Μια μικρη βοηθεια για μια σκεψη - ελεγχος availability σε calendar

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 21 Φεβ 2013 23:00

Γεια σας. Θα χρειαστω μια μικρη βοηθεια για μια ακομη φορα.
Εχω ενα ημερολογιο και θελω να κανω ελεγχο σε ημερομηνιες. αυτο που θελω ειναι να με βοηθησετε λιγο με τη σκεψη και ισως λιγο με την υλοποιηση.

Εχω τον πινακα με τα παιχνιδια alltoys (toy_id, toy_tilte, toys_available....) οπου toys_available δειχνει ποσα παιχνιδια ειναι διαθεσιμα απο καθε ειδος και σκεφτομαι το εξης:
Για να μπορω να ελεγχω τα availability φτιαχνω εναν πινακα για καθε toy συμφωνα με το toy_id που εχει στον πανω πινακα πχ toy1, toy2 κλπ...
Καθε τετοιος πινακας εχει toy(date,given) που δειχνει ποιες ημερομηνιες εχουν δωθει τα παιχνιδια.

Εστω οτι ψαχνω να δω αν ειναι διαθεσιμο ενα παιχνιδι για τις ημερομηνιες 20-02-2013 εως 26-02-2013. Σκεφτομαι την υλοποιηση καπως ετσι:
Για την αναζητηση:
1) Ελεγχος για καθε ημερομηνια (20-02-2013, 21-02-2013...26-02-2013) ελεγξε
2) ελεγξε αν υπαρχει η ημερομηνια (αν δεν υπαρχει σημαινει οτι δεν εχει δημιουργηθει και επομενως το παιχνιδι ειναι διαθεσιμο εκεινη την ημερα)
3) αν το given != toys_available
4) εμφανισε το παιχνιδι
5) αλλιως
6) καταχωρησε σαν flag το $notavailable=true
7) τελος "Ελεγχος για καθε ημερομηνια"
8 ) Αν ($notavailable==true) Εκτυπωσε "Εχει δωθει." αλλιως δειξε το παιχνιδι.

Και για την καταχωρηση του παιχνιδιου επαναλαμβανω τα ιδια βηματα + μερικα ακομα:
1) Ελεγχος για καθε ημερομηνια (20-02-2013, 21-02-2013...26-02-2013) ελεγξε
2) ελεγξε αν υπαρχει η ημερομηνια (αν δεν υπαρχει σημαινει οτι δεν εχει δημιουργηθει και επομενως το παιχνιδι ειναι διαθεσιμο εκεινη την ημερα)
3) αν το given != toys_available
4) εμφανισε το παιχνιδι στο ημερολογιο (πληροφοριες $row)
5) αλλιως
6) καταχωρησε σαν flag το $notavailable=true
7) τελος "Ελεγχος για καθε ημερομηνια"

8 ) Αν ($notavailable!=true)
9) Καταχωρηση για καθε ημερομηνια (20-02-2013, 21-02-2013...26-02-2013)
10) καταχωρησε στο παιχνιδι toys_available++
11) τελος "Καταχωρηση για καθε ημερομηνια"

Μπορει καποιος να βοηθησει στη σκεψη και επειδη δεν ειμαι καλος με την mysql ισως αν μπορει καποιος με τον κωδικα;
Ευχαριστω.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Φεβ 2013 00:38

Enas "booking" mhxanismos einai poly pio periplokos kai to "flag" einai lathos... prepei na ypologiseis diafores parametrous prin kataskeuaseis ena query pou tha sou gyrna MONO tis hmeres pou einai "not available". Psakse gia "NOT IN" se mysql queries gia na to katalaveis.
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 22 Φεβ 2013 07:59

Δες μια παρόμοια υλοποίηση που ίσως σε βολέψει:

Πίνακες:
toys: id, toysAvailable
toysbooking: id, fromtDate, toDate (όλες οι κρατήσεις με ημερομηνίες, μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη)
toysbooking_toys: id, toy_id, toybooking_id (συνδέεις τους 2 προηγούμενους)

Στο query, ζητάς τα id των παιχνιδιών που δεν υπάρχουν σε άλλο query που φέρνεις τα id των παιχνιδιών που είναι κλεισμένα σε συγκεκριμένο date range.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 22 Φεβ 2013 10:32

fafos έγραψε:Enas "booking" mhxanismos einai poly pio periplokos kai to "flag" einai lathos... prepei na ypologiseis diafores parametrous prin kataskeuaseis ena query pou tha sou gyrna MONO tis hmeres pou einai "not available". Psakse gia "NOT IN" se mysql queries gia na to katalaveis.
Βασικα το flag το βαζω γιατι αν βρεις π.χ. οτι δεν υπαρχει το παιχνιδι πρεπει να ελεγξεις στο τελος της επαναληψης αν θα το εμφανισεις ή οχι. αυτο με το NOT IN δεν το καταλαβα και πολυ υποθετω το λες για να ελεγξω αν για ενα ευρος ημερομηνιων δεν εχει δημιουργηθει εγγραφη. Εγω σκεφτομουν οτι αν απλως δεν εβρισκε το row στο query να συνεχιζε την επαναληψη και αν εβρισκε ημερομηνια να εκανε τον ελεγχο διαθεσιμοτητας.

@alou
Δεν το καταλαβα με τον τροπο που το υπεδειξες επειδη δεν εχω κανει κατι αντιστοιχο.ισως αν ηταν λιγο πιο αναλυτικο...

Ξερω οτι θα σας κουρασω με το κατεβατο μου αλλα μαλλον ειναι ο μονος τροπος να καταλαβω...

Δηλαδη (δεν ειναι εκτελεσιμο αλλα χονδρικα):
Με βασει τους δικους μου πινακες το παιχνιδι που ψαχνουμε ειναι στο id=1 αρα ψαχνουμε για τον πινακα toy1(date,given) ->ημερομηνια που εχει καταχωρηθει οτι εχει δοθει παιχνιδι και ποσα εχουν δοθει τη συγκεκριμενη ημερα.

Κώδικας: Επιλογή όλων

//Αρχικοποιηση
$id=1;
$from=01-02-2013
$to=03-02-2013
$notavailable=false;
Για την αναζητηση:

$date=array(); -> Βρισκω ολες τις ενδιαμεσες ημερομηνιες (01-02-2013, 02-02-2013,03-02-2013)
foreach ($date){
         $result = SELECT * from toy1 WHERE date=$date[];
         if ($result){
               $row = mysql_fetch_array( $result );
               $dosmena = row['given']; -> για να κανω τη συγκριση

$newresult = SELECT * from  alltoys WHERE toy_id='$id';
               $newrow = mysql_fetch_array( $result );
               $limit = $newrow['toys_available'];

if ($dosmena==$limit){
                       $notavailable=true;
               }
         }
}
if ($notavailable!=true){
      Δειξε το παιχνιδι
}
Για την καταχωρηση:

$date=array(); -> Βρισκω ολες τις ενδιαμεσες ημερομηνιες (01-02-2013, 02-02-2013,03-02-2013)
foreach ($date){
         if ($result){
               $dosmena = row['given']; -> για να κανω τη συγκριση

$newresult = SELECT * from  alltoys WHERE toy_id='$id';
               $newrow = mysql_fetch_array( $result );
               $limit = row['toys_available'];

if ($dosmena==$limit){
                       $notavailable=true;
               }
         }
}

if ($notavailable!=true){
       foreach ($date){
               $dosmena = row['given']; -> για να κανω την αυξηση
               $dosmena++;
               UPDATE toy1 SET given=$dosmena WHERE date='$date';
       }
}
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο και αντιλαμβανομαι οτι ειναι συνθετο. και σιγουρα θα εχω πολλα λαθη... Εσεις το εχετε στο μυαλο σας διαφορετικα και πιο σωστα και θα ηθελα αν μπορειτε να με καθοδηγησετε στο σωστο τροπο.
(το εκανα λιγο προχειρα αλλα πιστευω να καταλαβατε τη λογικη μου)
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 22 Φεβ 2013 11:23

Η λογική είναι να έχεις ένα πίνακα που να μπορείς να κάνεις εύκολα ένα query και να δεις ποια id είναι ελεύθερα σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (από - έως).

Οπότε υπάρχει ένας πίνακας
toysbooking: id, fromDate, toDate
(πιθανώς να προσθέσεις εδώ και το toy id για να αποφύγεις ίσως κάποιο join στο query αν και εγώ δεν το θεωρώ σωστό)

Υπάρχει ένας πίνακας toys με toy_id και toys_available (πόσα παιχνίδια υπάρχουν, σε περίπτωση room booking θα ήταν η διαθεσιμότητα κρεβατιών ας πούμε).

Και ένας πίνακας toysbooking_toys με id, toys_id, toysbooking_id που συνδέει το κλείσιμο με το παιχνίδι.

Οπότε κάνοντας ένα query με $fromDate - $toDate έχεις όλα τα booking id που αφορούν το συγκεκριμένο διάστημα (αυτά που πρέπει να αποκλείσεις από τη διαθεσιμότητα - το NOT IN (...) που είπε και ο fafos νωρίτερα).

SELECT `toys_id`
            FROM `toysbooking_toys`
            JOIN `toysbooking` ON `toysbooking_toys`.`toysbooking_id` = `toysbooking`.`id`
            WHERE  &#40;`toysBooking`.`startDate` > $fromDate OR `toysBooking`.`endDate` < $toDate&#41;
Δεν είναι σωστά γραμμένο αλλά για να καταλάβεις το σκεπτικό.
Ας πούμε ότι αυτό το query το ονομάζουμε Q1 και σου επιστρέφει ένα σετ από toy ids: 3,4,8,13,34,245

Αυτό που θες να επιστρέψεις, θα είναι όλα τα υπόλοιπα ids, με κάτι της μορφής:

SELECT id FROM toys WHERE id NOT IN &#40; Q1 &#41;
Αν θες να βάλεις στο παιχνίδι και τον αριθμό των παιχνιδιών, θα γίνει πιο πολύπλοκο και το query σου και η συνάρτηση που θα φέρεις το αποτέλεσμα αλλά θα τη βρεις τη λογική ανάλογα με τις ανάγκες σου. Πιθανώς να σε βολεύει κάθε παιχνίδι να έχει ξεχωριστό id, αν δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να θέλει να κλείσει 2 ίδια παιχνίδια.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 22 Φεβ 2013 16:44

alou σε ευχαριστω αλλα νομιζω δε μου κανει. Υποθετω εννοεις κατι τετοιο.
Διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα βασει του κωδικα σου

WHERE  &#40;`toysBooking`.`startDate` > $fromDate OR `toysBooking`.`endDate` < $toDate&#41;
αν για παραδειγμα εχω 1 παιχνιδι και βαλω
startDate | endDate
------------------------------
01-02-2013 | 04-02-2013
03-02-2013 | 06-02-2013

αν ψαξω για 01-02-2013 εως 06-02-2013 τις ημερομηνιες 02-02-2013 και 05-02-2013 θα τις δειχνει εκτος ετσι δεν ειναι;

Επισης στις ημερομηνιες που βγαζεις εκτος με το NOT IN σε αυτες ισως να ειναι διαθεσιμο καποιο παιχνιδι και πρεπει σε αυτες τις ημερομηνιες να ελεγξω διαθεσιμοτητα και απο οσο εχω καταλαβει αυτος ο ελεγχος που κανει ειναι πολυ γενικος στις ημερομηνιες...Εγω θελω να μπορω να ελεγχω και να αλλαζω τη διαθεσιμοτητα.
Υπαρχει κατι πιο συγκεκριμενο πανω σε αυτο που ζηταω; Αν το υλοποιησω ετσι οπως το εγραψα πιο πανω θα εχω προβλημα ή δεν ειναι ντιπι για ντιπι σωστο;

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Φεβ 2013 17:03

SELECT * 
            FROM alltoys              
             where toy_id NOT IN 
                 &#40; SELECT toy_id FROM  toysbooking 
                    WHERE "'.$date_end.'"  <= toDate
                    AND "'.$date_start.'"  >= fromdate                                             
                  &#41; 

me auto to query pairneis mia lista me ola ta diathesima paixnidia... kaneis enan elenxo an to sygkekrimeno paixnidi einai diathesimo kai teleioses..

theleis 2 pinakes.. ton alltoys opou exei ola ta stoixeia tou paixnidiou kai ton toysbooking opou exeis to id, to toy_id, to fromDate kai to toDate

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 22 Φεβ 2013 18:37

Θα σου φανει αστειο αλλα μου φαινεται πολυ μικρο για να κανει ολα αυτα που ειπαμε οτι ειναι συνθετα. Για αυτο ειχα την αντιρρηση και με τον alou. Η αληθεια ειναι οτι δε γνωριζω και απο mysql για αυτο βλεπετε και τις αντιρρησεις μου.
Το δοκιμαζω και ξαναμιλαμε...
Ευχαριστω!

Rent a Car

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 22 Φεβ 2013 19:21

ideal έγραψε:alou σε ευχαριστω αλλα νομιζω δε μου κανει. Υποθετω εννοεις κατι τετοιο.
Διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα βασει του κωδικα σου

αν για παραδειγμα εχω 1 παιχνιδι και βαλω
startDate | endDate
------------------------------
01-02-2013 | 04-02-2013
03-02-2013 | 06-02-2013

αν ψαξω για 01-02-2013 εως 06-02-2013 τις ημερομηνιες 02-02-2013 και 05-02-2013 θα τις δειχνει εκτος ετσι δεν ειναι;

Επισης στις ημερομηνιες που βγαζεις εκτος με το NOT IN σε αυτες ισως να ειναι διαθεσιμο καποιο παιχνιδι και πρεπει σε αυτες τις ημερομηνιες να ελεγξω διαθεσιμοτητα και απο οσο εχω καταλαβει αυτος ο ελεγχος που κανει ειναι πολυ γενικος στις ημερομηνιες...Εγω θελω να μπορω να ελεγχω και να αλλαζω τη διαθεσιμοτητα.
Υπαρχει κατι πιο συγκεκριμενο πανω σε αυτο που ζηταω; Αν το υλοποιησω ετσι οπως το εγραψα πιο πανω θα εχω προβλημα ή δεν ειναι ντιπι για ντιπι σωστο;
Ψάχνοντας με τις ημερομηνίες, κοιτάς στα bookings όχι στα παιχνίδια. Σου επιστρέφει δηλαδή το query που βρίσκεται μέσα στο NOT IN τα (id των παιχνιδιών από τα) booking που έχουν γίνει και ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ μέσα σε αυτές τις ημερομηνίες, ώστε να τα αποκλείσεις, γιατί δεν είναι διαθέσιμα.

Η λογική είναι να ψάξεις για τα μη-διαθέσιμα και να τα αποκλείσεις, όχι το αντίθετο.

Στο παράδειγμα που λες για τις ημερομηνίες έχω βάλει ανάποδα τα from - to, sorry. δες το παράδειγμα του fafos είναι ακριβώς η ίδια λογική.

Αν ο δικός σου τρόπος σε διευκολύνει και πιστεύεις ότι θα σε καλύψει, go for it απλά υπάρχει μια ας πούμε παγιωμένη λογική για τέτοια μοτίβα που έχει αποδειχτεί ότι βολεύει.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 22 Φεβ 2013 20:51

alou έγραψε:ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ μέσα σε αυτές τις ημερομηνίες, ώστε να τα αποκλείσεις, γιατί δεν είναι διαθέσιμα.
Η λογική είναι να ψάξεις για τα μη-διαθέσιμα και να τα αποκλείσεις, όχι το αντίθετο.
Το προβλημα εδω ειναι οτι: το γεγονος οτι εχει ημερομηνια δε σημαινει οτι ειναι ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ γιατι αν δωσω ενα παιχνιδι τοτε μπορει να εχω αλλα 3 stock. με αυτη τη λογικη ειπα οτι ισως δε μου κανει και κολλαω στο NOT IN. Ο fafos εδωσε μια λυση την οποια πιστευω οτι μπορω να συνδυασω με το update της διαθεσιμοτητας του παιχνιδιου. Θα το δοκιμασω πιο αργα να δω τα αποτελεσματα...και αν απεβιωσει ο ασθενης :cry: ξανα εδω...
alou έγραψε:Αν ο δικός σου τρόπος σε διευκολύνει και πιστεύεις ότι θα σε καλύψει, go for it απλά υπάρχει μια ας πούμε παγιωμένη λογική για τέτοια μοτίβα που έχει αποδειχτεί ότι βολεύει.
Μα επειδη ο δικος μου τροπος ειναι λιγο "στριβειν δια του αρραβωνος" για αυτο ηρθα να παρω τη γνωμη σας και σας ευχαριστω πολυ! Ειναι σημαντικο να εχω μια σωστα τοποθετημενη αποψη απο μια οχι τοσο στερεη...Ολα μπορουν να γινουν με πολλους τροπους αλλα ψαχνω τον πιο συντομο και λιγοτερο ανωδυνο. οπως το ειπες "μια παγιωμενη λογικη που βολευει". :wink:

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Φεβ 2013 21:26

Auto pou edosa einai mikro giati auta einai ta dedomena pou dineis kai kanei thn douleia pou thes... ginetai pio syntheto sthn poreia (p.x. an exeis pano apo 1 temaxia tou idiou paixnidiou)..

to query pou sou dino to kaneis mia function... apo auto to query gyrnas mia array me ta toy_id... meta me ena aplo in_array() vlepeis an yparxei to toy h einai reserved..

auto kanei gia pantou.. gia eisagogh, exagogh, checkarisma klp.. gi'auto proteino na to kaneis function...

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 22 Φεβ 2013 22:19

ideal έγραψε:
alou έγραψε:ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ μέσα σε αυτές τις ημερομηνίες, ώστε να τα αποκλείσεις, γιατί δεν είναι διαθέσιμα.
Το προβλημα εδω ειναι οτι: το γεγονος οτι εχει ημερομηνια δε σημαινει οτι ειναι ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ γιατι αν δωσω ενα παιχνιδι τοτε μπορει να εχω αλλα 3 stock. με αυτη τη λογικη ειπα οτι ισως δε μου κανει και κολλαω στο NOT IN.
Γι'αυτό σου είχα πει ότι ίσως σε βολεύει να έχει κάθε παιχνίδι ξεχωριστό id αν και πιο σωστό θα ήταν να υπάρχει ένα επιπλέον πεδίο πχ gametype ώστε να μην παρουσιάζεις δυο φορές διαθέσιμο τον ίδιο τύπο παιχνιδιού.

Δηλαδή, toys θα μπορούσε να έχει ένα πεδίο toy_type (πχ τσουλήθρες λέμε τώρα), και στο function που θα παρουσιάζεις τα δεδομένα από το query σου να τσεκάρεις αν έχεις ήδη παρουσιάσει τσουλήθρα ώστε να μην την ξαναπαρουσιάσεις δεύτερη φορά.

Μόλις καταλήξεις σε μια συγκεκριμένη δομή, ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ με κάποιον τέτοιο τρόπο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες