίζω να βοήθησα, έστω και στο ελάχιστο...:idea:

καλημερα @Dgeorge

νομιζω οτι ειμαι πολυ ξεκαθαρος και κατανοητος σε αυτα που γραφω αν τα διαβασες ολα !
αν διαβασες ολους τους διαλογους του θεματος !
εχω αγοραση ενα ονομα απο μια πολυ γνωστη εταιρια στην ελλαδα !
το προβλημα δεν το εχω εγω , αλλα οι αναγνωστες !
επιβεβεωνο το προβλημα τους απο τα στατιστικα που βλεπω οτι ετσι ειναι δηλαδη στο οτι δεν βρισκουν την σελιδα και οτι ερχονται σαν να ειχαν αντιγραψη το λινκ στης αναζητισης της google ! μιλισα με την εταιρια δεν βλεπουν κανενα προβλημα ,ολα λειτουργουν ομαλα γιαυτους δεν φαινεται πουθενα κατι το παραξενο ! μετα απο 2-3 mail ειπαν οτι εστειλαν
το προβλημα μου στο τεχνικο τους να το δει ! περιμενω να το δει ! (6-7 μερες τωρα )

edit: επισης οταν ειμαι στης διαταξης στο blogger και κανω αποθηκευση
λεει η αλαγες αποθηκευτικαν προβολη ιστολογιου απο εκει αν κανω προβολη εγω μου λεει τα εξης

Σφάλμα σύνδεσης SSL
Δεν είναι δυνατή η πραγματοποίηση ασφαλούς σύνδεσης στο διακομιστή. Ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα με το διακομιστή ή να απαιτείται πιστοποιητικό ελέγχου ταυτότητας πελάτη που δεν διαθέτετε.
Κωδικός σφάλματος: ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

σε αυτο η εταιρια μου απαντησε οτι επειδη μπαινω

https:// και οχι http://

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιαν 2014 13:47

Φίλε hliast, και πάλι σε χαιρετώ! :D
hliast έγραψε:εχω αγοραση ενα ονομα απο μια πολυ γνωστη εταιρια στην ελλαδα !
Το γεγονός ότι μια εταιρεία είναι πολύ ή λιγότερο γνωστή στην Ελλάδα (ή οπουδήποτε), δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι είναι και σοβαρή εταιρεία! Μην ξεχνάς πόσο γνωστός είναι (και ήταν) ο Γερμανικός Κολοσσός στην Ελλάδα, (πριν, όταν, αλλά και) αφού έκανε τη σκανδαλάρα με τις υποκλοπές. Τότε η φήμη της εταιρείας αυτής έφτασε μέχρι και στο τελευταίο απομονωμένο χωριό της Ελλάδας!.... Ως τι έγινε όμως διάσημη τότε αυτή η εταιρεία; Είχε αυτή η διασημότητα -άραγε- θετικό, ή αρνητικό αντίκτυπο στο κομμάτι των πωλήσεων της εταιρείας στην Ελληνική Αγορά;
Το ποιόν της οποιασδήποτε εταιρείας δεν αντικατοπτρίζεται από τη φήμη της!
Πολλές φορές (ειδικά τις περίεργες αυτές εποχές) έχω δει το ποιόν της Χ-εταιρείας να υστερεί πάρα πολύ από τη φήμη της! ....Κι αυτό διότι τα 'γατόνια' της διοίκησης θεώρησαν, ότι μπορούν να 'ρίξουν' την ποιότητα του προϊόντος τους, χωρίς να τους καταλάβει το αντίστοιχο καταναλωτικό κοινό!
Το ποιόν της οποιασδήποτε εταιρείας (από τη μικρότερη μονοατομική/προσωπική έως τη μεγαλύτερη πολυεθνική) είναι η σοβαρότητα στην αντιμετώπιση των προϊόντων και των πελατών της. .... Κοίταξε τι μου γράφεις, εσύ ο ίδιος:
hliast έγραψε:μετα απο 2-3 mail ειπαν οτι εστειλαν το προβλημα μου στο τεχνικο τους να το δει ! περιμενω να το δει ! (6-7 μερες τωρα )
Έχω γεννηθεί καχύποπτος.... Ίσως!
Σε βλέπω να βγάζεις πολύ μακρυά άσπρη γενειάδα, ενώ ο Τεχνικός θα έρχεται -ίσως έρποντας- από τον Άρη! :)
hliast έγραψε:το προβλημα δεν το εχω εγω , αλλα οι αναγνωστες !
Φίλε μου, έστω ότι -μέσω της σελίδας σου- προωθείς/πουλάς ο,τιδήποτε προϊόν/υπηρεσία κλπ.
Έστω λοιπόν, πάλι, ότι οι -δυνάμει πελάτες- αναγνώστες σου δεν μπορούν να διαβάσουν/δουν τη σελίδα σου.
Αυτοί μπορεί να έχουν -σε πρώτη φάση- το πρόβλημα, διότι δεν μπορούν να διαβάσουν/δουν τη σελίδα σου, ωστόσο το πρόβλημα -τελικά- είναι δικό σου! Διότι οι αναγνώστες απλώς θα πάνε σε 'παρόμοια' σελίδα άλλου, εγκαταλείποντάς σε... Τελικά!
Οπότε, όταν απευθύνεσαι στην όποια εταιρεία (που αγορασες το ονομα), θα πρέπει να καταλάβουν/συνειδητοποιήσουν ότι αν δεν λύσουν το πρόβλημά σου, σε χάνουν από πελάτη... Τόσο απλά!

Ακόμα κι αν το πρόβλημα προέρχεται από την ίδια τη σχεδίαση/δημιουργία της σελίδας σου, τότε θα πρέπει να βάλεις τον σχεδιαστή/δημιουργό της σελίδας να μιλήσει απευθείας με τον τεχνικό της εταιρείας (που αγορασες το ονομα).
Βάλε τους 'ειδικούς' να βγάλουν την άκρη.

Ελπίζω να βοήθησα...

Υ.Γ.
Δεν ξέρω ποιόν μπορείς να 'πιέσεις/εκβιάσεις' ως πελάτης... Τον σχεδιαστή/δημιουργό της σελίδας σου, την εταιρεία (που αγορασες το ονομα), και τους δύο παρέα. Στη χειρότερη περίπτωση:
Βεβαιώσου πρώτα, από κάποιον Web-Developer, ότι το πρόβλημα δεν προέρχεται από τη σελίδα σου. Και μετά, αν η εταιρεία (με τ' όνομα και τη χάρη) δεν σου λύσει το πρόβλημα... Απλώς την αλλάζεις!

Ο ανώνυμος δεν είναι πάντα σκάρτος, ούτε κι ο επώνυμος είναι εγγυημένος.
Τον κάθε Gates, 'δεν τον ήξερε ούτε η μάννα του', πριν γίνει ό,τι έγινε!
Όπως -αντίθετα- και η κάθε (Αλεξανδρινή, Ρωμαϊκή, Βυζαντινή, κλπ) Αυτοκρατορία, ξεφτίζει γενιά-τη γενιά ως ανάμνηση, και μόνο ως Ιστορικό Αρχείο σε κάποιο Δίσκο υπάρχει ακόμα. Το γεγονός ότι ήταν μιά επωνυμότατη παγκόσμια υπερδύναμη, δεν μπόρεσε να εγγυηθεί την υλοποιήσιμη αλήθεια των όσων επαγγελόταν.... Και η ίδια η Ιστορία την ξεπέρασε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες