Αδέλφια Έκοψα το Κάπνισμα!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Νοέμ 2013 10:21

Πολλή πολλή Καλημέρα σε όλη την καλή παρέα!:D:D
Είπα να φέρω και να μοιραστώ μαζί σας, όχι μόνο τα προβληματά μου (Τεχνολογικά, προσωπικά, κλπ), αλλά και τα ευχάριστά μου!
Είναι από πείρα Ζωής αιώνων, όταν ο Λαός μας έχει το ρητό: "Μοιρασμένη Χαρά = Διπλή Χαρά, μοιρασμένη Λύπη = Μισή Λύπη!"... Πόσω μάλλον όταν την μοιράζεσαι με αποδεδειγμένους-δοκιμασμένους Φίλους κι Αδελφούς!!!!
Λοιπόν:
1) Από την Πρωτοχρονιά του 2013 είμαι 'Τελείως Άκαπνος'. Υπολογίστε/φανταστείτε δε, το: 'Τελείως Άκαπνος' από 3½ κανονικά πακέτα.
Έχω λοιπόν -ήδη- 10+ μήνες 'Άκαπνος'.
Απλώς το αποφάσισα!!... Δεν έκανα δηλώσεις, δεν είπα τίποτα σε κανέναν!
Πιθανότατα να μ'επηρρέαζαν αρνητικά, χωρίς να το θέλουν, με κάποια κουβέντα τους.
2) Έχοντας ήδη πάρει κιλά από φάρμακα, λαιμαργία, αδράνεια (τεμπελιά) κλπ, έφτασα αισίως τα 115κιλά (τα 15~20 κιλά από το τσιγάρο).
Σε πρώτη φάση λοιπόν, κατάφερα και συγκράτησα/σταθεροποίησα την τιμή βάρους στα 115 κιλά.
Σε δεύτερη φάση, εδώ και ~ δύο εβδομάδες έχει αρχίσει κάποιο πάρα πολύ δειλό-αμυδρό 'πισωγύρισμα'. ...Τα κιλά αρχίζουν πολύ αργά -αλλά σταθερά- να μειώνονται.
Η αιτία βρίσκεται σε δωρεάν σωματική άσκηση, η οποία πρόκειται (όταν ολοκληρωθεί το 'Project') να αποφέρει και κέρδος -τουλάχιστον ~45Ε- μηνιαίως.
Η Άσκηση βασίζεται στο περπάτημα (ποδαρόδρομο). Πολύ αργά, αλλά σταθερά, αυξάνω την απόσταση, που καλύπτω κάθε μέρα, περπατώντας μεταξύ των Σταθμών ΗΣΑΠ και ΜΕΤΡΟ, που χρησιμοποιώ για να πάω στη δουλειά, και να επιστρέψω από αυτήν.
Ο σκοπός είναι, σε κάποιο Χρονικό Σημείο, στο μέλλον, να επιτύχω την κάλυψη της πλήρους διαδρομής με τα πόδια.

Το είχα πετύχει ξανά, πριν αρκετά χρόνια, όταν η δουλειά ήταν κοντά στην οδό Λιοσίων, κοντά επίσης στα Πρακτορεία των ΚΤΕΛ, όπως και στο Μουσείο του ΟΣΕ.
Είχα πετύχει πλήρη κάλυψη της διαδρομής Σπίτι (Πετράλωνα-τότε) - Δουλειά, Πρωί και Μεσημέρι (επιστροφή) -σε καθημερινή βάση.
Ως αποτέλεσμα (τότε - αλλά θα γίνει και τώρα) ήλθε η εκκίνηση της καύσης 'περιττών κιλών', όπως και η ταυτόχρονη Γυμναστική σχεδόν σε Ολόκληρο το Σώμα. Σημαίνει απώλεια -περίπου- 35 κιλών, σε περόδο 3 ετών.
Αυτό 'δούλεψε' καθώς ενώ μειώνονταν τα κιλά, από την Άσκηση, ταυτόχρονα μειωνόταν και η λαιμαργία! Το στομάχι ζητούσε όλο και λιγότερα περιττά, ενώ ζητούσε όλο και ποιοτικότερο φαγητό (φρούτο, χορταρικό, ψαράκι -ακόμα και το φτηνότερο-, κλπ). Είχε μάθει και ζητούσε επιτακτικά ότι χρειαζόταν η Φύση του Οργανισμού. Αυτό γινόταν, επειδή έπρεπε να καλύψει τις ανάγκες σε Ενέργεια και Υποστήριξη Ζωής, που απαιτούσε η Άσκηση.
Δεν έλεγε κανένα υστερικό ΟΧΙ σε οποιαδήποτε διατροφική παρασπονδία.
Το μυστικό βρισκόταν στο γεγονός ότι είχε Ενεργοποιηθεί ο Μεταβολισμός (ο Φούρνος Καύσης Περιττών Κιλών).

Για όποιον ενδιαφέρεται:
1) Ο Μεταβολισμός αργεί χαρακτηριστικά να ενεργοποιηθεί! 2) Χρειάζεται Υπομονή, Πείσμα, κι Επιμονή κυρίως στην Καύση (μέσω της Άσκησης)!
3) Αργεί χαρακτηριστικά....Αλλά Ενεργοποιείται!!! Παίρνει μπροστά!! Ξεκινάει τις μηχανές του! ...Και τότε
4) Αρχίζει μία -εντυπωσιακά γρήγορη- απώλεια των πρώτων 'πολλών' περιττών κιλών. Αυτό θα επιβραδύνει καθώς θα πλησιάζει στον πρώτο 'Φραγμό', στην περίφημη "Τιμή Βάρους Ασφαλείας".
Ο Οργανισμός δίνει σαφέστατη προειδοποίηση ότι, κάτω από αυτά τα κιλά χρειάζεται πολλή προσοχή!! Υπάρχουν διάφοροι κίνδυνοι: Από αβιταμινώσεις, ελλείψεις ιχνοστοιχείων, κλπ που προκαλούν βλάβες στη Γενικότερη Υγεία, και στη σωστή Λειτουργία του Οργανισμού.
5) Αν, παρ'όλα αυτά νομίζετε ότι χρειάζεται να ξεπεράσετε τον πρώτο 'Φραγμό', πρέπει να επιμείνετε με ακόμα περισσότερο σθένος, καθώς κι ο Οργανισμός προβάλλει -πλέον- κάποια σοβαρή αντίσταση.
6) Αν κι όταν ξεπεράσετε τον πρώτο 'Φραγμό', χρειάζεστε πλέον παρακολούθηση από ειδικό (γιατρό, ή διατροφολόγο)! Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος πλέον να φτάσετε στον δεύτερο 'Φραγμό', στην περίφημη "Τιμή Βάρους Ανάγκης".
Εκεί ο Οργανισμός λειτουργεί οριακά, με ζαλάδες, αδυναμίες διαφόρων ειδών κλπ.
Όποιος διανοηθεί να ξεπεράσει και αυτόν τον Φραγμό, πάει γιά αυτοκτονία/αυτοκαταστροφή. Αρχίζει πλέον η 'Νευρική Ανορεξία'. Ο Οργανισμός καταναλώνει τις σάρκες του (δεν υπάρχει πλέον ίχνος λίπους), και έχει δοθεί 'κάπως' κάποιο σήμα 'κατάρρευσης'! Η κατάσταση αν δεν ελεγχθεί πλέον από ειδικούς γιατρούς (καιπάλι με αμφίβολα -πλέον- αποτελέσματα) οδηγεί σε βέβαιο Θάνατο!

Γι'αυτό τον πρώτο 'Φραγμό' τον ξεπερνάμε, όποτε -σίγουρα- χρειάζεται! ...Τον δε δεύτερο 'Φραγμό' δεν τον ξεπερνάμε ποτέ (σε φυσιολογικές συνθήκες)!
Σε 'μη-φυσιολογικές' συνθήκες: Συμβαίνει/συνέβαινε συχνά σε περιτώσεις 'Απεργιών Πείνας', πολύ σε σπανιότερα σε περιπτώσεις κάποιων μοντέλων/μανεκέν κλπ, με προφανές ψυχολογικό-διανοητικό πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Νοέμ 2013 11:07

Ένα μεγάλο μπράβο από μένα!
Προσωπικά, άκαπνος εδώ και 5,5 χρόνια :D
Keep on!

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 07 Νοέμ 2013 12:10

Μπράβο ρε George και από μένα :kaloe:
Ελπίζω κάποια στιγμή σύντομα να το πάρω και γω απόφαση...

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 07 Νοέμ 2013 13:35

Μπράβο Γιώργο!!! :clap: :clap: :clap:
Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και δεν το είπες σε κανένα. Σίγουρα κάποιος θα σε επηρέαζε...
Εγώ όταν το σταμάτησα, για να μπορέσω να συγκρατηθώ έκοψα όλες τις συνήθειες που είχα συνδυάσει με το τσιγάρο: καφέ, αλκοόλ, μέχρι και τις νυχτερινές εξόδους... Μόλις έπινα καφέ ή κανένα ποτό, κατευθείαν ζητούσε ο οργανισμός μου τσιγάρο. Το είχε συνδυάσει έτσι ο εγκέφαλός μου.

Είχα πάρει κι εγώ μερικά κιλά αρχικά (περίπου 15), αλλά μετά έκανα μία διατροφή στην οποία το πιο σημαντικό είναι τα τρίωρα. Να τρως δηλαδή ανά τρεις ώρες (π.χ. 9:00 πρωινό, 12:00 φρούτο ή σάντουιτς, 3:00 γεύμα, 6:00 φρούτο, 9:00 ελαφρύ δείπνο ή σαλάτα ή δημητριακά κλπ). Δεν είμαι και διατροφολόγος, αλλά αυτό βοήθησε πολύ και το στομάχι μου, που είχα ΓΟΠ και το εφαρμόζω μέχρι σήμερα.
Καλή δύναμη εύχομαι για το μέλλον!
Και πάλι μπράβο!

Υ.Γ.: Βρήκα ποια διατροφή έκανα εδώ.
Πολύ καλή και υποφερτή!!! Δεν καταλαβαίνεις ότι κάνεις δίαιτα, γιατί τρως όσο θες! Το έχω κάνει. :wink:

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 07 Νοέμ 2013 13:41

Μπράβο George!!Ωραίος!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Νοέμ 2013 17:46

Φίλε Dgeorge μπράβο.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 22 Νοέμ 2013 11:36

Ένα μεγάλο εύγε και από εμένα! :-)

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 22 Νοέμ 2013 19:48

Μπράβο DGeorge, χαίρομαι πολύ για σένα. Αυτή είναι η πραγματική μαγκιά. Εγώ κάπως το έχω ελαττώσει αλλά μέχρι εκεί. Κάπνιζες και πολύ rc, 3½ πακέτα είναι μουρλό.

sonic74

Δημοσίευση από sonic74 » 22 Νοέμ 2013 21:36

Συγχαρητήρια George, σίγουρα είναι μεγάλο κατόρθωμα να καταφέρεις να απαγκιστρωθείς απο το ρημάδι το παλιοτσίγαρο !

Και εγώ έφτασα τους 21 μήνες χωρίς τσιγάρο ! Ο οργανισμός αρχίζει και αποκαθίσταται σιγά-σιγά αλλά το ρημάδι ακόμα είναι σε έναν μικρό θάλαμο του μυαλού ! Πιστεύω γύρω στον 3ο χρόνο θα "καθαρίσω" τελείως και σώμα και πνεύμα!!

Για απώλεια κιλών αλλά και σε όλο το σώμα όπως είπες,βοηθάει το περπάτημα !
Εγώ μέσα σε 8-10 μήνες έχασα γύρω στα 15 κιλά χωρίς να το καταλάβω.....τι έκανα ?

Εκοψα μαχαίρι κρουασάν,ζαχαρώδη και τα πολλά γλυκά + το τελευταίο γεύμα μου είναι στις 15:30 ή 16:00 το μεσημεριανό μου, μετά το απόγευμα πίνω μόνο σοκολάτα ρόφημα ή καφέ !
Τίποτα άλλο, δηλαδή εκοψα το βραδυνό και το μεταμεσονύκτιο :hammer:

marten91

Δημοσίευση από marten91 » 16 Ιαν 2014 03:22

Άξιος! Απλά! Μάλλον πρέπει να το παίρνουμε λιγο-πολυ όλοι απόφαση... ειδικά τώρα με την κριση!! :hammer:

mandara

Δημοσίευση από mandara » 17 Ιαν 2014 13:20

Συγχαρητήρια για το κουράγιο σου. Είναι μεγάλος εθισμός και αρρώστια το τσιγάρο. Κάνεις καλό στον εαυτό σου και στους ανθρώπους γύρω σου με την απόφασή σου

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 17 Ιαν 2014 15:32

Καλά, πως σου ήρθε αυτό ρε Γιώργο;

Ελα να κάνουμε ένα τσιγαράκι να το συζητήσουμε λίγο.

:o

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Ιαν 2014 20:09

Apostolis_38 έγραψε:Καλά, πως σου ήρθε αυτό ρε Γιώργο;

Ελα να κάνουμε ένα τσιγαράκι να το συζητήσουμε λίγο.

:o
Μωρ' τι μας λες :question: :P
Να το ξεκινήσω πάλι μετά από 1χρόνο και 1/2 μήνα; Δεν λέει...

Καθημερινή πρωινή πορεία (με το πόδι): Σιδ/κός Σταθμός Ταύρος - Σιδ/κός Σταθμός Καλλιθέα - Σιδ/κός Σταθμός Ταύρος - Σιδ/κός Σταθμός Πετράλωνα - Σιδ/κός Σταθμός Μοναστηράκι...
Τραίνο (ηλεκτρικός / Μετρό) μέχρι Σεπόλια, κι από εκεί μέχρι ~ την Peugeot (στο 'ποτάμι'), πάλι με τα πόδια.

Αν κάπνιζα, όντας ~55 χρόνων, και με τα κιλά που έχω, χαιρετίσματα για τέτοιες αποστάσεις!
Ενώ τώρα, π.χ. η απόσταση μέχρι το Μοναστηράκι, αρχίζει και 'δένει' στα πόδια μου, και γενικότερα στο μυικό μου σύστημα. Νοιώθω καλά την πίεση στους μύες, (ακόμα και της μέσεης), κατά την πορεία.
Τα μεσημέρια -συνήθως- γυρίζω με κάποιον συνάδελφο...
Οπότε, χαλαρά, δίνω -εκτός από αυτή-καθ'αυτή τη δίαιτα- και περισσότερες καύσεις στο 'σύστημα'.
Έτσι αφ'ενός επιταχύνεται το αδυνάτισμα, ενώ αφ'ετέρου περιορίζεται πολύ ο κίνδυνος παράλληλης 'χαλάρωσης' λόγω αδυνατίσματος! :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Ιαν 2014 19:56

κράτα γερά!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιαν 2014 23:19

Πλησιάζω 13ο μήνα!
Ευχαριστώ πάρα πολύ, όλους σας, για τη γενναία ηθική συμπαράσταση.
Η 'απεξάρτηση' πάει αρκετά καλά, με υποκατάστατο τσίχλες (στα λεφτά ~ ίσα βάρκα ίσα νερά στα έξοδα...... στην Υγεία, καμμία σύγκριση!)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες