Online εργασία

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
justme

Online εργασία

Δημοσίευση από justme » 01 Μαρ 2013 20:16

Γεια σας.
αναζητω εργασια μεσω ιντερνετ ομως ως πρωταρα δεν εχω γνωσεις.
ειδα για freelance αλλα με ενδιαφερει κατι σε ελληνικα. γενικά τι πρεπει να προσεξω;
το οτι ειμαι τελειοφοιτη λεει τίποτα η να ασχοληθω οταν παρω πτυχιο;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Online εργασία

Δημοσίευση από giannis17 » 02 Μαρ 2013 20:48

justme έγραψε:ειδα για freelance αλλα με ενδιαφερει κατι σε ελληνικα.
Freelancer είναι απλά ο "ελέυθερος επαγγελματίας" στα αγγλικά δεν σημαίνει ότι κάνει κάτι συγκεκριμένο ή στοχεύει αναγκαστικά σε αγγλόφωνο πελατολόγιο.
γνκ τι πρεπει να προσεξω;
Τα πάντα και κυρίως το θέμα των πληρωμών. Ποτέ μην παραδίδεις κάποια δουλειά εάν δεν έχεις πληρωθεί ενώ πάντα να κρατάς backup από τις δουλειές σου.
το οτι ειμαι τελειοφοιτη λεει τίποτα η να ασχοληθω οταν παρω πτυχιο;
Σε τι ειδικότητα; Στους ελεύθερους επαγγελματίες περισσότερο ρόλο παίζει το portfolio παρά τα πτυχία.

Όλα τα παραπάνω χωρίς να έχω καταλάβει φυσικά με τι ακριβώς θέλεις να ασχοληθείς. Δουλειά μέσω internet θεωρείται μια γραμμή εξυπηρέτησης πελατών για κάποια εταιρία(αν και οι ελληνικές εταιρίες θέλουν να παίρνεις 3 συγκοινωνίες και να πηγαίνεις στο τηλ κέντρο τους να δουλέυεις δεν τους έχει μάθει κανείς το VoIP), οποιαδήποτε τεχνική η γραφιστική δουλειά για το διαδίκτυο, η αρθρογραφία σε blog, η λειτουργία ενός e-shop, ακόμα και το streaming (κυρίως ακατάλληλου περιεχομένου). Εσύ με τι ακριβώς ασχολείσαι ή σκέφτεσαι να σχοληθείς;
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

justme

Online εργασία

Δημοσίευση από justme » 02 Μαρ 2013 21:13

τελειωνω παιδαγωγικο, δασκαλα.
γνωσεις για κωδικες και ντιζαιν δεν εχω. ισως κατι σε αρθρογραφια (διατηρω μπλογκ κ μ λενε γραφω ωραια). γενικα ειμαι υπευθυνω ατομο κ οταν βαζω στοχο δεν το βαζω κατω.
γενικα τι διεξοδους εχω;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Online εργασία

Δημοσίευση από cordis » 02 Μαρ 2013 21:15

justme έγραψε: κ μ λενε
και με λένε;
και μου λένε;
κύμινο λένε;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

justme

Online εργασία

Δημοσίευση από justme » 02 Μαρ 2013 21:24

cordis έγραψε:
και με λένε;
και μου λένε;
κύμινο λένε;
5 ετων; μην βγαινεις οφφ τοπικ. ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Online εργασία

Δημοσίευση από giannis17 » 02 Μαρ 2013 21:32

Γιάννη νομίζω σου την είπε :kaloe:

anyway από τον τρόπο που γράφεις εδώ άφησε με να έχω τις αμφιβολίες μου κοπελιά. Από την άλλη, για να απαντήσω και στο ερώτημα σου, μπορείς να ψαχτείς για θέσεις αρθογράφου. Σπάνια θα δεις να ζητάνε κάποιον αλλά πάρε σβάρνα όλα τα μεγάλα blog και περιοδικά/εφημερίδες και στείλε email με βιογραφικό και τι ζητάς. Πάντα υπάρχουν τέτοιες θέσεις απλά δεν προλαβαίνουν να βγουν σε αγγελία γιατί καλύπτονται αμέσως.

Υ.Γ. Συνήθως πληρώνουν πολύ λίγα και με το κομμάτι οπότε μη σταθείς μόνο σε μια δουλειά αν μπορείς να βρεις καμιά 10αριά blogs και να γράφεις για όλους τότε θα μαζεφτεί κάποιο ποσό της προκοπής.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

andreaslll

Online εργασία

Δημοσίευση από andreaslll » 02 Μαρ 2013 21:52

Ναι αλλά για να γράφεις πρέπει να έχεις κάποια κατάρτιση. Δεν θα σε πάρει ο άλλος να γράφεις δοκίμια, σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες θεματικές ενότητες.

Εγώ που γράφω σε 3 blogs για 2 πολύ εξειδικευμένα θέματα, ασχολούμαι πολλά χρόνια με τα συγκεκριμένα αντικείμενα.

Δε νομίζω ότι θα έμπαινε εύκολα στο παιχνίδι ένας άσχετος γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γράψει ανακρίβειες και να σπιλώσει την αξιοπιστία του μέσου.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Online εργασία

Δημοσίευση από cordis » 02 Μαρ 2013 22:45

justme έγραψε:
cordis έγραψε:
και με λένε;
και μου λένε;
κύμινο λένε;
5 ετων; μην βγαινεις οφφ τοπικ. ευχαριστω.
4 κ π ν κ τ γ

40 και προσπαθώ να καταλάβω τι γράφεις.

αν θες να ασχοληθείς με το γράψιμο, αγάπα την γλώσσα και μη την κατακρεουργείς.

θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια δημιουργικής γραφής και μυθοπλασίας, αν δεν έχετε κάνει στην σχολή. βοηθάνε πολύ.

από εκεί και πέρα φτιάξε κάποιο blog και γράφε κείμενα για πράγματα που σε ενδιαφέρουν καθώς και για πράγματα που ενδιαφέρουν τους γύρο σου.

μη δώσεις βάση τόσο στο design, μιας και δεν είναι ο τομέας σου, αλλά στο καλό περιεχόμενο.

δείξε το blog και τα κείμενά σου σε φίλους και άγνωστους και ζήτα τους την γνώμη για τον τρόπο γραφής.

αφού θα είσαι ευτυχισμένη με τον εαυτό σου και με αυτά που γράφεις χρησιμοποίησε το blog αυτό σαν δείγμα δουλειάς για να αρχίσεις να πουλάς κείμενα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

justme

Online εργασία

Δημοσίευση από justme » 02 Μαρ 2013 23:27

καλα χαλαρωστε,δε γραφω ετσι στο μπλογκ γραφω ετσι http://neanikos-provlimatismos.blogspot.gr/ .. προσωπικες θεσεις δηλαδη

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Online εργασία

Δημοσίευση από cordis » 02 Μαρ 2013 23:31

δεν έχει σχέση το design.... αλλά βάλε κάτι μονόχρωμο στο background για να μπορούμε να διαβάζουμε τα κείμενα...
- follow me @twitter

justme

Online εργασία

Δημοσίευση από justme » 02 Μαρ 2013 23:40

δε λεω για ντιζαιν. ναι κανω αλλαγες τωρα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Online εργασία

Δημοσίευση από cordis » 03 Μαρ 2013 00:02

αυτό που σου λέω είναι ότι δεν μπορώ να διαβάσω τα κείμενα με αυτό το background...

τώρα είναι πολύ καλύτερα.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Online εργασία

Δημοσίευση από cordis » 03 Μαρ 2013 00:08

βλέπω και μια πτώση στην "παραγωγικότητα"
2010 - 42
2011 - 38
2012 - 12

δε βάζεις ένα πρόγραμμα να γράφεις 3-5 κείμενα την εβδομάδα για να δεις κι αν σου αρέσει να γράφεις τόσο πολύ;

γιατί αν το δεις για δουλειά ίσως θα πρέπει να γράφεις 2-3 ή και παραπάνω την ημέρα.
- follow me @twitter

justme

Online εργασία

Δημοσίευση από justme » 03 Μαρ 2013 00:16

η πτωση ειναι λογω αυξημενων απαιτησεων της σχολης...σχολειο σχολη διαβασμα και φτου απο την αρχη.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Online εργασία

Δημοσίευση από alexandr0s » 03 Μαρ 2013 13:42

Δες τη παρακάτω σελίδα:
http://www.ergasiaonline.gr/

Μερικές σημειώσεις:
1. Για να 'πουλήσεις' τον εαυτό σου μέσω internet πρέπει να φτιάξεις κάτι παραπάνω από ένα blog
2. Το αν γράφεις τελικά καλά άρθρα θα στο πει η αγορά, ή αλλιώς αυτοί που θα σου δόσουν λεφτά
3. Καλή επιτυχία!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες