Μερικες ερωτησουλες για domains

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 27 Απρ 2013 16:53

Καλησπερα.

1) Αξιζει η "επενδυση" σε .eu domains? Ειτε για θεμα κοστους ειτε γιατι υπαρχει ηδη .gr, .com

2) Επειδη δεν καταλαβα καλα, αν ειμαι τυχερος πχ και βρω ελευθερο domain nike.gr, μπορει να ερθει η nike και να μου το παρει? Αυτο μπορει να συμβει και σε domai με λεξεις και οχι επωνυμια? π.χ. wind.gr

3) Οταν θελω να φτιαξω ενα site, στην ιδεα οτι ισως "πιασει" τρεχω να το κατοχυρωσω παντου. π.χ. εστω οτι θελω να φτιαξω το site paradeigma.com. Τρεχω να κατοχυρωσω το paradeigma.gr, paradeigma.eu, email paradeigma@gmail.com, parageigma.blogspot.com, youtube.com/paradeigma, facebook.com/paradeigma, facebook.com/pages/paradeigma, twitter.com/paradeigma κλπ. Θελω να φτιαξω ενα site και πιο πολυ με δυσκολευουν ολα τα αλλα παρα το ιδιο το site. Ειναι λαθος που το σκεφτομαι ετσι? υπαρχει πιο ευκολος τροπος?

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 27 Απρ 2013 17:33

1) Κανένα domain από μόνο του δεν είναι εγγύηση επιτυχίας... το παν είναι το περιεχόμενο. Προσωπικά δεν έχω επενδύσει πάνω σε eu domain αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας.

2) Αν έχεις domain κάποιας μεγάλη εταιρείας ή γενικά κάτι που είναι trademark... στο παίρνουν αν το θέλουν πολύ. Στο παράδειγμα που αναφέρεις (wind) μέχρι πριν από μήνες αν δεν κάνω λάθος το gr έβγαζε σε ένα άσχετο site.... προφανώς τους το πήραν.

3) Αν έχεις σκοπό να φτιάξεις ένα μεγάλο project στο οποίο θα επενδύσεις χρόνο και χρήμα, καλό είναι να κατοχυρώσεις όλα τα πιθανά top ltd. Αν όμως φτιάχνεις ένα προσωπικό site ή μια απλή εταιρική παρουσίαση δεν έχει νόημα να πάρεις όλα αυτά τα domain. Το αντίστοιχο συμβαίνει και στα social profiles με το ίδιο όνομα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Απρ 2013 19:00

έτσι όπως σου τα λέει ο gigenis, ακ κι εγώ μάλλον θα έπαιρνα και τα social media profiles.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 27 Απρ 2013 19:06

1)Το tld .eu δεν ειναι δημοφιλες,δεν αξιζει η επενδυση.
2)Η γενικες λεξεις δεν μπορουν να επιμπτουν στον κανονα του προφανης δολου,κατι που δεν ισχυει για το nike αλλα ισχυει για το wind.
@γιγενης προφανως το πουλησαν και δεν τους το πηραν...
3)συμφωνω με τον γιγενη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης