κεραια τηλεορασης

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
gizmo ladorkini

κεραια τηλεορασης

Δημοσίευση από gizmo ladorkini » 01 Νοέμ 2013 00:24

Γεια σας, ειμαι νεος στο forum.
ο λογος που γραφτηκα ειναι γιατι εχω παθει πλακα με την κεραια της τηλεορασης.
μενω στον οικισμο διψελιζα, μεταξυ κερατεας και λαυριο κι ειμαι σε ενα σημειο που δεν πιανω digea αλλα ουτε και καλα τα αναλογικα καναλια, πιανω απο ευβοια με πολλα χιονια εκτος απο την δημοσια τηλεοραση που την βλεπω τελεια.
το παραδοξο λοιπον ειναι οτι στην προσπαθεια μου να γυρισω την κεραια για να πιασω καπως καλυτερα, χαλαει το σημα του γειτονα και αντιθετα, οταν κουναει εκεινος την δικια του επηρεαζετε το δικο μου σημα, δεν ξερουμε τι να κανουμε...
αν γνωριζετε κατι ή αν εχετε καποια λυση θα ειμαι υποχρεως...

(φυσικα μια λυση ειναι το ΟΤΕΤV με πιατο αλλα κοστιζει...)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

κεραια τηλεορασης

Δημοσίευση από giannis17 » 02 Νοέμ 2013 20:00

Η κεραία δεν είναι τίποτα άλλο από ένα καλά μελετημένο μαγνήτη που έλκει τα κοντινά ηλεκτρομαγνητικά κύματα συγκεκριμένων συχνοτήτων (VHF/UHF στην περίπτωση της τηλεόρασης). Επειδή λοιπόν το σήμα είναι ασθενές στην περιοχή σου όσες περισσότερες κεραίες υπάρχουν κοντά τόσο πιο ασθενές γίνεται το σήμα αφού κάθε κεραία τραβάει μέρος της ακτινοβολίας για δική της χρήση. Επίσης γυρνώντας την κεραία αλλάζεις την φορά και διασπορά του μαγνητικού της πεδίου με αποτέλεσμα να αλλάζει ο τρόπος που ταξιδεύει το σήμα γύρω από αυτή.

Στα κέντρα των πόλεων δεν παίζει τόσο ρόλο καθώς βομβαρδιζόμαστε με υπερβολικά δυνατό σήμα οπότε θεωρητικά εφόσον υπάρχει οπτική επαφή με τον αναμεταδότη όσες κεραίες και να σηκώσεις δεν θα υπάρχει απώλεια σήματος. Εκεί όμως που δεν υπάρχει οπτική επαφή και η απόσταση από τον αναμεταδότη είναι αρκετά δεκάδες χιλιόμετρα, όπως στην δική σου περίπτωση, υπάρχουν ελάχιστες λύσεις:

1) Υψώνεις την κεραία σε μεγαλύτερο κοντάρι εφόσον υπάρχει οπτική επαφή με αναμεταδότη σε προσιτά μεγαλύτερο ύψος. Καλύτερα μην μπεις σε τέτοιο κόπο αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα πιάσει.

2) Καταργείτε τις πολλές κεραίες στη γειτονιά και βάζετε μια κεντρική κεραία με έναν καλό ενισχυτή (όπως κάνουν σε όλες τις σύγχρονες πολυκατοικίες) και μετά τραβάτε καθένας από εκεί το καλώδιο του.

3) Το παίρνεις απόφαση και βάζεις δορυφορική.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης