Το url δεν εμφανίζεται στα αποτελέσματα του google.

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
christof_

Δημοσίευση από christof_ » 11 Ιουν 2013 14:24

Καλησπέρα!
Δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία.. αλλά ελπίζω σε μία απάντηση.. έχει ανέβει εδώ και περίπου 2 μήνες μία ιστοσελίδα. η απορία μου είναι η εξής: εάν πληκτρολογήσω ολόκληρο το url στο google δε θα έπρεπε να τη βρίσκει ή είναι και αυτό θέμα προώθησης; τα αποτελέσματα του google δεν είναι πολλά οπότε τα βλέπω ένα ένα και δεν υπάρχει πουθενά.
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 11 Ιουν 2013 15:01

Αν βάζεις το domain σου ολοκληρο π.χ. www.domain.gr και δε στο βγαζει σημαινει οτι δεν εχει γινει καταχωρηση. Πού την καταχωρησες τη σελιδα σου; Δοκιμασε επιπλεον και τα webmaster tools της Google.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

christof_

Δημοσίευση από christof_ » 12 Ιουν 2013 14:18

Το domain το έχω αγοράσει από εταιρία που προσφέρει υπηρεσίες φιλοξενίας κλπ. (να πω όνομα;) πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον εγώ? τους έχω στείλει mail εδώ και καιρό αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.
Στην προηγούμενη σελίδα που έκανα, είχα αγοράσει το domain από άλλη εταιρεία και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, θα το ψάξω αυτό που μου'στειλες.. είμαι νέος σ'αυτά και δεν γνωρίζω ακόμα καλά τη διαδικασία..

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 12 Ιουν 2013 16:28

christof_ έγραψε:Το domain το έχω αγοράσει από εταιρία που προσφέρει υπηρεσίες φιλοξενίας κλπ. (να πω όνομα;) πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον εγώ? τους έχω στείλει mail εδώ και καιρό αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.
Στην προηγούμενη σελίδα που έκανα, είχα αγοράσει το domain από άλλη εταιρεία και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, θα το ψάξω αυτό που μου'στειλες.. είμαι νέος σ'αυτά και δεν γνωρίζω ακόμα καλά τη διαδικασία..
Ενταξει. Καλα εκανες και το ειπες για να σου πουμε τι να κανεις. Δε χρειαζεται να πεις το ονομα της εταιρειας γιατι δεν εχει να κανει με αυτο το κομματι. Παρολα αυτα ισως να μπορουσε να σου πει 2 πραγματα (προαιρετικα) να σε βοηθησει αν και μπορει να μην καταλαβαν τι ακριβως θελεις (οπως κι εγω στην αρχη).

Η καταχωρηση του domain απο μονη της δε λεει κατι. Δε σημαινει οτι επειδη νοικιασες ενα domain οτι καταχωρηθηκε αυτοματα και στις μηχανες αναζητησης. Αυτο ειναι κατι που πρεπει να κανει αυτος που φτιαχνει τη σελιδα ή αυτος που την προωθει.
Για να μπορεις να δεις το καθε ονομα (domain) που εχεις πρεπει να το καταχωρησεις ξεχωριστα σε καθε μηχανη αναζητησης. Επισκεπτεσαι τη σελιδα τους ή κανεις αναζητηση στο Google (π.χ. submit site to google - που σε βγαζει στη σελιδα εδω). Υπαρχουν καποια εργαλεια που καταχωρουν τη σελιδα σου αυτοματα σε πολλες μηχανες αναζητησης αλλα προσπαθησε να τα αποφυγεις αν δε στο παρεχει η εταιρεια φιλοξενιας της σελιδας γιατι θα σε γεμισουν Spam και δε θα δεις αποτελεσμα.

Επισης ειναι καλο να φτιαξεις ενα λογαριασμο στο Google webmaster tools και να προσθεσεις τη σελιδα σου και ενα χαρτη ιστου ή αλλιως sitemap (μπορεις να μαθεις περισσοτερα για το Sitemap ψαχνοντας μεσα στο forum απο την Αναζητηση).

Αυτο σα διαδικασια ειναι κατι που πρεπει να κανεις εσυ απο μονος σου και οχι η εταιρεια που νοικιασες το domain ή τη φιλοξενια.
Ξεκινα και αν χρειαστεις τιποτα ειμαστε εδω... :D
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
Wilfred

Δημοσίευση από Wilfred » 12 Ιουν 2013 16:43

σε τετοιες περιπτωσεις, αν δεν καταχωρησεις το sitemap η google απλα θα αργησει ΠΟΛΥ να σε εμφανισει, ή ενδεχεται και να μη γινει ποτέ;

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 12 Ιουν 2013 23:33

Wilfred έγραψε:σε τετοιες περιπτωσεις, αν δεν καταχωρησεις το sitemap η google απλα θα αργησει ΠΟΛΥ να σε εμφανισει, ή ενδεχεται και να μη γινει ποτέ;
Δεν πιστευω οτι ειναι απολυτο. Μαλλον καποια πραγματα αλλαζουν. Εγω ενα domain μου μεσα σε λιγες μερες απο την ημερα που το κατοχυρωσα (δηλαδη το πληρωσα) το εβγαζε στην αναζητηση χωρις να το καταχωρισω σε μηχανη αναζητησης...
Το θεμα που συζηταω εδω με τα 2 domain αναφερομαι σε αυτα ακριβως. Το .com εβγαινει κανονικα χωρις να εχω κανει καταχωρηση ή οποιαδηποτε αλλη ενεργεια για αυτο και το .gr που με ενδιεφερε και ειχα κανει ολες τις ενεργειες "εξαφανιστηκε" κυριολεκτικα! Και σε περιπτωση που αναρωτηθειτε, δεν τα μπερδεψα... :hammer:

Rent a Car

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες