πολύ μειωμένο CPC τις τελευταίες μέρες.

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
giorgos papadakis

Δημοσίευση από giorgos papadakis » 07 Οκτ 2013 21:50

καλησπέρα. έχει παρατηρήσει κανείς μειωμένο CPC τις τελευταίες μέρες αρχίζοντας από τις 4 Οκτωβρίου;

Πριν τις 4 Οκτωβρίου και για όλον τον σεπτέμβρη είχα κατά μέσο όρο 10 λεπτά ανα κλικ

4 Οκτωβρίου: 8 λεπτά ανα κλικ
5 Οκτωβρίου: 8 λεπτά ανα κλικ
6 Οκτωβρίου: 7.2 λεπτά ανα κλικ
7 Οκτωβρίου: 7.45 λεπτά ανα κλικ (σήμερα μέχρι αυτή την ώρα)

Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα; Να τονίσω ότι το δείγμα μου ειναι αντικειμενικό γιατί έχω κατά μέσο όρο πάνω από 800 κλικ ημερησίως.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 07 Οκτ 2013 21:55

καλα εισαι εγω σημερα ειχα 0,03 :p

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 07 Οκτ 2013 23:28

Αν είχα 800 ΚΛΙΚ καθημερινά δεν θα με ενοχλούσε το 0.07CPC.

:lol:

0.20
0.09
0.11

τις τελευταίες 3 μέρες.

giorgos papadakis

Δημοσίευση από giorgos papadakis » 08 Οκτ 2013 00:04

GnMind πόσα κλικ έχεις κάθε μέρα; ρωτάω για να δω εαν είναι στατιστικά αντικειμενικό το δείγμα σου

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 08 Οκτ 2013 01:32

Γιώργο είχες παρατηρήσει και τις προηγούμενες χρονιές μειώσεις τέτοια περίοδο; Ρωτάω γιατί κάποιες φορές η διακύμανση μπορεί να είναι φυσιολογική ανα περιόδους.

πχ. ένα niche με διακοπές και ταξίδια είναι φυσιολογικό κάποιους συγκεκριμένους μήνες κάθε χρόνο να πέφτει λίγο, ενώ κάποιους άλλους να είναι ανεβασμένο.
best seller

giorgos papadakis

Δημοσίευση από giorgos papadakis » 08 Οκτ 2013 01:55

michalis1984 έγραψε:Γιώργο είχες παρατηρήσει και τις προηγούμενες χρονιές μειώσεις τέτοια περίοδο; Ρωτάω γιατί κάποιες φορές η διακύμανση μπορεί να είναι φυσιολογική ανα περιόδους.

πχ. ένα niche με διακοπές και ταξίδια είναι φυσιολογικό κάποιους συγκεκριμένους μήνες κάθε χρόνο να πέφτει λίγο, ενώ κάποιους άλλους να είναι ανεβασμένο.
Καλησπέρα, οι διαφημήσεις μπήκαν πρόσφατα ( ιούνιο ) οπότε δεν έχω περισυνή εμπειρία. τον αύγουστο έπεσε λίγο στα 9 λεπτά, αλλα τον σεπτέμβρη πήγε πάλι στα 10. Να τονίσω εδώ ότι 50-55% των διαφημίσεων ήταν interest based και όχι contextual μέχρι και τον αύγουστο. Τον σεπτέμβρη ( και τώρα τον οκτώβρη ) οι όροι αντιστράφηκαν και το 55% περίπου είναι πλέον contextual kai 40% interest based.

αυτό που έχει γίνει και επισυνάπτω σκρινσοτ είναι ότι τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχει ανέβει το CTR από κατά μέσο όρο 5% σε 6% ενώ το CPC έχει καταποντιστεί από τα 10 στα 7.
Συνημμένα
adsense.jpg

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 08 Οκτ 2013 19:29

Απο το μεσημερι σημερα θα ελεγα τα στατιστικα του adsense εχουν κολλήσει Αντιμετωπίζει κανεις ιδιο θεμα;

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 08 Οκτ 2013 19:32

giorgos papadakis έγραψε:καλησπέρα. έχει παρατηρήσει κανείς μειωμένο CPC τις τελευταίες μέρες αρχίζοντας από τις 4 Οκτωβρίου;

Πριν τις 4 Οκτωβρίου και για όλον τον σεπτέμβρη είχα κατά μέσο όρο 10 λεπτά ανα κλικ

4 Οκτωβρίου: 8 λεπτά ανα κλικ
5 Οκτωβρίου: 8 λεπτά ανα κλικ
6 Οκτωβρίου: 7.2 λεπτά ανα κλικ
7 Οκτωβρίου: 7.45 λεπτά ανα κλικ (σήμερα μέχρι αυτή την ώρα)

Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα; Να τονίσω ότι το δείγμα μου ειναι αντικειμενικό γιατί έχω κατά μέσο όρο πάνω από 800 κλικ ημερησίως.
Πολύ άτσαλα και σε μένα και πεσμένα.

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 08 Οκτ 2013 20:47

facebookad έγραψε:Απο το μεσημερι σημερα θα ελεγα τα στατιστικα του adsense εχουν κολλήσει Αντιμετωπίζει κανεις ιδιο θεμα;
Προφανώς. Εγώ βλέπω αυτό:

Ορισμένα δεδομένα σε αυτήν την αναφορά καθυστερούν. Προσπαθήστε ξανά αργότερα. Η προβολή διαφημίσεων και οι πληρωμές δεν θα επηρεαστούν.
best seller

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 08 Οκτ 2013 21:35

giorgos papadakis έγραψε:
michalis1984 έγραψε:Γιώργο είχες παρατηρήσει και τις προηγούμενες χρονιές μειώσεις τέτοια περίοδο; Ρωτάω γιατί κάποιες φορές η διακύμανση μπορεί να είναι φυσιολογική ανα περιόδους.

Καλησπέρα, οι διαφημήσεις μπήκαν πρόσφατα ( ιούνιο ) οπότε δεν έχω περισυνή εμπειρία. τον αύγουστο έπεσε λίγο στα 9 λεπτά, αλλα τον σεπτέμβρη πήγε πάλι στα 10. Να τονίσω εδώ ότι 50-55% των διαφημίσεων ήταν interest based και όχι contextual μέχρι και τον αύγουστο. Τον σεπτέμβρη ( και τώρα τον οκτώβρη ) οι όροι αντιστράφηκαν και το 55% περίπου είναι πλέον contextual kai 40% interest based.

αυτό που έχει γίνει και επισυνάπτω σκρινσοτ είναι ότι τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχει ανέβει το CTR από κατά μέσο όρο 5% σε 6% ενώ το CPC έχει καταποντιστεί από τα 10 στα 7.
Υπάρχουν διακυμάνσεις και κατα τη διάρκεια του χρόνου. Όσο σημαντική είναι η ποσότητα των κλικ άλλο τόσο σημαντική είναι και διάρκεια της παρατήρησης σε βάθος χρόνου. Για αυτή την αλλαγή μπορεί να ευθύνονται πολλοί παράγοντες ακόμη και πράγματα που μπορεί να μην είναι υπο τον άμεσο έλεγχο σου.

Άποψη μου είναι να συνεχίσεις αυτό που κάνεις, και να παρακολουθείς την πορεία του CPC. Αν όλα είναι εντάξει θα ανεβεί ξανά.. και θα ξαναπέσει. Πάντως δεν έχει και τόση σημασία να σε αγχώνει η καθημερινή διακύμανση του CPC. Είναι φυσιολογικό.

Επίσης όταν υπάρχει μια απότομη-ξαφνική αύξηση του CTR είναι φυσιολογικό να παρατηρείτε και μια μείωση του CPC. Αυτό παρατηρείτε και στο διάγραμμα σου. Δεν ξέρω γιατί.. αλλά είναι σαν να υπάρχει ένα αόρατο χέρι που να "ρυθμίσει" μια ισοροπία. Είναι φυσιολογικό.
best seller

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 08 Οκτ 2013 22:43

Να σημειωθει και αυτο, με μεγαλη adsense εμπειρια.

Τελευταία πολλοί περα απο τους τακτικους αναγνωστες τους στέλονουν κόσμο στα webpages τους απο Fb.
Αν δε σβησεις ρουτερ έχεις ιδια ip για αρκετές μέρες. Αυτό σημαίνει το εξής:
Στέλνεις κόσμο στο website σου από το fb και ξαναστελνεις και ξαναστελνεις με αποτελεσμα να στελνεις ιδιο κοσμο (ip) αρκετες φορές! Το ιδιο συμβαινει και με τους τακτικους σου αναγνωστες

Μη νομίζει καποιος πως τα 3 κλικς των ιδιων και επαναλλαμβανόμενων θα κοστολογηθούν απο το δίκτυο όσο αν τα ιδια κλικς γίνονταν από κόσμο με καθαρη ip.

Χωρις να εχω ασχοληθεί να το τσεκάρω νομίζω πως με ανοικτο ρουτερ η ανακατανομη των ips ακομα και αν συμβαει αν 3-4 μέρες αυτό γίνεται σε όλους και όχι σε καθε χρηστη ξεχωριστα! Δηλαδη αν 10 συνφορουμιτες εχουμε το ρουτερ ανοικτο καποια στιγμη (πχ τυχαιο στις 5 ξημερωματα θα γινει το γενικο ανακατεμα) Παρα το ανοικτο ρουτερ οσοι συνδεθουμε απο αυριο θα εχουμε νεες ιπς

Ετσι ο ιδιος Fb κοσμος αλλα και οι αναγνωστες μας αυριο θα εχουν καθαρες ιπς απο επισκεψεις σε εμας και τα κλικς θα ειναι μεγαλύτερα. Την δευτερη τριτη μερα θα πεφτουν και ξανα μαν τα ιδια

Δες το cpc σου! καρδιογραφημα δεν ειναι;

Φυσικα το Cpc εχει διακυμανσεις εποχικοητας, ημερας ωρας κλπ κλπ κλπ αλλα σε 800 -1000 κλικς την ημερα αν τα μελετας σε βαθος χρονου βγαζεις συμπερασματα. Ετι δεν ειναι φιλος papadakis?

Εικόνα

giorgos papadakis

Δημοσίευση από giorgos papadakis » 08 Οκτ 2013 23:25

michalis1984: ακριβώς. αυτό παρατήρησα και εγώ, ότι υπάρχει μια αύξηση του CTR και ταυτόχρονα έπεσε το CPC σαν να προσπαθεί η γοογλε με τεχνητό τρόπο να διατηρήσει σταθερό το RPM κάτι που δεν το βρίσκω δίκαιο/σωστό αν συμβαίνει. Να σημειώσω ότι δεν υλοποιώ καμία τεχνική μαύρη ή ακόμη και γκρίζα για την αύξηση του CTR, είναι κάτι που συμβαίνει από μόνο του χωρίς να πειράξω κάτι.

Γι'αυτό και ρώτησα αν έχουν παρατηρήσει και άλλοι το πτώση του CPC τις τελευταίες μέρες. Γιατί εαν συμβαίνει σε όλους, τότε είναι μια γενική πτώση που μπορεί να οφείλεται στο γεγονός πχ ότι υπάρχουν λιγότεροι διαφημιζόμενοι για κάποιον λόγο άρα πέφτει το κόστος. Εάν όμως συμβαίνει μόνο σε μένα, κάποιον λάκκο έχει η φάβα και χωράει και μήνυση εάν γίνονται χειραγωγίσεις.

@facebookad: πράγματι το CPC είναι καρδιογράφημα σε ημερήσια βάση, σε εβδομαδιαία όμως είναι πάνω κάτω σταθερό. Να σε συγχαρώ πρωτίστως από το σκρίνσοτ που βλέπω για το πολύ καλό CPC σου μακάρι να είχα κατά μέσο όρο 13-15 όπως εσύ, εγώ ξεκίνησα με 14-15 λεπτά τον Ιούνιο αλλά έπεσε σιγά σιγά και σταθεροποιήθηκε στα 10 τον ιούλιο/αύγουστο. Νόμιζα αρχικά ότι ήταν εποχιακό λόγω καλοκαιριού, αλλά παρέμεινε στα 10 και τον σεπτέμβρη. Ίσως οφείλεται στο ότι ίσως δε μένουν πολλή ώρα οι χρήστες στα σάητ των διαφημιζόμενων;

Είναι εφικτό να μου πεις την πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου πόσο είναι το CPC σου; γιατί βλέπω στο σκρίνσοτ που δείχνεις τον σεπτέμβρη. Το κύριο πρόβλημα το έχω τώρα τις τελευταίες 4 μέρες του οκτώβρη.

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 08 Οκτ 2013 23:38

Εικόνα

Σήμερα 0,1 αλλα 940 κλικς

giorgos papadakis

Δημοσίευση από giorgos papadakis » 08 Οκτ 2013 23:51

σε ευχαριστώ. έχεις πέσει και εσύ βλέπω λίγο σε σχέση με τον σεπτέμβρη, αλλά είσαι καλύτερα από μένα, αρκετά καλύτερα. κάτι πρέπει να κάνω λάθος. Τουλάχιστον ξέρω ότι η πρόσφατη πτώση δεν αφορά μόνο εμένα.

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 01 Νοέμ 2013 01:42

τώρα μια ερώτηση έχω
με πιο τρόπο μπορούμε να αυξάνουμε το cpc?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες