FOREX! Τι άποψη έχετε γι'αυτό;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Νοέμ 2013 11:58

Πολλή Καλημέρα σε όλα τα καλά Παλληκάρια!:D:D
Για ν'ανοίξω αυτό το Θέμα, είχα δύο λόγους:
1) Ο μεγάλος γιός μου, έμαθε περί FOREX σε κάποια Σεμινάρια που κάνει, στο ΠαΠει. Αυτό (το ΠαΠει), για όσους δεν γνωρίζουν, είναι η παλιά 'Ανώτατη Βιομηχανική Σχολή Πειραιά"... Ένα -αρκετά- καταξιωμένο Οικονομολογικό Ανώτατο Ίδρυμα.
Στα Σεμινάρια αυτά, λοιπόν, έμαθε -διδάχτηκε με παραδείγματα- το: Πώς κάποιος μπορεί να κερδίζει Χρήματα από την Κατάρρευση Ξένων Συναλλαγμάτων => Κατάρρευση Ξένων Οικονομιών!
2) Μιά περαστική διαφήμιση στο Freestuff, από κάποιαν εταιρεία, περί δωρεάν μαθημάτων σε Βασικό Επίπεδο.

-Υπ'όψιν! Φίλε μου cordis και φίλοι moderatarors, όποιος νομίσει ότι το Θέμα, είναι εκτός Forum, το διαγράφει, ή το κλειδώνει, ή ό,τι άλλο πρέπει να γίνει. Όπως επίσης το μεταφέρει, σε περίπτωση άτυχης θέσης σε Κατηγορία.

Αδέλφια, όταν το 'παιδί μου' -κατενθουσιασμένο- μου περιέγραφε, πόσο 'εύκολα' μπορεί κάποιος, να βγάλει τρελλά λεφτά από την κατάρρευση Κρατικών Οικονομιών - Συναλλαγμάτων, έβγαλα 'σπυριά'!!:o:o
Επειδή, ως Φυσικός, έκανα κάποιες ταχύτατες λογικές συνεπαγωγές, τον ρώτησα αν, λέγοντας (κατάρρευση Κρατικών Οικονομιών/Συναλλαγμάτων), συνειδητοποιεί τι -ακριβώς- εννοεί.
Του εξήγησα ότι:
Για να κερδίσει αυτός π.χ. (όπως μου τα έλεγε) θα πρέπει να 'πέσει' το Νόμισμα -για παράδειγμα- της Βενεζουέλας.
Άρα, αυτό θα σημαίνει, ότι η Οικονομία της Βενεζουέλας περνάει από Ύφεση!
Όσο περισσότερο κέρδιζε από την πτώση του Νομίσματος της Βενεζουέλας, τόσο βαθύτερη θα έπρεπε να είναι η Ύφεση στην Οικονομία της. Άρα τόσο περισσότερο, η διαβίωση του λαού της θα έπρεπε να μοιάζει με τη διαβίωση του δικού μας λαού (αν όχι και χειρότερα!).
Δηλαδή, με κάποιες απλές συνεπαγωγές, καταλήγουμε ότι ο Κάποιος (που 'παίζει' FOREX) στο Χ-σημείο του Πλανήτη μας, βγάζει λεφτά, από τις Αυτοκτονίες στην Ελλάδα, στην Ιταλία, στην Ισπανία κλπ.
"Μα... Δεν κάνω κάτι παράνομο!" ήταν το επιχείρημα του γιόκα μου!!!
Του εξήγησα ότι στην Ελλάδα, μέχρι κάποια -σχετικά πρόσφατη χρονιά- η Απιστία, στο Αντρόγυνο, ήταν Ναι και Παράνομη (εκτός από ανήθικη!). Επειδή η Κοινωνίες σταμάτησαν να την θεωρούν ως Παράνομη, αυτό δεν σημαίνει ότι σταμάτησε να είναι και Ανήθικη.
Τα Όρια μεταξύ Παράνομου και Ανήθικου ορίζονται, γενικά, από τις Κοινωνίες. Όμως, πολλές φορές, ορίζονται από την βούληση των Οικονομικά Ισχυρών.
"Θα καταλάβεις" του εξήγησα "τι εννοώ, όταν θα βρεθείς από την πλευρά των 'χαμένων'. Όταν θα νοιώσεις τα πρώτα χαστούκια στο πρόσωπό σου θα καταλάβεις, ότι υπάρχουν 'Ανώτεροι Καρχαρίες', και ότι χωράς άνετα ανάμεσα στα σαγόνια τους!"

Αδέλφια, αυτές είναι μέσες-άκρες οι απόψεις μου, για το 'ευγενές πνευματικόν άθλημα' του FOREX.

Όχι ότι με ενδιαφέρει προσωπικά, αλλά -καταλαβαίνετε- με ενδιαφέρει πολύ ως γονέας. Γι'αυτό, αν κι εφ'όσον έχετε κάποιες απόψεις, θα ήταν χαρά μου να τις διαβάσω!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 14 Νοέμ 2013 12:43

Afto pistevo thelei trelh analysh .... apo tin mia les
"efoson yparxei yfesh outos h allos as tin ekmetalefto"
apo tin allh den skeftese otan to les oti:
h yfesh afth dimiourgithike kathara epidei kapoioi kerdizoun apo afthn

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 14 Νοέμ 2013 12:46

DGeorge έγραψε:Στα Σεμινάρια αυτά, λοιπόν, έμαθε -διδάχτηκε με παραδείγματα- το: Πώς κάποιος μπορεί να κερδίζει Χρήματα από την Κατάρρευση Ξένων Συναλλαγμάτων => Κατάρρευση Ξένων Οικονομιών
Μια επισήμαση: Ισως είναι απαραίτητο να πούμε πως με την ίδια ευκολία μπορεί κάποιος να χάσει χρήματα με την ίδια διαδικασία.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 14 Νοέμ 2013 13:01

bibisidis έγραψε:
DGeorge έγραψε:Στα Σεμινάρια αυτά, λοιπόν, έμαθε -διδάχτηκε με παραδείγματα- το: Πώς κάποιος μπορεί να κερδίζει Χρήματα από την Κατάρρευση Ξένων Συναλλαγμάτων => Κατάρρευση Ξένων Οικονομιών
Μια επισήμαση: Ισως είναι απαραίτητο να πούμε πως με την ίδια ευκολία μπορεί κάποιος να χάσει χρήματα με την ίδια διαδικασία.
Σχεδον διοτι ειναι πολυ ποιο ευκολο να μαντεψεις μια καταρευση παρα μια ανοδο

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 15 Νοέμ 2013 11:12

DGeorge έγραψε:Όταν θα νοιώσεις τα πρώτα χαστούκια στο πρόσωπό σου θα καταλάβεις, ότι υπάρχουν 'Ανώτεροι Καρχαρίες', και ότι χωράς άνετα ανάμεσα στα σαγόνια τους!"
Όταν? η ελληνική οικονομία και το παιχνίδι που παίχτηκε? έχει μήπως 10 εταιρείες που τον περιμένουν πότε θα ξεκινήσει δουλειά? (μακάρι βέβαια, αλλά καταλαβαίνεις τι λέω)

DGeorge, τα όρια που μπαίνουν στο υποσυνείδητο ενός ανθρώπου, μεγαλώνοντας σε μια οικογένεια και τον κύκλο που επιλέγει ο ίδιος, είναι πολύ πιο σημαντικά και πρέπει να υπάρχουν αφενός για να μη νιώθει ο ίδιος ανασφάλεια αφ'ετέρου για να μην χρειαστεί να κάνει όλα τα λάθη που έκαναν άλλοι παλιότερα.

Το θέμα είναι όμως ότι όλα αυτά τα ηθικά όρια, μπαίνουν σε αμφισβήτηση όταν βλέπεις να μην τηρούνται από τους ίδιους τους θεσμούς βάση των οποίων κινείσαι. Όμως, συμβαίνει και το αντίθετο, κρίνεις και αμφισβητείς τους θεσμούς όταν έρχονται σε αντίθεση με ότι θεωρείς ηθικό.
Όλο αυτό το μαγείρεμα γίνεται ούτως ή άλλως, εκείνο που μπορεί να κάνει ο καθένας είναι να ρίξει τα δικά του μπαχαρικά στο ανακάτεμα. Ρίξτα λοιπόν χωρίς να το θεωρείς ανώφελο γιατί είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις...

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Νοέμ 2013 11:52

Εγώ βλέπω σαν σημαντικότερο πρόβλημα το υψηλό ρίσκο και τον κίνδυνο να χάσεις λεφτά.

Δεν θα έλεγα ότι υπάρχει ηθικό δίλημμα. Αν πχ κάποιο καρτέλ μεγαλοεπενδυτών πρόκειται να ποντάρει 100 δις στην κατάρρευση ενός νομίσματος, αν ποντάρεις κι εσύ άλλα 1000 ευρώ η διαφορά θα είναι αμελητέα.

Δες τα νούμερα, 100.000.000.000 έναντι 100.000.001.000, τι να κλάσει...

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 15 Νοέμ 2013 13:01

apla .... kalo tha htan oxi mono na mhn valis ta 1000 euro
alla na mazepseis 100.000.000.000 kosmo na enimeroseis
na antidrasoun se afto ....

alla tote den tha htan opos einai o kosmos ...
kati pou den isxyei

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 16 Νοέμ 2013 11:00

Νομίζω ότι είναι κάπως «χονδροειδή» τα παραδείγματα χρήσης, το σωστό είναι ότι ο κάθε χρήστης τοποθετείται στα όρια διακύμανσης (καί όχι κατάρρευσης) των διεθνών νομισμάτων (καθώς και προϊόντων και μετάλλων, τα πάντα είναι στα διεθνή χρηματιστήρια) και ανάλογα με τις μικρές αυξομειώσεις των ισοτιμιών κερδίζει ή χάνει αναλόγως.
Η αγορά FOREX είναι πολύ μεγάλη και με πολλούς παράγοντες πού επηρεάζουν τα αποτελέσματά της, είναι όμως και μέρος του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος και ώς εκ τούτου θα πρέπει να υπάρχει και γενικότερη γνώση οικονομικής φύσης.
Όλες οι εταιρίες προσφέρουν δωρεάν λογαριασμό για συμμετοχή και συνήθως αντίστοιχο πρόγραμμα παρακολούθησης των μεταβολών μέσω διαδικτύου. Υπάρχουν επίσης βοηθητικά προγράμματα και φυσικά σχετική βιβλιογραφία, οι δε εταιρίες κάνουν συνήθως και σεμινάρια για επιπλέον πληροφόρηση.
Για να λάβει κάποιος μέρος απαιτείται ένας «καλός» λογαριασμός των 10000 (και άνω...) τουλάχιστον.
Υπ' όψιν ότι για κάθε τοποθέτηση η εταιρία λαμβάνει ποσοστό (μικρό μέν αλλά με τις χιλιάδες μικροσυναλλαγές το ποσό είναι σοβαρό). Ο δε επενδυτής συνιστώ να έχει άριστες γνώσεις οικονομικών καθώς και ανάλυσης.

Προσωπικά έχω λάβει μέρος με μικρό κέρδος στην αρχή και μικρή ζημιά αργότερα. Εγκατέλειψα λόγω έλλειψης χρόνου (και γνώσεων).
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Νοέμ 2013 13:19

Να είστε όλοι καλά! Ήξερα πολύ καλά, ότι -αν μη τι άλλο- θα είχα τις προσωπικές σας εμπειρίες, και τις όποιες απόψεις σας.
Σας ευχαριστώ όλους από βάθους καρδιάς.
alou έγραψε:...Όταν? η ελληνική οικονομία και το παιχνίδι που παίχτηκε? έχει μήπως 10 εταιρείες που τον περιμένουν πότε θα ξεκινήσει δουλειά? (μακάρι βέβαια, αλλά καταλαβαίνεις τι λέω)...
Φίλε μου alou, υπάρχει μιά Εταιρεία, που έφτιαξε η μάνα τους με τον πατριό τους, και την οποία (επειδή απέκτησε ένα γραφείο στο Κάιρο, κι ένα στην Κωνσταντινούπολη -που χάθηκε κι αυτό παρεμπιπτόντως-), θέλουν να την ονομάζουν -την Εταιρεία- "Πολυεθνική"!
Δεν γνωρίζω -προφανώς- πώς τα πηγαίνουν οικονομικώς, ακόμα και μεσούσης της Κρίσης. Ίσως με κάποια τεχνάσματα, ή ελιγμούς, να έχουν κάποιο ελάχιστο απωλειών.... Ίσως....
Μακάρι, με κάτι τέτοια, να μην τα κάνουν όλα γυαλιά-καρφιά.
andreaslll έγραψε:...Δεν θα έλεγα ότι υπάρχει ηθικό δίλημμα. Αν πχ κάποιο καρτέλ μεγαλοεπενδυτών πρόκειται να ποντάρει 100 δις στην κατάρρευση ενός νομίσματος, αν ποντάρεις κι εσύ άλλα 1000 ευρώ η διαφορά θα είναι αμελητέα....
Φίλε μου Αντρέα, φοβάμαι ότι και η περίφημη 'ατάκα του Πάγκαλου': "Μαζί τα φάγαμε!" αυτό το νόημα είχε. ...."Άλλος ελάχιστα - άλλος τα περισσότερα!"
Τεχνικά Ναί! Τα 1000Ε μπροστά στο 1 δις Ε είναι 'τρίχες'.
Ηθικά όμως... Κλοπή (υπεξαίρεση, απόκρυψη, ο,τιδήποτε) το ένα, κλοπή (υπεξαίρεση, απόκρυψη, ο,τιδήποτε) και το άλλο! ...Δεν ξέρω! Εύκολα δικαιολογούμε (κι εγώ μέσα) τους εαυτούς μας, όταν το ίδιο εύκολα κατηγορούμε τους άλλους για την ίδια πράξη.
Φίλτατοι Alice_Cooper και hitca ήσασταν σαφέστατοι και αποκαλυπτκότατοι, ο καθένας από την δική του οπτική γωνία.
Και πάλι, σας ευχαριστώ όλους, και τον καθένα σας ξεχωριστά, για την ανταπόκρισή σας.
Νά'σατε όλοι καλά!:pint::pint::pint::pint::pint:

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 18 Νοέμ 2013 17:30

Επειδη δουλεύω σε εταιρία forex, θεωρείται από τις επενδύσεις με περισσότερο ρίσκο. Αυτοί που ασχολούνται σε αυτές τις εταιρίες το κάνουν γιατί θέλουν να αγοράσουν ένα σπίτι στο εξωτερικό ή να στείλουν λεφτά στο παιδί τους που σπουδάζει στο εξωτερικό. Επενδύσεις κάνουν οι μεγάλα investment groups, που έχουν και 2-3 οικονομολόγους από πίσω που ξέρουν πολύ καλα τι κάνουν και βγάζουν κάποιο κέρδος. Οι ιδιώτες που πάνε να το παίξουν έξυπνοι απλά χάνουν τα λεφτά τους συνήθως.

1000 φορές να παίξεις το χρηματιστηριο παρά να παίξεις forex (δεν προτείνω το χρηματιστήριο, εμετικό μου φαίνεται και αυτό, απλά για να γίνω κατανοητός)

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 18 Νοέμ 2013 19:15

Έχω φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με forex και άλλο φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με παράγωγα. Και οι δύο κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά, εφαρμόζοντας τις ίδιες αρχές και τεχνικές. Δεν είναι καθαρός τζόγος.

Αν γνωρίζεις καλά την αγορά και αφιερώνεις 8-10 ώρες την ημέρα για έρευνα, μπορείς να είσαι πάντα στο συν κάθε τέλος του μήνα. Ακόμη κι αν δεν έχεις εσωτερική πληροφόρηση.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Νοέμ 2013 10:29

Δείτε την ταινία Margin Call...έτσι παίζεται το παιχνίδι!
Κάποιοι πάντα χάνουν, αλλά στο τέλος η τράπεζα πάντα κερδίζει...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2013 18:36

mechpanos έγραψε:Κάποιοι πάντα χάνουν, αλλά στο τέλος η τράπεζα πάντα κερδίζει...
Σε 1 πρόταση είπες το όλο νόημα.
Όλα τα άλλα είναι απλά φιλοσοφίες για να δικαιολογηθεί η ανηθικότητα του όλου οικονομικού συστήματος (είτε λέγεται χρηματιστήριο, είτε forex, είτε παράγωγα είτε οτιδήποτε τέχνασμα εφηύραν οι τράπεζες για να κλέβουν τον κόσμο)

forexpros

Δημοσίευση από forexpros » 24 Νοέμ 2015 11:01

Χωρίς να θέλω να σπαμάρω. Επειδή έχουμε ασχοληθεί αρκετά με το αντικείμενο FOREX, όποιος θέλει να μάθει, όχι να μάθει να παίζει, μπορεί να διαβάσει κάποια από τα άρθρα που έχουμε στο Forexpros.gr. Έχει αναλυθεί σε βάθος και το θέμα των binary options.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Νοέμ 2015 07:47

Μπα, γιατι να σπαμαρεις, 2 χρόνια kai 11 μέρες μετα το πρώτο post?
:D
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες