δεν αναγνωρίζει τα ηχεία το pc μου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
loukas91

Δημοσίευση από loukas91 » 08 Οκτ 2013 16:28

γεια σας παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ και έχω ένα πρόβλημα..΄έκανα format στο pc και έβαλα τα windows 7 (πιο πριν ειχα xp)κ απο τότε δεν βγάζει ήχο ,εβαλα κανονικά τους drivers αλλα δεν μου αναγνωριζει τα ηχεια...η μητρικη μου είναι asus p5l-mx...μια βοήθεια παρακαλώ!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Οκτ 2013 09:42

Πολλή Καλημέρα σου και Καλώς Όρισες στην παρέα μας!!:D:D:D

1) Τα ηχεία, απ' όσα γνωρίζω, (ακόμα και με το οποιοδήποτε ενισχυτάκι κι αν συνοδεύονται) είναι παθητική περιφερειακή συσκευή.
Η ενεργητική περιφερειακή συσκευή είναι η Κάρτα Ήχου -ενσωματωμένη (on-board) στη μητρική (motherboard) σου.
Αυτό -με τη σειρά του- σημαίνει, ότι χρειάζεται να εγκατασταθούν σωστοί drivers! Αν αυτοί, που εγκατέστησες, δεν 'κάνουν' για την Κάρτα Ήχου σου, 'για τα Windows 7' (32 ή 64bit;) τότε η Κάρτα Ήχου δεν θα λειτουργήσει, και δεν θ'ακουστεί ήχος.

2) Για τη σπανιότατη περίπτωση όπου φταίνε τα ηχεία: Δανείσου ένα άλλο ζευγάρι, και δοκίμασέ τα στο δικό σου Η/Υ, ή βάλε τα δικά σου στην έξοδο ενός 'άλλου' Η/Υ (PC, Laptop, κλπ).

3) Το Manual της Motherboard σου (Αν δεν το έχεις, μπορείς να το σώσεις στο δίσκο σου, και επιπλέον σε Stickάκι-USB, και να το τυπώσεις 'για κάθε ανάγκη....')
α) Στη σελίδα 2-26 (BIOS Setup) σου δίνει οδηγίες (μέσα από το Setup του BIOS) πώς να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις τον HD Audio Controller (Azalia/AC’97 CODEC), σε περίπτωση όπου -για οποιονδήποτε λόγο- σου απενεργοποιήθηκε από μόνος του.
β) Στη σελίδα 3-3 (ASUS P5L-MX) σου δίνει οδηγίες εγκατάστασης των drivers για την Κάρτα Ήχου "SoundMAX ADI1986A" από τα 'εργαλεία' εγκατάστασης drivers.

Ελπίζω να βοήθησα!:P

loukas91

Δημοσίευση από loukas91 » 09 Οκτ 2013 14:46

τελικα ήθελε το συγκεκριμένο driver... ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες