αρνηση διαγραφησ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
graig

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από graig » 03 Ιουν 2013 21:48

καλησπερα παιδια.εβαλα σε ενα στικακι μια ταινια και θελω να τη διαγραψω αλλα δε μ αφηνει.λεει οτι δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο στικακι,το αρχειο εχει καταστραφει και δεν μπορει να αναγνωστει.κατεβασα το unlocker προσπαθησα να το διαγραψω με αυτο αλλα τπτ.το 'περασα' και απο shreder αλλα τπτ.αν δεν διαγραφει μου το αλλαζει το πλαισιο?εχω εγγυηση

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από Enigma » 04 Ιουν 2013 08:31

Δοκίμασες να κάνεις format ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2013 09:12

Enigma έγραψε:Δοκίμασες να κάνεις format ?
:lol::lol: Πολλή Καλημέρα!:D:D
Αν αρνηθεί να 'δουλέψει' και με Format.... Άφησέ το κάπου απαλά, κι άρχισε να απομακρύνεσαι με 'ελαφρά πηδηματάκια'!:o:o:o:o
Έχεις φαινόμενο "I Robot!" σε εξέλιξη!:o:o Το Stick-άκι αρχίζει ν'αποκτά νοημοσύνη και προσωπικότητα!:lol::lol:
Σοβαρά, τώρα: Αν για οποιονδήποτε λόγο 'κόλλησε' και δεν διαγράφεται (πολύ -δε- περισσότερο, δεν Forma-ρεται) το πας στο ΠΛΑΙΣΙΟ, έτσι απλά... "Μάγκες εσείς μπορείτε να το 'σβήσετε';"
1) Αν σ'το σβήσουν, μαθαίνεις και τον τρόπο, κι όλα καλά κι ωραία.
2) Αν δεν καταφέρουν, ούτε αυτοί, να σ'το σβήσουν, (κι όπως γράφεις είναι ακόμα μέσα στην εγγύησή του) τότε -μάλλον- είναι υποχρεωμένοι να σ'το αντικαταστήσουν. Πρόκειται για προφανή αστοχία υλικού, η οποία -ευτυχώς για σένα- εκδηλώθηκε αρκετά νωρίς.
Ελπίζω να βοήθησα..
Καλά ξεμπερδέματα!

graig

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από graig » 04 Ιουν 2013 20:17

πηγα να κανω διαμορφωση στο στικακι και ενω μου λεει οτι αν θα το κανω θα χαθουν δεδομενα παταω οκ και βγαινει ενα παραθυρο και λεει οτι το στικακι εχει προστασια εγγραφησ. ?????πωσ γινεται αυτο?στικακι με password?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιουν 2013 21:07

graig έγραψε:πηγα να κανω διαμορφωση στο στικακι και ενω μου λεει οτι αν θα το κανω θα χαθουν δεδομενα παταω οκ και βγαινει ενα παραθυρο και λεει οτι το στικακι εχει προστασια εγγραφησ. ?????πωσ γινεται αυτο?στικακι με password?
to exeis scanarei me kapoio antivirus?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από Enigma » 04 Ιουν 2013 22:11

Παράξενα πράγματα! 8)

Κάτι άλλο.. του έχεις κάνει error checking ? .. για να δεις εάν βγάζει κάποιο error..

Λοιπόν βάλε στο Google "προστασια εγγραφης σε stick" και θα δεις κάποια ανάλογα προβλήματα..
Κάποιοι λένε οτι κυκλοφορούν στικάκια που έχουν κάποιο πρόβλημα σε κάποια περιοχή τους, και τα πουλάνε ως μικρότερης χωρητικότητας!
Χμμ...

Ένας τύπος γράφει ότι έλυσε το πρόβλημα ως εξής:

"Αφου δοκιμασα τα παντα και ημουνα ετοιμος να το πεταξω .......ειπα να κανω μια δοκιμη με fdisk.
Boot με cd windows 98και κατευθειαν τρεχω το fdisk.....διεγραψα το διαμερισμα που ηταν ntfs.....μπηκα μετα κανονικα στα windows και το διαμορφωσα απο την διαχειρηση δισκων.
Πλεον λειτουργει κανονικα"

Κοίτα να δεις!
Θα δεις και κάποιες άλλες λύσεις που προτείνουν κάποιοι!

-----------------------------------------

Δοκίμασα και κάτι άλλο..

Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management -> Disk Management
Εάν βγάζει σε στικάκια την επιλογή delete volume που βγαίνει στους δίσκους αλλά είδα ότι δεν την βγάζει..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από Enigma » 04 Ιουν 2013 22:49

Εάν δεν θες να παιδεύεσαι πάντως σίγουρα θα στο αλλάξουν με την εγγύηση! :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από apsuh0s » 04 Ιουν 2013 23:32

Να σε ρωτήσω κάτι χαζό.. Μήπως το στικάκι έχει κάποιο μικρό διακόπτη πάνω του τον οποίο κατά λάθος μετακίνησες; Στα πλαϊνά συνήθως βρίσκεται..
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από Hermeia » 11 Ιουν 2013 15:03

* άρνηση διαγραφής:
συμβαίνει κάποιες φορές σε ntfs filesystem,
μπορεί και ναναι σχετικό με τα πολλαπλά εναλλακτικά 'κανάλια' πληροφοριών που αποθηκεύει το Ntfs σε κάθε αρχείο - κι ιδιαίτερα σε συγκεκριμένα είδη αρχείων όπως multimedia,
Λογικά το πρόβλημα δεν έπρεπε να παρουσιάζεται στο λειτουργικό-'μαμα' του ntfs (τα πρόσφατα ms-win που το υποστηρίζουν ως βασικό λειτουργικό τους),
αλλά μάλλον παρουσιάζεται αρκετά, γι αυτό δες τί λέει σχετικά η μαμά τους
(στη Microsoft knowledgebase, έχει κάνα-2-3 σχετικά άρθρα)
βρήκα αυτό σύντομα http://support.microsoft.com/kb/320081 [αγγλικά]
.. απο μια ματιά, το πρώτο που λέει είναι πως στα ΧΡ χρειάζεσαι το SP3.. (δεν είπες σε ποια γουιν!)
επίσης στο "Cause 3: File system corruption is preventing access to the file" λέει λογικά να τρέξεις το CHKDSK
[προφανώς βεβαιώσου πρώτα ότι δεν εχει χειροκίνητο διακόπτη στη θέση Read-only !)

* malware
Νομίζω είναι χιλιοειπωμένο ότι τίποτα που κατεβάζουμε δεν είναι ασφαλές,
μάλιστα πρόσφατα (φετος την ανοιξη) διάβασα κάπο για έξαρση marware κρυμένα μέσα σε εικόνες, ταινίες,
'δωρεάν' pdf, ακόμα και υπότιτλους srt (που περιέχουν απλό κείμενο και τα βλέπεις!!)

* στικάκια usb (επιτέλους)
ένα ποσοστό από στικάκια usb έχουν προβλήματα..
Επειδή χρησιμοποιώ πολλά (τα χάνω, δωράκια, κλπ), δηλ. αγοράζω 4-5 κάθε χρόνο..
Οι προσωπικές μου στατιστικές σε πάνω απο 30 στικάκια είναι
. 1 στικάκι με σοβαρό πρόβλημα, μου το αντικατέστησαν (μετα απο partitioning + low-format, έδειχνε σταθερό για λιγώτερο απο 10 λεπτά και μετά τα έπαιζε, "I/O error" - 2 μέρες απο ημ/νια αγοράς)
. όλα τα στικάκια αναφέρουν λανθασμένη γεωμετρία στα χαρακτηριστικά του διαμερίσματος/partition (γενικά χωρίς λειτουργικό πρόβλημα, απλά το linux παραπονιέται που δεν είναι εντάξει και μπορεί στο μέλλον..)

Για τον τελευταίο λόγο, και για να κερδίσω χώρο (πταίσματα λόγω της 'καπως' γεωμετρίας, και αρκετά mb από διάφορα 'εξυπνους άχρηστους αυτοματισμούς μόνο-γουιν' που περιέχουν αρκετά..)
τα ξανα-διαμορφώνω όλα καλου-κακού..
. partitioning με linux-cfdisk H sfdisk (διαγραφή υπάρχοντος, δημιουργία νέου σε όλο το χώρο, εφόσον δεν είναι πάνω απο 100G),
είδος διαμερίσματος fat [win-fat32 κατα προτίμηση, ή fat-16 για πολύ μικρά, κάτω απο G)

* σχεδόν όλα τα εξωτερικά usb μέσα αποθήκευσης που αγοράζουμε ήταν μεχρι χτες fat, για συμβατότητα με όλα τα λειτουργικά
(τώρα που καταργείται το mbr με εναλλακτικά.. δεν είμαι αρκετά διαβασμένη τί θα παίξει.. πάντως στα παραδοσιακά στικάκια με mbr που αγοράζουμε ακόμα, δουλεύει μια χαρά η πρακτική φρέσκιας-διαμόρφωσης-fat σε όλα..)

. για fat λοιπον.. το φορμάρω επίσης με [linux] mkdosfs, ΠΑΝΤΑ με τον πρόσθετο διακόπτη ελέγχου για bad-clusters (δεν βρίσκει ποτέ στα επώνυμα, καμιά φορά σε no-name-ακριβά-αλλα-όμορφα..)

. εναλλακτικά, αν το θέλεις ntfs, θα πρότεινα
. στο partitioning με linux-cfdisk H sfdisk, δηλώνεις σύστημα αρχειοθέτησης ntfs & αποθηκεύεις
. η διαμόρφωση/φορματ θεωρείται πιο ασφαλής να γίνει με εργαλεία της μαμάς του (απο windows)
...αν κι εχω διαμορφώσει 2 (εξωτερικούς) δίσκους με linux-ntfs-tools, χωρίς φανερά προβλήματα πρόσβασης από γουιν (σπάνια πρόσβαση κυρίως για ανάγνωση από υπολογιστές φίλων όταν δεν εχω το δικό μου)

. φισικά μπορείς να κάνεις και το διαμέρισμα με γουιν.. αλλα αφού λες ότι σε αρνείται, δοκίμασε
- όσο πιο παλιά γουιν, τόσο περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας fdisk,
.. κι ενα dos-compatible fdisk θα τα πάει μια χαρα.. - για σύστημα fat
. αν επιμένει να αρνείται, αφού εχεις βρει και τι λέει η μαμα του σχετικά.. εδώ είμαστε πάλι

Αν παρουσιαστεί πρόβλημα μετά το φρέσκο paritioning + safe-lowLevelFormat, τότε χρησιμοποιείς την εγγύηση,

Το δικό μου χαλασμένο το κράτησαν πρώτα 2-3 μέρες για έλεγχο (ακούγεται λογικό και μάλλον το ίδιο κάνουν όλα τα σοβαρά service),
και την 4η μέρα με τηλεφώνησαν να περάσω να πάρω ένα καινούριο (ή πιστωτικό για να αγοράσω κάτι άλλο).
Πήρα καινούριο, και το έχω ακόμα (5 χρόνια) χωρίς πρόβλημα, ήταν γνωστή/αξιόπιστη μάρκα, αλλα ακόμα κι αυτοί έχουν ενα μικρό ποσοστό αστοχίας υλικού..

όλα τα άλλα που είπαν οι φίλοι παραπάνω επίσης ισχύουν
(ιδιαίτερα το σχόλιο περί τεχνητής νοημοσύνης +++ !!!]

επίσης.. μια που κανεις δεν κραταει τα χαρτιά απο ένα στικάκι.. ψάξε online να δεις και τί λέει η μαμά του για αυτό..

κι αν δen βρεις άκρη με όλα τα παραπάνω, πες μας τα στοιχεία απ το στικάκι
(κατασκευαστής, μοντέλο, χωρητικότητα, πιθανά "έξυπνα" προγράμματα που περιεχει απ' τη μαμά του]
. πες μας με ποια γουιν προσπαθεις να το φκιάσεις

τέλος, ναι, υπάρχουν τρόποι να κλειδώσεις ενα στικάκι
- αλλα ειδικά για ntfs, υπάρχουν πολυ περισσότερα σχετικά μυστήρια..

enjoy !
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

αρνηση διαγραφησ

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Ιουν 2013 15:44

Ρε παιδιά....... Η Hermeia!!!!!
Πού ήσουν ορέ πέρδικα περδικοπερπατητή :question::P
Αυτό το κορίτσι: Πάντα σαφής-σαφέστατη σε ό,τι και όσα γράφει... Διαφορετικά... Απλώς δεν τα γράφει!:wink:
Δείχνει προφανώς, ότι έχει ψάξει -αρκετά- προκειμένου να φέρει τα στοιχεία, που έφερε.
Φίλη μου καλή, προσωπικά σ'ευχαριστώ, καθώς πήρα φως, από τα φώτα σου!
Κι επειδή, όπως έμαθα (κάπου εδω-μέσα) ότι "Η Γνώση είναι Δύναμη!!!": "Νά'σαι πάντα καλά, να μας χαρίζεις έτσι από τη δική σου!":pint::pint::pint::pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης