αυτόματη αποστολή email μια φορά την εβδομάδα με mysql εγγραφές

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 12 Οκτ 2013 23:35

γεια σας, έχω δημιουργήσει μια βάση mysql όπου προσθέτω μέσω μιας φόρμας κάποιες τιμές από τις εισπράξεις του μαγαζιού καθημερινά καθώς και τα έξοδα και τα μεροκάματα και στο τέλος εμφανίζει δυναμικά μέσω while έναν html πίνακα όπου έχει τα συνολικά ποσά ( $row['SUM(esoda)'] ) από κάθε κατηγορία (έσοδα - έξοδα - μεροκάματα).

ερώτηση:

1) Πρώτον θέλω πέραν από τον πίνακα μου με τα συνολικά αποτελέσματα να δημιουργήσω και άλλους 2 με αποτελέσματα εβδομάδας και μήνα.

2) Τέλος θέλω να αποστέλλονται αυτόματα τα αποτελέσματα του πινάκα εβδομάδας και μήνα μια φορά την εβδομάδα και μια φορά τον μηνά σε 5 διευθύνσεις email.

ερώτηση: τους πίνακες μου πιστεύω με ένα ερώτημα του τύπου:

$result = mysqli_query($con,"SELECT * FROM tablename ORDER BY date LIMIT 7");

να ξεμπερδεύω και να μην έχω θέμα.

τώρα για το αυτόματο email το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μέσω μιας while του τύπου:

$date=date('Y-m-d G:i:s');
while ( $date=date('Y-m-d 13:00:00') ){
mail()
}

υπάρχει κάτι άλλο δοκιμασμένο ή πιο αξιόπιστο ή βρίσκομαι σε καλό δρόμο;
Εικόνα

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 13 Οκτ 2013 00:42

1) Από τη στιγμή που θέλεις οι νέοι πίνακες να περιέχουν τα ίδια στοιχεία με τον πίνακα που υπάρχει τότε χρησιμοποιείς το ίδιο query, στο οποίο προσθέτεις στο where clause date > '7 μερες πριν' και date > '1 μήνα πριν'

2) Δεν κατάλαβα γιατί θέλεις να βάλεις το date στo while loop. Βασικά έτσι όπως το βλέπω θα επαναλαμβάνεται για πάντα το loop σου. Θα πρότεινα τη χρήση cronjob όπου μπορείς να το βάλεις εύκολα να τρέχει αυτόματα μία φορά την εβδομάδα και την πρώτη μέρα του μήνα.

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 13 Οκτ 2013 17:24

αυτό ακριβώς χρειαζόμουν, δεν ήξερα καν τι είναι το cron job, ετοιμάζω το query κ το τρέχω, να σαι καλά...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες