Δημιουργια Forum

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
paralytic poison

Δημιουργια Forum

Δημοσίευση από paralytic poison » 30 Μάιος 2013 05:19

Θελω το καλοκαιρι να αφιερωσω ενος μερος απο τον χρονο μου για να δημιουργησω ενα φορουμ, με καποιες δικες μου ιδεες. (καμια σχεση δλδ με τα κλασσικα forum που απλα εχουν στησει 15 sections ολοΐδια με καποιου πιο μεγαλου).
Ωστοσο δεν εχω ασχολιθει και δεν εχω καποια σχετικη γνωση.
Η γνωσεις μου δηλαδη φτανουν μεχρι το οτι υπαρχουν διαφορες πλατφορμες, και μια εξ αυτων ειναι η phpBB, η οποια ειναι open source.

Οποτε θα εκτιμουσα οποια καθοδηγιση υπαρχει!
Καταρχην, τα site που προσφερουν δωρεαν χωρο για φορουμ, χρησιμοποιουν συγκεκριμενη πλατφορμα η μπορω εγω να τους "φορεσω" οποια θελω;
γενικοτερα θα εχω αρκετες ελευθεριες σε ενα τετοιυ ειδους site; Εναλακτικα που μπορω να βρω χωρο για να το στησω, χωρις να χρειαστει να πληρωσω;

Θα χρειαστει να μαθω php ωστε να προγραμματισω μονος μου εκ του μηδενος, η τα βασικα μπορω να τα βρω ετοιμα και στην συνεχια αν θελισω κατι εξιδικευμενο φροντιζω να βρω τροπο;

Κατι αλλο που πρεπει να εχω υποψην μου;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργια Forum

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Μάιος 2013 09:53

Αν κάνεις μια αναζήτηση για free forum hosting θα βρεις πολλά. Τα περισσότερα χρησιμοποιούν phpBB 3 ενώ πολλά έχουν custom δικά τους forum.

Αυτό που διαφέρει είναι η υποστήριξη προσθέτων modules, πολυγλωσσικότητα (άρα και ελληνικά) και ελάχιστα ο τρόπος διαχείρισης.

Το ερώτημα είναι γιατί προσφέρονται δωρεάν τέτοιες υπηρεσίες; Είναι επειδή στον κώδικα του forum έχουν εισαχθεί διαφημίσεις οι οποίες είτε φαίνονται σε μορφή banner ads είτε δεν φαίνονται σε μορφή meta. Επίσης η διεύθυνση για ένα τέτοιο forum είναι συνήθως toforummou.freeforum.com που τους προσθέτει αρκετούς πόντους στο ranking και τρώει λίγους από εσένα.

Για κάτι απλό και μικρής κλίμακας (καμιά 1000άδα χρήστες) είναι μια χαρά. Για κάτι πιο σοβαρό και παραμετροποιήσιμο δεν γλυτώνεις την αγορά πακέτου hosting και ονόματος domain.

Αλήθεια γιατί πρέπει να είναι forum; To blogspot το έχεις δει καθόλου; Θα μου πεις έχει βρωμίσει ο τόπος αλλά είναι αρκετά πιο εύκολο στην υλοποίηση και είναι κι η google από πίσω οπότε όσο να 'ναι νιώθεις μια σιγουριά.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

paralytic poison

Δημιουργια Forum

Δημοσίευση από paralytic poison » 30 Μάιος 2013 10:02

Σε κατι δωρεαν δηλαδη αναγκαστικα περιοριζομαι στον κωδικα οπως μου τον δινουν, ε;

Forum γιατι... Συζητηση θελω να γινετε, οχι ποσταρισματα με τον τροπο του blog.
Εικόνα

nomikab

Δημιουργια Forum

Δημοσίευση από nomikab » 02 Ιουν 2013 12:34

Είχε τύχη να φτιάξω και εγώ ένα Forum παλαιότερα χρησιμοποιώντας Simple Machines
Υπάρχουν χιλιάδες Template που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και στο λέω μιας και έχω ασχοληθεί με το θέμα.
Προφανώς θα χρησιμοποιήσεις ένα "Επίσημο Domain name" Και όχι κάποιο Subdomain Που προσφέρουν πολλές εταιρίες δωρεάν.
Μπορείς να αγοράσεις αρχικά ένα [ το φθηνότερο πιστεύω .info ~ 2 ευρώ για αρχή ] και να χρησιμοποιήσεις ένα Free Web Hosting όπως αυτό : http://000webhost.com/
Kάνεις εγκατάσταση το "Simple Machines" και διαμορφώνεις κατάλληλα τα Boards που θες.
Ένα Forum σχετικά με ένα δημοφιλές παιχνίδι το οποίο "πατάει σε SMF" είναι το : http://www.callofduty.gr/index.php
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nomikab την 02 Ιουν 2013 12:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημιουργια Forum

Δημοσίευση από burnmind » 02 Ιουν 2013 12:41

@nomikab: Θα πρότεινα να αφαιρέσεις τα adf.ly links. Εκτός του ότι λογικά δεν επιτρέπονται από τους όρους του fs, είναι και κάπως προσβλητικά για τους υπόλοιπους.

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημιουργια Forum

Δημοσίευση από inBlogger » 02 Ιουν 2013 17:02

Αμα θέλεις ένα φορουμ, με λίγο διαφορετική απο την τυπική δομή μπορείς να δεις το Vanilla.
Εγώ χρησιμοποιώ phpbb και απλά περιμένω να "φορτώσω" μια μέρα και να το διώξω(για πολλούς δικούς μου λόγους-δε σημαίνει οτι δεν είναι απο τα κορυφαία free software).
Για μένα η καλύτερη free επιλογή αυτη τη στιγμή απο πλευράς δωρεάν modules, theming προσαρμογή είναι το myBB. -Αυτή τη περιόδο. Αναμένεται και το 2 που θα τα σπάει πιστεύω.
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημιουργια Forum

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2013 18:16

έχει κουραστεί το phpbb και ακόμα και το 3 δεν έχει να προσφέρει κάτι "μοντέρνο". ωραίο το myBB με αρκετά ωραίες λειτουργίες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες