Affiliate marketing: παιχνίδι για "δυνατούς λύτες"!

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
stathis_k9
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stathis_k9 » 12 Μάιος 2013 02:43

Γειά σας,

Άντε παληκάρια, τώρα που στρώσαμε το χαλί θα περάσουν οι δυνατοί και μείς απλά θα βγάζουμε τα απαραίτητα για να πληρώνουμε το λογαριασμό του internet. (just pay the bills, guys)

123... playgames, deals, couponia, brands, ρούχα, παπούτσια, όλα στην TV!
Με λίγα χιλιαρικάκια, τρελό εισόδημα, αλλά τα λεφτά που θα πάνε; εκεί που ορίζει ο κανόνας!

Deals? Εκεί που πάλευα με το θηρίο το Google νά σου ο μάγκας με τα χιλιαρικάκια, πετάει ένα φινετσάτο aggregator, μια διαφήμιση στο Google - Fb κτλ., ένα διαγωνισμό με ταξίδι για 2, μάζεψε τα like και τα email - όπα μαρτύρησα τη συνταγή!

TV, βλέπετε, εντάξει κάποιοι πιαστήκανε, τα καταστήματα που ψιλοανεβάσαμε, καλώς, αυτή είναι η δουλειά μας, αλλά αφού μπήκανε στο παιχνίδι να διαφημίζουνε affiliate websites σίγουρα κάποιοι τα προωθούνε και αισθάνομαι ένα βάρος στην πλάτη μου!

Το βάρος ότι αφιέρωσα ατελείωτες ώρες να συμβάλλω στην ωρίμανση της αγοράς για να περάσουν οι μάγκες μς τα χιλιάρικάκια τους και να αρπάξουνε το τζίρο από την πίτα. Έχετε δεί την πίτα με τις προμήθειες, το καλύτερα προωθούμενο μαγαζί στο 70-80% και τα άλλα πολλά πολλά κομματάκια, έτσι και μείς που τσιμπήσαμε το τυράκι και στρώσαμε την αγορά, τα πολλά πολλά κομματάκια!

Άντε, βγάλτε χρήματα από την σελίδα σας, μας είπαν!!!

Στημένο!!!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 12 Μάιος 2013 03:22

Το έργο παίζεται ξανά και ξανά. Όσοι δεν το πρόλαβαν φέτος, θα το δουν του χρόνου.

stathis_k9
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stathis_k9 » 12 Μάιος 2013 13:21

Βέβαια, και του χρόνου θα είναι πιό ξεκάθαρο, και μεις θα συζητάμε για εργαλεία, wordpress, php, xml...

Και οι μεγαλοκαρχαρίες είναι έτοιμοι, διαφήμιση για κουπόνια είδα εχθές.

Βέβαια, εξαγορά network, σεμινάρια κτλ... το έδαφος πρέπει να στρωθεί καλά, βγάλτε χρήματα από τη σελίδα σας.

Και οι αγοραστές είναι τώρα εξοικιωμένοι, έτοιμοι...

Μπράβο σε όσους πρόλαβαν και δημιούργησαν επιτυχημένες affiliate σελίδες, οι υπόλοιποι θα το ρίξουμε στο ψάρεμα, αν και αυτό ακόμα απομείνει, άλλο ένα update να κάνει η Google σαν το Pengouin, τέλος...

stathis_k9
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stathis_k9 » 12 Μάιος 2013 13:52

Αλλά επειδή δεν μου αρέσει που δουλέψανε στην πλάτη μου, τα κλείνω όλα και θα κάνω και εγώ μιά σελιδούλα, θα την ανεβάσω στη Godaddy, και θα εξηγώ λεπτομερέστατα στους Έλληνες πώς δουλεύει το affiliate marketing και πώς με κάθε τους κλικ κάποιοι βγάζουν χρήματα!

Anti-Affiliate θα λέγεται!

Σύνθημα; Μη βγαλετε χρήματα από τη σελίδα σας!

Στα social; Δείτε ποιοί και πώς εκμεταλεύονται τα κλικ σας!

Και άλλα πολλά, έχω να λέω...

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 12 Μάιος 2013 15:20

Αν θες τη γνώμη μου, δεν θα πιάσει το εγχείρημα. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το πήρες τόσο πατριωτικά. Έκανες μια λάθος επένδυση, αυτό είναι όλο. Η ζωή συνεχίζεται και η εμπειρία που αποκόμισες θα σε βοηθήσει στις μετέπειτα επιλογές σου.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Μάιος 2013 16:30

Αν κοιτάς μπροστά και πας στην επόμενη αγορά πριν τους άλλους θα συνεχίσεις να βγάζεις. Εάν καθίσεις και επαναπαυτείς σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα εξαφανιστείς.

Και νομίζω ότι κάπως έτσι περιγράφουμε την ελεύθερη αγορά και όχι το affiliate marketing ειδικά.

Εγώ από το τότε που ξεκίνησα στο internet (κάπου '96) έχω αλλάξει πάνω από 6-7 "τρόπους" για να βγάζω τους λογαριασμούς μου από το net, δηλαδή αλλαγή πορείας κάθε περίπου 2 χρόνια. Αν δε θέλεις να βάζεις τον ΟΤΕ, αλλά να ζεις από αυτό, μάλλον πάμε στο 12μηνό με 8μηνο.

Δεν ζούμε σε ένα έλος όπου όλα είναι στάσιμα. Ούτε καν σε ρυάκι.

Το καλό με το affiliate marketing είναι ότι έχει πολλούς τρόπους να βγει κάτι από αυτό και μπορείς να κάνεις κύκλους μέσα του. Αλλάζοντας προϊόντα, αγορά, ακόμα και χώρα.

Τα δίκτυα πολλές φορές σου "λένε" που πάει η αγορά με τα νέα προγράμματα που βάζουν και αυτά που διαφημίζουν περισσότερο στα newsletters τους. Εκεί δε τα διαφημίζουν γιατί δεν πάνε καλά και θέλουν να τα σπρώξουν, τα διαφημίζουν γιατί πάνε καλά και θέλουν να βγάλουν λεφτά!

Το affiliate marketing φυσικά και δεν είναι ο μόνος τρόπος, αν βλέπεις ότι δε σου ταιριάζει καλά κάνεις που θα τον αφήσεις για κάτι άλλο που θα σου ταιριάζει και θα μπορέσεις να βγάλεις λεφτά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 12 Μάιος 2013 20:18

Πολύ πικρία βγάζεις αλλα αυτή ειναι η φυσική εξέλιξη οχι μονο στο affiliate marketing αλλα και οπούδήποτε αλλού!
Τι ίδιο θα συνέβαινε και αν έκανες ένα ξεκίνημα σε οποιαδήποτε αγορά η οποία στην αρχή είχε ενα άλφα μικρό τζίρο αλλά σημαντικές τάσεις ανάπτυξης.Έτσι ενώ στην αρχή κάποιοι με περισσότερα κεφάλαια απο σένα θα αδιαφορούσαν για αυτην την αγορά επειδη τα περιθώρια κέρδους για αυτούς δεν θα ήταν αξιόλογα ,θα αποφάσιζαν να κάνουν το ντου μολίς βλέπαν ότι το ταψί με την πίτα έχει μεγαλώσει και σαφώς μπορούν να το διεκδικήσουν!

Αυτό είναι νόμος παντού το θέμα που πρέπει να εξετάσεις είναι γιατί εσύ δεν καταφερες να επιβιώσεις μέσα σε αυτήν την αγορά ,γιατί δεν κατάφερες να μπεις ενδεχομένως και σε άλλες αγορές κτλ.

Ενέργειες και επενδύσεις μικρες ή μεγάλες που δε μας βγαίνουν όλοι κάνουμε και σίγουρα αυτός είναι ο μόνος τρόπος να μαθαίνεις να αποκτάς εμπειρίες και να χτυπάς με μεγαλύτερες πιθανότητες και προοτικές τον επόμενο στόχο .

Και πρόφανως εδώ θέλω να καταλήξω ,το μεγαλύτερο θέμα δεν είναι γιατι έκανες κάτι που δε σου βγήκε ή που δεν πήγε όπως ήθελες αλλά γιατί θες να τα εκγαταλείψεις,επειδή κατι δε σου βγήκε και πολύ περισσότερο γιατί το χρεώνεις αυτό στη φύση του affiliate marketing χαρακτηρίζοντάς το ως στημένο!

Ναι θα συμφωνήσω το affiliate marketing είναι ενα παιχνίδι για δυνατούς λύτες που πρέπει συνεχώς να ελίσσονται και να βρίσκουν τρόπους να επιβιώνουν

stathis_k9
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stathis_k9 » 12 Μάιος 2013 20:38

Έχετε δίκιο παιδιά, έχασα την ψυχραιμία μου και δεν μου φταίει κανείς.

Ελέυθερη αγορά είναι και ο καθένας βαδίζει με τα εφόδια που έχει! Τώρα αν είναι στημένο ή όχι, πάει μακρυά η βαλίτσα και οι γνώμες πολλές. Το marketing οραματίζεται σε βάθος χρόνου και αυτό θα κάνω και εγώ από δω και πέρα. Έχει για όλους!

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 12 Μάιος 2013 23:04

stathis_k9 έγραψε:Έχετε δίκιο παιδιά, έχασα την ψυχραιμία μου και δεν μου φταίει κανείς.

Ελέυθερη αγορά είναι και ο καθένας βαδίζει με τα εφόδια που έχει! Τώρα αν είναι στημένο ή όχι, πάει μακρυά η βαλίτσα και οι γνώμες πολλές. Το marketing οραματίζεται σε βάθος χρόνου και αυτό θα κάνω και εγώ από δω και πέρα. Έχει για όλους!
Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος ποια ήταν η αφορμή για το ξέσπασμα σου?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Μάιος 2013 23:17

αν κατάλαβα καλά πρέπει να είδε κάποιες διαφημίσεις στην τηλεόραση που είχαν σχέση με εταιρείες που δραστηριοποιούνται και στο affiliate marketing.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες