Ξεκινημα σε δικτυα Affiliate - Τι πρεπει να κανω για εγγραφη;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 09 Μάιος 2013 11:41

Καλημερα Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα!
Ευχομαι να περασατε καλα το Πασχα ολοι και να φαγατε καλα! Εγω τουλαχιστον πρεπει να κανω εναν απολογισμο πανω στη ζυγαρια μου...

Ηθελα να αρχισω να ασχολουμε με Affiliate δικτυα και βρηκα την ευκαιρια μεσα απο τη σελιδα ενος φιλου. Διαβασα αρκετα πραγματα εντος κι εκτος του forum και διαβασα τις συνεντευξεις που εχουν γραφτει σχετικα με το affiliate marketing (του Παναγιωτη και του Βασιλη). Πολυ ενδιαφεροντα και κατατοπιστικα. Εχω καποιες αποριες και θα ηθελα να με καθοδηγησετε.

Ενας φιλος εχει μια σελιδα με ενοικιαζομενα αυτοκινητα η οποια ειναι στην ουσια μια νεα σελιδα σε νεο domain με ανανεωμενη εμφανιση και λειτουργικοτητα με Booking μηχανισμο - γιατι ειχε και μια παλια αλλα την εχει και δουλευει πλεον συμπληρωματικα μεχρι να ληξει.
Θελω να ρωτησω:
1) Αν καταλαβα σωστα αναλογως τη σελιδα που εχεις να διαφημισεις επιλεγεις και το δικτυο; Δηλαδη clickbanner linkwise κλπ; Αν ναι πώς θα καταλαβω ποια ειναι η καταλληλη για το πεδιο που με ενδιαφερει (π.χ. τουρισμος);
2) Μας ενδιαφερει να διαφημισουμε τη σελιδα και στο εξωτερικο (κυριως εκει). Τα ελληνικα δικτυα συνεργαζονται με ξενες σελιδες ή το καλυτερο ειναι να βρω δικτυα του εξωτερικου; Αν ναι ποια δικτυα του εξωτερικου προτεινετε εσεις;
3) Η σελιδα πρεπει να εχει καποιες προϋποθεσεις για να μπορει να συμμετεχει σε ενα δικτυο ή μπορει και μια νεα σελιδα να ενταχθει;
4) Πρεπει να πληρωσουμε για την εγγραφη ή πληρωνουμε μονο ποσοστα επι της πωλησης;

Και φυσικα δεχομαι και οποιαδηποτε καθοδηγησει ή πληροφορια εχετε να μου δωσετε.
Ευχαριστω εκ των προτερων και Χρονια Πολλα.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 09 Μάιος 2013 15:58

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλωσήρθες!

Οι ερωτήσεις σου απευθύνονται περισσότερο στα δίκτυα, οπότε θα σου απαντήσω κι εγώ εκ μέρους της Linkwise αν δε σε πειράζει.

1) Κατ'αρχήν δε σου απαγορεύει κανείς να μιλήσεις με όλα τα δίκτυα πριν αποφασίσεις ώστε το καθένα να σου εκθέσει τα πλεονεκτήματά του και να αποφασίσεις με βάση αυτά. Όσον αφορά το vertical του τουρισμού, αυτή τη στιγμή στη Linkwise θα βρεις πάνω από 10 προγράμματα από τους μεγαλύτερους παίκτες στον ελληνικό τουρισμό (π.χ. Aegean Airlines, Airtickets.gr, Petas.gr, Travelplanet24 κλπ.). Αλλά όπως είπα, μπορείς να μιλήσεις μαζί μας για περισσότερες λεπτομέρειες.
2) Δεδομένης της κατάστασης της αγοράς όπως τη γνωρίζω εγώ, θα έλεγα να αναζητήσεις τοπικά δίκτυα στις χώρες που σε ενδιαφέρουν (με εξαίρεση την αγορά της Τουρκίας στην οποία πρόσφατα ανοίξαμε γραφείο οπότε θα μπορέσουμε να σε εξυπηρετήσουμε). Συνεργαζόμαστε με πολλές σελίδες του εξωτερικού, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουμε την κάλυψη ενός τοπικού (ή πανευρωπαϊκού) δικτύου*.
3) Αν δεν έχει κάτι παράνομο ή εξόφθαλμα άσχημο/κακό, τότε μπορεί να ενταχθεί οποιαδήποτε σελίδα. Αυτό όμως που πρέπει να σκεφτείς, είναι πως μια σελίδα που δεν είναι καλή δεν θα φέρει αποτέλεσμα γιατί δεν θα θέλουν να την προωθήσουν οι affiliates. Αυτό που πρέπει δηλαδή να σε απασχολεί δεν είναι να σε δεχτεί το δίκτυο, αλλά να είναι το πρόγραμμά σου ελκυστικό για τους affiliates. Μια σελίδα που ο affiliate τη βλέπει και σκέφτεται πως δεν θα αγόραζε ποτέ από εκεί, δεν θα την προωθήσει κιόλας.
4) Όλα τα δίκτυα έχουν ένα κόστος εγγραφής, αυτό όμως είναι διαφορετικό ανά δίκτυο και ίσως ανά "πακέτο". Οπότε θα πρέπει να μιλήσεις με το κάθε δίκτυο ξεχωριστά.

* Δε μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένα δίκτυα στο εξωτερικό, μπορώ όμως να σου πω απλά μερικά ονόματα για να τα ψάξεις εσύ παραπάνω:
Tradedoubler, Zanox, Affiliate Window, NetAffiliation, Commission Junction
Linkwise Affiliate Network

oikia

Δημοσίευση από oikia » 09 Μάιος 2013 18:24

Τι ταξη μεγεθους ειναι αυτο το κοστος εγγραφης; Ειναι παγιο ;

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 11 Μάιος 2013 11:52

Γιώργο καλημερα. Σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου. Η επομενη κινηση ειναι να μιλησω με τα δικτυα οπως ειπες ενα-προς-ενα.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Μάιος 2013 23:23

oikia έγραψε:Τι ταξη μεγεθους ειναι αυτο το κοστος εγγραφης; Ειναι παγιο ;
κόστος εγγραφής που;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 12 Μάιος 2013 04:11

cordis έγραψε:
oikia έγραψε:Τι ταξη μεγεθους ειναι αυτο το κοστος εγγραφης; Ειναι παγιο ;
κόστος εγγραφής που;
Εννοει αυτο:
George - Linkwise έγραψε: 4) Όλα τα δίκτυα έχουν ένα κόστος εγγραφής, αυτό όμως είναι διαφορετικό ανά δίκτυο και ίσως ανά "πακέτο". Οπότε θα πρέπει να μιλήσεις με το κάθε δίκτυο ξεχωριστά.
Εγω μιλησα και μου ειπαν απο ΔΩΡΕΑΝ εως καποια ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΟΣΑ τα οποια δε νομιζω οτι αξιζει να διαθεσει κανεις για μικρες σελιδες. Σκεφτομαι πραγματικα οτι εαν καποιος πρεπει να πληρωσει το γραφιστα και το ατομο που θα στησει-παρακολουθησει ολες τις καμπανιες και τα social και να πληρωνει την προμηθεια απο τις πωλησεις να πληρωσει και για την εγγραφη μου φαινεται πολυ. Ειδικα οταν δεν προκειται να σου εγγυηθει κανεις εστω και 1 πωληση... Αυτο ειναι προσωπικη σκεψη και αποψη.
Σκεφτομαι οτι εγω προσωπικα ευχαριστως θα πληρωνα ενα σεβαστο ποσο μολις ξεπερνουσα εναν αριθμο πωλησεων οποτε θα ειχα κανει αποσβεση αυτο το ποσο. Μιλαω παντα για μικρες επιχειρησεις. Οι μεγαλυτερες που εχουν αλλη δυναμικη και αλλες προοπτικες ισως δεν εχουν λογο να το διαπραγματευονται. Δεχομαι δημιουργικο αντιλογο.

Rent a Car

oikia

Δημοσίευση από oikia » 14 Μάιος 2013 09:29

Μπορεις να μας πεις τι ποσο σου ζητησε το καθε δίκτυο;
Φανταζομαι οτι αν μιλησω μαζι τους πανω κατω τα ιδια που ειπαν και σε σενα θα μου πουν.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Μάιος 2013 12:11

τα Ελληνικά δεν ζητάνε, κάποια ξένα ζητάνε...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 14 Μάιος 2013 12:23

Γιάννη, ο Γιώργος παραπάνω αναφέρει ότι υπάρχει κάποιο κόστος εγγραφής

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Μάιος 2013 12:40

ναι, sorry... για τους εμπόρους υπάρχει και σε ελληνικό κάποιο κόστος εγγραφής, για τους publishers δεν υπάρχει...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 14 Μάιος 2013 15:18

oikia έγραψε:Μπορεις να μας πεις τι ποσο σου ζητησε το καθε δίκτυο;
Φανταζομαι οτι αν μιλησω μαζι τους πανω κατω τα ιδια που ειπαν και σε σενα θα μου πουν.
Δε θα ηθελα να αναφερθω και πισευω οτι καλό θα είναι να επικοινωνησεις εσυ προσωπικα μαζι τους. Οχι για κανενα αλλο λογο αλλα για να δεις και την εξυπηρετηση που θα εχεις και φυσικα να κανεις ερωτησεις. Δε μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος απο την προσπαθεια επικοινωνιας που ειχα. Καλεσα πολλες φορες για να πετυχω καποιο υπευθυνο ή για να παρω τις πληροφοριες που ηθελα. Αλλαζει η εξυπηρετηση απο γραφειο σε γραφειο. Επισης οπως ειπα παραπανω δεν ειναι δελεαστικο να εχεις μεγαλο κοστος (τουλαχιστον για αρχη) σε μια μικρη επιχειρηση που ισα επιβιωνει. Θα κοιταξω και τα ξενα να δω τι παιζει. Ουτως ή αλλως για αρχη μας ενδιαφερει η ξενη αγορα.

Rent a Car

oikia

Δημοσίευση από oikia » 17 Μάιος 2013 14:16

Αν σου ειναι ευκολο με ενδιαφερει να δω τι συμπερασματα εβγαλες για τα ξενα δικτυα.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 18 Μάιος 2013 20:20

oikia έγραψε:Αν σου ειναι ευκολο με ενδιαφερει να δω τι συμπερασματα εβγαλες για τα ξενα δικτυα.
Δε μιλησα με καποιο Δικτυο στο εξωτερικο ακομα. Συμπληρωσα 2 αιτησεις σε δυο ξενα αλλα δε μου εχουν απαντησει ακομα. Μπορει να εκανα κατι λαθος...

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
michaeldim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michaeldim » 04 Ιούλ 2013 17:37

Με την Commission Junction είχα μιλήσει παλαιότερα και ζητούσε κάποιες χιλιάδες δολάρια, και απευθύνεται περισσότερο στην αγορά των ΗΠΑ
Business: mdimitriou.com
Personal: dimitriou.sexy
Video CV: michail.dimitriou.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες