Με ΤΙΠΟΤΑ να μην φρενάρεις το CTR σου, να κοιτάξεις να το αυξήσεις όσο μπορείς

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 27 Ιούλ 2013 00:18

facebookad έγραψε: ποια ειναι η κοκκινη γραμμη CTR για μπαν; Εχεις υπόψιν;
Διαβαζω σε φόρα στο εξωτερικο για 5 αρια εξάρια με πολλά δολλάρια καθε μηνα κερδη

Εγώ στα καλά μου φτάνω και πάνω απο 2% αλλά φροντίζω να το κραταω εκει η λίγο πιο κάτω. Να το φρενάρω
Με ΤΙΠΟΤΑ να μην φρενάρεις το CTR σου, να κοιτάξεις να το αυξήσεις όσο μπορείς αλλά μένοντας πάντα στα "όρια" (και θα σου εξηγήσω τι εννόω). Έχω site με σταθερά πάνω από 5% CTR, και συχνά πάει στο 9% CTR και δεν ανησύχησα ποτέ, αφού τηρώ τα όρια:

α) το site έχει χιλιάδες uniques κάθε μέρα (άρα μεγάλο στατιστικό δείγμα), ο κόσμος πατάει με την ίδια (σταθερή) συχνότητα (δηλαδή 5-9%) τις διαφημίσεις. Αφού λοιπόν χωρίς να κάνω tricks και hacks έχω αυτό το ποσοστό, τότε προφανώς το ποσοστό αυτό το έχουν κι άλλοι, άρα δεν είναι κάτι ξένο για την google. Γενικά αν έχει ένα site σε 4 uniques τη μέρα 1 click, τότε το CTR είναι 25%. Αυτό δεν βαράει κανένα καμπανάκι. Αυτό που βαράει καμπάνες είναι να έχω εγώ 10% με 1000άδες άτομα κάθε μέρα, και μία μέρα, χωρίς να αλλάξω τίποτα, να έχω 20%. Στατιστικά αυτό δεν στέκει. Γενικά πρόσεξέ το και στο traffic σου: όταν έχεις χιλιάδες άτομα κάθε μέρα βλέπεις στο "hourly report" ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια καμπύλη κάθε μέρα. Δηλαδή π.χ. στη 13:00 το μεσημέρι έχω 150 άτομα στο site τη μία μέρα, 158 τη δεύτερη. Το απόγευμα στις 19:00 έχω 70 τη μία μέρα, 69 την επόμενη. Όταν το στατιστικό δείγμα είναι μεγάλο, μπορείς να προβλέψεις με ακρίβεια τι να περιμένεις κάθε ώρα... αλλά το κυριότερο: μπορείς να εντοπίσεις αμέσως "ανωμαλίες", δηλαδή invalid clicks και τέτοια. Γενικά ο κόσμος έχει την τάση να κάνει μαζικά τα ίδια πράγματα κάθε μέρα. Αν 5 στους 100 πατάνε ads στο site μου κάθε μέρα για μήνες... αυτό θα γίνετε για πάντα εκτός αν αλλάξω εγώ κάτι στο site, ή αν αλλάξει κάτι το google στα ads. Η συμπεριφορά του κόσμου πάντως δεν αλλάζει, χωρίς κάποιο ερέθισμα από εμάς.

β) έχω συνήθως μόνο ένα (με δύο το πολύ) ad units σε κάθε σελίδα, αυτά είναι σε καθαρή απόσταση (τουλάχιστον 20pixel) από το content και μόνο ένα ad unit, above the fold.

γ) δεν πατάω εγώ ποτέ διαφημίσεις και δεν λέω σε κανένα συγγενή και φίλο ποια sites έχω για να μην κάνουν την "καλή" πράξη. Επίσης δεν παροτρύνω πουθενά στο site να πατήσουν διαφημίσεις (ΕΝΝΟΕΙΤΕ, αλλά είπα να το ξεκαθαρίσω).

δ) δεν βάζω ποτέ τα σιχαμένα link units που μοιάζουν με μενού και κοροϊδεύουν τον κόσμο. Προτιμώ τα 300x250, 250x250, 336x280, 728x90.

ε) content is king... (όποιος θέλει να βγάλει λεφτά ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ στο internet, αλλά δεν ξέρει πως, ας γράψει μόνο αυτό στο μυαλό του και αν το κάνει δεν υπάρχει περίπτωση να αποτύχει: ας παράγει original, καλό content, τελικά θα ανταμειφθεί εν καιρώ με traffic... και τελικά με χρήματα.)

στ) ...

Θα μπορούσα να συνεχίσω, αλλά δεν έχει νόημα. Για μένα τα "όρια" είναι ξεκάθαρα. Αν το site είναι clean στα πάντα του, τότε είσαι μέσα στα όρια.

Και δύο τελευταία tips για τον urahara: δεν έχω να προτείνω niche, "do what you love" λένε τα βιβλία και έχουν απόλυτο δίκιο. Προσπάθησα πέρυσι να προμοτάρω affiliate products σχετικά με υπογονιμότητα (clickbank). To make a long story short: έχασα λεφτά κάνοντας κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου. Τα πέταξα όλα αυτά και τώρα κάνω μόνο θέματα που μου αρέσουν.

Το CTR θέλει ΠΟΛΥ δουλειά για να ανέβει, αλλά γίνετε. Η διαδικασία που κάνω είναι αυτή: κάνω A|B testing με 4-5 διαφορετικά ad units που εμφανίζονται ισοπίθανα σε κάθε θέση που θα βάλω ads. Οπότε στα 1000 pageviews, έχω 250 περίπου εμφανίσεις το κάθε unit. Το αφήνω να τρέξει αρκετές μέρες, και στο τέλος βλέπω στο perfomance report του adsense τα αποτελέσματα και επιλέγω το ad unit με το καλύτερο RPM (όχι CTR) για κάθε θέση που θα μπουν ads. Τσεκάρω και άλλα πράγματα, όπως αν δούλευαν καλύτερα τα text ads σε κάποια θέση ή τα image/flash ads (επίσης τσεκάρεις RPM αλλά πρέπει να έχεις μεγάλο στατιστικό δείγμα, όχι 3 clicks) και αν είναι αισθητή η διαφορά επιλέγω το αντίστοιχο. Με τέτοια δουλειά μπορείς να κάνεις το 1% CTR ακόμα και 3% και παραπάνω.

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 27 Ιούλ 2013 12:13

ευχαριστουμε ttppsogr για τα tips. Ηδη ψάχνω domain για ξένο blog. Σκέφτομαι να είναι κάτι που να έχει να κάνει με design ή με blogging-SEO(αν και το τελευταιο δε μας τα λέει καλά τελευταία) . Φυσικά δε θα αφήσω το blog που ήδη έχω, αλλά για αρχή αφαίρεσα τα δημοφιλή θέματα που σου χτυπάγαν άσχημα στο μάτι (τώρα πιστεύω είναι καλύτερο και θα τα ξαναβάλω μετά από καμία βδομάδα όπου θα ναι πλέον άλλα τα δημοφιλή.. ελπίζω τπτ πολιτικά)

Για τρόπους προώθησης του ξένου σκέφτομαι αφού θα έιναι content blog πως ο καλύτερος τρόπος είναι το guest posting. Ίσως ένα καλό content να δεχτούν να το δημοσιεύσουν και φτασμένα blogs άρα έχεις αυτόματα και content και backlinks. Από cpc πάνε καλά αυτά τα niches και ελπίζω πως θα έχουν πολύ καλύτερο ctr.

Έχω ακούσει επίσης πως οι κατάλογοι έχουν τρελό ctr και καλά έσοδα από adsense. ίσχύει;

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 27 Ιούλ 2013 15:13

urahara έγραψε:ευχαριστουμε ttppsogr για τα tips. Ηδη ψάχνω domain για ξένο blog. Σκέφτομαι να είναι κάτι που να έχει να κάνει με design ή με blogging-SEO(αν και το τελευταιο δε μας τα λέει καλά τελευταία) . Φυσικά δε θα αφήσω το blog που ήδη έχω, αλλά για αρχή αφαίρεσα τα δημοφιλή θέματα που σου χτυπάγαν άσχημα στο μάτι (τώρα πιστεύω είναι καλύτερο και θα τα ξαναβάλω μετά από καμία βδομάδα όπου θα ναι πλέον άλλα τα δημοφιλή.. ελπίζω τπτ πολιτικά)

Για τρόπους προώθησης του ξένου σκέφτομαι αφού θα έιναι content blog πως ο καλύτερος τρόπος είναι το guest posting. Ίσως ένα καλό content να δεχτούν να το δημοσιεύσουν και φτασμένα blogs άρα έχεις αυτόματα και content και backlinks. Από cpc πάνε καλά αυτά τα niches και ελπίζω πως θα έχουν πολύ καλύτερο ctr.

Έχω ακούσει επίσης πως οι κατάλογοι έχουν τρελό ctr και καλά έσοδα από adsense. ίσχύει;

Ναι σε όλα θα σου έλεγα.

Για το ελληνικό blog θα σου πρότεινα να βγάλεις τελείως τα google ads αφού στο τέλος ούτε χαρτζιλίκι για τσίχλες δεν θα σου αφήσουν, και αν έχεις χρόνο ψάξε τα ελληνικά affilate, δηλαδή (linkwise, forestview, clickbanner). Το ψάξιμο αυτό είναι ο απίστευτος μπελάς. Είχα δοκιμάσει δεκάδες διαφορετικά προγράμματα σε ένα ελληνικό site, και δεν είχα ούτε ένα cent, μέχρι που βρήκα ΕΝΑ συγκεκριμένο banner από ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, το οποίο δούλευε (μόνο σε αυτό το συγκεκριμένο site), είχε 0-5 πωλήσεις τη μέρα. Γύρω στα 100-150 ευρώ το μήνα δηλαδή. Καθόλου άσχημα, αλλά πολύ δύσκολο να το βρεις. Τώρα μπορεί να υπήρχαν και άλλα δέκα που θα δούλευαν, αλλά δεν έτυχε ποτέ να τα βρω!

Για τον τρόπο προώθησης που λες ενός content blog με θέματα blogging seo, εγώ θα έκανα το εξής πριν ασχοληθώ με προώθηση: θα έγραφα ένα άρθρο τη μέρα (ή πες 5 τη βδομάδα). Όσο περισσότερες λέξεις γίνετε, αλλά όχι τραβηγμένα πράγματα για να βγει μεγάλο, πάντα γράφουμε to the point και όχι αρλούμπες. Αναλυτικές φωτογραφίες, πχ αν εξηγείς πως μπορεί κάποιος να εξάγει μια ωραία πληροφορία από τα google analytics, βάλε ωραία screenshots, σε μεσαίο μέγεθος που μεγαλώνουν με lighbox. Το κάνεις αυτό για ΑΚΡΙΒΩΣ 3 μήνες. Στους 2 πρώτους θα έχεις 0-2 άτομα την ημέρα στο site από google search (μηδέν τις περισσότερες φορές). Κατά τη διάρκεια του τρίτου μήνα θα έχεις κατά μέσο όρο 10 άτομα τη μέρα από google search. Όταν θα κλείσει ο τρίτος μήνας και θα μπεις στον τέταρτο, και ενώ το site θα έχει 60 άρθρα περίπου, 0 ευρώ από διαφημίσεις (δεν έχει νόημα να χαλάσεις τη μόστρα του site, με 10 uniques τη μέρα traffic), και θα είσαι σε απόγνωση και έτοιμος να το παρατήσεις (αν δεν το έχεις παρατήσει ήδη τους τρεις μήνες που έφαγες να μιλάς στον εαυτό σου), τότε θα σου δώσει το google 60 άτομα τη μέρα, που θα γίνουν 100 σε μια βδομάδα... και σε λιγότερο από μήνα 500. Από κει και πέρα είναι θέμα αφοσίωσης να τους κάνεις 5-10χιλ. Το έχω κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι όπως στα γράφω και έχει πιάσει ΟΛΕΣ τις φορές: κρατάς την αναπνοή σου 3 γεμάτους μήνες δουλεύοντας ενώ σε αγνοεί επιδεικτικά όλο το internet. Τον τέταρτο μήνα φτάνεις στα 100-500 άτομα τη μέρα... Σημείωση: στα 1000 άτομα (την ημέρα) παγκόσμιο traffic σε αγγλικό site, μπορείς να βγάλεις τον βασικό μηνιαίο μισθό (προ μνημονίου) από google ads (ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ πρώτο μήνα που θα έχεις 1000 άτομα τη μέρα... θέλει δουλίτσα είπαμε).

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 27 Ιούλ 2013 15:38

Πολύ σωστά μιλάει ο ttppsogr.

Στο παρακάτω screenshot ένα τέτοιο περίπου παράδειγμα δικό μου ,με την διαφορά ότι δεν ανέβαζα άρθρα κάθε μέρα και ότι το περιεχόμενο δεν ήταν μοναδικό (ήταν λίγο από διάφορες σελίδες)

* H σελίδα ήταν εξ αρχής ένα πείραμα που ήθελα να κάνω.
* Σε 1.5 μήνα έβγαλε 800Ε περίπου
* Χτυπήθηκε από το penguin 2 αρχές Ιουνίου και έπεσε -80% ,αλλα λίγο με απασχολεί ,την δουλειά της την έκανε :lol:
Συνημμένα
analy.png

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 27 Ιούλ 2013 17:09

Θέλεις να μας δείξεις τι layout χρησιμοποίησες και είχες τόσο καλό ctr?
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 27 Ιούλ 2013 18:59

Delimicic έγραψε:Θέλεις να μας δείξεις τι layout χρησιμοποίησες και είχες τόσο καλό ctr?
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το θέμα του site και ότι υπάρχουν πολλές και καλές relevant διαφημίσεις οπότε το CTR είναι ήδη "καλό" με οποιοδήποτε layout, αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις και να πάει στο θεό. Θα σου δώσω το πιο ωραίο που έχω, το οποίο κάνει αύξηση στο CTR τουλάχιστον 30%... πολλές φορές και 100%...

ΒΓΑΛΕ τα δεξιά και αριστερά μενού. Αυτά αποσπούν την προσοχή των χρηστών (από τις διαφημίσεις! χαχαχα). Δηλαδή ένα κεντραρισμένο fixed width template χωρίς δεξιά και αριστερά μενού (μόνο ένα μικρό μενού πάνω είναι αρκετό) και μετά content με ωραία τετράγωνα ad units (το πρώτο above the fold).

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 27 Ιούλ 2013 21:23

θα είχε ενδιαφέρον πιστεύω αν ο ttppsogr μας έλεγε τα site όπου έχει εφαρμόσει τα όσα λέει, ώστε να έχουμε και ένα οπτικό παράδειγμα για βοήθεια. Αν υπάρχει θέμα να δώσει λινκς θα εκτιμούσα και ένα pm

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 28 Ιούλ 2013 00:38

Sorry, για διάφορους λόγους δεν μπορώ να δώσω λινκς, αλλά να 'ναι καλά ο GnMind που επιβεβαίωσε με το διάγραμμά του, τα δικά μου (είναι ολόιδια εκτός από την απότομη πτώση στο τέλος). Όσο για το layout, δεν είναι κάτι δύσκολο να το δοκιμάσεις! Βγάλε το δεξί μενού του neanews και θα έχεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30% περισσότερα clicks. Πολλοί το βρίσκουν πολύ δύσκολο να αποχωριστούν το δεξί μενού τους (ΛΟΛ). Είναι συναισθηματικά συνδεδεμένοι με αυτό. Πιστεύουν ότι είναι πολύ χρήσιμο να μου δώσουν τον καιρό, τα αποτελέσματα οπαπ, τα φαρμακεία, το αρχείο των παλαιότερων μηνυμάτων τους, banner links σε άλλα site τους ή site φίλων τους και το "απαραίτητο" facebook box.

Μην ακούς τι σου λέω. Δοκίμασέ το (και νομίζω ότι αυτό είναι το μάθημα που πρέπει όλοι να παίρνουμε όταν ασχολούμαστε με αυτή τη δουλειά).

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 28 Ιούλ 2013 02:16

Έτσι είναι, πολύ καλά τα λές.. ειδικά για τον καιρό :lol: Μια ιστοσελίδα πρέπει να είναι λιτή στην εμφάνιση και πολύ απλή για να μην μπερδεύονται οι επισκέπτες. Το ιδανικό σενάριο είναι "Να έρχεται ο επισκέπτης απο τo google, να διαβάζει-βρίσκει την πληροφορία για το θέμα που έψαχνε και να κάνει κλικ στη διαφημισούλα που τον ενδιαφέρει, αφού πρώτα βάλει την ιστοσελίδα μας στα favorites για μελλοντικές επισκέψεις. Δεν χρειάζεται οτιδήποτε άλλο που να τον αποπροσανατολίζει.

Χαίρομαι που μοιράζεσαι γνώσεις μαζί μας, εσυ και όποιοι άλλοι. Πολλοί ξέρουν πολλά αλλά δεν λένε τίποτα.. Να'σαι καλα.
best seller

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 28 Ιούλ 2013 11:54

Δηλαδή συνιστάς 1 column sites? me ads πανω , κάτω από το content και ενδιάμεσα? Ας πούμε μετά από τίτλο μετά από άρθρο ή στη μέση του; Αυτό το προτείνεις και για το ξένο blog; Αν έκανα το δεξί sidebar αριστερό δε θα είχα καλύτερα αποτελέσματα;

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 28 Ιούλ 2013 13:19

urahara έγραψε:Δηλαδή συνιστάς 1 column sites? me ads πανω , κάτω από το content και ενδιάμεσα? Ας πούμε μετά από τίτλο μετά από άρθρο ή στη μέση του; Αυτό το προτείνεις και για το ξένο blog; Αν έκανα το δεξί sidebar αριστερό δε θα είχα καλύτερα αποτελέσματα;
Δες το attachment, και σκέψου ad units ΜΟΝΟ μέσα στο κουτάκι που λέει content. Άμα είναι μακροσκελές το content, τότε μπορείς να βάλεις και 3 ad units (εγώ προτιμώ αυτά: 336x280, 300x250,250x250, 728x90) αν και συνήθως βάζω 2. Το 1ο μπαίνει μετά από την πρώτη παράγραφο. Δηλαδή τίτλος πάνω, μετά η πρώτη παράγραφος και μετά το ad unit (κεντραρισμένο βέβαια) και μετά οι επόμενες παράγραφοι. Προς τη μέση του content βάζεις το 2ο unit... και το 3o πριν την τελευταία παράγραφο. Δηλαδή στη σειρά ξεκινώντας κάποιος να διαβάσει άρθρο θα "πέσει" πάνω και στα 3. Σκέψου ότι το κάθε ad unit είναι μία παράγραφος (κεντραρισμένη όμως).

Μόνο το πρώτο ad unit είναι above the fold (εκτός αν έχεις τεράστιο header, navigation bar, τίτλο και πρώτη παράγραφο, οπότε μπορεί να είναι below). Πιστεύω αυτό είναι από τα πιο καθαρά templates. Και safe από πιγκουίνους και panda, γιατί έχεις μόνο 1 ad unit above the fold, και αυτό κάτω από το content (την πρώτη παράγραφο και τον τίτλο). Εννοείτε 20 pixel απόσταση πάνω και κάτω από οτιδήποτε άλλο.

Επίσης κάτι ακόμα, δεν έχω καταφέρει ποτέ να βρω πως "δουλεύουν" τα κάθετα banner units (120x600, 160x600, κλπ). Δεν τα πατάει ποτέ κανένας (στα site μου) και έχω δοκιμάσει διάφορα layouts. Αυτό το λέω, γιατί από κει ουσιαστικά κατέβασα την ιδέα να πετάξω τα πλάγια μενού. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα πλάγια μενού για να βάλουν αυτά τα πλάγια units, ...που απορώ αν τα πατάει κανείς.
Συνημμένα
one-column-layout.gif
one column layout
(4.72 KiB) Μεταφορτώθηκε 217 φορές

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 28 Ιούλ 2013 16:23

πάνω σε αυτό με τα πλάγια units, το πιο επικερδές στο site μου είναι το πλάγιο 300x600, περισσότερο ακόμα και από αυτό που έχω πάνω από το περιεχόμενο. Ειδικά όταν το πρωτοέβαλα είχε τρελή απόδοση τουλάχιστον (και χωρίς υπερβολή) 2,5x των εσόδων του banner πάνω από το content. Δυστυχώς τώρα που έχουν πέσει τα έσοδα γενικά είναι περίπου στα ίδια επίπεδα.. και φοβάμαι πως φταίει η αλλαγή στο design (φαρδυνα το maincontent και έφυγε το μάτι από side), αλλά γενικά επειδή μου αρέσει να βάζω πρώτα την εμπειρία χρήστη σκοπεύω να κρατήσω αυτό το design Που κατά εμένα είναι πολύ ανώτερο από το προηγούμενο.

formes

Δημοσίευση από formes » 29 Ιούλ 2013 21:25

Πόσα px είναι οι αποστάσεις από το text που επιτρέπει η google?
Πάνω κάτω δεξιά αριστερά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης