Γιατι αργεί το pc;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
fotodv7

Γιατι αργεί το pc;

Δημοσίευση από fotodv7 » 03 Ιουν 2013 01:42

Ενω οταν ανοιγω το pc δουλευει μια χαρα, χωρις κολληματα δηλαδη, μετα απο κανα μισαωρο αρχιζει να κολλαει. Κολλαει με τη εννοια οτι ανοιγω πχ browser και ανοιγει μετα απο 20 δευτ. Μετα ομως ο browser δουλευει μια χαρα εκτος αν ανοιξω αλλη καρτελα που περιμενω παλι 20 δευτ. Εαν κανω επανικινηση ολα ειναι μια χαρα... Για καμια ωρα το πολυ...Γιατι;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γιατι αργεί το pc;

Δημοσίευση από giannis17 » 03 Ιουν 2013 03:40

Μου θυμίζει τα αυτοκίνητα που είναι μες τη μπίχλα και κάποιος έχει "γράψει" πάνω ΘΕΛΩ ΠΛΥΣΙΜΟ...έτσι λοιπόν και το PC σου φωνάζει: ΘΕΛΩ ΤΕΧΝΙΚΟ!
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Γιατι αργεί το pc;

Δημοσίευση από Enigma » 03 Ιουν 2013 08:15

Κατ' αρχάς αυτό στο κάνει τώρα τελευταία και πριν ήταν ok ?

Μία περίπτωση είναι κάποιο πρόγραμμα να τρώει πολύ τους πόρους του συστήματος σου.
Π.χ ακόμη και ένα Antivirus που αρχίζει να ελέγχει το σύστημα τακτικά μπορεί να ρίξει την απόδοση του συστήματος.
Παρατηρείς π.χ αυξημένη δραστηριότητα στους δίσκους ή την CPU ?

Από εκεί και πέρα εξαρτάτε και και το PC σου τι CPU έχει, πόσο μνήμη, σε τι κατάσταση είναι οι δίσκοι, ή και το λειτουργικό σύστημα σε τι κατάσταση είναι.

Παλιά που είχαμε κάποιο PC και βάζαμε ότι πρόγραμμα ήταν για να το δούμε, και βάζαμε/σβήναμε ότι νάναι, εάν το PC κάποια στιγμή δεν δούλευε σωστά λέγαμε ήρθε η ώρα για format και νέα καθαρή εγκατάσταση! 8)

Μία άλλη περίπτωση που μου έχει τύχει ήταν να πέσει η απόδοση ενός PC μετά από κάποιο "μερικό" update του λειτουργικού.
Στην περίπτωση αυτή κάποια εγκατάσταση service pack βελτίωσε την κατάσταση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γιατι αργεί το pc;

Δημοσίευση από xultimatex » 03 Ιουν 2013 18:16

Έκανα ξένοιαστο surfing μεσα στο freestuff οταν έπεσα πάνω σε αυτό το thread! Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε windows 8 και γιαυτό ειμαι με linux τώρα. Μόλις τον ανοίξω και είναι φρέκσος δουλεύει μια χαρά. Μετά από τυχαίο όμως χρόνο (δεν έχω προσέξει ούτε να κάνω κάτι ούτε να περνάει συγκεκριμένo διάστημα - άλλοτε πολύ άλλοτε λίγο) αρχίζει να καθυστερεί περίπου 10 secs όταν ανοίγει νέο process. Δλδ είτε τρέξω κάτι είτε ανοίξω νέο site (όπως λεει και ο φίλος από πάνω) περιμένω 10 δευτερόλεπτα... Πολυ περιέργο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xultimatex την 03 Ιουν 2013 20:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Γιατι αργεί το pc;

Δημοσίευση από Enigma » 03 Ιουν 2013 19:49

Χμ.. μήπως βάλατε κάποιο Add-on στον Browser που δημιουργεί το πρόβλημα ?
Θα μπορούσατε να κάνετε disable και να δείτε πως πάει εάν υποψιάζεστε κάτι τέτοιο.

Επίσης πιστεύω ενημερωμένα antivirus θα έχετε! 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Γιατι αργεί το pc;

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιουν 2013 01:52

μπορεί και να υπερθερμαίνετε
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Γιατι αργεί το pc;

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 06 Ιουν 2013 14:50

rikste mia matia mesa ...
stin psiktra tou cpu an exei piasei ena stroma skonis ...
afto anevazei thermokrasies kai einai logiko na sernete to kaimeno :p

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γιατι αργεί το pc;

Δημοσίευση από xultimatex » 06 Ιουν 2013 16:34

Όχι παιδια δεν είναι θερμοκρασίες. Καταρχήν έχω βάλει ψύκτρα τερας και επίσης όταν είμαι σε linux τον έχω μέρες ανοιχτό και δεν παθαίνει τίποτα.
Επίσης αμέσως πριν αρχίσει να αργεί κρασάρουν 2-3 εφαρμογές (πχ skype thunderbird κανενα adobe reader κτλ). Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν αστάθεια λόγω του OC (q6600 από 2.4 σε 3) αλλά και πάλι στα linux δεν κάνει τίποτα και το prime95 δουλεύει για μέρες άνετα!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες