Διαδικτυακό μάρκετινγκ - Αξίζει να πληρώσεις κάποιον ειδικό;

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 19 Ιούλ 2013 20:32

Το διαδίκτυο κοντεύει να κορεστεί από Δωρεάν πληροφορίες για δικτυακό μάρκετινγκ και πως να προωθήσετε ένα προϊόν ή υπηρεσία, και εσύ θέλεις να σε πληρώνω για να μου λες τα ίδια με άλλα λόγια;

Εσείς τι έχετε να πείτε;
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 19 Ιούλ 2013 22:17

Ερώτηση είναι η τοποθέτηση?

Νομίζω η απάντηση είναι απλή και έχει εφαρμογή σε όλα:

Ότι πληρώνεις παίρνεις.
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 19 Ιούλ 2013 22:23

Μα ακριβώς αυτό θέλω να πω, ότι δεν χρειάζεται να πληρώσεις για τέτοιες πληροφορίες εφόσον μπορείς να τις βρεις στο διαδίκτυο δωρεάν. Επίσης, λίγο μυαλό θέλει και τα καταφέρνεις και μόνος σου!
Έχω παρακολουθήσει σεμινάρια με γνωστούς και υποτίθεται καλούς στο είδος αλλά το μόνο που λέγαν ήταν αυτά που ήξερα και έμαθα από μονος μου!
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 19 Ιούλ 2013 22:28

Και σε αυτη την περιπτωση ισχυει το :
"Οτι πληρώνεις παίρνεις"

Αν είσαι επαγγελματίας του χώρου και πολύ καλός ή έχεις μελετήσει πολύ κτλ και το κάνεις για τον εαυτό σου ειναι σαν να έχεις "πληρώσει" ( με το χρόνο που δέθεσες να τα μάθεις και να ασχοληθείς ) κάποιο καλό να κάνει την δουλειά.

Μην θεωρείς δεδομένο οτι με τις πληροφορίες απο το web ολοι μπορουν να κανουν όλα.

Πχ δεν ξερω κατα πόσο μπορείς να επιδιορθώσεις αποτελεσματικά το αυτοκινητό σου με μελέτη στο web.
Napoleon Bonaparte

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 19 Ιούλ 2013 23:10

Είτε λέγεται δικτυακό, είτε λέγεται affiliate, είτε viral είτε ... παραμένει marketing. Προϋποθέτει γνώσεις της αγοράς, του περιβάλλοντος, των εργαλείων και απαιτεί εμπειρία.

Αν θες αποτέλεσμα, οργανώνεις συνολικά ένα marketing plan, μέσα από το οποίο ξέρεις τι θα ζητήσεις και θα πρέπει να περιμένεις από το X marketing.

Και πληρώνεις για αυτό βέβαια, είτε με χρόνο και προσπάθεια είτε με χρήμα. Ελεύθερες στο διαδίκτυο είναι και οι πληροφορίες για να φτιάξεις πυρηνικό υποβρύχιο, λέμε τώρα. Αυτό δε σημαίνει απολύτως τίποτα.

Και το πιο επικίνδυνο, σε οποιδήποτε αντικείμενο, είναι αυτός που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι ξέρει.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 20 Ιούλ 2013 09:54

όταν αναφέρεσαι σε δικτυακό marketing τι ακριβώς εννοείς; herbal life κλπ;

p.s. άλλο το δικτυακό marketing (network marketing) και άλλο το διαδικτυακό marketing (internet marketing).

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 10:06

alexisitsios έγραψε:όταν αναφέρεσαι σε δικτυακό marketing τι ακριβώς εννοείς; herbal life κλπ;

p.s. άλλο το δικτυακό marketing (network marketing) και άλλο το διαδικτυακό marketing (internet marketing).
Έχεις δίκιο, αναφέρομαι στο διαδικτυακό μαρκετινγκ (internet marketing)

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 20 Ιούλ 2013 10:28

Έχεις δοκιμάσει να εφαρμόσεις αυτά που έχεις διαβάσει/δει και αν ναι, τι αποτελέσματα είχες ?

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιούλ 2013 11:04

alexisitsios έγραψε:όταν αναφέρεσαι σε δικτυακό marketing τι ακριβώς εννοείς; herbal life κλπ;

Αυτό ακριβως. Νομίζω η πιο εξυπνη απάντηση
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 20 Ιούλ 2013 11:23

Να απαντήσω όμως την αρχική σου ερώτηση γιατί να πας σε έναν επαγγελματία. Πολλές φορές μπορεί να ψάξουμε να βρούμε πληροφορίες και να κάνουμε μία υλοποίηση καλύτερη από έναν επαγγελματία στην ιστοσελίδα μας, παρόλα αυτά δεν σημαίνει ότι όλοι μπορούν να το κάνουν. Πολλές φορές δεν συμφέρει ο χρόνος που θα ξοδευτεί, μιας και μπορείς να τον αξιοποιήσεις αλλιώς.

Να σου πω πιο συγκεκριμένα.

Ο πατέρας μου έφτιαξε έναν λέβητα πυρόλυσης και δοχείο αδράνειας. Δύο μηχανολόγοι που ήρθαν και τον είδαν έπαθαν την πλάκα τους. Ο λέβητας είναι καλύτερος από τους εργοστασιακούς. Παρόλα αυτά εγώ ή εσύ δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε.

Ένας επιχειρηματίας για παράδειγμα, έχει να διευθύνει μια επιχείρηση. Δεν πρόκειται με λίγα λόγια να σπαταλήσει χρόνο για να μάθει πως να κάνει seo ή χρήματα για την αγορά των κατάλληλων εργαλείων ανάλυσης. Η σχέση χρόνου και κόστους είναι δυσανάλογη με αυτά που θα μπορούσε να κερδίσει, διευθύνοντας την επιχείρηση του.

Με την ίδια λογική γιατί κάποιος να πάει στο χασάπη της γειτονιάς και να μην εκθρέψει τα δικά του κοτόπουλα; Θα είναι καλύτερης ποιότητας και πιο υγιεινά.

Με αυτή τη λογική, δηλαδή του ψάχνω και βρίσκω και κάνω κάτι μόνος μου, μπορείς θεωρητικά να είσαι αυτάρκης σε όλους τους τομείς. Πρακτικά όπως βλέπεις δεν μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 12:39

κάνεις λάθος. Δεν λέω για οτιδήποτε να κάτσουμε να μάθουμε πως γίνονται. Λέω για την δουλειά μας! Εφόσον μας ενδιαφέρει κάτι και γινόμαστε επικερδής από αυτό, στρώνουμε τον κώλο μας κάτω και μαθαίνουμε χωρίς να πληρώνουμε του "ειδικούς"
Έτσι έκανα εγώ, και ετσι κάνω στον τομέα μου, και μια χαρά τα πάω. Αλλά σου είπα, από περιέργεια συμμετείχα επί πληρωμή σε ορισμένα σεμινάρια διαδικυακού μάρκετινγκ, και το μόνο που έμαθα ήταν να μου λέει τα ίδια με διαφορετικό τρόπο.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 20 Ιούλ 2013 13:07

Η δουλειά σου ποια είναι; Δεν το νομίζω η δουλειά του χασάπη να είναι να μαθαίνει seo ή πως θα φτιάξει ιστοσελίδες. Αν η δουλειά σου είναι web related και κερδίζεις πχ από το seo, τότε προφανώς πρέπει να το μάθεις. Αν όμως η δουλειά σου είναι να είσαι χασάπης, τότε υπάρχουν ένα σωρό άλλα πράγματα που θα έπρεπε να σε απασχολούν από το να μάθεις πως θα φτιάξεις την ιστοσελίδα σου ή πως να κάνεις seo.

Από εκεί και πέρα, σεμινάριο από σεμινάριο διαφέρει. και μην ξεχνάς πως σε δύο ή πέντε ώρες δεν μπορείς να μάθεις κάτι from scratch. Το seo είναι πληροφορία. Η αναφορά και μόνο μιας πληροφορίας, μπορεί να αξίζει αυτό που πλήρωσες ή να σου βγάλει χρήματα πολλαπλάσια.

Και εγώ όταν διαβάζω κάτι νέο, το 99% μπορεί να το ξέρω. Παρόλα αυτά αυτό το 1% μπορεί να μου δώσει τη δυνατότητα να κάνω κάτι το διαφορετικό, που θα με κάνει να ξεχωρίσω από τον ανταγωνισμό.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 13:15

Γράψε τις λέξεις δωρεάν, dwrean, δωρεάν προγράμματα, δωρεάν εφαρμογές και πές μου σε ποια θέση βγάζει το dwrean.net.

Δεν χρειάστηκε να πληρώσω κάποιον για να με ανεβάσει! μόνος μου τα κατάφερα. Στο site μου δέχομαι 3.000 μοναδικούς επισκέπτες ημερησίως. Σχεδόν το 50% είναι λόγω SEO.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 20 Ιούλ 2013 13:26

Πρέπει να την έχεις πολύ μεγάλη επομένως....

Σορρυ κιόλας, αλλά θες απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα ή στο πόσο γαμάτος είσαι για ένα keyword χαμηλού ανταγωνισμού;

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 14:05

Εντάξει μην τρέμεις, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις πελατεία. Ο κόσμος που θα πληρώσει για να μάθει είναι πολύς.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης