Aγορα σταθερου μεταχ/νου για editing video k foto!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 27 Αύγ 2013 09:22

Παιδια καλημερα.Ψαχνω την καλυτερη λυση κ οικονομικη βεβαια για αγορα μεταχειρισμενου σταθερου.Ασχολουμαι κυριως με επεξεργασιες βιντεο κ φωτογραφιας.Παιχνιδια δεν παιζω καθολου.Τα χρηματα που θελω να διαθεσω το πολυ ειναι 400 ευρω.Εχω βρει μια αγγελια κ θελω την γνωμη σας:www.ricardo.gr/buy/pc/desktop/diafora/4 ... 717510642/.
Ειναι κ αυτος:www.insomnia.gr/classifieds/hardware/fu ... CF%8Cusb3/
Δεχομαι κ γνωμες σε κοματια εαν εχετε.Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Αύγ 2013 11:38

Σίγουρα τον 6πύρηνο. Είναι αρκετά πιο γρήγορος από τον FX και ο τυπάς δίνει και 1TB σκληρό, ότι πρέπει για video editing :kaloe:

Απλά ζήτα του πριν στο δώσει να το κάνει ένα format, να το καθαρίσει εσωτερικά και να αλλάξει θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή. Θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με τις θερμοκρασίες καθώς οι Phenom έχουν ένα μικρό θεματάκι αλλά άμα τους προσέχεις (καθαρίζεις το κουτί κάθε 3 μήνες, ενισχύσεις τη ροή αέρα με εξτρά ανεμιστήρες, αλλάζεις τη θερμοαγώγιμη πάστα κάθε χρόνο) θα σου αντέξει μια ζωή.

Επίσης σύντομα θα ανακαλύψεις ότι 4GB RAM δεν είναι αρκετά αλλά θα έχεις 2 περισσευούμενες θέσεις που μπορείς να βάλεις άλλες 2 x 2gb με 40 ευρώ μετά από λίγο καιρό.

Με γειά σου!
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 27 Αύγ 2013 11:46

giannis17 έγραψε:Σίγουρα τον 6πύρηνο. Είναι αρκετά πιο γρήγορος από τον FX και ο τυπάς δίνει και 1TB σκληρό, ότι πρέπει για video editing :kaloe:

Απλά ζήτα του πριν στο δώσει να το κάνει ένα format, να το καθαρίσει εσωτερικά και να αλλάξει θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή. Θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με τις θερμοκρασίες καθώς οι Phenom έχουν ένα μικρό θεματάκι αλλά άμα τους προσέχεις (καθαρίζεις το κουτί κάθε 3 μήνες, ενισχύσεις τη ροή αέρα με εξτρά ανεμιστήρες, αλλάζεις τη θερμοαγώγιμη πάστα κάθε χρόνο) θα σου αντέξει μια ζωή.

Επίσης σύντομα θα ανακαλύψεις ότι 4GB RAM δεν είναι αρκετά αλλά θα έχεις 2 περισσευούμενες θέσεις που μπορείς να βάλεις άλλες 2 x 2gb με 40 ευρώ μετά από λίγο καιρό.

Με γειά σου!
H θερμοαγωγιμη παστα πως αλλαζει;Ειμαι ασχετος με αυτα για αυτο ρωταω.Σαν υλικα ειναι σχεδον τωρινα ας πουμε η παλια;Για τα λεφτα που ζηταει αξιζει η να επιχειρησω λιγο ποιο κατω;Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Αύγ 2013 12:00

Για να αλλαχτεί η θερμοραγώγιμη πρέπει να βγεί ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή, να σκουπιστεί η ψύχτρα και ο επεξεργαστής και να μπει καινούρια, κοστίζει 2-5 ευρώ το σωληνάριο ανάλογα ποια θα επιλέξεις.

Για να στα κάνει αυτά κάποιος τεχνικός (format, καθάρισμα και αλλαγή πάστας) θα σου πάρει το λιγότερο 50 ευρώ οπότε προσπάθησε να στα έχει κάνει αυτός που στο πουλάει από πριν και θα είναι μια χαρά και η τιμή.

Αν δεν ξέρει/δεν θέλει να τα κάνει τότε μπορείς άνετα να τον παζαρέψεις.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 27 Αύγ 2013 12:09

giannis17 έγραψε:Για να αλλαχτεί η θερμοραγώγιμη πρέπει να βγεί ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή, να σκουπιστεί η ψύχτρα και ο επεξεργαστής και να μπει καινούρια, κοστίζει 2-5 ευρώ το σωληνάριο ανάλογα ποια θα επιλέξεις.

Για να στα κάνει αυτά κάποιος τεχνικός (format, καθάρισμα και αλλαγή πάστας) θα σου πάρει το λιγότερο 50 ευρώ οπότε προσπάθησε να στα έχει κάνει αυτός που στο πουλάει από πριν και θα είναι μια χαρά και η τιμή.

Αν δεν ξέρει/δεν θέλει να τα κάνει τότε μπορείς άνετα να τον παζαρέψεις.
Θα το κοιταξω αυτο εαν τελικα αποφασισω αυτον να παρω.Το θεμα μονο ειναι οτι θα μου τον στειλει λογω αποστασης.....Εγω μενω σε νησι.Το πολυ πολυ βλεπω στο youtube κανα βιντεακι και το κανω εγω.Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Αύγ 2013 10:25

Δεν ξέρω για τα παραπάνω μηχανήματα αλλά μπορείς να δεις και κάτι σε refurbished workstation στις Cosmodata και Alfanet που ξέρω εγώ, πχ δες μια παλαιότερη προσφορά:
Εικόνα

πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα, πιστεύω ότι ποιοτικά θα είναι καλύτερο από ένα απλό pc και με πολύ χαμηλό κόστος μπορείς να του βάλεις κάτι που θέλεις πχ παραπάνω RAM ή δίσκο...

Οι κάρτες τους συνήθως είναι πολύ καλές γιατί είναι για τέτοια χρήση και όχι πχ απλά για games. Δεν ξέρω επειδή το σκέφτομαι κι εγώ κάποια στιγμή για κάτι τέτοιο ας πούν κι οι άλλοι την γνώμη τους, μήπως δεν αξίζει και τόσο τελικά;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης