Black hat SEO πριν από προσφορά; Είναι δυνατόν;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση

Τι μπορώ να κάνω;

Ξεφτίλισε την άλλη εταιρεία για black hat/ελεεινές και τρισάθλιες πρακτικές
1
100%
Παράτησε το project
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ζήτα περισσότερα χρήματα από τον πελάτη που δεν ευθύνεται (και δε θα δώσει)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τίποτα, είσαι παρανοϊκός
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 1

GeorgeMak

Δημοσίευση από GeorgeMak » 07 Οκτ 2013 11:15

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,
επικοινώνησε μαζί μου ένας πελάτης την Παρασκευή για υποστήριξη σε θέματα SEO και μου έλεγε ότι τον έχει κάνει blacklist η Google και άλλα τέτοια σε πανικόβλητο email. Ο πελάτης δεν έχει technical background, οπότε του απάντησα ότι δε μπορεί να ξέρει ακριβώς τι έχει παιχτεί, μπορεί να έχει κάποιο θέμα indexing ή κάτι τέτοιο και θα πρέπει να το δούμε, μετά μου έδωσε link όπου βρισκόταν σε site με "ανδρικά χάπια", "βοηθήματα για γυμναστική" κ.α. ωραία. Επίσης μου ανέφερε μια ελληνική εταιρεία/freelancer δε γνωρίζω που κάνει SEO services οι οποίοι τον ενημέρωσαν ότι ήταν blacklisted και θα τον έβγαζαν.

Τελικά ψάχνοντας σε site explorers (ahrefs) βρήκα ότι είχε 40% αύξηση των linking domains τις τελευταίες 15 ημέρες. Σίγουρα δεν είναι απόδειξη από μόνο του αλλά είναι το smoking gun, δε μπορείς να βρεις από τα spam domains το link του πελάτη, πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει για να του στείλεις και links.

Για να είμαι ειλικρινής τα έχω πάρει και θέλω να του κάνω ζημιά γιατί η συγκεκριμένη υπηρεσία SEO είχε ήδη "κλείσει" σε εμένα πριν το καλοκαίρι και θα έτρεχε Οκτώβρη-Δεκέμβρη μαζί με άλλες προωθητικές ενέργειες για κάποια keywords αυτού του site. Τα μισά περίπου τα βρίσκω τώρα σε περίεργα sites. Έχω ήδη ξεκινήσει να κάνω disavow τα συγκεκριμένα links αλλά φοβάμαι ότι θα είναι ένας αγώνας χωρίς τέλος καθώς αποκλείεται να τα αφαιρέσουν σε όλα αυτά τα domains.

Τα δε τσακάλια της υπόθεσης πρότειναν στον πελάτη να φύγει από domain που είναι το brand name του και το κατέχει για πάνω από 5 χρόνια και έχει αντίστοιχου περιεχομένου sites.

Μήπως είμαι παρανοϊκός; Τι μπορώ να κάνω; Να τον ξεφτιλίσω όπου υπάρχει Internet ή θα είναι λάθος; Έχω σκεφτεί να παρατήσω και το SEO γιατί θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο στα χρήματα που είχαμε κλείσει πριν.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 07 Οκτ 2013 22:26

Καλησπέρα,

Θεωρώ ότι δεν αξίζει καν να θυμώνεις και να στεναχωριέσαι για κάτι που έγινε ή δεν έγινε.
Δεν πολυκατάλαβα να σου πω την αλήθεια τι ακριβώς έγινε. :oops:

Και έστω ότι κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. Τι κέρδισες;
Το θέμα είναι να έχεις μια καλή σχέση και συνεργασία με τους άλλους. Όλοι έχουμε κάνει λάθη και στις συνεργασίες μας με τους άλλους, στην εργασία μας και παντού. Το θέμα είναι να πηγαίνεις παρακάτω. Ε, και τι έγινε; Λίγος χρόνος χαμένος. Αν το δεις από τη θετική μεριά θα κερδίσεις, αν το δεις από την αρνητική μεριά θα χάσεις διπλά. Το ποτήρι είναι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. Μη μένεις άλλο εκεί. :wink:

Από την άλλη, αν επέλεξε να πάρει μια υπηρεσία από κάποιον άλλο, πιστεύω ότι έχει αυτό το δικαίωμα της επιλογής. Σε όλες τις δουλειές η πειθώ παίζει μεγάλο ρόλο και ίσως εκεί εσύ να μην έπεισες. Μάθε από αυτό και πήγαινε παρακάτω.
Το να ψάχνεις να κάνεις κακό στον άλλο δε σε ωφελεί, σκέψου το, γιατί από ό,τι καταλαβαίνω από τον τρόπο που γράφεις δεν είναι στην ιδιοσυγκρασία σου, απλώς ψάχνεις κάπου να το πεις να ξεθυμάνεις. Αν το κάνεις, σίγουρα μετά θα το μετανιώνεις.

Αυτή τη στιγμή χρωστάνε σε κάποιο γνωστό που φτιάχνει ιστοσελίδες πολλά χρήματα πάνω από 1 χρόνο. Στην αρχή θύμωσε και είπε να τους κατεβάσει τη σελίδα ή να κάνει κάτι όπως λες να τους "ξεφτιλίσει" με πράγματα και θάματα. Το ξανασκέφτηκε και είπε να κάνει υπομονή.
Ο πελάτης του είχε οικονομική δυσκολία και τώρα που είναι σε καλύτερη κατάσταση τον ξεπληρώνει σιγά-σιγά χωρίς προβλήματα και είναι και η σχέση τους καλή. Και έχει να κερδίσει μελλοντικά από αυτόν γιατί είναι ικανοποιημένος.

Γενικά, προσπάθησε όταν μιλάς για υπηρεσίες σε έναν πελάτη σου να μη μπλέκεις πολύ σε "τεχνικά θέματα", αλλά να ψάχνεις να βρεις τι θα τον "ικανοποιήσει". Ο πελάτης σου λέει "Έχω πρόβλημα με το domain μου" και θέλει να ακούει "Εγώ θα στο λύσω". Δε χρειάζεται να του πεις πώς, απλά ότι θα το αναλάβεις. Οι άνθρωποι πέρα από τη λογική έχουμε και συναίσθημα και πρέπει να ικανοποιούμε και την "ανασφάλειά" μας. Για αυτό το λόγο άλλωστε πληρώνει. Για να πάρει μια ικανοποίηση. Τα "τεχνικά" κουράζουν...
Για να μην παρεξηγηθώ, μην τάζεις λαγούς με πετραχίλια και πράγματα που δε μπορείς να κάνεις! Απλώς, δες αν μπορείς να του πάρεις την ανασφάλεια, χωρίς να πρέπει να μάθει το πώς. Απλοποίησέ το.

Επίσης, οι άνθρωποι που κακολογούν τους άλλους για τις υπηρεσίες τους, κατά πάσα πιθανότητα είναι σε χειρότερη μοίρα... Προσπάθησε να κοιτάς τη δουλειά σου. Αν ο πελάτης σου δεν ικανοποιηθεί από κάποιον άλλο, θα επιστρέψει σε εσένα και εσύ θα μπορείς να ανακοστολογήσεις τις υπηρεσίες σου. Αν μείνει ικανοποιημένος, ίσως μάθεις κι εσύ πώς έγινε και πάρεις κάτι από εκεί, χωρίς να χάσεις το χρόνο σου.
Κερδισμένος θα βγεις όπως και να έχει. Και πολλές φορές προσωπικά σκέφτομαι αυτό που λένε "κάθε εμπόδιο για καλό".
Είδες ότι μόνος σου λες ότι τελικά το ποσό που είχες ζητήσει δεν είναι αξιόλογο του χρόνου που σπαταλάς και των υπηρεσιών σου. Μήπως τελικά κερδίζεις;

Καλή συνέχεια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης