Όροι χρήσης σε ιστοσελίδα

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eLeNiz7

Δημοσίευση από eLeNiz7 » 22 Απρ 2013 12:25

Γεια σας και καλή εβδομάδα,

Έχω φτιάξει μια ιστοσελίδα και θα ήθελα να βάλω κάποιους όρους χρήσης.

Έχω φτιάξει ένα προσχέδιο, ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο δικηγόρο που να ασχολείται με αυτά τα θέματα; Γιατί απευθύνθηκα σε κάποιον και η τιμή που ζήτησε ήταν υπερβολική.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα μου ήταν χρήσιμο.

Ευχαριστώ,

Ελένη
Eleni

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 23 Απρ 2013 02:06

Γιατι δε βρισκεις μια σελιδα που στο ιδιο αντικειμενο που να εχει ηδη ορους χρησης; Μπορεις να παρεις ιδεες και απο αλλες σελιδες αλλου περιεχομενου.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
eLeNiz7

Δημοσίευση από eLeNiz7 » 23 Απρ 2013 21:01

Καλησπέρα,

Αυτό που μου προτείνεις το έχω κάνει ήδη και έχω μαζέψει κομμάτια από διάφορα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να απευθυνθώ σε κάποιον δικηγόρρο για να τα συντάξει καλύτερα.

Να είσαι καλά.

Ελένη
Eleni

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 25 Απρ 2013 00:38

eLeNiz7 έγραψε:Καλησπέρα,

Αυτό που μου προτείνεις το έχω κάνει ήδη και έχω μαζέψει κομμάτια από διάφορα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να απευθυνθώ σε κάποιον δικηγόρρο για να τα συντάξει καλύτερα.

Να είσαι καλά.

Ελένη
Ελενη καλησπερα,
Εγω φροντιζω να καλυψω ολες τις πλευρες. Αμα ειναι η δουλεια δικια σου και ξερεις τις πτυχες απλα διαβαζεις μερικα terms απο αλλα sites (κυριως ξενα γιατι εκει παιζουν πολλες μηνυσεις και φοβουνται) και τα προσαρμοζεις. Προσφατα σε σελιδα φιλου το καναμε αυτο απλως προσθεσαμε καποια δικα μας συμπληρωματικα π.χ. για ασφαλιση ατομων κατα την αγορα υπηρεσιων. Επειδη οι ασφαλιστικες δεν καλυπτουν αυτη την ασφαλιση γραφεις οτι δεν παρεχεται ασφαλιση και πρεπει να αυτασφαλιζονται. Αυτο π.χ. στη δικη μας περιπτωση.
Ο δικηγορος δεν ξερω αν σε βοηθησει. Ισως υπαρχουν δικηγοροι που ασχολουνται με το Ιντερνετ, απλα μου φαινεται δυσκολο να προσθεσει κατι παραπανω απο αυτα. Σιγουρα παντως θα πρεπει να ασχοληθει.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Απρ 2013 13:07

Επίσης με το γράμμα του νόμου απαιτείται να διαβάσει όλους τους όρους χρήσης ο χρήστης (τουλάχιστον να κυλήσει το περιεχόμενο μέχρι το τέλος) οπότε χρειάζεται πάντα και λίγη js

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 25 Απρ 2013 20:31

korgr έγραψε:Επίσης με το γράμμα του νόμου απαιτείται να διαβάσει όλους τους όρους χρήσης ο χρήστης (τουλάχιστον να κυλήσει το περιεχόμενο μέχρι το τέλος) οπότε χρειάζεται πάντα και λίγη js
Κατσε γιατι αυτο δεν το εχω ξανακουσει. Θες να πεις οτι αν ο χρηστης δε φτασει μεχρι τελος των terms και κανει μια συναλλαγη τοτε εχει δικαιωματα αμφισβητησης; Αυτο μου ακουγεται καπως... Δηλαδη αν του βαλω κουτακι με "Διαβασα και αποδεχομαι τους ορους χρησης." παλι δεν καλυπτομαι; Το τελευταιο υποδηλωνει ενεργεια και αποδοχη.

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Απρ 2013 22:12

Μπορείς να επικοινωνήσεις με την δικηγόρο κ. Κυπριωτάκη που έγραψε το http://kipriotaki.gr/blog/istotopoi---e ... ---meros-i και θα στο επιβεβαιώσει...

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 26 Απρ 2013 01:06

korgr έγραψε:Μπορείς να επικοινωνήσεις με την δικηγόρο κ. Κυπριωτάκη που έγραψε το http://kipriotaki.gr/blog/istotopoi---e ... ---meros-i και θα στο επιβεβαιώσει...
Δε σε αμφισβητησα σε καμια περιπτωση μην παρεξηγηθω... Μου εκανε εντυπωση που λες να διαβασει ολους τους ορους χρησης. Δε μπορεις να εισαι και απο πανω του...
Παντως οσα διατυπωνει η δικηγορος αυτη ειναι σωστα και εχουν μια λογικη. Εγω σα χρηστης εχω συναντησει τετοια προβληματα ποσο μαλλον σα διαχειριστης που πρεπει να ειμαι πιο προσεχτικος. Πολυ χρησιμος αυτος ο συνδεσμος που μας παρεθεσες. Πιστευω οτι και η Ελενη θα βοηθηθει απο εκει αρκετα.
Ευχαριστουμε.

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Απρ 2013 08:42

ideal δεν είπα πως με αμφισφήτησες, απλά παρέθεσα και μια πηγή επειδή έτυχε τώρα τελευταία να συνεργαστώ με την συγκεκριμένη δικηγόρο για κάποια sites στο επίπεδο των όρων χρήσης, και μου έκανε μεγάλη εντύπωση το συγκεκριμένο. Είναι πολύ φρέσκος νόμος αλλά με το γράμμα του νόμου, πολλά από τα σημερινά sites δεν καλύπτονται και θα μπορούσαν να πάθουν φοβερές ζημιές από καταγγελίες χρηστών!

Η δικαιολογία παλιά ήταν η εξής:
"Δεν το διάβασα στο ορατό σημείο του κειμένου!"

Αν αποδεικνύεται όμως πως κύλησες το κείμενο, τότε ας πρόσεχες χρήστη, να το διάβαζες :)

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 26 Απρ 2013 09:01

korgr έγραψε: Αν αποδεικνύεται όμως πως κύλησες το κείμενο, τότε ας πρόσεχες χρήστη, να το διάβαζες :)
Δηλαδη στην ουσια αναφερεις οτι αν δεν εχουμε στοιχεια οτι ο χρηστης κυλησε μεχρι τελους της σελιδας των ορων δεν πρεπει (παραδειγμα) να του εμφανιζουμε το κουμπι αγορας ωστε να ολοκληρωνει τη συναλλαγη του. Και παλι αυτο δεν αποδεικνυει οτι τους διαβασε. Εγω στο site μου για παραδειγμα εχω βαλει μονο στο footer ενα link για ενα promo video. Θα μπορουσε π.χ. οποιοσδηποτε να ισχυριστει οτι δε διαβασε τους ορους χρησης απλως εψαχνε να δει το συγκεκριμενο βιντεο.

Επισης αναφερεται το εξης στο συνδεσμο που παρεθεσες:
Ο υπεύθυνος επεξεργασίας οφείλει να εξασφαλίζει ότι η δήλωση του συνδρομητή ή χρήστη έχει καταγραφεί με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην μπορεί να αμφισβητηθεί τόσο η ίδια η δήλωση της συγκατάθεσης ως ενέργεια, όσο και το γεγονός ότι ο συνδρομητής ή χρήστης έχει πρόσβαση στην ηλεκτρονική διεύθυνση ή στον τηλεφωνικό αριθμό που δηλώνεται για την πραγματοποίηση ηλεκτρονικών επικοινωνιών.
Αυτο οπως το καταλαβαινω δεν αναιρει το checkbox Αποδοχης ορων χρησης, ισα ισα του δινει νοημα. Αυτο που ειπα και προηγουμενως οτι "δειχνει μια ενεργεια και αποδοχη" δηλαδη αυτο που λειει "δηλωση συγκαταθεσης ως ενεργεια". Κανω λαθος;

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Απρ 2013 09:51

Και εγώ μόνο με checkbox το κάνω. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι σωστό...
Μην προσπαθείς να ερμηνέυσεις τα γραφόμενα. Μου το είπε καθαρά η δικηγόρος πως πρέπει να αποδεικνύεται το scrolling.
Αν ψάξεις θα βρεις διάφορα jquery για scrolling terms

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 26 Απρ 2013 10:10

korgr έγραψε: Αν ψάξεις θα βρεις διάφορα jquery για scrolling terms
Μα καλα στο μυαλο μου εισαι;; :D
Ευχαριστω πολυ!

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Απρ 2013 10:47

ideal έγραψε: Μα καλα στο μυαλο μου εισαι;; :D
Ευχαριστω πολυ!
anytime :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”