Αθεώρητα "μπλοκάρια" και χωρίς σήμανση στους Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
xakou

Δημοσίευση από xakou » 22 Φεβ 2013 10:58

Έχω διαβάσει ότι πλέον δεν είμαστε υποχρεωμένοι να θεωρούμε μπλοκάκια, καθώς και ότι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

όσοι εκδίδουν μηχανογραφικά, μέσω ηλεκτρονικών υπολογιστών, τα τιμολόγιά τους, δεν είναι πλέον υποχρεωμένοι να τα υποβάλουν σε σήμανση με ειδικούς ηλεκτρονικούς φορολογικούς μηχανισμούς (Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.)
Αυτό σημαίνει πως εγώ που έκδιδα χειρόγραφα τιμολόγια, τώρα πλέον μπορώ να φτιάξω μια φόρμα π.χ. στο word και να βγάζω από εκεί;
Θέλει κάτι παραπάνω ή είναι τόσο απλά;;;

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 22 Φεβ 2013 16:02

xakou έγραψε:Αυτό σημαίνει πως εγώ που έκδιδα χειρόγραφα τιμολόγια, τώρα πλέον μπορώ να φτιάξω μια φόρμα π.χ. στο word και να βγάζω από εκεί;
Μπορείς να το κάνεις αρκεί να αναγράφεις ότι είνα νέα σειρά (Σειρά Β) και να συνεχίσεις με αθεώρητο μηχανογραφημένο τιμολόγιο.

Εγώ θα σου πρότεινα να τελειώσεις το χειρόγραφο και μετά να συνεχίσεις με τα αθεώρητα.

Υπάρχει ήδη excel αρχείο στο taxheaven. Κατέβασέ το. http://www.taxheaven.gr/acforum/index.p ... 7+%2Bexcel
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mototechnic την 22 Φεβ 2013 16:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 22 Φεβ 2013 16:11

Επίσης, είναι υποχρεωτική η θεώρηση μόνο στις Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσιών (όχι στα τιμολόγια) οι οποίες εκδίδονται μόνο για τιμολόγηση ως προς μισθωτούς, συνταξιούχους, άνεργους κτλ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2013 18:19

είναι ένα βήμα κι αυτό, αν φανταστούμε ότι στην Ελλάδα η ηλεκτρονική τιμολόγηση θέλει και 2 text συνοδευτικά αρχεία μαζί με το τιμολόγιο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

xakou

Δημοσίευση από xakou » 23 Φεβ 2013 02:41

Mototechnic έγραψε:
xakou έγραψε:Αυτό σημαίνει πως εγώ που έκδιδα χειρόγραφα τιμολόγια, τώρα πλέον μπορώ να φτιάξω μια φόρμα π.χ. στο word και να βγάζω από εκεί;
Μπορείς να το κάνεις αρκεί να αναγράφεις ότι είνα νέα σειρά (Σειρά Β) και να συνεχίσεις με αθεώρητο μηχανογραφημένο τιμολόγιο.

Εγώ θα σου πρότεινα να τελειώσεις το χειρόγραφο και μετά να συνεχίσεις με τα αθεώρητα.

Υπάρχει ήδη excel αρχείο στο taxheaven. Κατέβασέ το. http://www.taxheaven.gr/acforum/index.p ... 7+%2Bexcel
Αυτή την στιγμή έχω 5-6 φύλλα στο θεωρημένο χειρόγραφο.
Ένα άδειο μπλοκάκι αθεώρητο.
Και σκέφτομαι να ξεκινήσω τα PDF τιμολόγια....

Πείτε μου τί πρέπει να κάνω;

Μια ιδέα δική μου...
Να κρατήσω τα θεωρημένα μήπως βγει κάποιος πελάτης λιανικής

Να κόβω PDF σε νέα σειρά...

Είναι σωστά αυτά;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Φεβ 2013 17:15

Θα πρέπει ο υπολογιστής να διαθέτει εγκατεστημένο φορολογικό μηχανισμό (όπως οι ταμιακές μηχανές).

Η μόνη σίγουρη λύση είναι αθεώρητα ΤΠΥ.

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 25 Φεβ 2013 09:12

EneMe έγραψε:Θα πρέπει ο υπολογιστής να διαθέτει εγκατεστημένο φορολογικό μηχανισμό (όπως οι ταμιακές μηχανές).
Δεν είναι υποχρεωτικό αυτό. Μπορείς να εκδίδεις αθεώρητα ΤΠΥ χωρίς σήμανση.

"Τα τιμολόγια του άρθρου 6 του παρόντος Κώδικα, καθώς και τα στοιχεία που επέχουν θέση τιμολογίου (π.χ. εκκαθαρίσεις, εκκαθαρίσεις που προβλέπονται από Υπουργικές Αποφάσεις, φορτωτικές, στοιχεία της παρ. 16 του άρθρου 6 κ.λπ.), ανεξαρτήτως της χειρόγραφης ή μηχανογραφικής έκδοσής τους, εκδίδονται αθεώρητα και χωρίς σήμανση από μηχανισμό Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. του ν.1809/1988 (ΦΕΚ Α'222)."

Απίστευτο για Ελλάδα, αλλά πραγματικό!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 25 Φεβ 2013 10:09

Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στα χειρόγραφα αθεώρητα ΤΠΥ, τουλάχιστον για τους επόμενους 5-6 μήνες.
Το ότι ψηφίστηκε ένας νόμος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ισχύει και 100%. Έχουν να βγουν εγκύκλιοι... και δεν συμμαζεύεται!
Ελλάδα είμαστε, δεν θα γίνουμε "ευρωπαίοι" μέσα σε 1 μέρα...

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 25 Φεβ 2013 23:12

τελικά ,να αγοράσω φορολογικό μηχανισμό ή οχι? :hammer:

Άβαταρ μέλους
kostasg8
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasg8 » 25 Φεβ 2013 23:59

Λοιπόν έχουμε και λέμε: από τις 01/01/2013 δεν χρειάζεται να έχετε έντυπο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών θεωρημένο (τρυπημένο) από την εφορία, αυτό τελείωσε δεν το συζητάμε.
Χρειάζεται να έχετε θεωρημένο (τρυπημένο) μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών για τα χρήματα που θα πάρετε από τον κυρ Γιώργη για να του κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή του κτλ.
Όποιος έχει ήδη θεωρημένο (τρυπημένο) μπλοκ τιμολογίων παροχής υπηρεσιών ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να το τελειώσει και να συνεχίσει με τα νέα του αθεώρητα τιμολόγια από τον αριθμό που τελείωσε το μπλοκ των τιμολογίων. Δηλαδή αν τα θεωρημένα τιμολόγιά σας τελείωσαν στο 750 στις 25/02/2013 τότε το πρώτο αθεώρητο τιμολόγιο θα ξεκινήσει από το 751 και φυσικά θα είναι από τις 25/2/13 και μετά, μεγάλη προσοχή σε αυτά για να μην τρέχετε αργότερα.
Το ότι δεν έχουμε πλέον την υποχρέωση να θεωρούμε τιμολόγια παροχής υπηρεσιών δεν σημαίνει ότι δεν θα ελεγχτούμε και για αυτά! Προσοχή στην αρίθμηση και στις ημερομηνίες!
Τώρα για το πώς θα είναι οι φόρμες των τιμολογίων σας, ε! Τόσα πράγματα κάνετε με τους υπολογιστές, καιρός είναι να βγάλετε το ταλέντο σας πάνω σε κάτι τέτοιο. Στο συνημμένο αρχείο έχω ένα πρότυπο σε excel που νομίζω θα εξυπηρετήσει τους περισσότερους.

https://docs.google.com/file/d/0ByPPl41 ... sp=sharing

xakou

Δημοσίευση από xakou » 28 Φεβ 2013 23:01

kostasg8 έγραψε:Λοιπόν έχουμε και λέμε: από τις 01/01/2013 δεν χρειάζεται να έχετε έντυπο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών θεωρημένο (τρυπημένο) από την εφορία, αυτό τελείωσε δεν το συζητάμε.
Χρειάζεται να έχετε θεωρημένο (τρυπημένο) μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών για τα χρήματα που θα πάρετε από τον κυρ Γιώργη για να του κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή του κτλ.
Όποιος έχει ήδη θεωρημένο (τρυπημένο) μπλοκ τιμολογίων παροχής υπηρεσιών ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να το τελειώσει και να συνεχίσει με τα νέα του αθεώρητα τιμολόγια από τον αριθμό που τελείωσε το μπλοκ των τιμολογίων. Δηλαδή αν τα θεωρημένα τιμολόγιά σας τελείωσαν στο 750 στις 25/02/2013 τότε το πρώτο αθεώρητο τιμολόγιο θα ξεκινήσει από το 751 και φυσικά θα είναι από τις 25/2/13 και μετά, μεγάλη προσοχή σε αυτά για να μην τρέχετε αργότερα.
Το ότι δεν έχουμε πλέον την υποχρέωση να θεωρούμε τιμολόγια παροχής υπηρεσιών δεν σημαίνει ότι δεν θα ελεγχτούμε και για αυτά! Προσοχή στην αρίθμηση και στις ημερομηνίες!
Τώρα για το πώς θα είναι οι φόρμες των τιμολογίων σας, ε! Τόσα πράγματα κάνετε με τους υπολογιστές, καιρός είναι να βγάλετε το ταλέντο σας πάνω σε κάτι τέτοιο. Στο συνημμένο αρχείο έχω ένα πρότυπο σε excel που νομίζω θα εξυπηρετήσει τους περισσότερους.

https://docs.google.com/file/d/0ByPPl41 ... sp=sharing
Μου απάντησε ο λογιστής μου! Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λέει ο φίλος παραπάνω...

Άβαταρ μέλους
Gzogra

Δημοσίευση από Gzogra » 05 Μαρ 2013 18:58

Και τώρα εγώ ο άσχετος λέω.. οκ καλά όλα αυτά που διαβάζω στο topic αλλά ισχύουν για οποιονδήποτε; για παράδειγμα εγώ που είμαι άνεργος ή ιδιωτικός υπάλληλος ή οτιδήποτε, και επειδή κάνω από hobby σελίδες web app μικροπρογραμματάκια κτλ κτλ, μπορώ να πάω σαν κύριος να πάρω από ένα βιβλιοπωλείο ένα μπλοκάκι ΤΠΥ και να αρχίζω να κόβω; ετσι απλά...; και μετά τι; η κάτι μάλλον μου ξεφεύγει; το ΦΠΑ πως αποδίδεται; συγνώμη κιόλα αν είναι off-topic.. :pint:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 05 Μαρ 2013 20:18

Gzogra έγραψε:Και τώρα εγώ ο άσχετος λέω.. οκ καλά όλα αυτά που διαβάζω στο topic αλλά ισχύουν για οποιονδήποτε; για παράδειγμα εγώ που είμαι άνεργος ή ιδιωτικός υπάλληλος ή οτιδήποτε, και επειδή κάνω από hobby σελίδες web app μικροπρογραμματάκια κτλ κτλ, μπορώ να πάω σαν κύριος να πάρω από ένα βιβλιοπωλείο ένα μπλοκάκι ΤΠΥ και να αρχίζω να κόβω; ετσι απλά...; και μετά τι; η κάτι μάλλον μου ξεφεύγει; το ΦΠΑ πως αποδίδεται; συγνώμη κιόλα αν είναι off-topic.. :pint:
Όχι σε αυτή τη περίπτωση η πιο κοινή λέξη που χρησιμοποιηείται είναι "απατεώνας". Δεν μπορείς να κόβεις τιμολόγια χωρίς να φαίνεται ότι έχεις επιχείρηση στην εφορία, χωρίς ασφάλεια, χωρίς συνδρομή στο επιμελητήριο και άλλα πολλά που με τόση απλοχεριά εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες πληρώνουμε κάθε λίγους μήνες.

Το μόνο που άλλαξε είναι ότι όσοι έκοβαν χειρόγραφα τιμολόγια παροχής και φορτωτικές δεν χρειάζεται πλέον να τα θεωρήσουν στην εφορία. Δεν είναι καν αναγκαστικό να τα τυπώνεις από τον υπολογιστή όπως νομίζουν οι περισσότεροι. Την εφορία δεν την ενδιαφέρει αν πρόκειτε να τα γράψεις και σκαλιστά σε πέτρα, αρκεί να τα έχεις σε διπλότυπο και να αναγράφουν τα στοιχεία που πρέπει (Α/Α. σειρά, ημερομηνία κλπ).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες