κόστος custom e-shop??

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από sibas » 03 Σεπ 2013 16:59

Και συνεχίζω να σου λέω ότι δεν έχεις σχέση με τις πωλήσεις, θα προσπαθήσω να σε διαφωτίσω (χωρίς παρεξήγηση)
έστω ότι εσύ δημιουργείς ένα πρόγραμμα και κάνει 5000ευρο (ο κόπος σου MAX (όπως λες)) αλλά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και δεν πούλησε το προϊόν σου.

Δεν θα απευθυνθείς σε κάποια εταιρία marketing ώστε να σε προωθήσει?

Και έστω ότι η εταιρία (ο πωλητής) σου λέει, ναι ρε, εγώ θα μπορέσω να στο πουλήσω, θα τρέξω από εδώ θα τρέξω από εκεί θα βάλω διαφήμιση, θα γίνουν οι πωλήσεις σου!
Πόσο θα του έδινες για να σου κάνει την πώληση εφόσον δεν μπορείς να το πουλήσεις εσύ?

ξέρεις το κόστος του marketing πολλές φορές ξεπερνάει το κόστος της εφαρμογής..

gvre
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από gvre » 03 Σεπ 2013 17:05

sibas έγραψε:Το ποσό που θα χρεώσει ο οποιοδήποτε "επαγγελματίας!" πρέπει να είναι σχετικό με την αγορά και να συμβαδίζει μαζί της, μια εταιρία με 10 υπαλλήλους με ενοίκια και τα σχετικά είναι φυσικό να πουλήσει το προϊόν ακριβότερα για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις της, ωστόσο και ο freelancer μπορεί να πουλήσει με την ίδια τιμή.

Η διαφορά του freelancer με την εταιρία έχει να κάνει μόνο στον χρόνο (υποθέτοντας ότι ο freelancer είναι ικανός να βγάλει σε πέρας τέτοιου είδους εργασιών), η εταιρία με τους 10 υπαλλήλους είναι φυσικό να τελειώσει την εργασία πχ σε 2 βδομάδες και αν πούμε
10 υπάλληλοι x 14 μέρες x 8 ώρες = 1120 εργατοώρες,
δηλαδή πάνω κάτω 46 ημέρες (και ίσως και νύχτες) εργασίας του freelancer για να καλύψει την εργασία που κάνανε 10 άτομα σε 14 μέρες.
Η εταιρία ίσως να σου χρεώσει 8-10ευρω την ώρα (για τα έξοδά της, την καλύτερη υποστήριξη της, το καλύτερο χρόνο αποπεράτωσης έργου, κέρδος, κλπ)
Ο freelancer θα χρεώσει μόνο το μεροκάματο του πχ 5ευρο την ώρα.
Η διαφορά δεν έχει να κάνει μόνο στον χρόνο, αλλά και στην ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών. πχ μια εταιρεία που θα έχει web designer(s), web developer(s), marketer(s), κλπ. μπορεί να προσφέρει (στις περισσότερες περιπτώσεις) πολύ καλύτερες υπηρεσίες από έναν που θα στήσει ένα template και δεν έχει ιδέα από marketing και πωλήσεις. Το προϊόν που αγοράζει ο πελάτης είναι eshop (δηλαδή μαγαζί), κάτι το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να πουλάει για να αποσβέσει το κόστος κτήσης και συντήρησης και να αποφέρει κέρδος. Στα eshops κάθε λεπτομέρεια έχει σημασία, γι' αυτό χρειάζεται δουλειά και μετά την παράδοσή του.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 17:10

sibas έγραψε:Και συνεχίζω να σου λέω ότι δεν έχεις σχέση με τις πωλήσεις, θα προσπαθήσω να σε διαφωτίσω (χωρίς παρεξήγηση)
έστω ότι εσύ δημιουργείς ένα πρόγραμμα και κάνει 5000ευρο (ο κόπος σου MAX (όπως λες)) αλλά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και δεν πούλησε το προϊόν σου.

Δεν θα απευθυνθείς σε κάποια εταιρία marketing ώστε να σε προωθήσει?
Όχι, θα κατεβάσω την τιμή μου. Το είπα άλλωστε ήδη ότι πουλάς τελικά στην τιμή της αγοράς.
Αλλά να μη στο χαλάσω, πάμε παρακάτω.
sibas έγραψε:Και έστω ότι η εταιρία (ο πωλητής) σου λέει, ναι ρε, εγώ θα μπορέσω να στο πουλήσω, θα τρέξω από εδώ θα τρέξω από εκεί θα βάλω διαφήμιση, θα γίνουν οι πωλήσεις σου!
Πόσο θα του έδινες για να σου κάνει την πώληση εφόσον δεν μπορείς να το πουλήσεις εσύ?
Όπως ξαναείπα, θα του έλεγα "αν το πουλήσεις, δώσε μου τον κόπο μου και τα υπόλοιπα δικά σου".

Δεν καταλαβαίνω που θέλεις να καταλήξεις.

@gvre: Σαφώς. Αλλά νομίζω ότι συγκρίνουμε την παραγωγή και πώληση του ίδιου προϊόντος (άρα και με την ίδια ποιότητα) από διαφορετικές πηγές.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από sibas » 03 Σεπ 2013 17:24

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου gvre δύσκολα μπορεί κάποιος συναγωνιστεί μια μεγάλη εταιρία που διαθέτει το κατάλληλο προσωπικό, ωστόσο όμως για αυτό το λόγο επιμένω ότι ένας freelancer αν μπορεί να ανταπεξέλθει στην δημιουργία ενός τέτοιου έργου θα πρέπει να αμείβεται με την ώρα, στο κάτω κάτω και αυτός μπορεί να συνεργαστεί με άλλους freelancer και να δώσει το κατάλληλο αποτέλεσμα, αν και αυτό σπανίζει!!

@ geomagas
Με μπερδεύεις παλικάρι μου, την μια λες ότι θα κατέβαζες την τιμή (και θα έχανες τον κόπο σου ΜΑΧ) και στην άλλη λες (δώσε μου τον κόπο μου και τα υπόλοιπα δικά σου)
στην μια περίπτωση μπορείς να κατεβάσεις την τιμή στην άλλη όμως που θα εργαστεί κάποιος για σένα θέλεις να την ανεβάσεις!!!!! Και να έχεις ένα προϊόν ακριβότερο??
Και για τρίτη φορά σου λέω ότι δεν ξέρεις από πωλήσεις, ακόμα και να την κατεβάσεις πάλι δεν θα μπορέσεις να πουλήσεις σε σχέση με αυτόν που έχει κάνει το marketing.
Anyway!

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 17:51

sibas έγραψε:Με μπερδεύεις παλικάρι μου...
Μα είναι απλό. Να σου κάνω τη σούμα σ' ένα σενάριο για να καταλάβεις:

Έρχεται πελάτης και σου λέει 'Πόσο θέλεις να μου φτιάξεις ένα e-shop;" (δεν έχεις ξανασχοληθεί με τον κλάδο)
Αφού καταλήξετε στο τι ακριβώς θέλει, με μία σχετική ακρίβεια, του λες "θα σου πω αύριο".
Εσύ, μέχρι "αύριο", εξετάζεις τις επιλογές σου. Από το να φτιάξεις ένα from scratch μέχρι να βάλεις ένα έτοιμο.
Για όλες τις πιθανές επιλογές (και συνδυασμούς) κρατάς δυο νούμερα:
(1) το κόστος σου και
(2) την τιμή της αγοράς για τη συγκεκριμένη λύση
Μέχρι εδώ έχεις κάνει αυτό που λέμε "έρευνα αγοράς".
Αφού αποφασίσεις ποια μέθοδο ή συνδυασμό θα ακολουθούσες, κάθεσαι και τα ζυγιάζεις:
- Για να το κάνεις, το κόστος σου είναι Κ (κόπος, ψυχική οδύνη, φόροι, μισθοί κλπ).
- Θα το πουλήσεις το πολύ Μ (αγορά, ανταγωνισμός, κρίση κλπ), όπου το πιθανότερο είναι Μ<Κ.
Αξίζει τον κόπο; (συνυπολογίζοντας τη μελλοντική προστιθέμενη αξία κλπ κλπ...)
Αν ναι, τον παίρνεις ένα τηλ. και του λες "θέλω Μ" (ή κάπου εκεί γύρω).
Αν όχι, πάλι τον παίρνεις ένα τηλέφωνο και του λες "φίλε δε βγαίνω, δεν μπορώ, βρες αλλού, λυπάμαι".

Σε κάθε περίπτωση, αν τα χρήματα που θα βάλεις στην τσέπη είναι σημαντικά περισσότερα από Κ+δ (όπου δ πολύ μικρό), είναι αισχροκέρδεια. Γι αυτό και λέω "Max" και όχι "ακριβώς".

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Σεπ 2013 18:29

Μιας και έφτασε το thread αισίως τις 5 σελίδες, ας πω και εγώ τη γνώμη μου.

Πριν μια δεκαετία ήμουν φανατικός υποστηρικτής του custom. Πλέον πιστεύω ότι εξαρτάται το τι θέλει να κάνει ο πελάτης σε συνδιασμό την οικονομική του δυνατότητα.

Όταν ο πελάτης θέλει πολύ συνηθισμένα πράγματα τότε πιστεύω όλα τα e-shops μπορούν να του τα παρέχουν (αλλιώς δεν θα τα χρησιμοποιούσε κανένας). Όμως λόγο του ότι τα έτοιμα προγράμματα για e-shop περιέχουν χαρακτηριστικά για να καλύπτουν όσο περισσότερους "καταστηματάρχες" μπορούν, αναγκαστικά θα έχουν και πράγματα που δεν χρειάζεσαι ή αναγκάζεσαι να κάνεις συμβιβασμούς. Έτσι αντί το e-shop να προσαρμόζεται στον τρόπο που θέλει ο καταστηματάρχης να δουλεύει, αναγκάζεται ο καταστηματάρχης να δουλεύει σύμφωνα με τις δυνατότητες του e-shop. Όμως και σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να τον συμφέρει, εάν υπολογίσει το μικρότερο αρχικό κόστος και το ότι δεν χάλασε και ο κόσμος να κάνει λίγο διαφορετικά τη δουλειά του απ' ότι θα ήθελε.

Από την άλλη, όλα τα e-shops έχουν την δυνατότητα να προσθέσεις νέες λειτουργίες μέσω custom κώδικα, οπότε αυτό μπορεί να βοηθήσει στο να έρθει πιο κοντά το e-shop στον τρόπο που το θέλει να δουλεύει ο καταστηματάρχης.

Πιστεύω ότι κάποιος που σκέφτεται να φτιάξει ένα e-shop (ή και οποιοδήποτε πρόγραμμα) ότι πριν αποφασίσει με το εάν θα ασχοληθεί με έτοιμα ή εάν θα φτιάξει δικό του είναι να σκεφτεί το target group των πελατών του. Γιατί άλλες ανάγκες και άλλο όγκο πωλήσεων έχει ένα ψιλικατζίδικο και άλλο ένα supermarket και άλλες οι οικονομικές δυνατότητες των ιδιοκτητών.

Εγώ πάντως εάν έφτιαχνα e-shops μάλλον θα στηριζόμουν σε κάποιο έτοιμο αλλά να ξέρω να γράφω και κώδικα ώστε να το προσαρμόζω όσο πιο κοντά γίνεται στις ανάγκες του πελάτη και έτσι το target group μου να περιλαμβάνει από τους καθόλου απαιτητικούς μέχρι και τους μέτρια απαιτητικούς πελάτες.

Όσο αφορά αυτό που γράφει ο geomagas για την αισχροκέρδεια με βρίσκει σύμφωνο και από ηθικής πλευράς αλλά και από την πλευρά του ότι κοροϊδεύοντας τον πελάτη κάποια στιγμή θα γυρίσει μπούμερανγκ. Οι χρεώσεις για οτιδήποτε παρέχεις, πρέπει να είναι τέτοιες που να είσαι και εσύ ευχαριστημένος με την ανταμοιβή της εργασίας σου, αλλιώς δεν αποδίδεις καλά ή είναι θέμα χρόνου να αλλάξεις καριέρα, αλλά και ο πελάτης να μην αισθάνεται ότι τον ληστεύεις.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 18:37

+1 σε όλα, εκτός την παράμετρο της οικονομικής δυνατότητας του πελάτη. Προσωπικά, για μένα δεν έπαιξε ποτέ ρόλο, επειδή είναι άλλη μία (πιστεύω άσχετη, και άρα άχρηστη) μεταβλητή στην εξίσωση.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Σεπ 2013 18:54

Η οικονομική παράμετρος του πελάτη παίζει ρόλο στο ότι εάν το ελάχιστο κόστος σου να του παρέχεις ένα βασικό e-shop είναι 1000 ευρώ (πρέπει να κάνεις και απόσβεση κάποια στιγμή), ενώ ο πελάτης μπορεί να διαθέσει μέχρι 500 ευρώ, τότε δεν μπορείς να τον εξυπηρετήσεις εσύ με το custom, αλλά τον εξυπηρετεί ο άλλος με το έτοιμο-παραμετροποιημένο που του κοστίζει λιγότερο μιας και υπάρχουν καλές λύσεις και δωρεάν σε αυτόν τον τομέα.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 18:58

Έτσι, να το δεχτώ.

gvre
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από gvre » 03 Σεπ 2013 20:46

geomagas έγραψε:@gvre: Σαφώς. Αλλά νομίζω ότι συγκρίνουμε την παραγωγή και πώληση του ίδιου προϊόντος (άρα και με την ίδια ποιότητα) από διαφορετικές πηγές.
Δε μπορεί να υπάρξει ίδιο προϊόν από διαφορετικές πηγές. Κάθε πηγή θα βάλει στοιχεία βάσει εμπειρίας, τα οποία θα επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα.

@sibas Σαφώς και μπορεί να γίνει συνεργασία μεταξύ 2-3 freelancers και το αποτέλεσμα να είναι αντίστοιχης ποιότητας. Αυτό όμως που θα αλλάξει τότε είναι το τελικό κόστος του προϊόντος.

Γενικότερα το θέμα είναι το όφελος που θα έχει ο πελάτης από την επένδυση που θα κάνει. Αν το eshop κοστίσει 5.000 και κάνει απόσβεση μέσα σε 1 χρόνο τότε ο πελάτης θα είναι ευχαριστημένος. Αν δώσει 500 και δεν κάνει ποτέ απόσβεση τότε θα είναι δυσαρεστημένος.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 21:02

gvre έγραψε:Δε μπορεί να υπάρξει ίδιο προϊόν από διαφορετικές πηγές. Κάθε πηγή θα βάλει στοιχεία βάσει εμπειρίας, τα οποία θα επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα.
Τότε, το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Η σύγκριση freelancer με εταιρεία είναι εξ αρχής άκυρη.

gvre
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από gvre » 03 Σεπ 2013 21:35

geomagas έγραψε:
gvre έγραψε:Δε μπορεί να υπάρξει ίδιο προϊόν από διαφορετικές πηγές. Κάθε πηγή θα βάλει στοιχεία βάσει εμπειρίας, τα οποία θα επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα.
Τότε, το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Η σύγκριση freelancer με εταιρεία είναι εξ αρχής άκυρη.
Στην ουσία μιλάμε για ανόμοια πράγματα αφού κάθε εταιρεία/freelancer θα βγάλει διαφορετικό αποτέλεσμα. Ο argate7 ρώτησε για το ενδεικτικό κόστος ενός eshop, το οποίο κόστος είναι κάτι σχετικό αφού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Η σύγκριση freelancer και εταιρείας δεν είναι άκυρη από τη στιγμή που επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα και το κόστος.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 22:33

Άλλο λέω:

Αν σου πει κάποιος "ο μπακάλης έχει τα πορτοκάλια 2,50 ευρώ ενώ το S/M 1,80", μπορείς να επιχειρηματολογήσεις.
Αν όμως σου πει "ο μπακάλης έχει τα πορτοκάλια 2,50 ευρώ ενώ το S/M την πορτοκαλάδα 1,80", εκεί τι να πεις; Άκυρη σύγκριση.

gvre
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από gvre » 03 Σεπ 2013 22:52

Πορτοκάλια πουλάνε και οι 2, αλλά άλλο το πορτοκάλι του ενός και άλλο του άλλου :)

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 22:55

Ακριβώς. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες