Πρόβλημα με παρεμφερές Domain

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 11 Ιούλ 2013 20:34

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω δημιουργήσει εδώ και 4 χρόνια έναν οδηγό στον οποίο καταχωρούνται μέσα επιχειρήσεις από την περιοχή μου. Ας πούμε ότι το domain είναι το my-domain.gr.

Κάποιος κύριος λυπών πήγε και καταχώρησε το mydomain.gr και έκανε ακριβός το ίδιο πράγμα που κάνω και εγώ.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι το εξής. Με πήραν τηλέφωνο ( μέχρι στιγμής ) 3 "Δυσαρεστημένοι" πελάτες και μου είπαν γιατί τους ξανά στέλνω τους πωλητές για να τους κάνουν καταχώρηση στον οδηγό. Φυσικά δεν τους έχει ενοχλήσει κανένας δικός μας από την στιγμή που έχουν είδη πληρώσει οι άνθρωποι και είναι είδη καταχωρημένοι στον οδηγό μας. Ένας πολύ γνωστός μου πελάτης τον έβρισε κιόλας… γιατί νόμιζε ότι του έκανα πλάκα εγώ…

Ο κύριος μπαίνει στα μαγαζιά και λέει « γεια σας, είμαστε από το mydomain.gr» με αποτέλεσμα να γίνετε ένα μπάχαλο, γιατί τόσα χρόνια εμάς ξέρουν με αυτό το όνομα.

( είμαστε στην ίδια περιοχή κ έχουμε το ίδιο target group )

Τι μπορώ να κάνω νομικά για αυτό; καμια ιδέα;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιούλ 2013 02:05

εκτώς του ότι έπρεπε να έχεις και το mydomain.gr;

να ενημερώσεις όλο το πελατολόγιό σου ότι ο άλλος δεν είσαι εσύ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 12 Ιούλ 2013 11:06

το domain χωρίς την - δεν μπορούσα να το πάρω γιατί ήταν κλεισμένο. και η αγορά έγινε από τον παλιό ιδιοκτήτη στον καινούριο, δεν έληξε.

εκτός από την ενημέρωση του πελατολογίου η οποία γίνετε μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Ξέρω ότι έχει κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιήσει το domain. Αλλά δεν ξέρω αν μας καλύπτει κάτι άλλο επειδή απευθυνόμαστε σε μια μικρή κοινωνία με ίδιο ακριβός όνομα. Δεν υπάρχει κάποιο νομοθεσία για αυτό ; Εμένα δεν με πειράζει που χρησιμοποιεί το domain για τον οδηγό του. Με ενοχλεί ότι χρησιμοποιεί το όνομα μας σε ότι αφορά την πώληση της υπηρεσίας του.

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 12 Ιούλ 2013 14:49

Πρακτικά δεν παίρνει το όνομά σου απλά αυτός δεν έχει - που δεν ακούγεται κι όλας. :hammer:

Εγώ θα πρότεινα όπως και ο cordis να ενημερώσεις τους πελάτες σου και να δημοσιεύσεις και κάποια ανακοίνωση στο σιτε σου ότι ουδεμία σχέση έχεις με την συγκεκριμένη επιχείρηση.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 12 Ιούλ 2013 15:21

Καλησπέρα,

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι όσον αφορά το Internet. Από εκεί και πέρα έχεις κατοχυρωμένο εμπορικό σήμα στο υπουργείο σχετικά με το my-domain ?
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 12 Ιούλ 2013 21:53

Το πελατολόγιο ενημερώνετε από εχθές.

υπάρχει θέμα με αθέμιτο ανταγωνισμό στην συγκεκριμένη περίπτωση καθώς επίσης έχει παρατηρηθεί και κλεμμένο υλικό από τον οδηγό μου. (φωτογραφίες και κείμενα. ακόμα και επιχειρήσεις που δεν έχουν δώσει την συγκατάθεση τους... για καταχώρηση στο Μydomain.gr) ο ΚΥΡΙΟΣ έχει ξεφύγει τελείως...

Κατοχύρωση σηματος δεν έχει γίνει και θα ξεκινήσουμε την διαδικασία κατοχύρωσης την δευτέρα.

Μερικές απορίες:
Α) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα μας πάρει αυτή η διαδικασία;
Β) Βρήκα αυτό εδώ http://www.gge.gr/4/organ.asp?195 δεν βρήκα κάτι άλλο. Επίσης από εδώ που έψαξα http://www.gge.gr/4/search_2.asp δεν βρήκα κάτι σχετικά με το σήμα που θέλω να κατοχυρώσω. Ισχύει αυτό το site; Ρωτάω γιατί βλέπω να λέει ότι δεν ενημερώνετε..
Γ) Τι είναι οι Κλάσεις Σήματος;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες…

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 12 Ιούλ 2013 22:37

Βαλε ανακοινωση και σε μια τοπικη εφημεριδα και συμβουλεψου και καποιον δικηγορο...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 13 Ιούλ 2013 01:56

Καλησπέρα,
canopus έγραψε: Κατοχύρωση σηματος δεν έχει γίνει και θα ξεκινήσουμε την διαδικασία κατοχύρωσης την δευτέρα.
...άρα στην ερώτηση μου για το αν έχεις σήμα η απάντηση είναι όχι. Δεν θα έχει διαφορά αν πλέον καταθέσεις σήμα καθώς το domain θα είναι προγενέστερο του σήματος οπότε το σήμα δεν θα έχει ισχύ πάνω σε αυτό.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιούλ 2013 21:02

προσπάθησε να γίνεις ακόμα καλύτερος, μιας και είσαι ήδη ένα βήμα μπροστά... βάλε χάρτες, βάλε social media των πελατών, βάλε κάτι που θα σκεφτείς και θα έχει αξία για τον κατάλογό σου και τους πελάτες σου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 14 Ιούλ 2013 17:51

Γιάννη ο οδηγός μας σε αυτά τα πράγματα είναι είδη αρκετά μπροστά.

Η κάθε παραλία/χωριό έχει τον δικό του χάρτη. λέει πως θα φτάσεις εκεί από το κέντρο της πόλης κλπ. έχει τον τύπο της παραλίας, αν είναι βαθιά νερά, αν είναι για αμεα, αν έχει φαγητό, ναυαγοσώστη και ένα σορό άλλα καλούδια. έχει σχόλια από τους επισκέπτες για κάθε παραλία/χωριό. έχει φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για καταλύματα ή ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα/μηχανάκια. έχει αρκετά πράγματα. Δεν υπάρχει άλλος οδηγός σαν αυτόν πάνω στο νησί...

Και το σημαντικότερο είναι ότι το φωτογραφικό υλικό που υπάρχει στον οδηγό δεν μπορεί να ξανά υπάρξει, με κανέναν τρόπο, λόγο φυσικής καταστροφής…

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 17 Ιούλ 2013 11:57

Πες μας ποιο είναι το site!
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 17 Ιούλ 2013 16:45

Εγώ θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου... ο ανταγωνιστής σου πήρε το ίδιο domain με εσένα χωρίς την παύλα... αφού πρώτα εσύ πήρες ένα domain με παύλα γιατί το χωρίς παύλα ήταν ήδη πιασμένο.

Χρονικά πιο παλιό domain είναι αυτό χωρίς την παύλα άσχετα αν το είχε άλλος... πιθανόν κι εσύ να προσπάθησες να αντιγράψεις κάτι που υπήρχε ήδη.

Λογικό είναι να πηγαίνει στους πελάτες και να λέει "Γεια σας είμαι από τον ηλεκτρονικό κατάλογο τάδε" γιατί έτσι λέγεται ο κατάλογος του.

Υπάρχουν χιλιάδες κατάλογοι και ιστοσελίδες με, ή χωρίς παύλα και θα δημιουργηθούν κι άλλοι τόσοι τα επόμενα χρόνια. Αυτό που κάνει τη διαφορά δεν είναι το domain ή ο τρόπος γραφής του, αλλά αυτό που προσφέρει ο καθένας.

Καλώς η κακώς παντού υπάρχει ανταγωνισμός και μάλιστα σκληρός! Οπότε θα επιβιώσουν μόνο οι καλύτεροι, γι' αυτό και πρέπει να εξελισσόμαστε συνεχώς.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 17 Ιούλ 2013 16:48

gigenis έγραψε:Εγώ θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου... ο ανταγωνιστής σου πήρε το ίδιο domain με εσένα χωρίς την παύλα... αφού πρώτα εσύ πήρες ένα domain με παύλα γιατί το χωρίς παύλα ήταν ήδη πιασμένο.

Χρονικά πιο παλιό domain είναι αυτό χωρίς την παύλα άσχετα αν το είχε άλλος... πιθανόν κι εσύ να προσπάθησες να αντιγράψεις κάτι που υπήρχε ήδη.

Λογικό είναι να πηγαίνει στους πελάτες και να λέει "Γεια σας είμαι από τον ηλεκτρονικό κατάλογο τάδε" γιατί έτσι λέγεται ο κατάλογος του.

Υπάρχουν χιλιάδες κατάλογοι και ιστοσελίδες με, ή χωρίς παύλα και θα δημιουργηθούν κι άλλοι τόσοι τα επόμενα χρόνια. Αυτό που κάνει τη διαφορά δεν είναι το domain ή ο τρόπος γραφής του, αλλά αυτό που προσφέρει ο καθένας.

Καλώς η κακώς παντού υπάρχει ανταγωνισμός και μάλιστα σκληρός! Οπότε θα επιβιώσουν μόνο οι καλύτεροι, γι' αυτό και πρέπει να εξελισσόμαστε συνεχώς.
+1
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 17 Ιούλ 2013 18:01

Το domain χωρίς την - το είχε κάποιος πιθανότατα domainer από αυτούς που τα βάζουν στο συρτάρι και κάθονται ελπίζοντας να δουν μια άσπρη μέρα! ο οποίος πιθανότατα να το άφησε να λήξει με την κρίση, χωρίς να το πάρω χαμπάρι.

όσο για το domain χωρίς την - ξέρω πολύ καλά ότι δεν υπήρξε ποτέ μα ποτέ online.
για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω μέχρι να γίνουν κάποιες κινήσεις.

σίγουρα είμαστε ποιο παλιοί, σίγουρα έχουμε μοναδικό περιεχόμενο και αυτός αντιγράφει ( στην κυριολεξία copy paste..) , σίγουρα η σελίδα που λέει ότι βγαίνει στο google πρώτη, αν κάποιος ψάξει για το αντικείμενο είναι η δικιά μας και όχι η δικιά του όπως την παρουσιάζει μέσω τηλεφώνου στους πελάτες, σίγουρα υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός και τέλος σίγουρα ο τύπος την πάτησε, απλώς δεν το ξέρει ακόμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες