Νομιμότητα Affiliate Marketing

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bierhoff20
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bierhoff20 » 03 Σεπ 2013 23:51

Γεια σας!!!

Θέλω να ασχοληθώ με το affiliate marketing, αλλά έχω κάποιες απορίες!

Ας υποθέσουμε ότι δημιουργώ μια ιστοσελίδα, την οποία χρησιμοποιώ για 2 λόγους:
1) Προωθώ προϊόντα/υπηρεσίες εταιριών ούτως ώστε αν κάποιος αγοράσει το συγκεκριμένο προϊόν/υπηρεσία μέσω της ιστοσελίδας μου να κερδίσω ένα ποσοστό από την πώληση.
2) Έχω τοποθετήσει διαφημίσεις Google στην ιστοσελίδα μου, καθώς λόγω της μεγάλης επισκεψιμότητάς της κερδίζω κάποιο χρηματικό ποσό από τα κλικ των επισκεπτών μου στις διαφημίσεις.

Εγώ για να είμαι καθ'όλα νόμιμος σε αυτό που κάνω, πώς πρέπει να ενεργήσω στη συνέχεια;;;
Πρέπει να κάνω έναρξη επιχείρησης;

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Ευχαριστώ πολύ!!!
Δημήτρης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Σεπ 2013 01:42

αν και λίγο άκυρος ο τίτλος, ναι εάν έχεις κέρδη θα πρέπει να τα δηλώσεις. είτε σε εταιρεία προσωπική είτε σε κάποια άλλη.

αυτό συμβαίνει σε οτιδήποτε βγάζεις λεφτά. δεν υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορείς να κάνεις συναλλαγή χρημάτων και να σου πει η εφορία "δε με ενδιαφέρει μη μου το δηλώσεις κάνε ότι θέλεις".

Ότι και να κάνεις πάντως εσύ, το Affiliate Marketing θα είναι νόμιμο. εσύ είναι το θέμα εάν θα είσαι. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Bierhoff20
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bierhoff20 » 04 Σεπ 2013 09:57

Ναι, έχεις δίκιο για τον τίτλο, άλλο εννοώ και άλλο καταλαβαίνει κάποιος από τον τίτλο!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
:D

Τι είδους επιχείρηση πρέπει να ξεκινήσω για να μπορώ να βγάζω χρήματα αποκλειστικά ως Affiliate;;;

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 04 Σεπ 2013 10:04

Πάντως, επειδή πολλοί έχουμε απορίες σχετικά αν και πως πρέπει να δηλωθούν στην εφορία τα κέρδη από τα affiliates από κάποιον ιδιώτη ή κάποια εταιρία, καλό θα ήταν τα affiliate networks να δημιουργήσουν κάτι σαν οδηγό, FAQs ή κάτι τέτοιο για να μας βοηθήσει.
Εγώ για παράδειγμα έχω ρωτήσει 2 λογιστές και οι δύο δεν ξέρανε ακριβώς να μου πούνε.
cordis έγραψε:αν και λίγο άκυρος ο τίτλος, ναι εάν έχεις κέρδη θα πρέπει να τα δηλώσεις. είτε σε εταιρεία προσωπική είτε σε κάποια άλλη.

αυτό συμβαίνει σε οτιδήποτε βγάζεις λεφτά. δεν υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορείς να κάνεις συναλλαγή χρημάτων και να σου πει η εφορία "δε με ενδιαφέρει μη μου το δηλώσεις κάνε ότι θέλεις".

Ότι και να κάνεις πάντως εσύ, το Affiliate Marketing θα είναι νόμιμο. εσύ είναι το θέμα εάν θα είσαι. ;)

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 04 Σεπ 2013 10:12

Bierhoff20 έγραψε:Ναι, έχεις δίκιο για τον τίτλο, άλλο εννοώ και άλλο καταλαβαίνει κάποιος από τον τίτλο!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
:D

Τι είδους επιχείρηση πρέπει να ξεκινήσω για να μπορώ να βγάζω χρήματα αποκλειστικά ως Affiliate;;;
Διάθεση Διαφημιστικού χώρου ή χρόνου στο διαδίκτυο
Πώληση Διαφημιστικού χώρου ή χρόνου στο διαδίκτυο με αμοιβή ή βάσει σύμβασης

με αυτα εισαι κομπλέ

Άβαταρ μέλους
Bierhoff20
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bierhoff20 » 04 Σεπ 2013 10:18

Ωραία, ευχαριστώ για την απάντηση, facebookad!!!
:)

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 04 Σεπ 2013 10:34

Και μερικες ακόμα πληροφορίες

Αυτο που ακουτε μεχρι 5-6000 ευρω χωρις εταιρια ή επαγγελματικη δαπανη ισχυει εν μερη.
Ισχυει πχ για φοιτητες που μοιραζουν φυλλαδια και αλλα τετοια.
Βεβαια στο Google για μικροποσα τωρα δε θα ασχοληθει κανεις εκτος και αν το ψαξει.
Το ιδιο και αν πουλας ebay

Αν θες να δηλωνεις απο adsense ebay affiliate λεφτα νομιμα χρειαζεται κανονικα εταιρια ακομα και για 500 ευρω το χρονο

Θα μου πεις πληρωνω ΟΑΕΕ 2500 το χρονο για να εχω κερδη 500 και να μπαινω μεσα; Thats business? Γιατι ο αλλος που εχει ρουχα στο κολωνακι και πληρωνει ικα ενοικιο οαεε κλπ κλπ δεν μπαινει μεσα με τα μπουνια σημερα;

Ετσι ειναι ομως. AN βεβαια εχεις ΙΚΑ εσυ η κοπελα μανα πατερας αδερφος μπορει να κανει ατομικη επιχειρηση στο ονομα του και να μην πληρωνει ΟΑΕΕ τιποτα αρκει να ειναι ασφαλισμενος πρωτη φορα μετα την 1-1-1993
Κανεις και την εταιριουλα και δεν πληρωνεις και ΟΑΕΕ και απο google ουτε ΦΠΑ εδω αφου τον κρατανε ιρλανδια!

Καλη συνεχεια

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 04 Σεπ 2013 12:43

Άρα σαν ιδιώτης δεν μπορείς να έχεις νόμιμα έσοδα από το affiliate?
facebookad έγραψε:Και μερικες ακόμα πληροφορίες

Αυτο που ακουτε μεχρι 5-6000 ευρω χωρις εταιρια ή επαγγελματικη δαπανη ισχυει εν μερη.
Ισχυει πχ για φοιτητες που μοιραζουν φυλλαδια και αλλα τετοια.
Βεβαια στο Google για μικροποσα τωρα δε θα ασχοληθει κανεις εκτος και αν το ψαξει.
Το ιδιο και αν πουλας ebay

Αν θες να δηλωνεις απο adsense ebay affiliate λεφτα νομιμα χρειαζεται κανονικα εταιρια ακομα και για 500 ευρω το χρονο

Θα μου πεις πληρωνω ΟΑΕΕ 2500 το χρονο για να εχω κερδη 500 και να μπαινω μεσα; Thats business? Γιατι ο αλλος που εχει ρουχα στο κολωνακι και πληρωνει ικα ενοικιο οαεε κλπ κλπ δεν μπαινει μεσα με τα μπουνια σημερα;

Ετσι ειναι ομως. AN βεβαια εχεις ΙΚΑ εσυ η κοπελα μανα πατερας αδερφος μπορει να κανει ατομικη επιχειρηση στο ονομα του και να μην πληρωνει ΟΑΕΕ τιποτα αρκει να ειναι ασφαλισμενος πρωτη φορα μετα την 1-1-1993
Κανεις και την εταιριουλα και δεν πληρωνεις και ΟΑΕΕ και απο google ουτε ΦΠΑ εδω αφου τον κρατανε ιρλανδια!

Καλη συνεχεια

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 04 Σεπ 2013 13:41

Πες οτι φτάσεις σε ένα φορολογικό δικαστηριο

Ειναι 10000000 φορες καλυτερα να έχεις παρει εφαπαξ 2000 ευρω απο affiliate
παρά καθε μηνα 20ευρω για πολλους πολλους μηνες

Το πρωτο δειχνει οντως ερασιτεχνικο (ασχετα απο την απόδοση)
Το β δειχνει ασχολία και για την ασχολία θες ατομική

Σε όλα υπάρχει ο σκοπός και παντα τον συνδεουν με τα εσοδα... Ρε μεγαλε εχω τρελα καλλο με τα αεροπλανακια και εχω ενα Blog...Ωραια αλλα αφου εχςεις βαλει διαφήμιση έχεις σκοπό το κέρδος. ΤΕΛΟΣ, ΕΜΠΟΡΟΣ

Ειναι σαν τα ναρκωτικα 10 γραμμαρια μπορεις να πεςι ειμαι χρηστης
2 γραμμαρια και υγαρια ακριβειας εισαι εμπορος

Σε πιανουν με αντεγραμμενα cd
Δεν εχεις cd recorder? Ok τα αγορασες από ςτον πακιστανο
Εχεις cd recorder τα παραγεις εσυ. ΤΕΛΟΣ. ΕΜΠΟΡΟΣ

Κατεβαζεις εργο; ειδες παρανομο υλικό στο ιντερνετ;
Δεν εχεις peer to peer οκ μη το ξανακανεις
Εχεις peer to peer εισαι κυκλωμα που διακινει παρανομα ΤΕΛΟΣ

Ελλαδα η χωρα του πρασσινου ήλιου

Ταδε εφη μεγαλος δικηγόρος εργατολόγος σε συζήτηση μαζι μου και με λογιστη επίσης

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 04 Σεπ 2013 14:01

Και γιατί στα διαχειριστικά των affiliate networks (πχ Linkwise) υπάρχει η επιλογή για τον τρόπο τιμολόγησης (Εταιρία ή Ιδιώτης)?

facebookad έγραψε:Πες οτι φτάσεις σε ένα φορολογικό δικαστηριο

Ειναι 10000000 φορες καλυτερα να έχεις παρει εφαπαξ 2000 ευρω απο affiliate
παρά καθε μηνα 20ευρω για πολλους πολλους μηνες

Το πρωτο δειχνει οντως ερασιτεχνικο (ασχετα απο την απόδοση)
Το β δειχνει ασχολία και για την ασχολία θες ατομική

Σε όλα υπάρχει ο σκοπός και παντα τον συνδεουν με τα εσοδα... Ρε μεγαλε εχω τρελα καλλο με τα αεροπλανακια και εχω ενα Blog...Ωραια αλλα αφου εχςεις βαλει διαφήμιση έχεις σκοπό το κέρδος. ΤΕΛΟΣ, ΕΜΠΟΡΟΣ

Ειναι σαν τα ναρκωτικα 10 γραμμαρια μπορεις να πεςι ειμαι χρηστης
2 γραμμαρια και υγαρια ακριβειας εισαι εμπορος

Σε πιανουν με αντεγραμμενα cd
Δεν εχεις cd recorder? Ok τα αγορασες από ςτον πακιστανο
Εχεις cd recorder τα παραγεις εσυ. ΤΕΛΟΣ. ΕΜΠΟΡΟΣ

Κατεβαζεις εργο; ειδες παρανομο υλικό στο ιντερνετ;
Δεν εχεις peer to peer οκ μη το ξανακανεις
Εχεις peer to peer εισαι κυκλωμα που διακινει παρανομα ΤΕΛΟΣ

Ελλαδα η χωρα του πρασσινου ήλιου

Ταδε εφη μεγαλος δικηγόρος εργατολόγος σε συζήτηση μαζι μου και με λογιστη επίσης

Άβαταρ μέλους
Bierhoff20
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bierhoff20 » 04 Σεπ 2013 14:42

Facebookad, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!!!

Αν υποθέσουμε ότι κάνω έναρξη επιχείρησης για να έχω τα έσοδά μου νόμιμα από το Affiliate Marketing και δεν τραβήξει το όλο θέμα, μπορώ να κάνω κατάργηση της επιχείρησης άμεσα ή θα είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω ΟΑΕΕ για μήνες, επειδή μόνο και μόνο έκανα έναρξη;;;

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 04 Σεπ 2013 15:13

Bierhoff20 έγραψε:Facebookad, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!!!

Αν υποθέσουμε ότι κάνω έναρξη επιχείρησης για να έχω τα έσοδά μου νόμιμα από το Affiliate Marketing και δεν τραβήξει το όλο θέμα, μπορώ να κάνω κατάργηση της επιχείρησης άμεσα ή θα είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω ΟΑΕΕ για μήνες, επειδή μόνο και μόνο έκανα έναρξη;;;
Ευκολότατα για ατομική επιχείρηση! πόσο μαλον χωρις δραστηριότητα Κλεινει πανευκολα!

Για το ανοιγμα θα φας 2 3 μερες. Εδρα θα δηλωσεις το σπιτι σου, ενα δωματιο.

Χαρτουρα από επιμελητήριο προεγγραφη εγγραφη -ΟΑΕΕ - ΙΚΑ να θες να μην πληρωνεις ΟΑΕΕ -εφορια
Κοστος εναρξης σε λογιστη κανα 100αρικο αν του πας τα εγγραφα εσυ

Υπόψιν αμα λαμβανεις χρηματα affiliate απο Agglia για παραδειγμα δηλωσε οτι εισαι εταιρια για να σου κρατουν εκει το ΦΠΑ οποτε εδω δε θα δινεις τιποτα!

Απλα καθε 3 μηνο κανεις δηλωση φπα

Άβαταρ μέλους
Bierhoff20
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bierhoff20 » 04 Σεπ 2013 15:57

Χαρτουρα από επιμελητήριο προεγγραφη εγγραφη -ΟΑΕΕ - ΙΚΑ να θες να μην πληρωνεις ΟΑΕΕ -εφορια
Φαντάζομαι το παραπάνω δεν είναι επιλογή!!!
Αν είσαι ήδη ασφαλισμένος σε Ι.Κ.Α. από κάποιον εργοδότη, δεν πληρώνεις ΟΑΕΕ, αν όχι πληρώνεις κανονικά, σωστά;

Με μια γρήγορη ματιά σε άλλα θέματα, διάβασα ότι υπάρχει γενικά μεγάλη σύγχυση σχετικά με το Adsense και το πώς είσαι νόμιμος!

Επομένως, σαν Affiliate, απλά δηλώνεις το εισόδημά σου στην εφορία ανά 3μηνο!
Με το εισόδημα της Adsense γίνεται κάτι παρόμοιο;

Επίσης, παίζει ρόλο το τι είδους προϊόντα προωθείς στην ιστοσελίδα σου;;;
Δηλαδή είναι το ίδιο για παράδειγμα αν προωθείς παιδικά βιβλία και το ίδιο αν προωθείς ιστοσελίδες πορνό;
Υπάρχει κάποια διάκριση μεταξύ των προϊόντων/υπηρεσιών ή είναι τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι;

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 04 Σεπ 2013 17:47

Προσοχη Για να μην πληρώνεις ΟΑΕΕ πρεπει να εισαι ασφαλισμενος (αυτος που κανει την ατομική) πρωτη φορα μετα απο 1-1-1992

Αυτοι εχουν εξαιρεση από ΟΑΕΕ

Δε δηλώνεις καθε τριμηνο τα κερδη, δηλωση ΦΠΑ κανεις καθε τριμηνο.
Τα κινητα σου τα σταθερα σου και καποια αλλα μικροεξοδα, Hosting, server θα τα βαζεις στα εξοδα και το ΦΠΑ θα σου επιθστρεφεται
Τα εσοδα σου απο adsense θα μπαινουν στα εσοδα αλλα χωρις ΦΠΑ
Το ιδι και τα εσοδα απο affiliate

ΠΡΟΣΕΧΕ... Δεν πουλας εσυ τιποτα. Δεν εχεις καμια συμετοχη στη διαδικασια της πραξης της αγοραπωλησιας ειτε ειναι αυλο (προγραμμα υπολογιστη ας πουμε) ειτε υλικο (γευμα απο ντιλ σαιτ, παπουτσια κλπ)

ΕΣΥ παρεχεις χωρο για διαφημιση ΜΟΝΟ. Διαθεση διαφημιστικου χωρου παρεχεις και εισαι 10000000000000% νομιμος

Ακομα και διαφημιση σε τσοντες να πουλας (οχι παιδικη πορνογραφια προφανως) και στοιχημα απο ΝΟΜΙΜΕΣ εταιριες στην ελλαδα δεν εχεις κανενα θεμα

Εισαι μια εταιρια (ατομικη επιχειρηση) που παρεχει υπηρεσιες διαφημισης μεσω διαδικτυου και εχεις δικαιωμα να διαφημιζεις οτι θες και οπου θες

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Σεπ 2013 18:20

η κανεις μια Κοιν.Σ.Επ και δεν πληρωνεις ΟΑΕΕ Τελος επιτηδευματια και φορολογιση με αντικειμενικα κριτηρια ... και δεν φορολογισε αν δεν αφησεις κερδη αλλα ειναι ισα εσοδα εξοδα, πληρωνεις μονο ικα στον εργαζωμενο σου (εσυ αν θες)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες