Προβλημα με την οθονη ή την καρτα γραφικων

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
_nikos_

Δημοσίευση από _nikos_ » 30 Μάιος 2013 14:36

Συνηθως εχω την οθονη μου στην αναλυση 1152x864 και δεν εχω κανενα προβλημα, ομως εγκατεστησα ενα παιχνιδι (απο το steam αν και δεν νομιζω να εχει σημασια) και οποτε το ανοιγω μου αφηνει ενα μαυρο κενο στα δεξια και "μπαινει" λιγο μεσα στην οθονη απο τα αριστερα, με αποτελεσμα να μην βλεπω ενα μικρο κομματι του παραθυρου του παιχνιδου και να μην μπορω να διαβασω και την αρχη των προτασεων.

Ετσι επαιξα λιγο με την αναλυση της οθονης μου και βρηκα οτι οταν την βαζω στο 1024x768 συμβαινει το ιδιο πραγμα. Επισης εψαξα και στο ιντερνετ λιγο μηπως βρω λυση και βρηκα οτι η αναλυση της οθονης πρεπει να ειναι εκει που λεει προτεινομενο(εχω windows 7),ενω η δικη μου ειναι πολυ χαμηλοτερα και οταν την ανεβαζω καποιο μερος της οθονης δεν φαινεται,"βγαινει" εξω απο αυτην

Η καρτα γραφικων μου ειναι ATI Radeon HD 5600 Series και η οθονη μου νομιζω οτι ειναι 19' ιντσων

Επισης δοκιμασα να αναβαθμισω τους drivers αλλα ειχα ηδη τους πιο καινουριους

Αν ξερετε κατι σχετικα με το θεμα please πειτε μου!!!
Συνημμένα
Νέα εικόνα bitmap.bmp
εχω το βελακι πανω αριστερα μπορειτε να δειτε οτι 1 σειρα εικονιδιων δεν φαινεται, ουτε και η εναρξη κατω αριστερα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μάιος 2013 16:23

Πολλή καλησπέρα σου :D:D
1) Η οθόνη σου, όπως την βλέπω στα πρόχειρα, δεν είναι σίγουρα 19' (ιντσών)!! ...Διότι δεν είναι τετράγωνη! Είναι παραλληλόγραμμη. Οπότε -αν μιά διάστασή της είναι 19 ίντσες, αυτή θα είναι είτε η μεγάλη, είτε η μικρή διάσταση.
Ωστόσο, ακόμα και ο κωδικός του μοντέλου της οθόνης (π.χ. FT1925) μαρτυράει -αρκετές φορές- ότι η μία διάσταση είναι 19 και η άλλη 25 ίντσες (στο παράδειγμα).
2) Όσο για το κενό που παρουσιάζει... Αν ψάξεις στο μενού της ίδιας της οθόνης, σε αρκετές από αυτές, κάπου υπάρχει "προσαρμογή του σήματος της κάρτας, στις διαστάσεις της οθόνης". Και βλέπεις αίφνης την εικόνα, κι έρχεται και γίνεται 'τζάμι', αυτομάτως!...:D Για τέτοιες 'μαγκιές' σου λέω!:D Όμως θέλει να 'το ψάξεις' και λίγο, και με την οθόνη σου. :wink:
Δεν ξέρω τι λέει το παιχνίδι σου, αλλά προσωπικά δεν 'τσιτώνω' ούτε τις κάρτες μου, ούτε τις οθόνες μου, με αναλύσεις και βάθη χρώματος. :-?

_nikos_

Δημοσίευση από _nikos_ » 30 Μάιος 2013 17:48

Ευχαριστω πολυ φιλε!!!!

το βρηκα στο μενου της οθονης, καπου ελεγε οθονη->θεση και μπορουσα να μετακινησω την οθονη για να την προσαρμοσω

ειχα ψαξει τα παντα στον υπολογιστη και δεν μπορουσα να βρω τιποτα για να το φτιαξω αλλα δεν ειχα σκεφτει να ψαξω τις ρυθμισεις τις οθονης γιατι στην αλλη αναλυση που την ειχα ηταν "στην θεση της"

το παιχνιδι δεν τσιτωνει τιποτα, ειναι πολυ ελαφρυ και απλο ,απλα ηθελε αλλη αναλυση για να παιξει και ειχε αυτο το θεμα...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μάιος 2013 09:07

Πολλή Καλημέρα σου!:D
_nikos_ έγραψε:Ευχαριστω πολυ φιλε!!!!
Νά'σαι καλά! Έτσι είμαστ' όλοι εδω-μέσα (στο Freestuff): Ελεύθερη και αυθόρμητη ροή ιδεών, εμπειριών και γνώσεων.:wink: Χαίρομαι ειλικρινά, που βοήθησα ώστε να λυθεί ένα -ακόμα- πρόβλημα.
_nikos_ έγραψε:....ειχα ψαξει τα παντα στον υπολογιστη και δεν μπορουσα να βρω τιποτα για να το φτιαξω...
Μου ακούγεται λίγο περίεργο αυτό, καθώς και στο μενού της Κάρτας Γραφικών -νομίζω- ότι υπάρχει κάτι ανάλογο: 'Μετατόπιση εικόνας δεξιά-αριστερά, επάνω-κάτω'. Τουλάχιστον κάποιες Κάρτες που έχω δει, έχουν αυτή τη δυνατότητα. Δεν αρκεί όμως η εγκατάσταση μόνο του driver της Κάρτας... Χρειάζεται η εγκατάσταση και κάποιας εφαρμογής/tool (από την Εταιρεία κατασκευής της Κάρτας), η οποία (εφαρμογή/tool) 'κάνει αυτές τις μαγκιές'.
_nikos_ έγραψε:....το παιχνιδι δεν τσιτωνει τιποτα, ειναι πολυ ελαφρυ και απλο ,απλα ηθελε αλλη αναλυση για να παιξει και ειχε αυτο το θεμα...
Αυτό που (εσύ, εμείς) μπορεί να θεωρούμε ως 'απλά' και -ίσως- 'δεδομένο' κάπου-κάπου, για την Κάρτα Γραφικών μπορεί να είναι 'τσίτωμα'. Κι οι λόγοι μπορεί -επίσης- να είναι απλοί:
1) Η x Κάρτα Γραφικών, να μην προβλέπει την 'τάδε' ανάλυση στις λειτουργίες της.
2) Η x Κάρτα Γραφικών, να προβλέπει την 'τάδε' ανάλυση, ως 'ακραία/σπανιότατη περίπτωση' στις λειτουργίες της.
Μπορώ πρόχειρα να φανταστώ αρκετούς βάσιμους λόγους, για τους οποίους μία 'απλή αλλαγή ανάλυσης' σε μιά Κάρτα Γραφικών, μπορεί να επιφέρει από το απλό 'τσίτωμά' της, έως τη δυσλειτουργία ή/και την πλήρη κατάρρευσή της.
Ο δε απλούστερος -απ'όλους- λόγος είναι: "(Τυχαία/Στατιστικά-Συμπτωματική) Κακή κατασκευή της Κάρτας".:wink::wink:
Γι'αυτό, όταν κάποια εφαρμογή μας ζητάει αλλαγή ανάλυσης της Κάρτας μας, καλό θα είναι να αυξάνουμε σταδιακά (βήμα-βήμα) την ανάλυση. (Στις συντριπτικά-περισσότερες περιπτώσεις θα μας ζητιέται αύξηση ανάλυσης :) ).
Σε περίπτωση προβλήματος, με τη μέθοδο αυτή, θα δούμε/εντοπίσουμε την τελευταία ανάλυση, στην οποία η Κάρτα μας λειτούργησε χωρίς πρόβλημα. Επίσης θα πάρουμε μία ιδέα για την κατάσταση (ανάλυση, απεικόνιση), πριν παρουσιαστεί αυτό -το όποιο- πρόβλημα παρουσιάστηκε.:wink:
Τα ίδια/ανάλογα -φυσικά- ισχύουν και για περιπτώσεις, όπου ζητιέται μείωση/ελάττωση της ανάλυσης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες